Ing. Rudolf Kunzmann, CSc: Města potřebují dotace EU na automatizované parkovací domy
a) zlepšení regionální dopravní i informační struktury při respektování životního prostředí
b) zlepšení stavu životního prostředí v regionech a obcích. Mnohá velká města v ČR o realizaci Automatizovaných parkovacích domů (APD) jeví zájem, protože je životně v centrech měst potřebují. Totiž stávající konvenční vjezdové parkovací domy (VPD) a velká vnější parkoviště v centrech měst jsou mohutnými bodovými zdroji rakovinotvorných, toxických a mutagenních emisí. V blízkosti takového soustředění vozidel, se zvyšuje nebezpečí karcinomu až 6x. Města již ví, že řešení existuje ve stavbách APD a v komplexním řešení parkingu ve městech i z hlediska zajištění přitažlivé platby v APD. Vozidla v nich jsou ukládána a vyjímána s vypnutými motory a nepřítomnost řidičů a jakýchkoli osob v nich zabraňuje kriminálním činům. Stavbou APD města mohou také plnit mezinárodní závazky ČR z hlediska požadavků na čistotu ovzduší, což by mělo vést k preferenci těchto řešení. Města kromě legislativních opatření však potřebují k realizaci APD finanční podporu, protože stavba APD není věcí pouze měst. EU tomu může jednoznačně financemi napomoci. Je to i v obecném zájmu EU, což je zřejmé z jejích cílů v oblasti životního prostředí.
Možnost realizace APD se v současném obsahu OPI bohužel nachází na rozhraní zájmu dvou ministerstev – MDR a MŽP, a není zřejmá ze SROP ministerstva MMR. V rukách orgánů ČR je na co, a jak jsou finance EU uvnitř ČR přidělovány. Je známo, že nejsou tyto prostředky ani v úplném rozsahu čerpány. Využijme je účelně. V současné době tedy jde jednak o zajištění dopracování této problematiky do OPI na léta 2007-2013, a jednak o zřetelné její zařazení v příslušném SC a P, ale pod jednu hlavu (ministerstvo)!Zařazení problematiky APD pro nastávající období se však týká i Ministerstva pro místní rozvoj a jím řízeného SROP, Priority 2 (regionální rozvoj infrastruktury).
Mnozí pokukují jak to řešili v jiné zemi Evropy. Tuto otázku například v předstihu řešili v Itálii. Zde byl již 24.3.1989 schválen zákon č. 122, který stanovil v úvodu tříletý program výstavby parkovišť pro hustě zalidněné městské oblasti.Tímto zákonem bylo vytvořeno oddělení pro problémy městských oblastí a fond pro investice na zřizování parkovišť (v té době 200 miliard lir na první 3 roky, , kromě navíc zajištěných půjček pro obce ve výši 2.000 miliard lir na tříleté období 1989-1991). V tomto zákonu jsou přesně specifikované postupy, povinnosti a práva obcí i regionů pro realizaci výstavby parkovišť, jakož i pro předkládání a schvalování dotací a příspěvků. V zákonu je například přímo uloženo 16ti městům, počínaje Římem a konče Palermem, do 150 dnů od data právní účinnosti tohoto zákona vypracovat a předložit program pro tříleté období výstavby parkovišť.Musely být v něm, kromě jiného,určeny lokality a uvedeny kapacitní údaje, priorita projektů a vypsáno,které práce a akce jsou plánovány na pro každý jednotlivý rok. Program musel upřednostňovat ty projekty, u kterých je předpoklad odlehčení městského centra prostřednictvím parkovišť napojených na dopravní uzly s možností přestupu na prostředky veřejné městské dopravy a vybavených rovněž zónami upravenými pro parkování jednostopých vozidel. Do programu byla začlenitelná i parkoviště na území sousedních obcí, avšak v blízkosti tras veřejných dopravních prostředků, na které lze přestupovat, atd…Více v zákonu samém.Tento zákon zajistil například i rozvoj výstavby podzemních automatizovaných parkovacích domů italského systému.
Žijeme již v novém století. Problém životního prostředí, zvláště v centrech velkých měst, je dnes závažný, realitou a je nutné jej řešit nově, moderně. Je nezbytné urychleně nyní zvážit jaké kroky učinit z centra ČR k zajištění pomoci z prostředků EU městům a obcím v realizaci v centrech měst výhradně APD, a legislativní kroky k zastavení staveb VPD v centrech měst z výše uvedených důvodů. Mezinárodní závazky ČR jsou závazné i pro města a obce, kde povolování a realizace staveb VPD probíhá. Vyžaduje to však urychlenou pomoc městům a řešení z centra. Především zahrnutím požadavku stavby APD v centrech měst do cílů NRP 2007-2013 a do OPI a SROP 2007-2013.
reklama