https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/lubos-vrbata-vyjadreni-k-aktualnimu-vyvoji-tuzemskeho-trhu-s-fotovoltaikou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Luboš Vrbata: Vyjádření k aktuálnímu vývoji tuzemského trhu s fotovoltaikou

17.4.2023
V poslední době se v médiích objevují a diskutují až katastrofické scénáře budoucího vývoje tuzemského trhu s fotovoltaikou, které předvídají výrazný pokles zájmu o fotovoltaické systémy a krach desítek až stovek firem. Opravdu se již začínají objevovat první symptomy, jež by mohly evokovat hrozící konec solárního boomu a krizi v celém odvětví. Mezi ty nejviditelnější patří rostoucí počet stížností zákazníků na firmy, které nedokážou plnit své smluvní závazky, úbytek zakázek od vlastníků rodinných domů nebo odmítání žádostí o připojení k distribuční soustavě.
 

Situace u nás není srovnatelná s Polskem

Měli bychom se proto obávat analogické situace jako v Polsku, kde sice vznikly stovky nových společností, zabývajících se fotovoltaikou, ale následně tam došlo k silnému omezení její státní podpory? Podle mého názoru je na místě tyto obavy mírnit. Z našich analýz nevyplývá, že by se trh v České republice nějak významněji ochlazoval. Dochází pouze k přelévání poptávky mezi jednotlivými segmenty: firmy se intenzivněji zaměřují na projekty pro průmyslové nemovitosti, jejichž majitelé se snaží snížit svou závislost na drahých energiích. Minulé události na zcela nepředvídatelném trhu s energiemi je totiž přesvědčily o tom, že současné zlevňování nemusí trvat dlouho. A co se týče rezidenčního segmentu, tam dochází k zimnímu útlumu poptávky pravidelně, aby poté nastalo jarní oživení.

Výrazné omezení státní podpory se nechystá

Právě z výše uvedených důvodů bych situaci u nás nepřirovnával k té v Polsku. Tím dalším je, že v Česku sice dochází k pravidelným úpravám podmínek pro jednotlivé skupiny žadatelů o státní dotace, podle posledních informací se ale nechystají žádné razantní kroky k omezení dotací pro fotovoltaické elektrárny. Naopak: stále rostoucí počty zájemců o podporu v rámci programu Nová zelená úsporám jsou jedním z nejlepších ukazatelů aktuálního stavu trhu s fotovoltaikou.

Trh se pročistí o nespolehlivé firmy

I přes tento poměrně pozitivní vývoj ale očekávám, že u nás dojde k určitému, hrubým odhadem 15 až 20% snížení počtu firem, které se věnují prodeji a instalaci fotovoltaických elektráren. Trh by se mohl očistit o společnosti, jež neodhadly své skutečné možnosti nebo vznikly pouze za účelem rychlého a snadného výdělku. Využily toho, že prudký nárůst cen energií, dlouhé dodací lhůty materiálu a nedostatečné kapacity montážních firem přiměly řadu domácností podlehnout lákavým nabídkám a líbivému marketingu, za nímž se skrýval nedostatek pozitivních referencí od zákazníků i technických a odborných znalostí. A následně nebyly schopné své sliby garantovat ani dodržet.

Na očištění trhu říkám „jen dobře“ – pokud by na něm totiž nespolehlivé subjekty zůstaly, mohly by uškodit celému odvětví solární energetiky. Věřím, že nyní začne při výběru dodavatele fotovoltaické elektrárny opět rozhodovat hlavně odbornost, kvalitně odvedená práce, kladné reference od stávajících zákazníků a profesionální klientská péče.

Na obzoru je zjednodušení složité administrativy

Kromě pročištění na trhu, který má jinak stále velký potenciál k růstu, považuji za dobrou zprávu na závěr, že celý segment směřuje ke zjednodušení složité administrativy spojené se získáním a provozováním fotovoltaické elektrárny. Jednotlivé solární asociace se snaží prosadit úpravu některých administrativních a technických požadavků na provoz fotovoltaických elektráren, k nimž patří například zrušení měření po fázích nebo větší rozmach komunitní energetiky a následného sdílení energie.


reklama

 
foto - Vrbata Luboš
Luboš Vrbata
Autor je vedoucího DZD Solar, fotovoltaické divize společnosti DZ Dražice.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (20)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

17.4.2023 08:04
Ta fakturace po fázích je skutečná pitomost, kterou si u loupežníka vylobboval ČEZ, je potřeba to urychleně zrušit. Prostě nastavit to tak, jak to má celá Evropa.
Odpovědět
EN

Emil Novák

17.4.2023 12:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Když řeknete A, musíte říct taky B: kdo zvýšené náklady distribučních společností vyvolané touto změnou zaplatí. A proč by to měli být spotřebitelé, kteří žádnou fotovoltaiku nemají. Pokud budou tyto náklady hradit sami solárníci jiným způsobem, proč ne, ale k tomu se nikdo nehlásí.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

17.4.2023 12:57 Reaguje na Emil Novák
Počkejte, jaké zvýšené náklady tím vzniknou? Tím, že fakturuji 1x součet 3 čísel namísto 3x jedno číslo?
Odpovědět
EN

Emil Novák

17.4.2023 13:07 Reaguje na Jiří Svoboda
Nejde o zvýšené náklady při fakturaci ale při distribuci pochopitelně.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

17.4.2023 14:38 Reaguje na Emil Novák
To zase nechápu. FVE je třífázový zdroj zařazený do sítě a odběry většinou jednofázové, ale statisticky je ten odběr ze všech fází velmi vyvážený.

Připomínám jen, o čem diskutujeme: fakturace po fázích, tj. když FVE vyrábí 3x 2kW a má spotřeba je 5 + 1 + 1kW, musím kupovat ze sítě 4kW a 2kW z FVE musím nějak udat, byť můj soused ty 2 kW v těch 2 fázích lehce spotřebovává.

Nejsem rozhodně propagátor či zastánce FVE, ale neměly by se dělat nesmysly.
Odpovědět
EN

Emil Novák

17.4.2023 14:44 Reaguje na Jiří Svoboda
Co nechápete? Že když do sítě posíláte 4 kW a současně z ní taháte 2 kW, že to způsobuje větší náklady, než když posíláte 2 kW a netaháte nic?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

17.4.2023 20:29 Reaguje na Emil Novák
Nemůžete napsat "do sítě posíláte 4 kW a současně z taháte 2 kW." To tito lidi nepochopí, protože ten systém moc neznají.
Musíte napsat po lopatě "do jedné fáze posíláte 4 kW a současně z druhé fáze berete 2 kW. Neboli různé fáze n ebudou vyvážené. To může klidně nastat, pokud používáte pro fotovoltaika výrazně levnější symetrickáý střídač místo dražšího asymetrického střídače.
Pro fotovoltaika levnější, ale my všichni si na posílení třífázové distribuční sítě připlatíme ještě víc, protože se síť musí posílit navíc, aby se vyrovnala s nesymetrií jednotlivých fází.
Odpovědět
EN

Emil Novák

17.4.2023 20:30 Reaguje na Radim Polášek
Díky za doplnění.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.4.2023 09:16 Reaguje na Emil Novák
Když berete z jedné fáze 9kW a ze zbývajících nic, platíte stejně jako 3+3+3kW. Důležité je až vyvážení sítě NN v celé oblasti za VN trafem. Tam je to vše velmi zprůměrováno.

A ví někdo, jaký je odběr jednotlivých fází na primáru VN trafa pokud je z něj na sekundáru odběr pouze z jedné fáze?
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.4.2023 09:36 Reaguje na Jiří Svoboda
1) Kdo kde typicky bere z jedné fáze 9 kW a ze zbývajících nic, vyjma hypotetických okrajových případů, které nemá smysl řešit?
2) Bavíme se o kruhových tocích, a toto není případ kruhového toku.
3) To byste taky mohl požadovat zpáteční jízdenku na vlak zadarmo, protože se přece nakonec stejně vrátíte do stejného místa. Stejný princip. Distribuční soustavu využíváte, není tedy žádný důvod za její používání neplatit.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.4.2023 11:15 Reaguje na Emil Novák
1) To je demonstrativní příklad, abyste pochopil oč jde.

2) Nevím, co je to kruhový tok, prosím o vysvětlení.

3) Nechci zpáteční jízdenku zdarma. To je velmi netrefná analogie. Chci platit adekvátní cenu za navýšení nákladů za fázovou redistribuci. Chtěl jsem svými dotazy zjistit u odborníků odhad, jaké asi jsou. To se u vás zjevně nepovedlo, na mou poznámku a dotaz jste nezareagoval.
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.4.2023 11:39 Reaguje na Jiří Svoboda
Ad 1) Takže na rozdíl od reálných situací, které se dějí, vymýšlíte situace, které se nedějí.
Ad 2) Kruhový tok je to o čem se tu celou dobu bavíme, tj. že na jedné fázi posíláte elektřinu do DS a obloukem se vám na jiné fázi zase vrací.
Ad 3) V principu požadujete to samé, neplatit za infrastrukturu, přestože ji používáte. Proti platbě adekvátní ceny za navýšení nákladů za fázovou redistribuci nic nemám, dokonce jsem to sám ve svém prvním příspěvku navrhoval. Protestuji pouze proti tomu, tvářit se že ty náklady jsou nulové a skrytě je rozpočítávat i na ostatní spotřebitele.
Na jaký konkrétní dotaz k odhadu nákladů jsem podle vás nereagoval? Jestli čekáte, že vám vystřelím od boku nějaké číslo, tak to samozřejmě nevystřelím.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.4.2023 15:22 Reaguje na Emil Novák
Dobrá, takže se asi shodneme, že za fázovou redistribuci je třeba platit, ale adekvátně. Doposud jakoby tato služba vůbec neexistovala a každá fáze se brala zcela odděleně.
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.4.2023 15:33 Reaguje na Jiří Svoboda
Ano, shodneme se že je potřeba adekvátně platit.
Odpovědět
OV

Oldřich Vašíček

17.4.2023 08:07
Má někdo informaci, jak se staví pojišťovny k objektu s FVE na střeše? Jak u RD, tak u průmyslového objektu?
Na firmě jsem se setkal s problémy jak ze strany hasičů, tak ze strany pojišťovny.
Bez dotací je ten trh neudržitelný? Není tedy někde chyba?
Jak se tváří správce rozvodné soustavy k připojování velkého množství FVE? Kdo zaplatí zvýšení nákladů na regulaci a stabilizaci? Momentálně se to platí ve spotřebované kWh. S FVE je spotřeba nižší (doufám), ale právě náklady na stabilizaci jsou vyšší. Neměl by být samostatný tarif pro majitele FVE, kde by se tyto náklady zohlednili jiným způsobem, než spotřebou kWh? Stejně tak prodaná kWh. Nyní není prodej energie z FVE nijak zatížen o náklady na přenos (oproti spotřebě), ale využívá stejnou energetickou rozvodnou soustavu? Ten náklad hradí kdo? Jen spotřebitelé? Není to nefér?
A s rostoucím počtem instalací bude třeba tyto otázky řešit. Buď se bude pokračovat v podpoře FVE jako nyní a veškeré náklady se přenesou na spotřebitele. Tzn. čím více FVE, tím dražší energie. Nebo se k tomu postaví energetické společnosti čelem, a vytvoří tarify pro FVE, čímž je zabijí. A proinvestované dotace půjdou do kopru.
Takže, kdo chce FVE s dotací, tak rychle, než to začne někdo řešit. :)
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

17.4.2023 08:50 Reaguje na Oldřich Vašíček
To je typický zúžený pohled fotovoltaického papaláše. Ať se můj byznys co nejvíce roztáčí, problémy s tím spojené ať řeší někdo jiný.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

17.4.2023 20:38 Reaguje na Oldřich Vašíček
Máte to mít dávno nastudované.
Správce rozvodné soustavy povolí posílat fotovoltaikům svou produkci do sítě tolika fotovoltaikám, na kolik vystačí stabilizační rezerva té konkrétní sítě. Další FV elektrárny povolí připojit pouze v režimu bez přetoků neboli majitel si FV elektřinu musí spotřebovat sám a co je navíc, se prostě nevyrobí.
Náklady na stabilizaci sítě a na přenos elektřiny fotovoltaika přes síť jinému spotřebiteli zatím platí zákazníci hlavně v cenách za spotřebovanou kilowathodinu. V budoucnu se část platby přesune do platby za jistič, aby fotovoltaici platili o něco větší část nákladů, které připojením své fotovlotaiky do sítě vyvolají. Ale pořád se na fotovoltaiky připojené do sítě budeme přes placení nákaldů na distribuci skládat my všichni.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

17.4.2023 08:24
Snad by se měly hlavně zrušit ty dotace. Je celkem nemravné aby ti, co nemají nemovitost, přispívali majitelům na fotovoltaiku, která vede k vyšším cenám elektřiny pro ty, kteří fotovoltaiku nemají.
Odpovědět
JN

Jiří Novák

23.4.2023 09:17
Tak ono by se to jednoduše vyřešilo, kdyby distribuce povolila připojování OM na jednu fázi s 40-50 A jističem a k tomu střídač o výkonu 6-8 kW. A nemusíme poslouchat ČEZ kreativce při obhajobě planetární specialitky v podobě fázového měření
Odpovědět
VP

Václav Příhoda

31.7.2023 21:35
Moc zajímavý článek. Díky za něj. Abych pravdu řekl, tak já teď hodně uvažuji nad investicí do fotovoltaiky. Nedávno jsem to řešil s našim sousedem, který si právě fotovoltaiku na domě nechal udělat asi před rokem od https://www.zatopime.cz/fotovoltaika a podle toho, co říkal, tak se to prý opravdu vyplatí. A ta investice navíc by navíc nemusela být až tak vysoká.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist