https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/limity-jsme-my-o-spravedlive-transformaci-skoro-nikdo-nevi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Limity jsme my: O spravedlivé transformaci skoro nikdo neví

28.9.2021
I zde pracují lidé. Na ilustračním snímků hnědouhelný důl Bílina.
I zde pracují lidé. Na ilustračním snímků hnědouhelný důl Bílina.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Vláda bude za pár dní projednávat Plán územní spravedlivé transformace, jízdní řád odchodu od uhlí a proměny regionů. Jeho příprava ale ignoruje potřeby místních lidí a tím pádem nepřichází s uspokojivou odpovědí na problémy uhelných krajů. Zjistili jsme to během čtyř veřejných debat pořádaných v rámci Klimajízdy spravedlivou transformací v Ústeckém a Karlovarském kraji. Během nich sesbíralo víc než sto podnětů od místních lidí, starostů i odborového svazu energetiků. Klimajízda tak byla zatím největší participativní akcí o spravedlivé transformaci.
 
Více než sto lidí také podpořilo petici Změňme náš kraj společně a spravedlivě! Hejtmanům obou krajů, ministerstvu pro místní rozvoj a životního prostředí tak adresují výzvu k informování a zahrnutí do procesu přípravy spravedlivé transformace. Veřejné prostředky by měly být použity právě na široké a smysluplné zapojení běžných lidí do proměny ekonomiky kraje.

Právě absence participativních procesů mnoha místním lidem vadí. Politici nejen že nezahrnují dotčenou veřejnost do rozhodování, ale často ji ani dostatečně neinformují. Stěžejním požadavkem je také administrativní podpora pro malé a střední firmy, občanské spolky a menší obce, které mají nárok na peníze z Fondu spravedlivé transformace. Aby na ně ale dosáhli, potřebují včas vědět o možnostech financování a jednoduchá a přehledná pravidla, nikoliv náročný byrokratický proces.

Nejčastějšími odpověďmi na to, co se musí v krajích proměnit, byla nedostupnost a nízká kvalita vzdělání, včetně celoživotního, které by umožnilo lidem návrat na pracovní trh. Dopadá na ně také nedostupné a nedůstojné bydlení, stejně jako příliš vysoká cena energií. Zapotřebí je podle nich proměnit i přístup k využívání půdy a rekultivacím a podpořit drobné ekologické zemědělce. Kraje by měly společně s veřejností vytvořit vizi, kam by měla spravedlivá transformace směřovat a nejen vybrat několik nesourodých velkých projektů, které k řešení těch nejdůležitějších problémů často nesměřují. Sběr podnětů obyvatel na veřejných událostech během Klimajízdy ukazuje, že zdejším obyvatelům záleží na sociálně citlivé proměně ekonomiky směrem k ekologické udržitelnosti. Zároveň ale není možné, aby informování a zapojování obyvatel prováděly pouze občanské iniciativy.

Andrej Lizoň, člen petičního výboru, říká: “O tom, jak bude kraj vypadat po uhlí nemůžeme nechat rozhodnout politiky, kteří nevidí dál než do konce svého volebního období. Nám tady záleží na budoucnosti kraje a chceme mít smysluplnou možnost rozhodnout, do čeho peníze půjdou. Jsou to právě obyčejní lidé, kteří každodenně zažívají strukturální problémy, a právě proto je potřeba jim naslouchat při hledání řešení.”

“Projekty největších firem nevyřeší naše dnešní problémy. Pokud chceme, aby se nám tu žilo lépe, musíme podpořit hlavně místní lidi, kteří jsou již dnes nejvíce ohroženi proměnou ekonomiky,” říká Anežka Berkmanová, členka petičního výboru.


reklama

 
Limity jsme my

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Viktor Šedivý

28.9.2021 10:10
Vypadá to lákavě, co? Vzdělávací programy, adaptační projekty. Samé věci měkké, takřka neměřitelné - ideální prostředí pro sosání peněz.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

28.9.2021 13:28 Reaguje na Viktor Šedivý
zrovna jsem před chvílí četl článek, jak děcka neumí ani kotoul a k tomu učitel tělocviku dodal, " protože by se zranily" přeskok plavmo přes kozu už vůbec ne. Když jsem před pár dny šel kolem hřiště, kde trávili tělocvik gymnazisté, tak chlapci se nedokázali domluvit vůbec na ničem a to mělo připomínat Baseball. ONI SE ZKRÁTKA K TÉ HŘE NEMUMĚLI POSTAVIT a zorganizovat se a dámská část si házela LÉTAJÍCÍM TALÍŘEM, kde se aspoň dokázali domluvit aspoň na tom, jakým směrem jej mají házet. Tohle je vzdělání 21. století...ale hlavně, že vychvalují nějaké adaptační chujoviny a vzdělávací programy? twl s těmahle tragédama? a za to chtějí učitelé 130% průměrné mzdy...to je nářez. Pak sem přijde nějaký borec tvrdit o nějakých vzdělávacích programech...to už se člověk vyloženě bojí i zeptat...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

28.9.2021 13:30 Reaguje na Jaroslav Řezáč
...dokázaly..
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

28.9.2021 15:10 Reaguje na Viktor Šedivý
Tento týden běžel na Filmboxu film "Poupata" - to je přesně ukázka, co v tomhle regionu žije za matroš, a to tam není nastíněná problematika s odborným označením "Morgo romus cigosis"
Odpovědět
ig

28.9.2021 10:59
"Limity jsou oni" určitě mají v záloze i spravedlivé řešení bytové otázky :D
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.9.2021 16:34
Já nevím, proč vytváří zase problémy.
Tyhle kraje produkovaly energii, tak v tom mají pokračovat a velkolomy pokrýt fve panely a přebudovat uhelny na vodíkové paroplyny a podobně. A na to je potřeba lidí něurékom, důlních elektrikářů bude i tak nedostatek.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

28.9.2021 17:36
Buhehehehehehechlemst!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Cituji...... Stěžejním požadavkem je také administrativní podpora pro malé a střední firmy.........náramně se to osvědčilo na Ostravsku......tam se podpořilo drobné podnikání, a vznikla Stodolní ulice plná kořalen a heren - optimální využití prostředků Hahahahahahaha!!!!!!!!!!!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist