https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/martin-riha-co-mi-v-prezidentove-novorocnim-projevu-chybelo
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Říha: Co mi v prezidentově novoročním projevu chybělo?

7.1.2024
Prezident Petr Pavel.
Prezident Petr Pavel.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Hrad.cz
Na první novoroční televizní vystoupení nového prezidenta jsem byl opravdu zvědav, a pozorně jsem si ho vyslechl. Se stejným zájmem jsem sledoval následné reakce politiků, politologů a publicistů. Jak se dalo čekat, ti z vládní koalice jej chválili jako pozitivní a vyvážený, ti opoziční mu vyčítali zjevně provládní, nikoliv nadstranické vyznění, publicisté a politologové něco chválili, jiné kritizovali, některým tam chyběla některá důležitá témata, jiným něco naopak přebývalo, protože to není v prezidentově kompetenci, jako např. připomenutí našeho slibu při vstupu do EU, časem přijmout i společnou evropskou měnu – euro. K tomu se dosud nehlásí nejen opozice, ale i někteří z vládní koalice, zejména velká část ODS. Vesměs argumentují tím, že bychom ztratili možnost autonomního ovlivňování inflace a úrokové míry u vkladů i úvěrů ze strany naší vlády a zejména České národní banky. Že tato možnost zjevně v posledních dvou letech nefungovala, a měli jsme nejhorší inflaci v celé EU, je zřejmě této iluze nezbavilo.
 
Co mně v jinak (oproti Zemanovým histrionským výstupům) slušném projevu chybělo, byla širší zmínka o životním prostředí a globální změně klimatu. Pouze v oslovení mladých lidí se objevila zmínka v sousloví: „Uvědomuji si, jak neutěšitelné je pro vás myslet ….na budoucnost ve světě, kde se životní prostředí hroutí.“ Přitom problematika ochrany biodiverzity, potřeba sebeomezování ve spotřebě energie i surovin, v produkci emisí a odpadů, a bránění v růstu člověkem působeného podílu na změně klimatu, je klíčovým problémem nejen naší země a Evropy, ale celého lidstva, bez rozdílu státního zřízení, náboženství, etnického původu. Je nepochybně zastřeným důvodem mnohých konfliktů a animozit, hrozících přerůst ve válku, a je tím daleko důležitější, než v projevu zmíněné problémy v komunikaci vlády s obyvatelstvem a voličstvem, s inflací či s naší energetikou.

Podruhé se o životním prostředí jako problému zmiňuje prezident v souvislosti s působením „populistů a extrémistů,…zneužívajících našich obav“, což považuji za další faul vůči korektnosti a nestrannosti, jakou bychom rádi viděli u nadstranického prezidenta. Každý, kdo vidí extrémy počasí v posledních letech, střídající se extrémní sucha, přívalové deště a záplavy, tajfuny a tornáda i tam, kde se donedávna nevyskytovaly, nebo naopak sněhové přívaly a extrémní mrazy, ten vidí, že rozkmit extrémů kolem dlouhodobých průměrů roste, a pozvolna stoupá globální teplota, což může tyto extrémy ještě zesilovat. Ekologicky odpovědné chování je proto globální imperativ i pro naši zemi a naši populaci, ne nějaké okrajové téma. Na tom nic nemění fakt, že některé iniciativy k řešení těchto problémů jsou přinejmenším neuvážené a sporné, a budou vyžadovat korekce.

Je k tomu zapotřebí aktivnějšího a osvíceného působení našich reprezentantů na mezinárodním poli, v orgánech EU i OSN, a to by mělo v takovém projevu zaznít, ne problém uvádět jako zneužívaný populisty a extrémisty. Ostatně pokud jimi prezident mínil dnešní opozici, ta v době, kdy vládla, zůstala problematice ochrany životního prostředí také dost dlužna, stačí vzpomenout skandální vyšetřování a soud v kauze otravy života v řece Bečvě.

Je zřejmé, že v relativně krátkém novoročním projevu prezidenta, při jeho spíše reprezentativní úloze jako součásti exekutivy, nemůže zaznít vše, co je třeba řešit, ale zařazená témata by měla odpovídat jejich váze v životě, ne jen v aktuální politické konstelaci. Pokud si to politici neuvědomují, riskují, že je k tomu časem donutí realita života na Zemi. Jen aby nebylo pozdě.

Projev Petra Pavla je v textové podobě dostupný zde.


reklama

 
foto - Říha Martin
Martin Říha
Autor je architekt a urbanista, odborník v oblasti posuzovaní vlivů záměru a koncepcí na životního prostředí (SEA/EIA).

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist