https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/linda-zachystalova-pyrenejsti-horsti-psi-budou-chranit-ovce-i-kozy?fbclid=IwAR2K48ClOHsS-lSRprApx7kiQD35vSgAMGeHHWanjhpJpey0jtSogbubyOU
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Linda Zachystalová: Pyrenejští horští psi budou chránit ovce i kozy

7.12.2018
Příliš agresivní psi nejsou žádoucí.
Příliš agresivní psi nejsou žádoucí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Linda Zachystalová / AOPK
V říjnu jsme se společně s kolegy z České zemědělské univerzity, Ministerstva životního prostředí a s rodinou Hegerových, kteří hospodaří na Šluknovsku, vydali na exkurzi do Saska-Anhaltska za místním farmářem Swenem Kellerem. Ten má letité zkušenosti jak s chovem hospodářských zvířat, tak s chovem pasteveckých psů.
 

V listopadu přivezl Swen Keller dva pyrenejské horské psy, kteří budou chránit stádo u manželů Hegerových na Šluknovsku. Ti zaznamenali první útok vlka letos na jaře a při celkem třech útocích přišli o 7 zvířat. Postupně vylepšují své oplocení a nově stádo hlídají již zmínění pyrenejští horští psi.

Na semináři v Krásné Lípě se Swen Keller podělil s českými farmáři o svůj příběh a zkušenosti s ochranou stád. Sám se o ni podle svých slov začal zajímat až ve chvíli, kdy mu vlk zadávil dvě telata a jednu krávu. Společně s dalšími, škodami stiženými farmáři se rozhodl založit spolek „Ochrana stád a pes“ a kromě chovu a využití pasteveckých psů také zkoumat, jaké oplocení pastvin je opravdu účinné.

Úřady v Sasku-Anhaltsku jim poskytly dostatek financí, takže mohli otestovat desítky různých ohradníků a sítí. „Ploty zajistí ochranu na 80 %“, vysvětluje Keller, „s pasteveckými psy je ochrana účinná na 95 %. Stoprocentní ochranu si v přírodě nezajistíte nikdy“, dodává. V Sasku-Anhaltsku se za minimální ochranu považuje 90 cm plot s 5000 V: správně nainstalovaný a uzemněný plot v této výšce podle Kellera stačí, důležité je přitom dbát na spodní drát, protože vlci se nejčastěji podhrabávají. Sám přitom upřednostňuje Rappa systém s 5 dráty, spodní drát je ve výšce 20 cm a horní ve výšce 120 cm, s napětím 10 000 V.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Linda Zachystalová / AOPK

Rozumné oplocení a hodnoty elektrického napětí jsou také podmínkou pro vstup do spolku zemědělců používajících pastevecké psy. Od vstupu do spolku již žádný chovatel neměl škody na zvířatech. V rámci něj také vytvořili certifikační řád, kdy je pes posuzován podle několika kritérií: sociální chování vůči člověku, věrnost plotu (pes zůstane vždy za plotem), teritorialita (novou pastvinu si označkuje), integrace ve stádě, ostražitost / bdělost a energie, s jakou pes reaguje na rušivý element. Hodnotí se také vzhled, ale spíše ve vztahu k celkovému zdraví a schopnosti vykonávat požadovanou práci. Keller rovněž vysvětlil, že příliš agresivní psi nejsou žádoucí a certifikát by nedostali.

A co si myslí o vlcích? „Nejsem žádný velký fanda vlků a nepřikláním se ani na jednu stranu“, říká. „Od prvního výskytu vlka v Sasku-Anhaltsku uběhlo do vzniku managementového programu této šelmy deset let. Rozhodli jsme se sami převzít iniciativu a najít řešení, abychom tu s vlky mohli žít. A to se daří, ochrana nám funguje. Nechci ztrácet čas ani energii bojem proti vlkům. Chci se soustředit na naše zvířata.“


reklama

 
foto - Zachystalová Linda
Linda Zachystalová
Autorka je pracovnicí Agentury ochrany přírody a krajiny.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

10.12.2018 17:46
A kdo ty psy a ploty zaplatí? Měli by to být nikoli spotřebitelé masa, mléka a mléčných výrobků, ale ti, kdo do evropské přírody, kam velké šelmy prostě nepatří. ty vlky cpou. Pokud se osobní odpovědnost ekologů nepodaří prosadit, podpořím kohokoli, kdo ty bestie nechá vystřílet.
Odpovědět
Ch

Charlijen

12.12.2018 13:47 Reaguje na Jan Šimůnek
Máte štěstí, Vás jistě nepotká mozková příhoda, protože TAM KDE NIC NENÍ, ANI SMRT NEBERE. Ale pozor na mráz, protože IQtykve lehce zmrzne a hnije.
Odpovědět

Jan Šimůnek

12.12.2018 17:48
@Charlijen
A nějaká věcná argumentace by nebyla? Proč bych měl někomu platit jeho libůstky? Když s nimi navíc nesouhlasím.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist