Michaela Opltová: Úložiště radioaktivního odpadu pohledem starostky i poslankyně
Je důležité si uvědomit, že radioaktivní odpad již existuje. Jeho bezpečné a dlouhodobé uložení je klíčové pro ochranu životního prostředí a lidského zdraví. Nesmíme zapomínat na důsledky nečinnosti. Musíme věnovat dostatečnou pozornost vědeckým poznatkům a technologickému pokroku, které nám mohou pomoci najít nejbezpečnější a nejúčinnější způsob likvidace a uložení radioaktivního odpadu.
Při rozhodování o umístění úložišť je třeba vzít v úvahu nejen technické aspekty, ale také sociální a ekonomické důsledky. Je zde nutnost vyvážit zájmy místních obyvatel, ochranu životního prostředí a potřebu dlouhodobé stability a bezpečnosti. Musíme být otevřeni transparentnímu rozhodovacímu procesu a poskytnout veřejnosti dostatek informací a možnost zapojit se.
Budování úložišť radioaktivního odpadu si vyžaduje dlouhodobou strategii, která překračuje politické cykly. Je nezbytné, aby byly vytvořeny jasně definované normy a předpisy, které zajišťují bezpečnost a ochranu při manipulaci s radioaktivním odpadem. Současně musí být zajištěna finanční stabilita pro provoz a údržbu úložišť i po dlouhou dobu po jejich výstavbě.
Je nesmírně důležité, abychom jako společnost hledali kompromisy a snažili se najít optimální řešení. Musíme vytvořit prostor pro odbornou diskuzi a spolupráci mezi státem, vědci, místními samosprávami a občany. Jen tak můžeme dosáhnout dlouhodobého konsenzu a zároveň zajistit bezpečnou a udržitelnou budoucnost pro nás i pro budoucí generace.
Jako starostka a poslankyně se problematiku úložišť radioaktivního odpadu snažím vidět z obou úhlů pohledu, lokálního i celostátního. Nemohu si zvolit jeden postoj a ten hájit proti jiným. Za svoje poslání považuji především vytvořit možnost k diskuzi, na jejímž konci bude výsledek, který bude všeobecně přijatelný.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (19)
Karel Zvářal
9.7.2023 07:55Jiří Svoboda
9.7.2023 16:04Předně je třeba zdůraznit, že vyhořelé palivo velmi rychle ztrácí svou aktivitu. To, co se má "bezpečně uložit" do hlubinného úložiště, je asi milionkrát méně nebezpečné, než to, co bylo chlazeno v bazénu u jaderné elektrárny po vyjmutí z reaktoru a tisíckrát méně nebezpečné, než to, co bylo po několika letech v bazénu zavezeno do meziskladu vyhořelého paliva.
Jistě, problém vyhořelého je třeba dořešit, ale proč se to má řešit tímto zbrklým způsobem? Pokud ponecháme vyhořelé palivo v jednoduchých a levných meziskladech u jaderných elektráren o 50 či 100 let déle, vůbec nic se nestane. Je vysoce pravděpodobné, že se během času najde dobré řešení, jak vyhořelé palivo přepracovat nebo ho velmi efektivně uložit. Může se totiž docela dobře stát, že do roku 2050 sice vybudujeme za stovky miliard Kč v zemi díru, ale nebude tam co dávat, protože vyhořelé palivo bude výhodnější přepracovat.
Začněme se tedy chovat zodpovědně a předejme dalším generacím tučné konto na jaderném účtu a málo aktivní vyhořelé palivo bezpečně uložené v levných nadzemních meziskladech. Ať si sami rozhodnou, jak s ním a tučným kontem naloží. Opravdu není kam spěchat! Nebezpečí z prodlení neexistuje a potřeba rychle vybudovat hlubinné úložište je čistě politické iracionální rozhodnutí.
Jiří Svoboda, vědecký pracovník Ústavu fyziku materiálů AVČR, e-mail: svobj@ipm.cz
Karel Ploranský
10.7.2023 14:00 Reaguje na Jiří SvobodaJenže - Váš názor je příliš rozumný, než aby měl šanci...
Takový projekt, to je opravdu mimořádně tučné vemeno. Pomocí takového lze podojit erár velmi vydatně. Takže střízlivý přístup naprosto není vítán.
Jiří Svoboda
11.7.2023 14:04 Reaguje na Karel Ploranskýpepa knotek
10.7.2023 10:56Jiří Svoboda
10.7.2023 11:06 Reaguje na pepa knotekŽe není třeba dávat vyhořelé palivo (alespoň během následujících 30 let) hluboko pod zem, takový názor je zjevně třeba demokraticky umlčovat. Asi jsou tu jisté ekonomické zájmy vybudovat hlubinné úložiště, byť to nedává smysl, a ty to vše válcují.
Karel Ploranský
10.7.2023 14:10 Reaguje na Jiří Svoboda"...takový názor je zjevně třeba demokraticky umlčovat."
Mělo by být
"...takový názor je zjevně třeba umlčovat zneužitím demokratických postupů pro prosazení řešení, které není nutné. Ale protože je extrémně drahé, dá se na něm extrémně vydělat - takže otázka skutečné potřebnosti se raději moc nezkoumá."
Lukas B.
10.7.2023 22:18 Reaguje na Karel PloranskýVladimír Wagner
11.7.2023 07:57Finské úložiště Onkalo jasně ukazuje, že takové zařízení lze realizovat, funguje a náklady jsou podle předpokladů. Žádné další by se v Evropě nemuselo budovat před rokem 2050.
Mýlí se však všichni, kteří vidí za urychlováním výstavby snahu získat peníze, které jsou na tuto stavbu. Opravdu nejde o žádné "tučné vemeno", které by se dalo dojit. Jde o jednu stavbu. Absolutní suma je sice velká (nijak horentní ve srovnání s jinými), ale příprava stavby, její realizace a provoz je roztažen na století. To opravdu není příliš vhodný cíl pro rychlé dojení peněz.
Že provozování jaderné energetiky je podmíněno rychlou přípravou a výstavbou trvalého geologického úložiště v každém evropském státu, který chce jaderné zdroje provozovat, prosadili zelení protijaderní aktivisté. Stejně tak je tomu i s tlakem na ještě větší urychlení výstavby tohoto zařízení u schválené taxonomie v EU. Prosazují to proto, aby prosadili znemožnění využívání jaderné energetiky. Plná vina za to, že se u nás už nyní rozhoduje o zahájení výstavby geologické úložiště, leží na zelených protijaderných aktivistech (třeba právě pana Sequense a jeho souputníků).
Vladimír Wagner
11.7.2023 08:06 Reaguje na Vladimír Wagnerhttps://www.osel.cz/12233-co-rika-taxonomie-o-jaderne-energetice-recyklaci-a-ulozisti.html
https://www.osel.cz/11735-v-prvnim-ulozisti-vyhoreleho-jaderneho-paliva-zacaly-razit-prvni-tunel-pro-ulozeni-odpadu.html
https://www.osel.cz/11052-kolik-stoji-likvidace-vyslouzile-jaderne-elektrarny.html
https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2019/cislo-12/odpad-nebo-surovina.html
Břetislav Machaček
11.7.2023 08:22 Reaguje na Vladimír Wagnerto Zelení, aby státy odradili od budování JE podmíněných úložištěm.
Základem problémů je dnes hlavně EU se svými ekonesmysly , které
smrdí lobingem ze strany výrobců a provozovatelů OZE.
Jiří Svoboda
11.7.2023 14:17 Reaguje na Vladimír WagnerČím si vysvětluješ, že prosazovat myšlenku odkladu budování hlubinného úložiště nenachází v horních patrech politiky jakoukoli odezvu? Když to není tím vemenem...
Daniel Višňovský
11.7.2023 10:00Jiří Svoboda
11.7.2023 14:20 Reaguje na Daniel VišňovskýViktor Šedivý
11.7.2023 21:40 Reaguje na Jiří SvobodaNechce-li někdo nést vcelku bagatelní náklad související s provozem základní infrastruktury státu, kde se v něm bere ta drzost tuto infrastrukturu využívat?
Jiří Svoboda
11.7.2023 21:48 Reaguje na Viktor ŠedivýSouhlasil bych s vámi, kdyby šlo o JE.
Viktor Šedivý
12.7.2023 20:46 Reaguje na Jiří SvobodaBruselská pravidla (jako jeden z klacků pod nohy) požadují stavbu úložiště.
Žádný český politik nemá koule poslat EK do pihele nejtemnější.
Podtrženo a sečteno - úložiště je nutné.
Jiří Svoboda
13.7.2023 12:10 Reaguje na Viktor ŠedivýJá mám dojem, že úložiště je nutnou podmínkou jen pro to, aby JE dostalo od EU nějaký druh podpory třeba formou, že na její výstavbu může čerpat nějaké peníze určené pro OZE. Ale těch je stejnak málo.
Viktor Šedivý
11.7.2023 21:41Našli jste tam cokoli jiného, než prázdné blablabla?
Třeba stopu nějakého postoje, vlastního názoru ...