Petr Otčenášek: Klima a jaderná energie: Otázky jsou špatně položené
2.1.2008
Obě otázky jsou mimo. Emise porostou, jen Čína, Indie a Brazílie budou za 20 roků produkovat 70 % současných světových emisí. Spalovací procesy nesníží intenzitu pokud bude co spalovat a to ještě 40 let bude, a proto ani u současných zemí produkce emisí neklesnou.
reklama
Pokud klimatologové tvrdí, že růst hladiny oceánů vyžene stovky milionů lidí z jejich sídlišť, tak o čem hovořit ve vztahu k současným o forward looking jaderným technologiím.
Takto položené otázky jsou v triviální poloze, která není pro mne námětem.
Poznámka serveru Ekolist.cz: Ve Fóru Ekolistu hodláme nově publikovat vyžádané komentáře zainteresovaných osobností k aktuálním tématům. Všichni oslovení budou mít stejné zadání tématu. Na úvod seriálu vybrala redakce téma: "Je větší využívání jaderné energie cestou, jak snížit emise skleníkových plynů? Je nebezpečnost jaderné energie větší nebo menší než nebezpečí změn klimatu?" O komentář k tomuto tématu jsme požádali:
|
reklama
Petr Otčenášek
Autor je členem Nezávislé odborné komise pro posouzení energetických potřeb České republiky v dlouhodobém časovém horizontu, poradního orgánu vlády.
Autor je členem Nezávislé odborné komise pro posouzení energetických potřeb České republiky v dlouhodobém časovém horizontu, poradního orgánu vlády.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou
diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem
Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného
textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Dle meho nazoru - 4. 1. 2008 - Petr P.Příroda má obnovovací schopnost se dostat z porušené rovnováhy, třeba i novým začátkem, ale pravda je že důsledky porušené rovnováhy jsou ničivé. Ti dinosauři, už prostě nežijí, zrovna tak už nebudou žít druhy rostlin a živočichů, které denně zanikají v důsledku naší destruktivní činnosti, jejíž součástí je i kácení palesů ve velkém.Ta omezení emisí CO2 vůbec nenahrazuje nějakou cestu přírody, jen se snaží omezit ničivý dopad naší činnost na přírodní procesy. Podobně jako se snaží lidé třeba eliminovat žháře, kteří zapalují lesy, což taky nejsou cesty přírody, narozdíl od samovznícení horkem nebo třeba zásahem blesku. Celý problém je v tom, že vy za žádných okolností vliv průmyslového člověka na klimatický systém neuznáváte. Je to víra, nebo to patří do vaší představy evoluce, kdy průmyslový člověk je dle vás vrcholem a ten nemůže zničit sám sebe, ale pouze stoupat výš a výš ? Nebo je to tím, že si nemůžete přiznat, že byste se svojí činností podílel na stávajících a budoucích katastrofách ? |