https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/lucie-kubesa-prakticke-znalosti-nebo-chytre
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lucie Kubesa: Praktické znalosti, nebo „chytře“?

6.7.2024
Svoz odpadů, ilustrační snímek.
Svoz odpadů, ilustrační snímek.
Praha buduje už šest let něco, co vlastně nikdo nevyužívá? Desítky miliónů v popelnici? I tak by se dala popsat aktivita, která by měla vést pro nastavení a úpravy četnosti svozů separovaného odpadu. Tento stav bude trvat ještě více než rok? V roce 2026 by se měla změnit situace se smlouvou, kterou město uzavře se svozovými společnostmi v rámci plánované přínosu pro životní prostředí v Praze.
 
Kontejnery na odpad sledují senzory za miliony, ale popeláři se jimi neřídí? Jako zastupitelka MČ Praha 15, i hlavního města, jsem velmi znejistělá. Projekt „chytrého svozu odpadu“ odstartoval již v roce 2018! Pilotní projekt trval dva roky, a měl ověřit pomocí 420 senzorů přínosy zvolené technologie. Od roku 2020 začal běžný provoz senzorů v odpadových nádobách. Jedním z výsledků projektu prý bude, že přes webovou aplikaci odpady.mojepraha.eu budeme moci zjistit, jestli kontejner přeplněný. Potřebuji to?

Vůbec si nejsem jistá s tím, že bych měla jásat nad tím, že Praha patří mezi první města na světě, když zjistím, že po šesti letech svozové firmy využívají své zkušenosti a odpad vyváží podle nich. Podle Pražských služeb má data z čidel k dispozici primárně město a městské části, a jejich přenosy zatím nejsou propojeny s aplikacemi, které využívají svozové společnosti. A to je v odpadových nádobách na tříděný odpad se spodním výsypem instalováno asi 7000 senzorů. Jeden stojí 2.500,- Kč, a cena provozu jednoho je 173,- Kč měsíčně. Senzorům prý vydrží pět let baterie. Z čehož mi vychází, že nyní bude docházet, nebo dochází k jejich výměně. Další dva roky provozu, než budou podepsány nové smlouvy se svozovými společnostmi, znamenají dosažení poloviny jejich životnosti, a budou se opět měnit. A to ještě nejsou vyčísleny náklady na kontrolu čidel, pokud třeba přestanou vysílat datový signál.

Začínám být stejně nervózní, jako obyvatelé hlavního města, kteří mají za sebou zdražení svozu odpadu schváleném v roce 2021. Garantem chytrého svozu je také třeba Operátor ICT, městská organizace, která v průběhu dvou let za chytrá čidla a související technologie zaplatila přes 23 milionů korun z kapes občanů. Cílem projektu je zjistit, zda je možné vyvážet odpadové nádoby podle „hlášení“ čidla v nádobě. Nyní se sváží odpad podle nasmlouvaného harmonogramu, jak si město objednává, nikoliv podle toho, co indikují senzory. To proto, že dosud nejsou propojené příslušné aplikace, aby tomu bylo jinak. Data z nich má k dispozici primárně město a městské části. Datové přenosy zatím nejsou propojeny s aplikacemi, které využívají svozové společnosti. Platí to, jak pro Pražské služby, nebo další firmu AVE.

V celém procesu je spousta proměnných, které ohrožují spolehlivost systému. Čidla v řadě případů zaznamenají například zaseklý kus kartonu, který do kontejneru někdo nacpe, a už hlásí naplněnost nádoby, přestože v ní je pouze ten jediný kus odpadu. Zatím platí, že městská část navrhne a magistrát zkoriguje četnost svozů podle reálné naplněnosti nádob dle údajů čidel v okolních nádobách.

V Praze je přes 3,5 tisíce stanovišť s popelnicemi a svozové trasy si samostatně nastavují čtyři svozové společnosti. Z toho, co je známo, vychází, že dvě nádoby již mají čidlo? Nebo je bude třeba dál masívně nakupovat? V Praze je 26 tisíc nádob na tříděný odpad. Bude mít každá čip? Kolik jich bude třeba mít v rezervě, když dojde k poruše? Nějak moc nákladů na obyvatele hlavního města, s velmi nejistým výsledkem. Neměla by být součástí opatření k plnění klimatických plánů v hlavním městě také kvalitní ekonomická analýza, a nikoliv jen proklamace?

V současné době se četnost svozů v exponovaných obdobích jako jsou Vánoce a Nový rok automaticky zvyšuje a stejně jsou kontejnery často přeplněné. Má-li však mezi benefity používání chytrých čidel sloužit informace pro obyvatele Prahy z aplikace, že je kontejner je přeplněný, je to podle mě málo. Většina z nás to totiž zjistí prostým pohledem z okna. Jestli mě má uklidnit, že firma Operátor ICT podepsala smlouvu s Evropským centrem pro digitální inovace při ČVUT, s tím, že se do monitoringu kontejnerů zapojí umělá inteligence (AI), tak si nejsem vůbec jistá. Úředníci už prý nebudou muset zapisovat data do systému ručně a v řádu sekund to za ně udělá umělá inteligence, což by sice konečně mohla být cesta k tomu začít snižovat náklady, které hlavní město vynakládá na tuto firmu, ale asi nejsem sama, kdo o tom pochybuje. Už jen podle toho, jak často jsou peníze pro Operátor ICT tématem jednání pražského zastupitelstva.


reklama

 
foto - Kubesa Lucie
Lucie Kubesa
Autorka je členkou ODS a předsedkyně výboru pro životní prostředí, veřejný prostor a pohřebnictví ZHMP.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PK

Pavel Karel

6.7.2024 09:39
Fascinuje mě, jak straka z ODS, v jejímž životopise človek najde tuto informaci"Od roku 2002 je členkou ODS, za kterou byla v roce 2006 zvolena do Zastupitelstva městské části Praha 15. Mandát obhájila v roce 2010, 2014 a 2018.2014" tzn. celý život si válí šunky ve veřejné správě, pár měsíců před volbami začne být najednou "znepokojená" projekty "odklánění veřejných financí", které její spolustraky za ta léta upekly a ona měla 20 let na to, něco s tím udělat :D
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

6.7.2024 12:40 Reaguje na Pavel Karel
v Praze, pokud nebudou volit letos do senátu, tak k volbám nepujdou. Město Praha má status kraje, tudíž půjdou k volbám až v roce 2026 při volbách do obecních a městských zastupitelstev.
Odpovědět

Radek Čuda

8.7.2024 12:03 Reaguje na Pavel Karel
Člověku který si plete veřejnou správu a členství ve volných orgánech ať již MČ, nebo Prahy, asi těžko něco vysvětlovat, nicméně je pondělí tak třeba ... v článku se jasně uvádí, kdy ta taškařice začala. Takže kontrolní otázka ... kdy byla ODS v Praze v opozici a kdy v koalici? A druhá kontrolní ... v čí gesci je odpadové hospodářství v této Radě?

Jako, ODS jsem nevolil a nehodám s tím začínat, ale když chci něco nebo někoho kritizovat, tak bych neměl psát blbosti.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

9.7.2024 19:41 Reaguje na Radek Čuda
Děkuji panu Čudovi, za jeho závazek, již sem nepsat :D
Odpovědět
MM

Milan Milan

6.7.2024 09:52
Tak nevím. Je to sebekritika, nebo kritika způsobu řízení Prahy, nebo jen tak z nudy popsaný papír? Někdo to vymyslel, někdo to schválil, někdo instaloval, někdo to snad dokonce i má řídit a vypadá to že v podstatě jen někdo výborně na kase pražské radnice vydělal.
Odpovědět
Peter Sládek

Peter Sládek

6.7.2024 11:53
V ČR sa blížia nejaké voľby, že sa to tu plní referátmi od tejto pani?
Odpovědět

Radek Čuda

8.7.2024 12:04 Reaguje na Peter Sládek
Kubesa (předsedkyně výboru) se holt tak úplně nemusí s Komrskovou (náměstkyně primátora která to má v gesci), jako se obecně ODS úplně nemusí s Piráty, byť tohle volební období jsou spolu v koalici.
Odpovědět

vladimír šmídl

7.7.2024 13:36
Mám jen jazykovou námitku: čip není totéž, co čidlo. Je to stejný typ zploštění jazyka jako technika = technologie nebo Amerika = USA.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

7.7.2024 14:14 Reaguje na vladimír šmídl
1*
Novináři holt nejsou.
Odpovědět
pa

petr angi

8.7.2024 10:49
Za 25 mil. Kč by Praha dostala službu vyvezení cca 2 tis. kontejnerů 1x týdně po celý rok. A jestli jich má 3,5 tis????? A to se vyplatí.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist