https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/lesy-cr-jak-reagovat-na-naruseni-lesu-v-evrope
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesy ČR: Jak reagovat na narušení lesů v Evropě?

5.4.2019
Ilustrační snímek hynoucích mladých lesních porostů na Vítkově.
Ilustrační snímek hynoucích mladých lesních porostů na Vítkově.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Lesy ČR
Lesníci, akademici, vědci i zástupci zpracovatelského průmyslu diskutovali 4. dubna v Praze na mezinárodní konferenci pořádané Evropským lesnickým institutem na téma: Jak reagovat na narušení lesů v Evropě. Zúčastnil se i ministr zemědělství Miroslav Toman a generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.
 

Změna klimatu, sucho a nedostatek srážek vzbudily vážnou diskusi zástupců celého lesnicko-dřevařského sektoru v Evropě, kde lesníci napříč jednotlivými státy v několika posledních letech zachraňují lesy poškozené kůrovcem a jinými škůdci nebo větrem. Výrazně také přibylo požárů. „S kalamitami se musíme naučit žít, být na ně ale připravení a včas i rychle reagovat. Příroda se ovládnout nedá. Řešení vždy musí vycházet z objektivních a vědecky podložených faktů,“ zaznívalo opakovaně.

Diskuse moderované bývalým švédským premiérem Göranem Perssonem se zúčastnilo 150 vystupujících z tuzemska i zahraničí. Současná evropská přírodní kalamita má vzhledem k vysoké hustotě obyvatel i negativní sociální dopady, jako je snížená dostupnost vody, menší rekreační využití lesů i zaměstnanost ve venkovských oblastech. Celoevropským tématem je nedostatek kvalifikovaného personálu s tím, že je třeba podporovat lesnické školství a celoživotní lesnické vzdělávání. Po několikaletém přetlaku smrkového dříví na trhu je dále v příštích desetiletích počítat s jeho menší dostupností. Využívá se zejména ve stavebnictví.

Dřevozpracující průmysl se musí připravit na změnu technologií i výroby. „Diskuse potvrzuje, že boj s kalamitami, důsledky klimatické změny a zvyšování druhové rozmanitosti lesů je společné evropské a celosvětové téma. Podstatný je účinný monitoring výskytu škodlivých faktorů a rychlá reakce,“ uvedl generální ředitel státního podniku lesy ČR Josef Vojáček. Jak tedy reagovat na narušení evropských lesů? Řešením je podle všeho promyšlená krajinná mozaika různých lesních typů. Důležitá je i mezinárodní spolupráce v monitoringu škodlivých vlivů, výměna expertů a jejich zkušeností i příprava kalamitních postupů.

Přečtěte si, jak o stejné akci referuje Hnutí DUHA.


reklama

 
Lesy ČR

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (28)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

mr

7.4.2019 21:40
Cit.:"Dřevozpracující průmysl se musí připravit na změnu technologií i výroby." - co tím jako chtěl básník říci?????
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

8.4.2019 09:11 Reaguje na
Tím chtěl básník říct, že bude nutno nahradit technologii zaměřenou na zpracování smrkového dřeva na jiné druhy - bříza,buk, apod. - a nebude to zadarmo.
Odpovědět
mr

8.4.2019 10:30 Reaguje na Miroslav Vinkler
To je velmi zajímavá myšlenka. Na to jste došel sám, nebo vás tím někdo osvítil? Jen tak mimochodem: Jak se liší technologie zpracování SM od zpracování Bk, Br apod.????!!! To by mě teda fakt zajímalo.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

8.4.2019 14:12 Reaguje na
Na pilách se musí nadělat jiný šraňk. Každopádně se bude muset se smrkovým dřevem šetřit jen na nosné dtavební konstrukce a nahrazovat ho třeba jiným měkkým dřevem např. v OSB deskách. Myslím, že potřebu smrku lze zredukovat na třetinu.
Odpovědět
mr

9.4.2019 11:18 Reaguje na Jiří Svoboda
Píšete nesmysly o něčem, o čem nevíte naprosto zhola nic. Na pilnicích se užívají nástroje (listy a pásy) stejné pro všechny dřeviny. Je to totiž dáno mj. jejich výrobou. Kupujete si tyto nástroje leda s různým ozubením (tvar, velikost a geometrie) - dle požadavků na řez materiálu = směr pořezu vláken. Tzn., že nemáte žádné vyšší náklady uváděné genředitelem LČR Vojáčkem a tady potvrzené vševědcem Vinklerem, ale máte leda běžné provozní náklady na nákup nástrojů jako spotřebního materiálu (jako nákup pneumatik na auto). Proto jsem se na to ptal, jelikož mě takový nesmysl od největšího lesáka v ČR zaskočil. Tím mi taky potvrdil můj starý názor, že asi nebude tím zaručeným odborným ideálem na této pozici. Sm se užívá na stavby leda proto, že má solidní poměr fyz.mech. vlast. s jeho hustotou. Každopádně ještě lepší je v tomto srovnání JD (o něco je lehčí). Lze je ale velmi dostatečně nahradit Md, Bo, Dg a luxusní stavby bývají z Db a Js, takže vaše obavy z nedostatku Sm jsou díky vaší neznalosti dětinské. Když se pěstování Sm u nás zredukuje na NULU, tak se zas až tak NIC významného NESTANE a krajina se vrátí k původnímu přirozenějšímu stavu.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

9.4.2019 14:02 Reaguje na
Nesmysly píše MR díky nedostatečné odborné praxi.
Řada pil je zavedena na jehličnany a není schopna zpracovat listnáče.
Praktické důvody proč to nejde jsou dva :

1) jiný úhel broušení nástrojů
2) rozdílná posuvná rychlost

Chcete-li přejít na listnaté dřevo musíte přinejmenším upravit technologii.
Tak až zase tady bude MR kibicovat, pozor na něho.
Odpovědět
mr

10.4.2019 11:43 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane znalče Vinklere, byl jste vůbec někdy na pile, že píšete takové nesmysly? Ukažte mi pilnici, kde nejsou schopni pořezat listnatou kulatinu. To musí být pak nějací amatéři. Jak chcete nabrousit jiný úhel na zubu, když ten je daný už z výroby. Ostří se leda brousí, tam se prakticky nemění řezné úhly. Dnes se užívají na kmenových pilách už leda SKplátky - kdybyste jim chtěl měnit úhel broušení, tak je zničíte. Rozpěchování jsem neviděl, ani nepamatuju, ale ani tam to prostě nebylo možné - pěchovačka se jinak nedala nastavit. Můžete max. tak poškozené - ulámané zuby znovu vyseknout, příp pilpás navařením doplnit. Ale k tomu potřebujete vybavení - doma na koleni to neuděláte. Vždy jsem nařizoval raději dražší nástroje pokaždé ostřit odborným servisem. Nejste schopen nastavit posuv? Co to máte pak za mašiny? To ovládali naši předkové na strojích už za FrancJosefa. Z praxe neznám mašinu, na které byste nenastavil posuv. Jak chcete upravovat technogii při přechodu na listnaté????? Můžete nás tu poučit? Píšete o něčem, o čem ani "zbla" nevíte a ani "z rychlíku" jste to neviděl.
Nebo jste měl snad na mysli loupání či krájení dýh? Tak to vás musím zklamat - tam jsou zase stejné nože pro všechny dřeviny, jako u nástrojů při jiném obrábění dřeva. Vy jste teda komik.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

10.4.2019 14:00 Reaguje na
No, za komika jste sám, neznáte absolutně nic, asi nějakej kravaťák.
Namátkou, zavolejte si na pilu Tetčice (u Brna) , představte se a pokuste se domluvit pořezání listnatého dřeva. Třeba buk, i když u vás spíše dub.
A pak nám sem napište, jak jste dopadl. Komiku.
Odpovědět
mr

11.4.2019 10:55 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane komiku, když vám kulatinu nepořežou někde, pořežou ji jinde. A možná i rádi. Provoz pilnice znám detailně, takže nepotřebuju rady od diletanta. Najděte si nějakého malého provozovatele katru, jemuž nevadí míchání dřevin na place (což je asi pro někoho problém) a nešiřte tu bludy se změnou technologie. Když se chce, jde všechno, když se nechce, je horší, jak když se nemůže.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

11.4.2019 12:44 Reaguje na
Vidím, že kabaretiér MR na pile nepochodil ,ale přesto dává publiku cenné rady ,jak postupovat dále.
Mezi námi, nepochodil by ani na řadě jiných pil v ČR, ale proč přiznávat barvu.
Typický "inkoust".


Odpovědět
mr

12.4.2019 10:30 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vy jste mi prostě jedničkový komik - až k neuvěření, že jste tuto dobu vůbec přežil. Když jsem kdykoliv cokoli potřeboval pro někoho něco pořezat mimo plán - listnaté tvrdé, měkké, jehličnaté, tak jsem si to vždy zařídil - jednoduše jsem to lidem tehdy nařídil i jako přesčas. Jediný problém byla tehdy délka, jež se nám nevešla do haly před pilu - světe div se - délky přes 12 m mi pořezal, leda na zavolání, kámoš na katru a ještě zařídil odvoz, kam jsem mu určil. To je zázrak, co??? Že je někdo neschopný, není o změně technologie v článku, ale o blbosti dotyčného nýmanda. Když jste tak neschopný a nejste si schopen poradit s takovou směšnou záležitostí, jako je pořez kmenů = jakýchkoliv sortimentů a atypičností, tak si laskavě pozvěte fy. s mobilní PP. Ti vám jednoduše strom nebo celý les pokácejí, přiblíží, pořežou a odvezou řezivo od trámů až po hranolky dle přání a vy se o nic nemusíte starat. Malý dotaz - umíte si vůbec přezout auto?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

12.4.2019 15:17 Reaguje na
Tak už to z vás vypadlo- "Když jsem kdykoliv cokoli potřeboval ... - jednoduše jsem to lidem tehdy nařídil i jako přesčas. "

Stačí- takový malý diktátor, prostě nařídí a je to vyřízeno!

Milý pane ,takhle to dnes nefunguje, prostě řadě pil to nenařídíte, i kdybyste skákal na jedné noze.
Musíte upravit technologii - jinak to nejde !!!

Odpovědět
mr

12.4.2019 23:37 Reaguje na Miroslav Vinkler
Malý dotaz - víte vůbec, co je to změna technologie - třeba na pilnici??? K tomu diktátorovi - v zaměstnání máte nějakou řeckou demokracii, či českou demokradii? To bych chtěl vidět, jak to u vás teda funguje. Asi moc ne. Že? Párkrát jsem podobné pokusy zažil, ale jelikož jsem nikdy neměl čas a chuť takové nesmysly řešit, byl jsem s každým takovým revolucionářem do minuty hotový. Nedovedu si představit, že bych někomu nezajistil slíbený termín dodávky leda proto, že děti nějakého zaměstnance dostaly rýmečku. Zábavu (sociálno) si můžete řešit až po splnění svých povinností = účelná práce v rozsahu dle okamžité potřeby fy. Nic jiného jsem nikdy neřešil a nepřipustil. S tím pořezem jsem vám už radu dal, tak pořád nebrečte a jestli vás někde odmítli, tak jim to lehce příště vraťte.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

13.4.2019 05:26 Reaguje na
Místo sáhodlouhých úvah a poučování si raději zjistěte kolik provozů je schopno jen tak přejít pouze na listnáče.
Vždyť i v samotném článku se píše:

"Dřevozpracující průmysl se musí připravit na změnu technologií i výroby. "

Jen vám to nedochází. Když vám uvedu konkrétní pilu střední velikosti např.Tetčice,jako vzorový příklad pro mé tvrzení,
zase melete svou.
Když vám uvede dva argumenty
k rozdílu mezi listnáči x jehličnany pro pilu ,tak mlčíte.

S vámi to není diskuze,ale utrpení.
Odpovědět
mr

13.4.2019 12:59 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vždyť jsem vám už x-krát napsal, že je to v článku nesmysl - technologie pořezu je stejná, takže vícenáklady jsou nulové. Pilařské lince je jedno, zda řeže SM nebo Db. Když o tom nic nevíte, tak tu nepište bludy. Za tu dobu, co tu jalově žvaníte nesmysly, byste měl už tu vaši Bk-kulatinu dávno na prokladcích ve skladě řeziva. Vy musíte být naprosto nemožný neschopa.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

14.4.2019 14:50 Reaguje na
To je ten rozdíl mezi námi.
Uvedl jsem vám dva konkrétní důvody,které to vyžadují. Z vaší strany NIC.
Uvedl jsem vám konkrétní případ střední pily,která listnáče neumí, z vaší strany NIC.
Pouze kecy,jak byste nařídil lidem a ono by to šlo ,jako po másle.
Vy jste zase všehoschopný-hubou.
Odpovědět
mr

14.4.2019 22:35 Reaguje na Miroslav Vinkler
Neuvedl jste nic rozumného. Ty vaše dva př. jsou takové nesmysly, že mi bylo hned jasné, že o řezání nevíte vůbec nic. Však jsem vám to tam vysvětlil snad srozumitelně. Že jste neschopný, už víte.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

15.4.2019 09:07 Reaguje na
Vaše myšlenkové pochody se dají charakterizovat celkem jednoduše-"Mám pravdu, protože to říkám já."
Typický bolševický kádr ducha mdlého.
Odpovědět
mr

15.4.2019 19:04 Reaguje na Miroslav Vinkler
Divím, se jak jste přežil dnešní dobu - všichni vám ubližují, nic nelze zařídit, všechno je děsně složité ... A ti, co problémy s takovými prkotinami nemají, jsou kádři-bolševici ... Těžko s vámi věcně debatovat, když máte v hlavě "naděláno". Komu není rady, není ani pomoci.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

15.4.2019 20:13 Reaguje na
Tak vidíte, nakonec jste přiznal barvu a ani to nebolelo.
Prostě řada pilařských provozů se bude muset nachystat na úpravu technologie.
Což konstatuje i autor článku. Příště čtěte pomalu,snad tomu porozumíte.
Odpovědět
mr

16.4.2019 23:21 Reaguje na Miroslav Vinkler
Píšete nesmysly o technologii, jelikož oboru naprosto nerozumíte.
Odpovědět

Jan Škrdla

15.4.2019 23:52
MR by se měl zklidnit. Z toho, že najde pilu, kde mu pořežou listnatou kulatinu, by neměl dělat závěry. Drtivá většina provozů mu ji totiž nepořeže, protože:

1. nechce, nemá zájem (je zahlcena jehličnatým dřevem, hl. SM)

2. není k tomu přizpůsobena - proto aby mohla zpracovávat třeba BK nebo DB potřebuje změnu technologie. A o tom je článek a několik komentářů ze strany pana Vinklera.

Odpovědět
mr

16.4.2019 23:19 Reaguje na Jan Škrdla
Jste další moc chytrý - tak teda jakou jinou technologii potřebujete k pořezu listnáčů? To by mě, jako starého praktika, velmi zajímalo. Nesmysly s posuvem a řezné úhly nástrojů nevzpomínejte, jsou to Vinklerovy číčoviny. Že je někdo neschopný ještě neznamená, že kvůli pořezu různých druhů dřeva musíte měnit technologii.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

17.4.2019 09:33 Reaguje na
Pod modrou košilí rudé srdce-opět se ozval náš starý kádr. Aniž by uvedl jediné číslo, aniž by sdělil jak dopadl na pile v Tetčicích (kam byl mnou odkázán) s fůrou buku nebo dubu, pořád mele svou.
A když se objeví někdo jiný,dostane nálepku "další moc chytrý".
V ČR máme vedle velkých a středních podniků přibližně 1 700 malých a nejmenších pil+ 5 velkopil( jejichž celkový roční pořez činil 4 060 000 m3 kulatiny).
Řada z nich(malé a střední) sdělila, že listnáče "neumí".(technologie)
To ovšem soudruhovi nestačí, protože jako "starý praktik" je nad věcí.
Teď , aby ještě začal tvrdit, že celulóza z jehličnanů je stejná jako z listnáčů, čemuž bych se při jeho notorické natvrdlosti ani nedivil.
Odpovědět
mr

17.4.2019 15:22 Reaguje na Miroslav Vinkler
Co to zase plácáte za nesmysly s celulózou. Složení dřeva nemá na technologii pořezu prakticky žádný vliv, soudruhu vodborníku. Max. tak způsob obrábění v souvislosti s některými očekávanými vedlejšími produkty (např. výroba štěpky přímo při pořezu na řezivo), což ale lze zase použít stejně u všech dřevin a vy zřejmě určitě nevíte, co jsem vlastně vzpomněl za mašinu a nástroje. Už nás tu konečně s tou "jinou" technologií (jestli vůbec víte, co to je ta technologie) seznamte a neplácejte kraviny.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.4.2019 08:59 Reaguje na
Soudruhu odborníku má , napsal jsem to v předchozím příspěvku
1) jiný úhel broušení nástrojů
2) rozdílná posuvná rychlost

Tak ať vám zase nezaskočí v krku kost až půjdete kolem pily.
Kromě keců a knížecích rad z vás nic konkrétního nevypadlo.
Odpovědět
mr

18.4.2019 15:43 Reaguje na Miroslav Vinkler
Nezlobte se, ale píšete naprosté krávoviny. K těm dvěma vašim nesmyslům jsem se už odborně vyjádřil - mr 10.4.2019 11:43, takže se zbytečně neopakujte. Snažíte se nesmyslně debatovat o něčem, čemu ani za mák nerozumíte. Tak si k tomu řezání něco třeba první nastudujte a hlavně zkuste i myslet. Na nějaké další školení nemám čas. Jestli k věci nemáte nic dalšího věcného, tak s vámi tuto diskusi končím.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.4.2019 17:24 Reaguje na
Z diskutujících zůstali tři.Váš názor zůstal osamocen.
Což vám ovšem nebrání dál dávat knížecí rady a nebrat v potaz, že řada pil sdělila, že jehličnany NEUMÍ. Nemají tam odborníka vašeho zrna. Tak ano, skončete a neotravujte.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist