https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/michal-berg-kdo-brzdi-komunitni-energetiku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Michal Berg: Kdo brzdí komunitní energetiku?

5.5.2023
Fotovoltaický panel
Fotovoltaický panel
Zákon, který má umožnit rozvoj komunitní energetiky, chce ministr Síkela od začátku omezit tak, že to nemá v Evropě obdoby. Zřejmě pod vlivem lobby velkých distribučních firem a ohrožení jejich byznysu se původně rozumný návrh stále osekává. Nejen že na něj čekáme už nesnesitelně dlouho, ale nyní to vypadá, že zákon vznikne v takové podobě, která některé projekty úplně znemožní.
 
Ministr Síkela se ve svých výstupem odvolává na to, že nový zákon postupuje podobně jako v jiných zemích, kde je komunitní energetika úspěšná. Bohužel výsledná podoba zákona tomu nenasvědčuje.

Návrh, že se počet členů energetické komunity omezí na maximálně 1000 nenajdeme v žádné zemi, kde je komunitní energetika úspěšná. Naopak, aby byla komunitní energetika dostupná i lidem s nízkými příjmy, je potřeba, aby vznikala velká společenství, ve kterých každý může mít podíl v hodnotě několika tisíc korun.

Počet 1000 členů zásadně omezuje rozvoj ve větších městech, nebo rozvoj větrné komunitní energetiky. Např. již existující Pražské společenství obnovitelné energie už nyní má několik tisíc zájemců o členství. Větší společenství pak logicky mají nižší náklady na provoz vzhledem k úsporám z rozsahu, nebo se mohou lépe doplňovat různými typy výroby i spotřeby, a dělat investici výhodnější.

U větrných elektráren je pak potřeba více členů díky vyšších investic. Například nevelký větrný park v Zátoru na Krnovsku má mít 5 vrtulí a výkon 20 MW. To jsou náklady 150-200 milionů Kč. To by při limitu 1000 členů znamenalo, že každý musí investovat statisíce, což jde proti záměru, aby se investice do OZE umožnila co nejvíce lidem. Pro srovnání, belgické družstvo Ecopower má 70 tisíc členů a průměrně vkládají 900 eur, někteří ale třeba jen 250 eur.

Podobně je problematický i návrh ministerstva omezit společenství pouze na území obce s rozšířenou působností.

I jiné země mají limity co se týče geografické blízkosti, ale žádná tak malou. Většina zemí vychází z technických možností sítě, tedy že je možné mít společenství na území, které je připojeno na úrovni středního napětí, což jsou desítky kilometrů. V Německu zase používají okruh 50 km od výrobny energie, ve kterém musí mít bydliště 75 % členů společenství. Je to tedy poměrně flexibilní, na rozdíl od českého návrhu.

Naopak, návrh zákona ministra Síkely vůbec neobsahuje další ustanovení, které by rozvoj komunitní energie mohly posílit. Jsou to například slevy za využití distribuční soustavy, povinnost distribuční firmy vyměnit chytrý měřič energie do 2 měsíců, možnost uhradit náklady na připojení na splátky nebo možnost používat tzv. dynamický alokační klíč, který je pro účastníky komunity výhodnější než statický, který je možný v Česku. Stejně tak nemají v drtivé většině zemí EU tzv. fázové měření spotřeby energie, které dělá její vlastní výrobu mnohem méně výhodnou.

Slova ministra Síkely, že je potřeba komunitní energetiku zavádět “pro začátek” opatrně jsou navíc v rozporu se zájmy českých spotřebitelů. Z evropských fondů jsou finance na projekty komunitní energetiky k dispozici nyní. Pokud budeme s příslušnými zákony čekat, nebo je zavádět od začátku v omezené a nezdařilé podobě, bude to občany v Česku stát obrovské peníze - jak za nevyužité příležitosti pro investice, tak za nutnost platit za energie více peněz, než je nutné.


reklama

 
foto - Berg Michal
Michal Berg
Autor je český politik a podnikatel v oblasti IT, od ledna 2020 spolupředseda Zelených.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (24)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

AN

Aleš Nebáznivý

5.5.2023 07:34
U mě komunitní energetika vyvolává asociaci, že se obyvatelé domů či čtvrti domluví a vybudují si elektrárnu a k tomu i svojí distribuční soustavu (pokud ne, tak budou platit za využívání té současné). Přebytečnou energii prodají, pokud o ní bude od státu či okolí zájem. Ale ono to bude asi úplně jinak.
Odpovědět
EN

Emil Novák

5.5.2023 07:55
Zatím to spíš vypadá, že se ministr Síkela snaží nepodlehnout tlaku "zelené" lobby, která má rozpory i mezi sebou, viz např. toto vyjádření Komory obnovitelných zdrojů: „Komora sleduje s obavami snahy několika aktérů pojmout model energetického společenství v ČR jako obchodní model, kde skutečná blízkost jeho členů bude nahrazena blízkostí virtuální“.
Když už tito lobbisté šlapou na brzdu, je celkem jasné, že jsou některé ministerstvem odmítané návrhy návodem na další tunel podobný tomu solárnímu.
https://ekonomickydenik.cz/ministru-sikelovi-dosla-trpelivost-novelu-o-komunitni-energetice-nebudou-diktoval-lobbiste-vzkazuje-na-obe-strany/
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

5.5.2023 08:07 Reaguje na Emil Novák
Zajímavý článek i zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-vsichni-se-na-ni-tesi-pro-sdileni-elektriny-ale-chybi-zakony-i-technologie-230250
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

5.5.2023 08:09 Reaguje na Emil Novák
Pardon Emile, vložený příspěvek neměl být reakcí na váš.
Odpovědět
va

vaber

5.5.2023 08:15 Reaguje na Emil Novák
asi se dočkáme i komunit mezinárodních
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

5.5.2023 08:20 Reaguje na Emil Novák
komunitní energetika nic neřeší, protože je egoistická. To, proč to Síkela říká je jediné, že pokud chce zachovat energetickou síť schopnou, nemůže podléhat lobbingu sám sobě sám, protože musí vidět veřejný záměr a ten hájit. Stejně tak průser masivnosti nástupu dočasných zdrojů, které v případě disfunkce systému budete chtít nahradit z veřejné sítě, která nebude mít přenosové kapacity.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.5.2023 09:04 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Problém určitě není v přenosových kapacitách (síť je dimenzovaná na nulový výkon OZE), nýbrž v zálohách a stabilizaci sítě.
Odpovědět
va

vaber

5.5.2023 08:13
otázka by byla ,kdo prosazuje komunitní energetiku a proč,
proč takové obří projekty nemohou fungovat v rámci současného systému výroby a prodeje el energie, když chtějí využívat rozvodnou síť,
je to jasné, chtějí speciální status, nálepku ,,komunitní energetika,, a tím dotace,
proč chtějí speciální pravidla, další nový paskvil ,v chaosu a bordelu se potom už nikdo nevyzná, toho lze také využít,
chtějí využívat rozvodné sítě,proč takový způsob výroby a distribuce nazývat komunitní energetika když jsou připojeni k veřejné síti,to potom může být komunitní energetik každý, kdo má na střeše solární panely a domluví se se sousedem,


Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.5.2023 08:33 Reaguje na vaber
Problém vidím v tom, že pokud bude komunita dostatečně velká, spotřebuje vždy veškerou energii z OZE a nemusí se jakkoli starat o akumulaci či zálohování. Takto by tato zátěž byla nespravedlivě přenesena na stát či jiné, za stabilizaci sítě zodpovědné, subjekty.

Pan Berg zjevně nechce vidět problém komplexně a spravedlivě a lobuje za jen výhody pro relativně úzkou skupinu lidí. S takovým přístupem s ochranou klimatu budeme vždy narážet.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

5.5.2023 08:30
Já tady vidím rozpor v tom, že pokud komunitní energetika bude platit kompletně všechny komunitním uspořádáním vyvolané náklady distribuční sítě, vyjde je ta elektřina z jejich fotovoltaiky tak draho, že pro ně bude mnohem levnější elektřinu prostě jenom kupovat.
A když naše vláda podlehne politickému tlaku a nechá platit náklady vyvolané komunitními energetikami všem spotřebitelům elektřiny, coby pokuty za to, že jsou chudí a sami nemají na střešní fotovoltaiku nebo ji nemohou mít, tak přidá další hřebíčky do rakve PR obrazu zelených ve společnosti. A přesvědčí další a další lidi, že zelení jsou jenom škoditelé a sabotéři lidské společnosti a lidem přinášejí jenom zelené tunely na jejich peněženky a ožebračování.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

5.5.2023 12:05
Co je to ta komunitní energetika? Aha, ono se jedná o peníze! O byznys majitelů solárních a větrných elektráren. Nikoliv o možnost natáhnout si od svých solárních panelů, prodlužovačku k sousedovi.
Pod pojmem „komunitní“, jde tedy o pokusy uzákonit parazitování zájmové skupiny výrobců, zařazených do skupiny OZE. Nejen na provozovatelích distribučních soustav, kteří podle energetického zákona, zajišťují připojeným zákazníkům dodávku elektřiny až do odběrných míst, ale i na těch odběratelích, kteří tento byznys neprovozují, a proto si za poskytnuté výhody výrobcům OZE, mají připlatit.
Tady si asi někdo nechce připustit, že distribuční soustava nejsou jen dráty na sloupech. Je souborem technických zařízení k přenosu elektřiny až ke spotřebiteli. Je v majetku distributora, který za její stav a provoz zodpovídá a na své náklady zajišťuje její chod a další rozvoj. Připojeným zákazníkům poskytuje službu, technicky a cenově regulovanou Energetickým regulačním úřadem. A v civilizovaném světě se za služby taky platí!
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

5.5.2023 12:24
Ač Sikelu moc nemusím, v této oblasti má pravdu. Jde o tunel bohatých vlastníků FV na ostatní spotřebitele přes komplexního síťového dodavatele.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.5.2023 13:35
Zkusme si to ukázat na příkladu. Dodavatel (např. ČEZ) dodává 1 kWh za 5 Kč + 2 Kč za distribuci. Člena komunity bude stát 3 Kč + 2 Kč za distribuci, bude tedy na členství vydělávat 2 Kč když OZE pojede a nebude nic vydělávat, když OZE nepojede. Jenže když ČEZ prodává elektřinu za 5 Kč, je to průměr mezi drahou elektřinou, když OZE nejede a levnou, když OZE jede. Komunita tedy sníží odběr ČEZu v době, kdy je elektřina levná a tudíž ČEZ musí zvednout cenu elektřiny svým zákazníkům. Na komunitu tedy budou doplácet všichni nekomunitní odběratelé elektřiny.
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

5.5.2023 14:42 Reaguje na Jiří Svoboda
Asi tak pane. Ať komunitní energetika promyšleně existuje, tam kde má význam a neokrádá přitom ostatní. Zatím to vypadá na dotační byznys, který je financován z fondů unie, jenž jsou jen půjčkami, které budeme splácet a mezitím se pár společností totálně napakuje.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

5.5.2023 15:55
Mám sen mít skutečně propojenou síť. A mít také skutečnou svobodu. Ve změnách energetické soustavy by mohl mít svou roli i ČEZ, protože má velkou investiční sílu a mohl by rázem změnit naši výrobu energie na Zelenou. Jenže představenstvo jedná z pozice řádného hospodáře a stát jako majoritní akcionář žádnou Zelenou tady nechce. Správná barva je přeci modrá! Ale i ta je vlastně Zelená, když se smíchá se žlutou.
A žlutou barvu má SLUNCE!
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

5.5.2023 19:10 Reaguje na Katka Pazderů
Ale to není vůbec o barvě EE. To je o penězích.
Vybudovat stabilní robustní komunitní síť s ovládáním a účtováním vstupů/výstupů, akumulací, občasnými dodávkami ee ze sítě(tj se záložními elektrárnami) atd jsou veliké investice. Ani stát ani ČEZ či EGD je nechce dát komunardům z plateb těch ostatních. Toť celé.
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

5.5.2023 20:46 Reaguje na Katka Pazderů
To znamená mít na každý prd milióny snímačů a komumikačních zařízení a a tisíce km kabeláže.Spějeme k totálnímu zarušení EMF. To ale ekologům nevadí.
Odpovědět

Tomáš šiška

7.5.2023 19:17 Reaguje na Katka Pazderů
Kolik byste tak chtěla investovat do té chytré sítě? Sama za sebe. PLS konkrétní částku. Děkuji
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

5.5.2023 20:50
Komunitní energetiku bych plně podpořil , i dotačně. Ale pouze a jenom za podmínky, že pojede v ostrovním režimu a se stávající distr. sítí nebude mít nic společného.

Nikde se nepíše a neuvádí, kolik nákladů stojí a bude stát úprava stávající sítě pro vize ekomagorů.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

5.5.2023 23:49
Jde v podstatě o to, neprodávat svou energii vyrobenou z OZE ditributorovi do jeho soustavy k dalšímu přeprodeji, jak je to naší současnou legislativou stanoveno.
Záměrem je využít cizí majetek (tu distribuční soustavu) k přímé dodávce elektřiny vyrobenou v OZE spotřebiteli, a to za lepší cenu, než je výkupní cena od distributora.
Dále, donutit právním předpisem distributora, aby provozovateli OZE tento jeho byznys přes svou síť umožnil, poskytl mu slevu na ceně za připojení jeho výrobny k síti, slevu za využívání distribuční soustavy, a svou distribuční síť ještě povinně upravil dle potřeb připojeného výrobce z OZE, zejména pak vyměnil elektroměry u připojených spotřebitelů. Samozřejmě, vše na náklady distributora, které mu nakonec na distribučních poplatcích zaplatí všichni připojení odběratelé.
Geniálně vymyšlený tunel...
Odpovědět
JK

Jan Kropáč

6.5.2023 15:15
Já se také těším na fungující komunitní energetiku. Bohužel jako znalý okolností distribuce, vás musím zklamat, protože, pro spolehlivou online distribuci přebytků mezi lokalitami v rámci celé ČR není technicky hotového nic - pouze se připravuje vyhláška.
Z elektrikou je to podobně jako s vodu. Představte si, že v normální vodovodní síti si chcete poslat svoji vodu z chaty v Davli do bytu na Černý Most. V současné Praze zhola nemožné. No a tak to vypadá i v distribuční síti.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

6.5.2023 22:05 Reaguje na Jan Kropáč
Jedna věc je vyrobit si elektřinu na chatě a chtít si ji přes distribuční soustavu potom odebrat o kus dál doma, a druhá věc je, tu elektřinu přes cizí technickou infrastrukturu prodávat jiným spotřebitelům, za výhodnější prodejní cenu, než při zákonné povinnosti výkupu, za dohledu ERÚ, nabízí distributor. Přitom, když „nesvítí a nefouká“ nenést žádnou odpovědnost, zda ty elektřiny pro své odběratele vyrobíte dost. Vždyť ať se pak o deficit ve své síti a na své náklady postará distributor! A ještě po majiteli té soustavy, drze požadovat slevy a provedení technických úprav na jeho majetku, abyste ještě lépe na výrobě a na distribuci své elektřiny ve své komunitě (na zákaznících) vydělal. Čemu se pak autor článku diví, že s takovými podrazy distributoři souhlasit nemohou?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

7.5.2023 10:05 Reaguje na Tonda Selektoda
Správně jste popsal celý systém OZE, které jsou zvýhodněny
vzhledem ke stabilitě sítí. Navrhuji připojit OZE k síti pouze tehdy, kdy bude dodávat nasmlouvané množství bez výpadků. Je mi ukradené, zda toho dosáhnou zálohami, akumulací a nebo si najdou odběratele ochotné fungovat při
výpadcích bez elektřiny. Pokud si někdo postaví obrovský
zdroj OZE, tak by měl zainvestovat i změny v sítích, aby
náklady nenesl zákazník, kterému to naúčtuje distributor.
Je to bohužel pouze slízávání smetany na úkor zákazníků
a jiných výrobců. Ti platí emisní povolenky a musejí stále
vylepšovat svá zařízení podle zpřísňujících se norem. No
a zákazník ten platí vše, včetně přímé podpory do OZE. Je
to doslova ZELENÁ DIKTATURA, které se běžný zákazník nemá
jak bránit. OZE jsem fandil, když sloužily jako zdroje v ostrovním systému, ale nynější systém je příčinou nejenom drahých energií, ale do budoucna i poruch v sítích.
Předvídatelnost výkonu a stálost sítí bylo to, co přispělo
ke vzestupu průmyslu a efektivitě. Naopak návrat ke kolísání
zhoršuje konkurenceschopnost a vyžaduje flexibilitu výroby
i spotřeby. Leckde už uvažují o posunu pracovní doby na
dobu, kdy bude slunce svítit víc, než v 6 ráno a nebo podle
předpovědi počasí regulovat výrobu. Tak nějak to bylo před
sto léty, kdy se mlelo, když bylo dost vody a nebo foukal
vítr. Obilí se kosilo pouze před slunečným počasím a nebo
stálo v panácích na poli několik dnů, než se vyčasilo. Ve
stodole totiž nedoschlo jako nyní v sušičkách zrní a často
zaplísnilo a zatuchlo. OZE budiž, ale pouze tak, jak píšu
výše, ale i dítě se musí nejprve spálit, než uvěří radě,
že se nemá dotýkat horkých kamen. Po splnění OZE snů tak
dojde i na to procitnutí, ale ty biliony nákladů jsou už
na věky ztraceny a přitom se mohly využít v výstavbě JE
a dejme tomu i opravdu OZE se stabilním výkonem. Takové
přílivové elektrárny jsou schopny pracovat při přílivu i
odlivu a mohou se využívat i mořské proudy. Vítr a slunce
budiž tam, kde to je efektivní i bez dotací a přebytky
využít k efektivní akumulaci i na ten zelený vodík. Ale
vnucovat dotované OZE všude a všem zavání zelenou debilitou.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

10.5.2023 19:07
V podstatě jde o takový elektrosquot.
Komunardi touží využívat cizí majetek, bezúplatně pro své cíle a ještě chtějí, aby byl značnými náklady upraven a posílen, aby jim vyhovoval.
Vše na náklad ostatních spotřebitelů.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist