Martin Říha: Zrychlit přípravu staveb nelze popřením jiných veřejných zájmů
K původnímu návrhu, připravenému právníky najatými Hospodářskou komorou ČR, se snesla tsunami kritiky v podobě více jak 5 tisíc připomínek. „Řešil“ totiž zadání premiéra zkrátit dobu přípravy staveb namísto elektronizací projednání územních plánů a stavebních záměrů, organizované stavebním úřadem namísto běhání investora, důrazu na dodržování lhůt pro vyjádření, kvalifikovanosti úředníků nebojících se rozhodnout bez alibismu hledání podpory u politiků a „znalců“ na úkor ochrany soukromého vlastnictví, pravomocí krajů i obcí, důležitých veřejných zájmů chráněných jinými zákony a správními orgány, i na úkor účasti veřejnosti na řízení a rozhodování dle Aarhuské úmluvy. Tím by vrátil stavební právo nejen před platnost stávajícího stavebního zákona, ale i zákona č. 50 z roku 1976 (!). To samozřejmě nemohlo projít. Kompromis, dosažený jednáním MMR hlavně se Svazem měst a obcí situaci ale nezlepšil, naopak situaci ještě zkomplikoval. Výsledný návrh nevyhovuje nikomu, nebude plnit zadání přípravu zkrátit, zvýší nepřehlednost a administrativní náročnost řízení.
Některé fauly, které musely být vypuštěny z návrhu nového stavebního zákona, se teď ale v tichosti dostaly do návrhu zákona o liniových stavbách. Ten byl nedávno schválen většinou senátorů, ačkoliv senátorky JUDr. Wagnerová a RNDr. Seitlová upozorňovaly, že i tento zákon nechrání dostatečně vlastníky pozemků zabraných nebo dotčených stavbou, a omezuje práva dotčených obcí a krajů i dalších orgánů státní správy, chránících jiné veřejné zájmy.
Ještě je čas zabránit schválení obou zákonů v předložených podobách a hledat a najít skutečné příčiny zpožďování přípravy staveb, včetně těch liniových, namísto zástupného napadání ochrany jiných důležitých veřejných zájmů dotčenými správními orgány, občanskými sdruženími i veřejností. Jen je potřeba probrat se z prázdninové letargie rekreujícího se občanstva, úředníků i politiků a nedopustit toto porušení mnohého z toho, co jsme si vydobyli po Listopadu 1989.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (35)
Lukáš Kašpárek
21.7.2020 06:55To vážně chceme????????
Kdo nebrání své hodnoty, ten je zpravidla odsouzen k tomu, že o ně přijde..... pokud tu chce Babiš a jeho voliči opět diktaturu a komunismus, tak bych čekal, že to bude lidem této země po všech těch historických zkušenostech vadit... zatím to tak ale rozhodně nevypadá.........
Jan Šimůnek
21.7.2020 07:18 Reaguje na Lukáš KašpárekLukáš Kašpárek
21.7.2020 10:32 Reaguje na Jan ŠimůnekStavby nebrzdí ekologičtí aktivisté, ale nemravnost počínání těch, co tyto stavby chystají a odsouhlašují.... pokud stát odsouhlasí stavbu a toto rozhodnutí je protizákonné nebo jinak vadné a zároveň to poškozuje ŽP nebo zdraví občanů, tak je logické, že to někdo napadne.... tím se ale z tohoto člověka nestává viník.... viník je ten, kdo dovolil prolínání soukromých zájmů nad zájmy veřejné a na základě tohoto dovolil něco, co dovoleno nemělo být.....
Víte o tom prd, ale opakujete tu jako papoušek lži, které vám naimplanovali ti, co toto ovlivňování veřejných zakázek vedou....
Bráníte tu nedodržování zákonů, porušování pravidel všeho druhu, podvodníky a ty, co proti těmto svinstvům bojují prohlašujete za ty špatné a nežádoucí....
Buď jste za tyto aktivity placen, nebo jste debil.....
Jiří Daneš
21.7.2020 15:00 Reaguje na Lukáš KašpárekLukáš Kašpárek
22.7.2020 06:42 Reaguje na Jiří DanešMichal Konečný
27.7.2020 09:29 Reaguje na Lukáš KašpárekVy jediný to vidíte správně a kdokoliv má jiný názor než vy, je buď placen nebo je debil. To je úžasně pozitivní přístup v diskusi.
Jan Šimůnek
22.7.2020 06:54 Reaguje na Lukáš KašpárekNa tomto právním smetišti nelze provést žádnou aktivitu, na niž by se "něco nenašlo". Už proto, že řada dílčích právních norem je v podstatě vzájemně antagonistická, takže v oblasti jejich působnosti bude nějaká právní norma porušena vždy. Tato záměrná nepřehlednost práva je typická právě pro totalitní režimy. A je vytvářena proto, aby "na každého něco bylo".
Vzpomínám si, že za minulého režimu byly přesně takto nastaveny hygienické normy pro práci s dětmi a mládeží. Tj. tak, že co jedna norma nařizovala, to jiná zakazovala.
Pochopitelně, vůbec nešlo o zdraví dětí a mládeže. Šlo o to, že normalizační režim na základě "porušování hygienických norem" likvidoval skauty, junáky a podobná sdružení (a tudíž ne z politických důvodů), zatímco pionýrským táborům porušování těch samých norem, a mnohdy i závažnější, toleroval.
Jediná cesta jak z toho ven je odchod z EU, zrušení platnosti jejích norem na našem území. Následně zrušení platnosti všech těch našich norem, které představují převzetí normy z EU, a závěrem vyčištění chlívu, který který v našich právních normách ještě pořád zbývá po komunistech.
A teprve po provedení toho všeho by se dalo skutečně říci, že pokud nějaký úředník porušil zákon nebo vyhlášku, tak udělal něco špatně.
Jindřich Duras
25.7.2020 14:35 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
25.7.2020 21:19 Reaguje na Jindřich Duras2. Tohle (komunistické hygienické normy pro práci s mládeží), sorry, spadá do mé odborné kompetence a velice dobře vím, o čem píšu.
Působil jste snad vy na pracovišti vedeném hlavním odborníkem pro hygienu dětí a mládeže v ČSSR? Nejsem si vědom, že bychom se někde odborně potkali.
3. Tohle uvádějí všechny pravicové strany hodné tohoto označení (byť se v nevýznamných detailech mohou lišit).
Jiří Daneš
21.7.2020 14:55 Reaguje na Lukáš KašpárekPavel Hanzl
21.7.2020 15:17 Reaguje na Jiří DanešTohle bedákání mi připadá, jako by někdo v 50. letech stěžoval, že je to celé v dupě, protože Masaryk udělal za 1. republiky blbě pozemkovou reformu. Ten časový odstup je stejný.
Lukáš Kašpárek
22.7.2020 06:52 Reaguje na Jiří DanešJan Šimůnek
22.7.2020 20:10 Reaguje na Lukáš KašpárekJan Šimůnek
21.7.2020 07:15Lukáš Kašpárek
22.7.2020 06:54 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
22.7.2020 20:13 Reaguje na Lukáš KašpárekPavel Hanzl
21.7.2020 08:25Svatá Prostoto
21.7.2020 12:06 Reaguje na Pavel HanzlTo máte jako třeba s formou smlouvy ... ve slušné společnosti může být zcela běžně využívána ústní forma. A u nás ... se to nedoporučuje pomalu ani v rámci rodiny.
Právo vždy odráží stav společnosti, naopak to nikdy nefungovalo a nefunguje.
Pavel Hanzl
21.7.2020 12:35 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
21.7.2020 14:20 Reaguje na Pavel HanzlU nás taková ta mlčící většina řeší, zda zrovna v tom či onom případě je menší zlo ten pošuk, nebo ten ouřada. A zkušenost je taková, že si může klidně hodit korunou.
Prostě právo obecně počítá s nějakým celospolečenským konsensem a je tady pro případ občasných excesů. Pokud se ale tyto excesy stávají běžnou normou, tak samotné právo nemá šanci.
Pavel Hanzl
21.7.2020 15:13 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
21.7.2020 16:45 Reaguje na Pavel HanzlZa to fakt nemůže nějaká protikorupční kampaň za Nečase (ne že bych se jí zastával). Lidi prostě za těch cca 30 let přestali věřit čemukoli a komukoli a dospěli k názoru, že to, co je, stojí sice za prd, ale to, co by bylo místo toho, by bylo ještě horší.
Tohle vám žádné zákony nevyřeší.
Svatá Prostoto
21.7.2020 21:39 Reaguje naJenže to musí vedení města jednak jasně vědět co chce a pak to umět jak veřejnosti "prodat", tak ustát odpor různých aktivistů. Třeba teď v Praze mi Hlaváček přijde docela ok, nicméně charismatický lídr to není ... a jak město stáhlo ocas v případě těch ve vedlejším článku diskutovaných hajzlíků na Petříně ... to je pak těžký.
Jan Šimůnek
21.7.2020 19:00 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
22.7.2020 20:17 Reaguje na Pavel HanzlMiroslav Vinkler
21.7.2020 08:49Selhání spatřuji ve dvou věcech, nepodařilo se dostat stavební úřady ze závislosti na samosprávách (pracovníci SÚ nadále existenčně závislí na zaměstnavateli) a totální propadák je snaha okleštit stavby z dosahu veřejného zájmu na ochraně životního prostředí.
Jinak řada všeználků se strefuje do ekologických skupin jako škodné za zdržování staveb, ale nikdo neudělal analýzu efektivnosti výkonu státní správy v této oblasti. A ta je přímo zoufalá, což zase souvisí s likvidací lhůt ve správním řádu. Dříve bylo 30 dní, ve složitějších případech 60 dní.
Dnes je tam sice napsáno bez zbytečných odkladů , ale v praxi je to zcela bezzubé. Vychlámaní úředníci si dělají co chtějí.
Stávající návrh je proto špatný návrh zákona.
Pavel Hanzl
21.7.2020 09:12 Reaguje na Miroslav VinklerLukáš Kašpárek
21.7.2020 10:51 Reaguje na Miroslav VinklerJiří Daneš
21.7.2020 15:07 Reaguje na Lukáš KašpárekSvatá Prostoto
21.7.2020 16:49 Reaguje na Jiří DanešTo je stejné jako Jistě ministře/premiére. Nejdřív to vypadá jako komedie, pak člověk zjistí, že je to spíš hraný dokument a na konci si říká, jak by to bylo bájo, kdyby to v reálu bylo aspoň tak jako v té TV:-).
vaber
22.7.2020 08:23chtějí rychle stavět a všude a to samozřejmě nejde,
na zelených plochách omezit, tam kde již nějaká výstavba byla urychlit,to by mohlo platit obecně
je tady pojem veřejný zájem, to je něco pod co se schová cokoliv,
přijde podnikatel co chce stavět na zelené louce a zastupitlé obce schválí ,že je to veřejný zájem i když řadové občany to vůbec nezajímá
kdo má peníze si vždy najde úředníka který pomůže,nějaká referentka na stavebním úřadě brzy zjistí jak postupovat a nebude odporovat nadřízeným. Zákon určuje mantinely ,vždy rozhoduje nějaký člověk.
ono není jasné co je vřejný zájem ani když chce něco vláda,dálnice je veřejný zájem nebo ne, dostatek vody je veřejný zájem nebo ne? a přesto se takové stavby blokují a povyšuje se zájem jednotlivce a nějakých organizací, nad veřejný
Břetislav Machaček
22.7.2020 22:11 Reaguje na vaberi o žadatelích staveb a i o jejich odpůrcích.Zavděčit se všem
nedokáže žáden zákon,byť by byl sebelepší,chce to však pouze
trochu slušnosti a tolerance.Už jsem zde jinde psal,že životní
prostředí není pouze o přírodě,ale i o člověku a jeho životě.
Některé blokace staveb mi připadají jako naschvály nezůčastněných osob bojujících svoji válku proti všem maskovanou starostí tu o
to a tu zase o ono.Proto se nedivím vládě,že chce takové situace řešit,aby nebylo možno realizaci staveb do nekonečna blokovat.To,
že se to naopak aktivistům nelíbí chápu taky,protože může docházet
již k nevratným zásahům.Bohužel k tomu stát(nepíšu vládu,protože
i v minulosti byly snahy vyloučit aktivisty z řízení)někteří aktivisté dohnali.U různých blokovaných obchvatů by aktivisté
měli jít veřejně před občany trpící dopravou své požadavky hájit.
často se ani nejedná o místní aktivisty,ale o profesionální či
poloprofesionální stěžovatele žijící desítky kilometrů daleko.
Žít mez těmito občany a sami trpět smogem,hlukem atd.tak by asi
uvažovali jinak.