Martin Schenk: Správa úložišť hraje partii šachu bez pravidel
Srovnávací analýza českých kritérií pro výběr úložiště, kterou zpracoval uznávaný Öko-Institut z německého Darmstadtu, rovněž potvrdil, že některá česká kritéria uveřejněná SÚRAO nejsou dostatečně konkrétní a nemusí vést k výběru dlouhodobě bezpečných lokalit. Právě Německo patří mezi země, které zastavilo a zcela přehodnotilo původně špatně vedený proces vyhledávání lokality, jež vedl k vážným konfliktům s obyvatelstvem. Zákonem ustavená parlamentní komise, kde měla své zástupce i veřejnost, po zcela otevřené debatě navrhla nový postup, kdy jsou všem předem jasná pravidla a postup výběru.
Právní korektnost výběru v České republice zpochybňuje i fakt, že data byla v pěti lokalitách získána na průzkumných územích, jejichž platnost zrušil soud a některé geologické práce doposud probíhají.
Proces hledání nejvhodnějšího místa pro úložiště by měl být otevřený a pravidla by měla být předem známa. Ani jedno Správa úložišť nedokáže či nechce zajistit. Jako bychom si sedli k šachovému stolku a nazdařbůh tahali figurkami, protože vlastně nevíme, jak se s nimi hraje.
Platforma proti hlubinnému úložišti sdružuje 45 členů (31 obcí a měst a 14 spolků) za účelem prosazování takového způsobu hledání řešení problému vyhořelého jaderného paliva a radioaktivních odpadů, který bude otevřený, průhledný a v němž obce a veřejnost budou mít zákony dostatečně garantované možnosti hájit své oprávněné zájmy.
reklama
Autor je předseda spolku Nechceme úložiště Kraví hora z.s. a mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Jiří Svoboda
1.11.2018 12:48Jak přišel autor na větu perlu:
"Přitom požadavky na tuto stavbu jsou zcela mimořádné, musí garantovat bezpečnou izolaci radioaktivních látek po příští několik set tisíc let."
Za řádově tisíc let bude mít vyhořelé palivo srovnatelnou radioktivitu jako uranová ruda, která je přirozenou součástí hornin. V nich není ruda nijak izolovaná.
Na druhé straně se do toho odpadu s pravděpodobností hraničící s jistotou časem poleze, protože jsou v něm např. lanthanoidy (prvky vzácných zemin), u nichž je zajímavá nejen cena, ale i to, že největší těžitelné zásoby má Čína. Přitom je potřebujeme na LED (včetně užívaných v optoelektronice).
Na povrchu bych to nenechával, protože (i z důvodu toxicity) je to atraktivní materiál pro teroristy. Šachta nebo štola se dá hájit líp a v havarijním případě je možné i odpálit její ústí.
Jinak hlubinná úložiště obecně si vyřvali ekologičtí aktivisté někdy v 70. letech.
Jiří Svoboda
1.11.2018 16:56 Reaguje naJelikož JE významně přispívají k ochraně klimatu, jako odměna jaderným státům by mohlo být řešení jaderného odpadu v celosvětovém měřítku. Nehostinných míst na Zemi je spousta.