Martin Mach Ondřej: Úspory vody správně aneb Když se redaktor Ekolistu plete v Sama doma
A dopustil jsem se ještě jednoho popletení, v pasáži o úsporných myčkám je potřeba brát vážně jen informaci o tom, že jsou myčky, které umí umýt sadu nádobí šesti litry vody.
Kromě toho, co jsem popletl, jsem toho také spoustu nestačil říci. Například ony regulátory průtoku nejsou jen pro sprchové hadice, ale dají se s úspěchem namontovat i na baterii u dřezu či v umyvadle. A zatímco ve dřezu v kuchyni není úplně pohodlné mít ten úplně nejmenší průtok (třeba napouštění rychlovarné konvice je pak činnost velmi zdlouhavá), ale pro opláchnutí rukou stačí vody opravdu malé množství. A pozor: ten regulátor u umyvadla funguje zároveň jako perlátor, takže i když vody teče málo, pak při mytí máte pocit, že vody je dost. Díky vzduchu, přimíchanému do proudu vody.
K tématům, probíraným v pořadu, je na serveru Ekolist celá řada textů. Například Úspory vody v koupelně - jak je to se sprchováním a plnou vanou vody?. V pořadu jsme se mihli kolem mytí nádobí. Více se dozvíte v článku: Myjete nádobí ručně? Tak to dělejte správně!. Ani o myčkách jsme neřekli všechno. Načtěte si zde: Jsou myčky ekologické? Máme odpověď, kterou možná nechcete slyšet.
Velké a nedokouslé téma je používání dešťové vody. Zapomněl jsem v pořadu zmínit, že kromě splachování záchoda se dá dešťovka bezvadně použít pro zalévání zahrady. Obecně v článku Dešťovou vodou můžete zalévat zahradu, ale i prát prádlo a splachovat záchod a příklad z praxe Prádlo se nejlépe vypere v obyčejné dešťovcereklama