https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ludek-niedermayer-velka-bitva-o-motyly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Luděk Niedermayer: Velká bitva o motýly?

17.7.2023
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Foto | Zdeňka Kováříková / Ekolist.cz
Dovolím si svůj pohled na to, co se odehrálo minulou středu na plénu v Evropském parlamentu, kde lehká většina poslanců poslala do trialogu (vyjednávání mezi Parlamentem, Radou a Komisí) návrh "Nature restoration law" (NRL). Ten by měl vést unijní země k větší ochraně biodiverzity a přírody.
 

Nekoná se senzace

Pohled na stránky Komise snadno ukáže, že ač je NRL důležitý, není součástí Green Dealu (který je naplněn zejména balíkem Fit for 55). Naopak, drtivá většina norem spojených s ochranou klimatu je již přijata, takže zprávy médií prosím berte s rezervou.

Bitva trochu zbytečná

Komisní návrh obsahoval jak nejasnosti, tak někdy i příliš ambiciózní cíle. Ale je běžnou praxí, že Parlament a Rada v rámci jednání dospějí k úpravám, které jej učiní "lepší". Bohužel, v tomto případě politická skupina EPP (které jsem součástí) se rozhodla jednání vyhrotit a trvat na tom, aby Komise rovnou předložila text jiný. To ale Komise odmítla. Poté, co relevantní výbory nenašly shodu nad úpravami návrhu ani většinu pro zamítnutí, přešlo rozhodnutí na plénum.

Tři možnosti

Zde byly ve hře 3 možnosti: návrh odmítnout (a čekat, zda a kdy Komise předloží nový), neodmítnout a odsouhlasit text pro jednání s Radou (v trialogu) nebo vrátit stávající text do výboru.

Výsledek

Zamítnutí neprošlo o 12 hlasů (včetně mého). A vzhledem k tomu, že prošly pak pozměňovací návrhy upravující text (včetně přiblížení textu odpovídajícímu postoji většiny Rady), získal nakonec text s úpravami převahu 30 hlasů.

Co bude dál

Vyhráno není, neb Parlament (zde s poměrně malou většinou) a Rada (s velmi malou většinou) musí dojít k textu, který tyto (či jiné) většiny potvrdí.

Doufám v to, neb začít s větší ochranou biodiverzity a přírody bylo včera pozdě.

Smíšené pocity tak plynou jak z toho, že proběhnou jednání nad návrhem, který má jen tak tak potřebnou většinu, tak samozřejmě mě netěší postupovat proti politické linii své skupiny. Naštěstí, svoboda rozhodovat je v EP poměrně velká a jsem přesvědčený, že snaha o zamítnutí, a tím přinejmenším pomalejší přijetí této legislativy, není dobré řešení.

Navíc, pomoci ní bude Evropa naplňovat celosvětové závazky na ochranu biodiverzity, které byly přijaty loni v Montrealu. Argument, že zamítnutím návrhu by bylo pravděpodobné, že nebudeme patřit mezi země, které budou "Montreal" dle dohod plnit, pro mě též hraje roli. Jak víte, velmi vážím celosvětovou spolupráci, a myslím si, že ta není jen v zájmu naší planety (tedy života lidí na ní), ale ještě více v zájmu Evropanů.


reklama

 
foto - Niedermayer Luděk
Luděk Niedermayer
Autor je poslancem Evropského parlamentu, od roku 2017 je členem TOP 09.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RP

Radim Polášek

18.7.2023 12:49
Tak největší bitva, která se v Bruseli odehrává, je bitva o rozum.
Bitva nedopustit to, aby EU upadla do zelené stagnace a zeleného marasmu.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

18.7.2023 16:15 Reaguje na Radim Polášek
on ten rozum má každý podle toho, jak se mu líbí a hodí. (NRL) došlo i na ty státy, kteří mistrovali střední Evropu a to se jim už nelíbí, protože konečně došlo i na ně. Zalesňování nebo obnova mokřadů v Dánsku nebo Holandsku kde o pořádný strom nezavadíte ani omylem a Švédsko, do jejichž lesního hospodářství by začali kecat " ostatní" už se jim tolik nezamlouvá.
O rozumu v Bruselu si myslím své a nic pěkné to není ale tohle by mohlo být skutečně něco, co té biodiverzitě pomůže...pokud to nebude zmanipulováno různým pozměňovacími návrhy, až z toho bude jen cár papíru bez valného efektu. Protože tímhle by se pár byznysmenům stouplo na palec a ti lobbisti v Bruselu na dovolený nejsou.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

20.7.2023 07:21
Chcete motýle? Prestaňte likvidovať pastvu a drobných poľnohospodárov. Zrušte povinnosť registrácie domácich zvierat a skončite šikanovanie ľudí čo ešte chcú niečo chovať. Namiesto dotácií na elektromobily dajte dotácie na malé lištové kosačky a menšie traktory. Nedovoľte ďaľšie šírenie veľkých šeliem alebo aspon vyplácajte škodu v plnej výške a bez byrokracie. Podporte tých ľudí čo ešte niečo chovajú a prestaňte obviňovať z úbytku motýľov klimatickú zmenu.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

21.7.2023 09:47 Reaguje na Vladimir Mertan
Nojo no, tak.
On tem problém není ani tak ve vyčlenění půdy z obhospodařování, ale v její údržbě hlavně pasením a mozaikovou sečí, aby byly udrženy zahmyzené, květnaté, nezarostlé louky. A to bych chtěl vidět, jak to dosáhne EU.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist