Lukáš Hruška: Městská zeleň v Benátkách nad Jizerou
Ve městě se nachází celá řada povrchů, jež nejsou schopny vázat či uvolňovat vodu. Do této skupiny povrchů spadá většina umělých povrchů, zejména je to asfalt, beton nebo zástavba samotná. Tyto zmíněné povrchy absorbují sluneční záření a akumulují teplo. Maximální teplota se u těchto povrchů může v nejteplejším období přes den vyšplhat až k 50 °C. Jedná se o plochy, které samozřejmě nejsou zastíněné.
Městská zeleň však poskytuje potřebný stín a zároveň ochlazuje dané prostředí. Navíc tím snižuje spotřebu energie na chlazení budov. Jedná se o jednu z možností, jak zmírňovat možné dopady na klima. Stromy jsou například i mimo jiné hodnotné při snižování hlučnosti a ovlivňování větrného proudění ve městech.
Zelené porosty slouží hlavně jako stanoviště pro různá společenstva rostlin a živočichů, což přispívá k rozvoji městské biologické diverzity. Kupříkladu lučními bylinami porostlé oblasti jsou pak vhodným místem pro opylovače.
Zelené plochy ve městě jsou mimo jiné i spojeny s relaxační funkcí, neboť jsou ideálním místem k rodinným procházkám nebo k posezení s přáteli. Poskytují příležitost k odpočinku či pohybu, kdy tímto podporujeme své fyzické a duševní zdraví. Sportovní parky se zelení jsou též vhodným místem pro děti, které zde mohou trávit svůj volný čas s kamarády. Asi se tedy všichni shodneme, že zeleň dělá město příjemnější a atraktivnější pro život.
Ve městě byla mimo jiné zpracována Územní studie sídelní zeleně a revitalizace sídelní zeleně. Jejím hlavním účelem je efektivní rozvoj a úprava zelených ploch v intravilánu tohoto města.
Město Benátky nad Jizerou jako dobrý hospodář v krajině si uvědomuje, že stromy jsou neodmyslitelným prvkem městské zástavby. Můžeme si všimnout, že ve městě se nachází velké množství nově vysázených stromů, kdy některé z nich tak nahradily přestárlé stromy v určitých lokalitách. Proč tomu tak je? Každá dřevina má svou omezenou životnost. Z tohoto důvodu se o ní musí dobře pečovat, aby daný strom dobře plnil své funkce na daném stanovišti co nejdéle.
Přestárlé stromy, jež jsou uschlé nebo napadené houbovým patogenem, musejí být pokáceny a nahrazeny novou výsadbou. Koloběh života. Je samozřejmě hezké, že na daném místě se nachází velký vzrostlý strom, na který jsme zvyklý, bohužel však tento strom už přestal plnit svoji funkci pro dané prostředí a musí být odstraněn, jelikož toto již mrtvé dřevo může být dokonce nyní i nebezpečné pro své okolí. Město proto pravidelně odborně kontroluje stav jednotlivých dřevin a vytváří tak velmi důležitou prevenci před případnou újmou na zdraví či majetku.
Pokud je strom zdravý a nachází se na něm pouze některé suché větve, jsou tyto větve odstraněny specializovanou osobou, tzv. arboristou. Komplexní péče o dřeviny v sobě tedy zahrnuje jejich hodnocení, vytvoření plánu péče o dřeviny, výsadby, ošetřování, až samotné kácení.
Je důležité si těchto zelených ploch ve městě vážit a uvědomovat si, že jednotlivé stromy, keře a travní porosty zajišťují řadu důležitých a významných funkcí. Funkcí, které významně zlepšují prostředí, ve kterém žijeme.
reklama