https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/martinn-sedlak-atomova-francie-se-otevira-solarni-energetice.cesko-ma-podobou-sanci-uz-tento-tyden
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Sedlák: Atomová Francie se otevírá solární energetice. Česko má podobou šanci už tento týden

13.9.2021
Foto | Radek Chlubna / Aliance pro energetickou soběstačnost
Francie je v evropské energetice synonymem hlavně pro atomové elektrárny. Do konce tohoto desetiletí však posílí také zelená složka energie. Do budoucna by měly solární či větrné elektrárny pomoci nahradit část elektřiny ze stárnoucích jaderných reaktorů. Podíl obnovitelných zdrojů by měl narůst během následujících deseti let na 33 procent. Pomoci k jejich rozvoji má finanční podpora i nová pravidla pro výstavbu komerčních budov.
 

Francie chce pomocí provozní podpory zajistit výstavbu celkem až 3,7 tisíc megawattů menších solárních elektráren například na budovách. Jejich majitelé získají podporu po dobu 20 let, které zajistí návratnost vložených investic. Současně Francie zavedla aukční podporu pro sedm kategorií využití solární a větrné energie. Solární nebo větrné elektrárny tak budou nově soutěžit v sedmi typech výběrových řízení, které by měly zajistit vybudování 34 tisíc megawattů nových zelených zdrojů energie do roku 2026. Jde o velké fotovoltaické elektrárny na zemi a na budovách, větrné elektrárny na pevnině, vodní elektrárny, inovativní solární zařízení a zdroje pro vlastní spotřebu. Sedmá kategorie pak patří pro technologicky neutrální nabídku, tedy aukci, ve které mohou soutěžit různé typy zdrojů. Podpora bude mít formu prémie nad tržní cenou elektřiny. Francie počítá, že celkový rozpočet dosáhne na 30,5 miliardy EUR. Provozní podporu pro malé zdroje i aukční podporu pro vítr potvrdila na konci srpna Evropská komise.

Francouzský přístup k energetice ukazuje cestu také Česku. Jaderné reaktory má v následujících letech doplnit nová výstavba solárních a větrných elektráren. Hladký průběh schválení schématu podpory obnovitelných zdrojů Evropskou komisí ukazuje, že s podobným krokem nemusí mít problém ani Česko. Příležitost budou mít čeští zákonodárci již tento týden, kde budou hlasovat o senátní vratce novely zákona o podporovaných zdrojích. Pokud Sněmovna změny přijme, můžeme do budoucna také zavést aukční systém podpory pro větrné a solární elektrárny.

Francie bude investorům garantovat výkup elektřiny

Kroky Francie na podporu obnovitelných zdrojů jsou součástí nové klimatické legislativy. Například majitelé malých solárních elektráren na budovách do 500 kilowattů se budou moci rozhodnout na základě velikosti zařízení a obchodním modelu, zda bude zařízení dodávat všechnu vyrobenou elektřinu do sítě nebo naopak bude spotřebována přímo v domě.

Zákon také zavádí pravidla pro novou výstavbu. Od 1. ledna 2023 budou muset nové komerční a průmyslové budovy o rozloze více než 500 m2 a kancelářské budovy o rozloze více než 1 000 m2 osadit alespoň z 30 % solárními panely nebo zelenou střechou. O rok později pak vstoupí v platnost další pravidlo pro parkoviště o rozloze přes 500 m2, která budou muset zajistit pokrytí plochy alespoň z poloviny solárními panely nebo pokrytí vegetací. Pokud už parkoviště počítá se zastřešením, bude muset být solární plocha na 100 % stání pro automobily.

Francie postupně zvyšuje svou zelenou složku energie. Díky tomu do budoucna dokáže nahradit část stárnoucích jaderných reaktorů levnou zelenou energií ze slunce nebo větru. V Česku bychom mohli zvýšit výrobu solární elektřiny o zhruba pětinásobek do roku 2030. Podle nedávno publikované studie Univerzity Karlovy, která je zpracovaná pro Alianci pro energetickou soběstačnost, lze výrobu z fotovoltaiky zvýšit na 12 milionů megawatthodin ročně, což odpovídá instalovanému výkonu 12 454 MW solárních elektráren. Spolu s dalšími typy obnovitelných zdrojů by pak podle této studie mohla fotovoltaika přispět ke snížení emisí o 53,5 % oproti roku 2030. Současně by zajistily snížení škod na zdraví a životním prostředí o 6,4 mld. Kč a snížení negativních dopadů na změnu klimatu o 18 mld. Kč.

Podpora pro elektromobily

Nový klimatický zákon má Francii posunout komplexním směrem k udržitelnosti. Nejde jen o zelenou energii, ale také o zlepšení kvality ovzduší ve velkých městech, podporu renovace budov, podporu elektrické mobility nebo lepší podmínky pro dostupnost vegetariánských jídel v jídelnách. Čistou mobilitu chce Francie podpořit opatřením na podporu snížení znečištění ovzduší ve velkých městech. Do roku 2025 budou muset francouzská města s více než 150 tisíci obyvateli vytvořit nízkoemisní zóny s rychlostními limity. Současně omezí vjezd pro nejvíce znečišťující vozidla, ať už na naftu nebo benzín. Redukci emisí v dopravě má zajistit i omezení vnitrostátních letů. Pokud se lze na místo dostat do 2,5 hodin vlakem, budou na tato místa letecké linky ve Francii zrušeny. Stát Francouzům a Francouzkám podpoří také nákup elektrokol nebo běžných kol.

Naděje pro restart obnovitelných zdrojů v Česku

Nejlevnější cesta k nízkouhlíkové energetice, ke které se Česko dobrovolně zavázalo, je prostřednictvím technologicky neutrálního přístupu v rámci samostatných soutěžních aukcí vyhlašovaných vládou pro dané typy obnovitelných zdrojů. Sněmovna však odmítla zařazení solární energetiky mezi zdroje, které budou moci soutěžit o podporu. Doufejme, že Poslanecká sněmovna v úterý 14. září podpoří rozhodnutí Senátu, který přijal změny novely zákona o podporovaných zdrojích energie, což má umožnit restart obnovitelných zdrojů v Česku. Podporu Senátu získal klíčový návrh, který rozšiřuje typy zdrojů pro aukční podporu také o solární elektrárny. Senát také upravil možnou výnosnost v rámci tzv. kontrol překompenzace podpory pro stávající obnovitelné zdroje.


reklama

 
foto - Sedlák Martin
Martin Sedlák
Autor je Programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (73)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

13.9.2021 17:33
na co potřebují 20 let podpory? elektřina je komodita jako každá jiná
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

13.9.2021 17:35 Reaguje na Jaroslav Řezáč
garantovat cenu?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

13.9.2021 17:39 Reaguje na Jaroslav Řezáč
dotace jsou holt dotace
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

13.9.2021 18:34 Reaguje na smějící se bestie
marxistická ideologie v praxi...kapitalisticky vydělávat a socialisticky žít...to je krédo unie. Se divím, že se z toho už nikomu z toho nezvedá kufr...kam kráčíš Unie? do Číny
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.9.2021 19:54 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Právě, že není. Elektřina je nestlačitelná a nedá se skladovat ani vteřinu, musí se kupovat v okamžitě výroby a navíc nemáte možnost výrobu ovlivnit.
Pokud to má fungovat, musí mít výrobce garanci ceny, osvědčují se ty energetické aukce.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

14.9.2021 17:16 Reaguje na Pavel Hanzl
skladovat se dá v bateriových uložištích
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

14.9.2021 17:18 Reaguje na Jaroslav Řezáč
ale pokud se jedná o velké parky jako jsou větrné nebo solární, je to problém...v Německu asi brzo přijdou na to, že pseudo nápady jako jsou větrníky a FVE jsou jen zbožným přáním...https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/nemecko-energie-elektrina-uhli-elektrarna.A210914_122159_eko-zahranicni_mato
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.9.2021 08:10 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Bateriové úložiště je vhodné na minuty, maximálně hodiny, ale skladovat v něm elektřinu nejde.

EU jde do vodíkových systémů (syntetické palivo), je to nákladné a není to hned.
Všechny OZE fungují velmi dobře, překopat ale celou energetiku celé Evropy prostě trvá a stojí to neskutečné bambilióny.

Především nastala prudká pokoronáčová konjunktura a všechny fabriky dohání loňské výpadky, takže šla výrazně nahoru spotřeba elektřiny a Rusi omezili dodávky plynu.

Na tomhle příkladu je jasně vidět, že moderní evropská energetika je velmi robustní a bezproblémů se vyrovná s jakýmikoliv otřesy.
Prostě jede naplno na OZE a když to nestačí, zafedrují v moderním, ale odstaveném uhláku.
Odpovědět
EN

Emil Novák

15.9.2021 08:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Ještě kdyby to tak byla pravda a ne jen vaše dojmy jako obvykle. Spotřeba elektřiny je přibližně stejná jako před pandemií, např. v Německu v srpnu nárůst oproti roku 2019 o 1,6 %, v červenci stejná jako v roce 2019, v červnu nárůst o 4,5 %, v květnu pokles o 0,5 %. Žádné chození výrazně nahoru se tedy nekoná.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.9.2021 09:29 Reaguje na Emil Novák
Proti loňsku, tj. proti koronáčem utlumené ekonomice. Ale nárůst i proti toku 19 o 1,6% taky něco znamená.

Vy si prostě stále vyzobáváte jen negativa, vy jste povahou skeptik, že?
Vše nové a moderní je na cypa, už svět není malý a dva tisíce let uběhlo od stavby jehlancových hrobek...
Odpovědět
EN

Emil Novák

15.9.2021 09:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Já jsem povahou faktik a ne dojmolog jako vy. Nárůst o 1,6 % není žádný výrazný nárůst, jak jste tvrdil vy. Tak se držte doložitelných faktů a ne svých dojmů, a nebude vůbec žádný důvod na vás reagovat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.9.2021 09:18 Reaguje na Emil Novák
Jenže si vyzobáváte zásadně jen negativní fakta.
Jenže ony tam jsou i ta pozitivní, což nevidíte.
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.9.2021 10:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Vyvracím především vaše omyly a nesmysly. Když napíšete negativní nesmysl, tak vám jej vyvrátím pozitivním faktem. A že takových už bylo. Pokud jde o velké jaderné reaktory, tak to negativními nesmysly jen sršíte.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.9.2021 17:41 Reaguje na Emil Novák
Ten pozitivní fakt je, že mastodonta v Dukovanech má stavět Rosatom. Nic horšího se nám stát ale nemůže.
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.9.2021 17:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak to už zase lžete, Hanzle. Nic takového jsem nepsal. Vyvracel jsem vám snad všechny nesmysly, které lze o jádru vymyslet, naposledy třeba vaše dojmy o tom, jak nebude dost vody na chlazení dalšího bloku v Dukovanech. Asi stokrát nesmysly o ceně toho bloku a elektřiny z něj.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

13.9.2021 17:47
Na fotce s ovečkami na trávě se solárními panely to vypadá idylicky. Škoda, že takový pastorální výjev s FVE jsem zatím zahlédla jen vzácně. Zajímalo by mne, jakým způsobem se udržuje nízká výška trávy pod většinou solárních panelů na zemědělské půdě, protože v drtivé většině případů jsem u nich žádné živé sekačky nezaznamenala.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.9.2021 19:55 Reaguje na Majka Kletečková
Pod panely moc nic neroste (je tam sucho) a plevely kolem většinou údržbář stříká rondupem.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

14.9.2021 11:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Pravý to balzám pro krajinu-).

Ale popsal jste to přesně ...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.9.2021 16:03 Reaguje na Svatá Prostoto
Samozřejmě je to ten nejhorší scénář, normální majitelé to řeší sekačkou, ale ovce jsou vidět málokde.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

14.9.2021 16:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak ono není divu, takhle vysoko jsem ty panely snad ještě neviděl ... ale je pravda, že já si FVE tedy s nějakým zájmem neprohlížím, on to vypadá hnusně i z dálky.

Byť připouštím, že na té i vaší úvaze to naprat do povrchových dolů po ukončení těžby něco je.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

13.9.2021 19:54
To je zvláštní, před nějakou dobou stejní pánové tvrdili, že FVE se již vyplatí bez provozních dotací.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.9.2021 19:57 Reaguje na Jaroslav Studnička
Pokud jdou do energetických aukcí, tak samozřejmě. Loni byli solárníci dotovaní, letos už asi prodělávají. Ale mají jistotu.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

13.9.2021 20:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Aukce je provozní dotace.
Prosím? Provozní dotace na FVE, kterých se to týká, pokračují do roku cca 2030.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.9.2021 20:25 Reaguje na Jaroslav Studnička
Není to až tak. Každý si vysoutěží cenu a pokud bude na trhu nižší, stát mu doplácí. To bylo loni.
Pokud prodává dráž (letos), zase peníze vrací.
Těžko se dá odhadnout, kdo je v plusu. Dotace vypadá úplně jinak.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.9.2021 21:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak měl být pozichrován nový blok JE. U FVE to nevadí, u JE to vadí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.9.2021 15:58 Reaguje na Jiří Svoboda
To samozřejmě musí být pozichrované, ale ne na 50 eurech, ale na minimálně dvojnásobku. A to už je problém.
Odpovědět
EN

Emil Novák

14.9.2021 16:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Není to žádný minimálně dvojnásobek, experte Hanzle. Výkupní cena se bude pohybovat mezi 50-70 €/MWh podle délky kontraktu a míry zapojení kapitálu ČEZu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.9.2021 16:54 Reaguje na Emil Novák
"Rezort je podle zdroje deníku E15 ochotný přistoupit na zastropování výkupní ceny v případě, že by horní limit mohl stanovit na úroveň 4500 korun za 1 MWh".
https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/dostavba-dukovan-muze-byt-az-2-5krat-drazsi-nez-dosud-pripoustela-vlada-1382329

To je asi 167 eur, dodávám.
Odpovědět
EN

Emil Novák

14.9.2021 17:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak ale ještě napište, proč je ochotný zastropovat výkupní cenu na této hodnotě. Protože stejný strop platí i pro obnovitelné zdroje v zákoně o podporovaných zdrojích energie, tj. chtějí tento strop sjednotit. O skutečné výkupní ceně tento strop vůbec nic neříká, stejně jako neříká nic o výkupní ceně z fotovoltaiky, kde je tento strop už dávno, ale tam vám zjevně nijak nevadí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.9.2021 17:22 Reaguje na Emil Novák
U JE se s touto "stropní" cenou bude počítat jako normální, obávám se. U nás je to dopizděné dokonale, vím, proč nejdeme do velmi osvědčených aukcí.
Odpovědět
EN

Emil Novák

14.9.2021 17:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Aha, pan Hanzl se obává...
Jak jste přišel na to, že "nejdeme do velmi osvědčených aukcí"? To se taky obáváte, nebo je to pro změnu založené na něčem jiném než vašich pocitech?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.9.2021 08:13 Reaguje na Emil Novák
Prodává se snad u nás elektřina z OZE na aukcích? Fakt? Dejte link!!
Odpovědět
EN

Emil Novák

15.9.2021 08:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Tvrdil jste že "nejdeme do velmi osvědčených aukcí", a pravdou je jako obvykle pravý opak, novela zákona o podporovaných zdrojích energie s aukcemi počítá.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.9.2021 09:32 Reaguje na Emil Novák
A kdy ta novela bude ráčit začít platit? Na Svatýho Dyndy? A kdy to soudruzi skutečně rozjedou? Až bude odstaven nejtvrdší tunelář OZE dotací, kterýmu to silně nevyhovuje...
Odpovědět
EN

Emil Novák

15.9.2021 09:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Novela začne platit, až vyjde ve sbírce zákonů, což se dá očekávat ještě letos.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

14.9.2021 17:19 Reaguje na Pavel Hanzl
jenže MWh stojí už 100 eur
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

14.9.2021 17:21 Reaguje na Jaroslav Řezáč
takže si cena bude dělat co chce se o té ceně bavíte, jak kdyby to byly hliněný kuličky a kdo to zaplatí?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.9.2021 08:14 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Právě. A na aukcích mají solárníci vysoutěžené ceny kolem 50 - 60 eur. Solární tunel vypadá úplně jinak.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.9.2021 17:27 Reaguje na Emil Novák
Když vidím všechny ty kličky, obezličky a vyložené lži kolem dostvby EDU, tak jsem rád, že to stejně nikdy nepostavíme.
Zajímalo by mě, co na to EIA, která počítala s odstavení starých Dukovan ihned s novým blokem. Tím pádem by bylo dost vody na chlazení i při případném snížení průtoku Jihlavkou.
Jenže naši mašlonci chtějí provozovat obě elektrárny současně, což není možno uchladit snad ani dnes.
Odpovědět
EN

Emil Novák

14.9.2021 17:42 Reaguje na Pavel Hanzl
EIA s žádným "odstavením starých Dukovan ihned s novým blokem" nepočítala a nepočítá, takže jestli tu někdo někdo šíří vyložené lži, tak jedině vy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.9.2021 08:24 Reaguje na Emil Novák
Tak mi napište, jak chcete uchladit další blok, když současná JED spotřebuje asi 2 m2/sec, průtok byl v roce 18 asi 3 m2/sec a dá se očekávat do budoucna snížení průtoků z důvodů klimatické změny.

Já vím, nádrž Dalešice udrží vody na skoro rok provozu, pokud ale bude průtok trvale nižší (což se očekávat dá), stejně to celé zůstane na suchu. Navíc se otepluje a chazení bude náročnější.

Jihlavka je dnes čůrek (JED spotřebuje vody jak milión obyvatel) a vodu není odkud dovést (Rokytná i Oslavka jsou ještě menší).
Nečasův tedr na Temelín byl logičtější....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.9.2021 08:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Jen detail, v roce 2004 byl průtok 6,5 m2/sec. a od té doby to stále klesá.
Letošek bude asi vyjímka...
Odpovědět
EN

Emil Novák

15.9.2021 09:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Stačí se podívat do hydrologické studie, která je součástí EIA. K dispozici je zde: https://portal.cenia.cz/eiasea/download/RUlBX01aUDQ2OV9wcmlsb2hhRG9rdW1lbnRhY2VET0NfNTg1MzE1NTQ3NzA5OTg3NzQ4NS5wZGY/MZP469_prilohaDokumentaceDOC_4.pdf
Spotřeba vody se uvádí v metrech krychlových a ne v metrech čtverečních, Dukovany čerpají vodu z řeky Jihlavy a ne z Jihlavky. Už to ukazuje, že zase vůbec nevíte o čem píšete. U současných bloků dochází ke snižování spotřeby, takže se počítá s průměrnou spotřebou 1,65 m3/s, z toho 0,67 m3/s se vypustí zpět do řeky, takže ve skutečnosti se průměrně spotřebuje pouze 0,97 m3/s. S jedním novým blokem navíc bude ta spotřeba 2,68 m3/s a vrátí se 1,08 m3/s, tedy stále hluboko pod průměrným ročním přítokem 6,5 m3/s. Že průměrný průtok stále klesá je opět jen váš dojem, který si navíc sám vyvracíte. Ve skutečnosti se nic takového neděje. S vlivem klimatické změny se ve studii počítá.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

15.9.2021 15:00 Reaguje na Pavel Hanzl
To vám programátor na dnešek nastavil level studenta prvního stupně ZŠ, že nevíte v čem se měří průtok?
Odpovědět
EN

Emil Novák

14.9.2021 07:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Opět ukazujete, že o tom vůbec nic nevíte. V aukcích v Německu (ale i jinde) se soutěží tzv. jednostranná plovoucí tržní prémie, takže pokud výrobce prodává dráž, žádné peníze nevrací. Tak tu nevyprávějte pohádky. A dotace to samozřejmě je.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.9.2021 08:28 Reaguje na Emil Novák
V Německu zkouší různé systémy, letos jede "inovativní aukce", kde při nulové ceně solárník nic nedostane (nechápu), ale já si skutečně každou ptákovinu neukládám.
Vysvětlení aukcí bylo na oenergetice.cz snad před půl?? rokem.
Odpovědět
EN

Emil Novák

15.9.2021 09:15 Reaguje na Pavel Hanzl
To jsem si všiml, že nechápete. Tvrdil jste, že "Pokud prodává dráž (letos), zase peníze vrací." Což není pravda, výrobce nikdy nic nevrací, ať je cena na trhu jakákoliv. Ani v klasických aukcích, kde se soutěží plovoucí tržní prémie, ani v inovativních aukcích, kde se nově soutěží fixní bonus k tržní ceně, kde se letos vysoutěžil průměrný příplatek 42,9 €/MWh k tržní ceně. Tedy když je zatím v září v Německu průměrná tržní spotová cena elektřiny 122,8 €/MWh, v této inovativní aukci by výrobce, pokud by již elektřinu vyráběl, dostal z MWh průměrně 122,8 + 42,9 = 165,7 €. Tak tu přestaňte vyprávět pohádky o levné elektřině z fotovoltaiky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.9.2021 21:21 Reaguje na Emil Novák
Odpovědět
ig

14.9.2021 12:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Proč tady pořád opakujete ten x-krát (snadno a jednoznačně) vyvrácený nesmysl, že FVE vydělávají bez dotací?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.9.2021 15:59 Reaguje na
"Poslední aukce pro offshore větrné elektrárny přitom proběhla na jaře roku 2018.
V letošním kole se soutěžilo o celkem tři lokality, přičemž všechny úspěšné projekty nepožadovaly žádné provozní dotace. V rámci aukce však developeři získali nárok na danou oblast, stejně tak na připojení elektráren k soustavě.
https://oenergetice.cz/energeticky-tydenik/top-10-udalosti-energetiky-za-posledni-tyden-249
Odpovědět
EN

Emil Novák

14.9.2021 16:29 Reaguje na Pavel Hanzl
A žádná z vysoutěžených elektráren z roku 2018 ještě elektřinu nevyrábí, první má být v provozu nejdříve v roce 2025. Takže žádná elektrárna bez dotací v provozu není. Navíc garantovaná výkupní cena s tržní prémií 0 €/MWh neznamená, že je ta elektrárna úplně bez dotací. V případě záporných cen elektřiny ty dotace dostávat může, a navíc je dotací zdarma poskytnuté vyvedení výkonu, které se do ceny elektřiny v Německu promítá průměrně 35 €/MWh.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.9.2021 17:10 Reaguje na Emil Novák
https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/ve-spojenem-kralovstvi-dansku-se-zacinaji-objevovat-prvni-vetrne-parky-bez-podpory
Odpovědět
EN

Emil Novák

14.9.2021 17:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Stejný případ v jiných zemích.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.9.2021 20:06
S touto paravládou nemáme žádnou šanci na jakýkoliv rozvoj, doufám, že nám EU nepošle těch 180 miliard vhodných k ukradení.
Pokud po volbách nenastane razantní změna, nemáme šanci už na nic.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.9.2021 20:29
Tohle je firma bratra Dluhouška Sobotkojc, který asi pěkně zbohatl na našem solárním tunelu.
Proč ovšem staví fve všude po světě, když jsou ceny dnes snad desetinové??
Proč my čadíme z uhláků a platíme 60 eur povolenky jako úplní tutani??
PROČ to nestaví u nás??

https://www.info.cz/zpravodajstvi/byznys/energeticka-skupina-solek-v-lonskem-roce-znekolikanasobila-sve-vynosy-trzby-dosahly-temer-649-milionu-korun
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

13.9.2021 21:36
Dánsko a Německo , země s nejvyšším podílem "neuvěřitelně levné zelené elektřiny" mají nejvyšší ceny pro koncové spotřebitele, domácnosti.
(téměř 9 Kč/kWh)

Otázka zní proč ?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.9.2021 21:57 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ještě toho levného nepostavili dost!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.9.2021 15:55 Reaguje na Miroslav Vinkler
Protože mají nejvyšší životní úroveň a výrazně vyšší platy i pro pracovníky v energetice, nežmy. Normální občan za jejich výplatu má elektřinu výrazně levnější, než my. Jmenuje se to parita kupní síly.
Odpovědět
EN

Emil Novák

14.9.2021 16:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže stejnou logikou, když máme dražší elektřinu než Švédové, nutně musíme mít vyšší platy pro pracovníky v energetice, ne? Nebo vymyslíte další nesmysl, proč v případě Švédska tato vaše "poučka" neplatí?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.9.2021 17:16 Reaguje na Emil Novák
Vy to fakt nechápete?
Cena elektřiny pro koncového spotřebitele taky zahrnuje přenosouvou soustavu a daně. Je to tím pádem politikum a je v tom velký podíl lidské práce.
A ta je v bohatých zemích vysoká, takže cena vychází vyšší i sama o sobě a to fakt nevím, jak je zdaněna.
Ale Němčour zaplatí za elektřinu ze svého platu méně, než Čech (asi polovinu).
Odpovědět
EN

Emil Novák

14.9.2021 17:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Já to na rozdíl od vás chápu a nevymýšlím nesmysly. Kdyby měla na cenu elektřiny tak zásadní vliv cena práce, tak by těžko mohla být ve Švédsku elektřina levnější než v ČR, když je ve Švédsku průměrná mzda ještě vyšší než v Německu. Daněmi to rovněž nebude, protože z těch "daní" se právě platí všechny ty ostatní položky, které nejsou vidět v ceně silové elektřiny, a Německo navíc ještě dotuje platby výrobcům ze státního rozpočtu, protože už byly poplatky na spotřebitele i tam příliš vysoké.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.9.2021 08:31 Reaguje na Emil Novák
Švéďáci to mají asi lépe zorganizované a mají tam veké procento OZE, proto jim to vyjde levněji.
Odpovědět
EN

Emil Novák

15.9.2021 09:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Švédsko má velké procento OZE, a proto jim to vyjde levněji než Německu, a my máme malé procento OZE, a proto nám to vyjde taky levněji než Německu. Už jste se do těch svých nesmyslů dokonale zamotal.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.9.2021 21:14 Reaguje na Emil Novák
Vy jste prostě povahou skeptik.
Dobře, to je taky životní názor.
Nevýhoda je, že nikdy k ničemu nevede.
Ale zase, je nutné, aby vždycky všechno k něčem vedlo??
Já jsem optimista, nikam jsem to nikdy nedotáhl, ale vůbec mi to nevadí.
Mám ekonomiku, děcka, přátele atd.v pořádku, tam mi nic nechybí. Ani to, že jsem o nikdy nikam nedotáhl.
Odpovědět
EN

Emil Novák

15.9.2021 22:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Trousíte tu jeden nesmysl vedle druhého, a když vám ty nesmysly někdo omlátí o hlavu, tak je skeptik. :-)
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

14.9.2021 17:23 Reaguje na Pavel Hanzl
a od toho se bude odvíjet parita chudoby " západ" si nahrabal a my budeme svítit svíčkama...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.9.2021 17:33 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Západ budoval od války kapitalismus a zbohatl, my budovali komunismus a zbankrotovali jsme.

Ale po plyšáku jsme dostali šanci, ze začátku to vypadalo velmi nadějně, ale pak to chytlo celkem očekávaný vangl.

"Český národ si vždy, když se mohl dostat k balhobytu a všeobecném uznání, vše podělal vlastní vinou". Josef Pekař 1922.
Všimněte si toho data, jak to mohl vidět 100 let dopředu??
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

15.9.2021 10:03 Reaguje na Miroslav Vinkler
A víte kdo má v EU při porovnání v PPS nejdražší elektřinu?

No přeci ČR.

Otázka zní proč? :-)

https://www.elektrina.cz/cena-elektriny-u-nas-a-v-evrope-cesi-plati-ze-vsech-nejvice
Odpovědět
EN

Emil Novák

15.9.2021 11:05 Reaguje na Petr Eliáš
A odpověď zní, protože máme malé platy, německé ceny silové elektřiny a ještě doplácíme na solární tunel.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.9.2021 15:02 Reaguje na Emil Novák
Protože jsme jen hloupí ropáčci, kteří věří každé cypovině, kterou nám nakukají z Kremlu...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

14.9.2021 11:37
Je to hezký, ale je otázka jak tam dopadnou volby.
Ony všechny tyhle srandy budou něco stát.
A je jasné koho.
Francie fat není jen Paříž a podobně.
A Frantíci už párkrát ukázali, že se toho nebojí a do těch ulic nastupují celkem rychle, s vervou a jen tak to nevzdávají.

V Evropě bude v nejbližších letech ještě kua veselo ... jen bych tak nějak dal přednost nějakému dobrému fleku v hledišti, ne na jevišti:-/.
Odpovědět
JO

Jarka O.

14.9.2021 13:08 Reaguje na Svatá Prostoto
Doporučuju jako hlediště Afriku, bude tam bezpečneji než tady :-!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.9.2021 16:01 Reaguje na Svatá Prostoto
Frantíků bych se nebál, problém bude největší v ČR. Ale nikdo nikam demonstrovat nebude, jen zaberem a políbíme ruku s bičem....
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist