https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/michaela-konecna-pojistka-na-vse
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Michaela Konečná: Pojistka na vše!?

14.5.2018
V poslední době se opakovaně v médiích hovoří o nutnosti budovaní přehrad, které mají
obyvatelstvo ochránit před oběma extrémními stavy způsobenými vodou, tedy povodněmi a
suchem.
 

Přírodě blízké opatření jako je zpomalení odtoku vody z krajiny je zavrhováno s odůvodněním, že tyto opatření obyvatelstvo neochrání před padesátiletou či snad stoletou vodou, což je jistě pravda. Nabízí se však otázka vpravdě kosmická, máme právo zničit poslední zbytky lužních lesů, jež kypí životem a jsou díky své poloze jedny z činností člověka nejohroženějších ekosystémů u nás.

V současnosti se totiž v naší společnosti ukazuje jasný trend pojistit se proti všemu, čili i nemoci nebo dokonce i smrti. Je zřejmé, že tyto události jsou nevyhnutelnou součástí života, byly, jsou a budou tu s námi bez ohledu na to, jestli se nám to líbí či ne. Podobně je to i s povodněmi, ty tu existovaly vždy, otázkou zůstává, jestli nebudou kvůli globální změně klimatu spojené s extrémními výkyvy počasí častější. Na druhou stranu je ovšem nutné se pozastavit nad skutečností plánování a následného budování domů v záplavových zónách a obhospodařování krajiny, které je v rozporu s fyzikálními zákony (viz splachy půdy z polí apod.).

Mělké přehrady a podobná “vodní díla“ budou komplikovat životy lidí ve formě zápachu, komárů, narušení krajinného rázu a zničení jedinečných zbytků přírody. A kromě toho soustředí vodu z okolí do jedné plochy, ze které pak bude mnohem intenzivnější výpar.


reklama

 
Michaela Konečná
Autorka je čtenářka Ekolistu.cz.
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist