Mikuláš Peksa: Green Deal teď aktuálnější než kdy dřív, mrtvé jsou zlaté časy energetických oligarchů
Za prvé: Válka na Ukrajině neznamená, že staré problémy zmizely
Zatímco průměrný evropský názor vidí putinovské tanky jen jako další důvod pro to, abychom zrychlili transformaci ekonomiky a energetiky a nebyli už závislí na fosilních palivech, v Česku se ještě v den vyhlášení války objevily hlasy, které vítězoslavně volají po „konci zeleného snu“. Green Deal je prý mrtvý a dekarbonizace sice prý bude, dokonce ještě přísnější, ale ne kvůli nějakým klimatickým cílům, ale kvůli národní bezpečnosti a přežití lidstva.
Nechci se nikoho dotknout, ale autoři těchhle názorů prostě dělají z lidí hlupáky. Snaží se nám namluvit, že na světě nejsou žádná rizika nebo nás přinejmenším nemusejí zajímat, dokud k našim hranicím nepřijedou tanky. Jenže hrubá síla a válečná agrese nastupují většinou až jako poslední fáze nějakého dlouhodobého neřešeného problému. A jsou to právě ty dlouhodobé, tikající, neřešené problémy, které nás nejvíc ohrožují.
Jasně že klimatická změna úzce souvisí s národní bezpečností a přežití lidstva! Stále víc států se kvůli ní bude ocitat v nějakém typu nouze - ať už kvůli chybějící vodě, příliš vysoké teplotě, ztrátě úrody, záplavám, povodním nebo ničivým bouřím a orkánům. Debata o klimatické změně není o tom, kde bude za třicet let hladina oceánů, je o tom, že si ničíme podmínky pro život na planetě a v různých místech světa to vyvolává humanitární i bezpečnostní problémy, které mohou snadno přejít ve velké vlny migrace a války. Takže naopak, Green Deal není žádný naivní „zelený sen“, ale zcela pragmatická politika vedená snahou zabránit dalšímu rozvratu světa, jak ho známe.
Za druhé: Hlavním problémem pořád je, že jsme závislí na dovozu fosilních paliv
Za posledních 20 let stoupla závislost evropské energetické spotřeby na dovozu o cca 5 % (z 56 % v roce 2000 na 61 % v roce 2019). Podílí se na tom víc faktorů, mimo jiné docházející zdroje nalezišť plynu v nizozemském Groningenu a v Severním moři, díky kterým dokázala být Evropa ještě v 70. letech relativně soběstačná z hlediska produkce zemního plynu.
Tenhle plyn ale už k dispozici nemáme, zároveň v EU (stejně jako jinde po světě) roste spotřeba energie. Tím jsme se stávali v posledních letech víc a víc závislí na dovozu energetických komodit ze zemí mimo EU. Je to právě Green Deal, který na tenhle problém přináší odpověď. Žádnou jinou společnou evropskou cestu před sebou nemáme. Jeho cílem je omezit závislost evropských ekonomik na všech fosilních palivech, tedy zejména ropě, uhlí a plynu, a nahradit je obnovitelnými zdroji, které si v Evropě umíme vyrobit sami.
Za třetí: Fosilní byznys řídí oligarchové, před kterými už nesmíme couvat
Green Deal navíc reaguje i na další velký problém s fosilním mezinárodním obchodem, před kterým už teď nemůžeme zavírat oči. Obchod s ropou, plynem a uhlím drží pevně v rukách obří zavedené firmy, zpravidla úzce napojené na stát. Pokud zároveň v čele takového státu stojí autokrati s velmocenskými ambicemi, vzniká tím poměrně nepříjemná situace pro jeho sousedy i obchodní partnery.
Podívejte se na celková čísla. Ruské ministerstvo financí hlásilo v roce 2021 příjmy z prodeje ropy a zemního plynu na úrovni 120 miliard USD. V druhé polovině roku se přitom výnosy z prodeje plynu u samotného Gazpromu zdvojnásobily. Optikou dnešního dění to nejde říct jinak: Rusko zvedlo Evropanům ceny energií a teď z nich financuje válku.
Úzké propojení státu a energetického byznysu ale není jen problém Gazpromu, který se v posledních letech na evropském trhu nechoval jako tržní firma, ale jako nástroj výkonu vůle Vladimira Putina. Nezdravé prorůstání byznysových zájmů majitelů fosilních gigantů a státní politiky vidíme i třeba u takové PGE, státem vlastněné těžební skupiny v sousedním Polsku. Státofirmy v energetice můžou své postavení snadno zneužít, tlačit a vydírat demokraticky zvolené vlády nezávislých států. Události posledních dní nám podle mě daly jasný a pádný důvod, proč s tím skoncovat.
Za čtvrté: Výpadek ruského plynu umíme vyřešit, ale nebude to levné
Není reálné Gazprom odstátnit a udělat z něj tržní firmu, ne dokud je v čele Ruska Vladimir Putin. Potřebujeme se tedy bez Gazpromu a celkově ruského plynu obejít a v řádu týdnů až měsíců začít dovážet plyn (či něco jiného) od jiných dodavatelů.
Přes 40 % dovozu zemního plynu na evropský trh pochází z Ruska, nejvíc ho proudí přes plynovody Jamal a Ukrajinský tranzit. Roční import plynovody z Ruska činí v současnosti cca 1550 TWh a dalších víc než 150 TWh sem doputuje v tankerech na lodích ve formě kapalného plynu (LNG). Je to méně než v předchozích letech, stav zásobníků v Evropě je letos rekordně nízký.
Zbývajících cca 60 % importu k nám proudí jinými cestami, ať už jde o plynovody z jihu a severu nebo terminály LNG typicky v jihoevropských státech. Můžeme tedy navýšit odběry z těchto míst. Jejich kapacita teoreticky dovoluje posílení odběru až o 1800 TWh importu, tedy zhruba o tolik, kolik k nám dnes Rusko dováží. Zkapalněný plyn můžeme dovážet ze skandinávských zemí, Austrálie, USA nebo Kataru. Co v tuto chvíli nevíme, je, kolik ho bude k dispozici a za jakou cenu. Bohužel se nedá čekat, že by byla nějak výhodná.
Za páté: Plynu nebude tak málo, aby si lidé nemohli zatopit
I když nahradíme současný ruský import plynu do EU, neřeší nám to dlouhodobou energetickou bilanci. Současné dodávky z Ruska jsou totiž na minimu oproti předchozím letům, navíc není pravděpodobné, že se podaří vykrýt celý jejich výpadek bez jakýchkoliv ztrát. Budeme se tedy muset podívat na to, jestli nemůžeme někde plyn vyměnit za jiný zdroj nebo celkově snížit energetickou spotřebu.
Spotřeba plynu je totiž v evropských státech dost různá (zde si to je možné proklikat po jednotlivých zemích). Jsou regiony jako Nizozemí, Rumunsko nebo severní Itálie, kde se plyn hodně používá k výrobě elektřiny. V Česku má zemní plyn zásadní roli v systému ústředního vytápění. Když se podíváme, v jakých sektorech se plyn spotřebovává (tady graf dole), hraje největší roli průmysl, výroba elektřiny a domácnosti pak odebírají zhruba stejný objem, každý z těch sektorů okolo 25–30 %.
Skoro dvě třetiny dovozu zemního plynu do Evropy přitom stále proudí tak jako dřív, protože nepochází z Ruska. Z toho je jasné, že se v žádném případě nemůžeme dostat do situace, kdy by „lidi mrzli, protože v EU není plyn“. Pokud se někdo bude uskromňovat, bude to průmysl, a dodávám jedním dechem, že i to by bylo krajně nepříjemné a bude lepší, když se tomu vyhneme. Ale rozhodně neplatí, že by reálně hrozil absolutní nedostatek plynu pro spotřebu domácností.
Za šesté: Čistá tranzice je dlouhodobě jedinou cestou, jak se nenechat vydírat a ničit
Je jasné, že tohle je pořád jenom provizorní řešení. Co tedy dál? Green Deal (respektive taxonomie, která na něj navazuje) předpokládá plyn jako dočasné, přechodové palivo, případně použitelné pro vyrovnání výkyvů energetické sítě (jako zálohu pro obnovitelné zdroje). Jsou dvě možnosti, jak se v téhle věci bez plynu obejít. Buď můžeme snížit potřebu záloh díky efektivnější kapacitě sítě a alokovat energii podle aktuálních potřeb, to by se dalo zařídit masivní digitalizací přenosové soustavy (představte si takový internet věcí v energetické síti).
Nebo můžeme pro vyrovnávání použít jinou energetickou komoditu než zemní plyn. Tuhle schopnost má třeba vodík, který má tu výhodu, že se dá vyrobit z různých prvotních zdrojů (soláry, vítr, teoreticky i metan) a některé jsou velmi levné (typicky solární energie ze zemí, které mají moře a hodně slunce). Vodík se navíc dá přepravovat podobným způsobem jako zemní plyn, tedy buď zkapalněný na tankerech, nebo potrubím. Mohli bychom tedy pro jeho distribuci využít dosavadní (modernizovanou) infrastrukturu.
Vodík, a zejména ten, který se vyrábí z obnovitelných zdrojů jako slunce a vítr, má ještě jednu přednost. Tím, že se dá vyrábět z levných obnovitelných zdrojů, může být jeho výroba decentralizovaná. Na těžbu uhlí nebo zemního plynu mají historicky monopol státní giganti a náklady na vstup do oboru jsou pro kohokoliv dalšího extrémně vysoké. U zeleného vodíku je to přesně naopak, vstupní náklady jsou čím dál nižší a těžko půjde zabránit firmám, aby se do výroby pustily.
Právě proto třeba nedávná studie mezinárodní agentury IRENA mluví o zeleném vodíku jako o chybějícím článku energetické tranzice. Vodíkové energetické hospodářství nepotřebuje žádné Gazpromy ani jiné oligarchické státofirmy, jen dobrou infrastrukturu podléhající jasným pravidlům. Na trhu, kde je velké množství menších a středních hráčů, se nedostaneme do situace, kdy nás bude někdo vydírat, že nám stopne kohoutky.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (208)
Jaroslav Řezáč
3.3.2022 07:32Jaroslav Řezáč
3.3.2022 07:35smějící se bestie
3.3.2022 11:41 Reaguje na Jaroslav Řezáčbudeme se muset uskrovnit v mnoha směrech ( doba plýtvání skončila.
A PIRÁTI, by nám to měli předvést !
Michal Ukropec
3.3.2022 18:16 Reaguje na Jaroslav ŘezáčMiroslav Vinkler
3.3.2022 07:49Typický příklad ekomagora odtrženého od reality žijícího na úrovni o které se 90% národa může leda zdát.
Energetika se nedá bleskově změnit dekrety ze dne na den, potřebné úpravy energetické infrastruktury jsou minimálně v řádu několika desetiletí a nikoli dnů.
Slavný gryndýl v oblasti energetiky byl , je a zůstane neuvěřitelnou slátaninou , které je nutné se zbavit "as soon as possible" jinak nás dovede doslova k neštěstí.
Plně postačí přečíst si výroky Uršuly Leyenové a zejména Franse Timmermanse z posledních dnů, člověk by řekl, že se někde bokem s europoslancem Peksou pěkně sjeli a ještě se z rauše nedostali.
Jinak by museli vědět základní čísla , spotřeba energie neustále roste a EU ji cca 40% získává právě z fosilních surovin , jádro se podílí cca 25% na výrobě elektřiny.
A potom i to, že můžeme mít 300% kapacity elektřiny v OZE , avšak to je nám k ničemu, když OZE nevyrábí elektřinu atd.
Tyto hlavy nejsou s to ani spočítat trojčlenku o náhradě ruského zemního plynu zkapalněným z USA,Kataru apod.
Ta totiž vede k výsledku, že bychom museli cenové výstupy zvednout nejméně třikrát, abychom se dostali k náhradě za ruský zemní plyn.
Nepochybuji, že trojice Peksa, Leyenová a Timmermans na to mají a jejich životní úroveň se moc nezmění na rozdíl od 95% unijních domácností.
Pavel Hanzl
3.3.2022 08:35 Reaguje na Miroslav VinklerVaše vidění světa je prostě vadné a proto jsou vaše úvahy z drtivé většiny zcela nesmyslné.
Miroslav Vinkler
3.3.2022 09:07 Reaguje na Pavel HanzlOstatně žádný tendr ještě vyhlášen nebyl.
Za druhé - Putin nerovná se Rusko. Je to šílenec , který se bohužel dostal do vedení jaderné velmoci. Vůbec nepochybuji, že bude z vedení země odstraněn a zlikvidován, protože se spolehlivě vyobcoval z civilizované společnosti.
Vyvozovat z excesu duševně choré osoby na špatnost celého národa je opačným extrémem.
Z tohoto pohledu jste právě vy živoucím důkazem toho, jak by se postupovat nemělo. Ale nejste sám- stejně se chová ministr Gazdík, který "důrazně doporučil" školám, aby přerušily spolupráci s ruskými vzdělávacími instituty, podle hesla "vše ruské do klatby".
Pavel Hanzl
3.3.2022 09:23 Reaguje na Miroslav VinklerJe to stejný šílenec jak Hitler, ale má podporu výrazně přes poloviny obyvatel. Bez toho by nemohl ani Hitler ani Putin napadat sousední země.
Navíc Rusi mají mentalitu Hordy, což Němci rozhodně ne.
Rosatom může být špičková jak chce, ale je přímo podřízena Putinovi a plní jeho rozkazy. To je celý. Kdy a jestli vůbec bude odstraněn je otázka, další je, jestli po něm nepřijde někdo ještě horší.
Někomu takovému dát klíče k naší energetice je zcela šílený nápad, fakt ani dnes tohle nepochopíte?
Miroslav Vinkler
3.3.2022 09:28 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
3.3.2022 09:32 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
5.3.2022 10:20 Reaguje na Miroslav VinklerAž padne, může tam přijít někdo ještě horší (je to sice příšerná představa, ale ne úplně nemožná), nebo někdo lepší, ale ne o moc.
Sice zarazí válku na Ukrajině, ale stejně bude bojovat špinavými praktikami proti Evropě, protože ho bude dusit Čína.
Rusko, tj. velká většina lidu obecného, má mentalitu Hordy a ta mu blokuje normální vývoj k prosperitě.
Milan Štrupl
3.3.2022 12:56 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.3.2022 07:29 Reaguje na Milan ŠtruplEHS a později EU byla založena právě proto, aby byli Němci pod kontrolou.
Samozřejmě nikdo nevítal žádné muslimské fanatiky, to je čistá lež, jenom Merkelová zachránila Rakousko, Polsko a hlavně nás před davy migrantů.
Jaderky zavírají už od Černobylu proti mínění odborníků i své vlády, až Merkelová po Fukušimě dala průchod utlumovacímu programu. To se ještě nevědělo, jaká klimatická tragédie nás čeká.
Němci rozhodně v EU nikomu nevelí, důkazem je rozhodnutí o podpoře jádra přímo proti Němcům.
Nevíte co je to mantalita Hordy.
Celkově tady jen prezentujete ruskou demagogii, kde je všechno naopak.
Michal Ukropec
4.3.2022 10:43 Reaguje na Milan ŠtruplPavel Hanzl
4.3.2022 11:40 Reaguje na Michal UkropecRichard Vacek
4.3.2022 10:10 Reaguje na Pavel HanzlBohužel u nás se dává z nějakého důvodu přednost vysokým platbám za ruský zemní plyn, před násobně nižším platbám za ruské jaderné reaktory. Od roku 2013 jsme tady mohli mít další reaktor a být v mnohem větším klidu.
Pavel Hanzl
4.3.2022 10:33 Reaguje na Richard VacekV roce 13 byl teprv zrušen tendr na Temelín a vy si fakt myslíte, že Maďaróni to s Paksem vyhráli?
Celé to zůstane stát a vyhozené peníze budou asi fakt vyhozené. A Putin bude silně vydírat, aby se to dostavělo.
Jiří Zima
4.3.2022 18:59 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.3.2022 08:19 Reaguje na Jiří ZimaNetušili, ale věděli, že Rosatom je Putin a ten nás bude vydírat a "vyrazí nám zuby" (jak opakovaně vyhrožoval), a to bez ohledu na nějakou Ukrajinu.
Westinghouse samozřejmě není v žádném bankrotu, nejspíš bude stavět 6 velkých bloků v Polsku.
vaber
3.3.2022 09:14pan europoslanec žije v atmosféře europarlamentu
Miroslav Vinkler
3.3.2022 09:23celé zde :
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-zachrani-cesko-ropa-ze-zapadu-bez-sance-rika-expert-191541#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=l3ocIneMe4Z-202203030812&dop_id=191541&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Pavel Hanzl
3.3.2022 09:31 Reaguje na Miroslav VinklerPořád a stále dokola zdůvodňujete, že se bez Ruska neobejdeme a zemřeme na úbytě.
Proč to pořád děláte, co tím zamýšlíte, o čem chcete přesvědčit místní diskutující?
Já doufám, že jen tak ptácáte a nemá to žádný hlubší význam. V opačném případě by to bylo už dost nebezpečné.....
Miroslav Vinkler
3.3.2022 09:55 Reaguje na Pavel HanzlFlanderka ? (skvěle Jan Marvan)
Bez ruských fosilních paliv se neobejdeme, leda bychom souhlasili s výrazným ekonomickým propadem a těžkým snížením životní úrovně.
To je fakt a můžete se vztekat jak chcete, nezměníte na tom vůbec nic.
Ostatně, kdyby to bylo tak snadné, tak EU by stopla dovoz ropy a plynu z RF ihned.
Ale jak říká lstivý Žid Mageri -
/Balada pro banditu- "Lásku na chleba nenamažeš."/
Pavel Hanzl
4.3.2022 06:58 Reaguje na Miroslav VinklerJá vím, jako dycky ŽÁDNÉ.
Jenže já vás už znám a kdyby vám to nebylo blbý, tak byste se připlazil k Vladimiru Velikému a za pár kubíků plynu a ropy se stal jeho votrokem.
Svatá Prostoto
3.3.2022 12:41 Reaguje na Pavel HanzlJde čistě o to, že ten šílený časový harmonogram grýndýlu, jak si jej EK a (hlavně) Říše malovaly, je prostě bez bezproblémových dodávek plynu za rozumné ceny nerealizovatelný. A takové dodávky je potenciálně ... tedy podmínka nutná, nikoli však postačující ... schopno zajistit jen Rusko.
Takže buď Rusko dostane v nejbližších měsících rozum ... jak k tomu dojde/mělo by dojít nebudu komentovat ... a nebo ten časový harmonogram přechodu na nějakou tu nízkoemisní ekonomiku spláchneme do hajzlu a začneme znovu a jinak.
Pavel Hanzl
3.3.2022 20:51 Reaguje na Svatá ProstotoCelý odpor ke grýndýlu je pouze konstrukt kremelských demagogů, které máte tak rád.
Bohužel, počítalo se s dodávkami ruského plynu a podraznický charakter nejhoršího gaunera planety pánové silně podcenili. To je proto, že to neřešili ideologové s humanitním vzděláním, ti věděli dávno, co je zač.
Rusko rozum nedostane, ale plyn bude prodávat pořád, protože potřebuje eura. Nic do žádného hajzlu házet nebudeme, celý systém se změní, možná i urychlí výstavbou OZE, což je dnes jediná jistota.
Svatá Prostoto
4.3.2022 14:03 Reaguje na Pavel HanzlPokud hodláte řídit ekonomiku podle klimatických modelů, tak se pak nedivte, že se vám to podělá při první příležitosti.
Počítalo se ... to jsou zase kecy. Jen hezky napište, kdo počítal. Třeba my nebo Poláci jsme to rozhodně nebyli.
Pavel Hanzl
5.3.2022 08:22 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
7.3.2022 12:29 Reaguje na Pavel HanzlTo si jen zase potřebujete kopnout.
Jiří Zima
4.3.2022 19:22 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.3.2022 10:11 Reaguje na Jiří ZimaJenom třešnička na dortě je moje humanitní vzdělání, to určitě z Kremlu nemáte.
vaber
3.3.2022 09:46 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
3.3.2022 20:52 Reaguje na vaberPavel Hanzl
4.3.2022 10:34 Reaguje na Miroslav VinklerJaroslav Bobr
6.3.2022 22:14 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.3.2022 17:50 Reaguje na Jaroslav Bobrvaber
3.3.2022 09:39pan europoslanec žije v atmosféře europarlamentu
Svatá Prostoto
3.3.2022 12:32Ne, jen ... jak Peksa sám o kuosek výš píše ... reálně hrozí, že na něj značná část obyvatel nebude mít (ať již ve formě přímo plynu, nebo ve formě centrálního vytápění).
A o tom tu Mlho celou dobu mluvíme.
A dalo by se toho napsat podstatně víc, ale kašlu na to ... volit ho stejně nebudu. A silně pochybuju, že tu jsem sám:-))).
Pavel Hanzl
5.3.2022 13:40 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
7.3.2022 12:32 Reaguje na Pavel HanzlS váma je to fakt na pikaču.
Milan Štrupl
3.3.2022 12:35Jiří Svoboda
3.3.2022 13:34Umime vyrobit a realne vyrobit, to je dost rozdil.
Pavel Hanzl
3.3.2022 17:18 Reaguje na Jiří SvobodaEmil Novák
3.3.2022 21:09 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.3.2022 06:55 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
4.3.2022 07:19 Reaguje na Pavel HanzlJak jistě víte, ani jádro se nebuduje "možná 15 let", takže jen vytváříte falešné dojmy o rychlosti nahrazování fosilních zdrojů obnovitelnými. Ve skutečnosti má z obnovitelných zdrojů potenciál dalšího rozvoje v Evropě jen slunce a vítr, které za těch cca 20 let rozvoje mají na celkové spotřebě energie podíl přibližně 4 %.
Pavel Hanzl
4.3.2022 07:30 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
4.3.2022 07:33 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.3.2022 07:35 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
4.3.2022 07:37 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.3.2022 11:36 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
4.3.2022 11:50 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
4.3.2022 14:08 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.3.2022 07:33 Reaguje na Emil Novák"Podíl energie z obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě elektřiny v Evropské unii se v roce 2020 zvýšil na 37 procent z 34 procent v roce 2019."
https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje-energie/eurostat-podil-energie-z-obnovitelnych-zdroju-v-eu-roste-cesko-zaostava
Emil Novák
4.3.2022 07:40 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.3.2022 08:21 Reaguje na Emil NovákUž máte dušičku v péří??
Emil Novák
4.3.2022 09:05 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
4.3.2022 14:09 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.3.2022 10:04 Reaguje na Svatá ProstotoJaroslav Studnička
5.3.2022 10:09 Reaguje na Pavel HanzlEmil Novák
5.3.2022 10:15 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.3.2022 10:23 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
5.3.2022 10:45 Reaguje na Pavel HanzlEmil Novák
5.3.2022 18:02 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
6.3.2022 17:08 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
6.3.2022 18:27 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.3.2022 16:26 Reaguje na Emil NovákKarel Ploranský
6.3.2022 19:46 Reaguje na Jiří SvobodaJak pro koho...
Vladimir Mertan
3.3.2022 16:30Treba sa zobudiť zo sladkých snov a prijať realitu. Namiesto plynu a ropy je treba začať používať uhlie a jadrovú energiu. Pri súčasných cenách sa dá z uhlia vyrábať aj benzín. Na grýndýl a emisné povolenky musíme zabudnúť, Rusko nás ohrozuje oveľa viac, najmä ak vidí našu naivitu a neschopnosť. Inak z uhlia sa dá vyrábať aj ten vodík, len nebude dosť zelený.
Vladimir Mertan
3.3.2022 20:00 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
3.3.2022 20:53 Reaguje na Vladimir MertanPavel Hanzl
5.3.2022 10:02 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
5.3.2022 10:10 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.3.2022 10:24 Reaguje na Jaroslav StudničkaA to vy neděláte, pokud si vzpomínám.
Jaroslav Studnička
5.3.2022 11:22 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.3.2022 13:34 Reaguje na Jaroslav StudničkaJarka O.
3.3.2022 21:39Pavel Hanzl
4.3.2022 07:13Rusko nezničil ani Napoleon, ani Hitler, ale podařilo se to Šachistovi Největšímu, který má vždy nachystaných minimálně 10 tahů dopředu.
Z toho mi logicky vychází, že musí být špičkový Americký agent, nasazený právě na likvidaci celého Ruska.
Milan Dostál
4.3.2022 07:52 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.3.2022 08:01 Reaguje na Milan DostálRusko vstane z popela jako bájný pták Fénix a nakope do hader celému světu.
Staré přísloví říká: nehledej zlou vůli tam, kde se dá vše vysvětlit obyčejnou blbostí.
Milan Dostál
4.3.2022 08:15 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.3.2022 10:01 Reaguje na Milan DostálJá vím, oni se nějak zmotají a budou škodit dál, ale doufám, že už nebudou mít na napadání sousedů a vyhrožování celému světu.
Pavel Hanzl
4.3.2022 10:09 Reaguje na Milan DostálMilan Dostál
4.3.2022 10:20 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.3.2022 10:26 Reaguje na Milan DostálMilan Dostál
5.3.2022 10:48 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.3.2022 13:21 Reaguje na Milan DostálJestli někoho fakt převezl, tak maximálně celé Rusko a hlavně sebe.
Miroslav Vinkler
4.3.2022 07:56 Reaguje na Pavel HanzlRusko dodává asi 20 procent evropské ropy, 40 procent plynu a 20 procent uhlí.
Příjmy z exportu fosilu tvoří 40% rozpočtu RF.
To všechno je Putin ochoten obětovat , protože si spočítal, že EU tohle neustojí.
A když, tak za cenu obrovského ekonomického kolapsu srovnatelným s tím co chytne RF.
Rus přežije na pohance a kopřivovém čaji a ještě v zimě , změkčilí Evropané na to nemají.
Miroslav Vinkler
4.3.2022 08:05 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
4.3.2022 08:14 Reaguje na Miroslav VinklerNavíc má problém za to něco vůbec koupit, především munici a vůbec zbraně, které jim dochází. Na Ukrajinu proudí z celého světa.
Jaroslav Bobr
6.3.2022 22:25 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.3.2022 08:17 Reaguje na Miroslav VinklerTohle co píšete jsou dlouhodobé kontrakty, nové ale asi málokdo podepíše.
Rusko řachlo sice už asi 3 dny po zavedení sankcí, ale dlohodobě to bude asi dost masakr.
Pavel Hanzl
4.3.2022 08:12 Reaguje na Miroslav VinklerCo přežije Rus nikoho absolutně nezajímá, Putina nejméně.
Ruské firma spadly na 2% ceny a za to je určitě někdo koupí.
Takže už energie nebude vyvážet Rusko, ale Exxon, Texaco, Shell, arabské nebo čínské firmy atd. Jestli dají taky něco Rusku, je otázka.
Samozřejmě energie do Evropy proudit budou, Rusko je na nich fatálně závislé a vy hlavně silně podceňujete ruské blbství.
Putin se stal obětí vlastní prolhanosti, kdy mu jeho podržtažkové pořád nakecávali, jak je úžasný a jaký je Rusko bourák a Západ je prohnilý a zbabělý a Ukroši prochlastaní a Zrazu plesk!!
Jeno vlastní oligarchové už vypsali odměnu několik miliónů (samozřejmě dolarů) na jeho odstřel.
Miroslav Vinkler
4.3.2022 08:24 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.3.2022 10:06 Reaguje na Miroslav VinklerOtázka je, jestli není zrovna teď čas, aby zakročilo NATO, už napadl i jadernou elektrárnu.
Američané mají technologii, jak zničit jeho atomovky dřív, než je dostane do vzduchu. Ten masakr si nedovedu představit, ale v Rusku by byl daleko lepší, než v Evropě nebo USA.
Milan Dostál
4.3.2022 10:16 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
4.3.2022 14:11 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.3.2022 09:58 Reaguje na Svatá ProstotoSamozřejmě by zároveň bylo Rusko oficiálně varováno, že jakmile se objeví jakákoliv aktivita na jeho jaderných odpalovacích zařízeních, budou okamžitě zničeny.
Pokud by se mu podařilo ale skutečně trefit nějaké město na Západě, budou napadena všechna vojenská zařízení i Kreml.
Mužik rozumí pouze síle a tohle by mohlo rozhodnout celou válku na Ukrajině a tím pádem bezpečnost Evropy.
Pokud to NATO neudělá a Rusko skutečně Ukrajinu porazí, je velká šance, že napadne další státy EU (Baltiky, Polsko, Slovensko, Madarsko, Rumunsko) a tím pádem se ta válka přesune na evropskou půdu, což bude mít x násobně horší následky.
pavel peregrin
5.3.2022 10:43 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.3.2022 13:29 Reaguje na pavel peregrinAmíci VŽDYCKY vymetli zcela nekompromisně s každým, kdo měl výzbroj z Ruska a to v řádu hodin. Namátkou Irák, Libye, Jugoslávie
Svatá Prostoto
7.3.2022 12:39 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.3.2022 16:08 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
7.3.2022 12:38 Reaguje na Pavel HanzlNo, pokud jste za posledních pár dní četl něco jiného než křížovku, tak jak to bude s tou bezletovou zónou nad Ukrajinou už víte.
Žádná nebude. V tomhle má Joe i NATO úplně jasno.
Takže si opláchněte přirození studenou vodou a běžte to zkusit rozchodit.
Pavel Hanzl
7.3.2022 16:06 Reaguje na Svatá ProstotoAle tohle by mělo stačit, Ukroši si to vyčistí už sami.
https://www.novinky.cz/valka-na-ukrajine/clanek/nato-uz-poslalo-na-ukrajinu-17-000-protitankovych-strel-a-2000-stingeru-40389518#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=IhcqElViztn-202203071504&dop_id=40389518&source=hp&seq_no=3&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Svatá Prostoto
7.3.2022 17:05 Reaguje na Pavel HanzlVy jste fakt s přehledem nejhloupější ... a bohužel i nepsavější:-/ ... člověk co sem chodí.
Zan K.
10.3.2022 14:29 Reaguje na Pavel HanzlVladimir Mertan
4.3.2022 19:28 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.3.2022 09:59 Reaguje na Vladimir MertanBřetislav Machaček
5.3.2022 20:09 Reaguje na Pavel Hanzlpavel peregrin
5.3.2022 10:42 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.3.2022 13:23 Reaguje na pavel peregrinJaroslav Bobr
6.3.2022 22:27 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.3.2022 14:49 Reaguje na Jaroslav BobrNavíc je neskutečná zbraň to laserové dělo. Už to namontují i n aletadlo. Žádná supersonická raketa (pokud by fakt lítala) není rychlejší než laser.
Jaroslav Bobr
7.3.2022 17:09 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.3.2022 17:55 Reaguje na Jaroslav BobrJiří Zima
4.3.2022 19:38 Reaguje na Pavel HanzlProblém s ropou se dá v Evropě za cenu mnohem vyšších nákladů a za předpokladu, že šejkové v OPECu zvýší podstatně těžbu jakž takž ustát, ale to se týká západní Evropy. Kapacity ropovodů směrem ze západu k nám jsou nedostatečné a kromě toho jsou naše rafinérie (zejména ta v Litvínově) zařízeny na ruskou ropu. Kromě toho cca třetinu ropných paliv dovážíme a za všeobecného nedostatku nám je nikdo neprodá. S plynem je to ale mnohem horší. Tam kapacity prostě nejsou. Na vytápění domácností by se horko těžko snad nějaký opatřil, ale průmysl by zkolaboval.
A Američané žádnou technologii na zneškodnění ruských jaderných raket nemají. To co mají, by snad zneškodnilo jednotlivou raketu z KLDR nebo Íránu. S multihlavicovými střelami vybavenými navíc klamnými cíli by si v žádné případě neporadily.
Pavel Hanzl
5.3.2022 09:48 Reaguje na Jiří ZimaZajímavé je, že místní ropáčci stále a do omrzení vypisují důvody, proč se bez Ruska neobejdeme.
Proč to dělají?
Jenom plácají z nedostatku jiné zábavy, nebo se snaží vytvářet atmosféru mnichovanství a snahy se před Ruskem ponížit? To by bylo ale dost nebezpečné.
pavel peregrin
5.3.2022 10:46 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.3.2022 13:24 Reaguje na pavel peregrinMiroslav Vinkler
5.3.2022 15:30 Reaguje na Pavel HanzlA ti přeživši na Zemi by řešili problémy klacky a kyji, nejmodernější technikou která by zbyla.
Pavel Hanzl
5.3.2022 18:28 Reaguje na Miroslav VinklerVám stále nedochází, že Amíci jsou technologicky o několik levelů výš a v síle armády o několik desítek.
pavel peregrin
7.3.2022 05:36 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.3.2022 14:39 Reaguje na pavel peregrinUkrajinská protiletecká obrana je tak zdecimovaná, že sestřelila už asi 300 letadel a vrtulníků, ruská armáda ztratila 11 TISÍC chlapů, asi tisíc vozitel jakéhokoliv typu!! Tanky ve stovkách a nemůže se pohnout z místa!
Amíci by celá Rusko smázli jak ho.no úplně stejně, jak Saddáma, Kaďoura nebo Miloševiče.
Pavel Hanzl
7.3.2022 14:44 Reaguje na pavel peregrinAle spolíhá na to, že bude prudit a strašit a Západ se podělá do gatí. To je jeho jediná zbraň, ten pizděc bufuje a hraje vabank.
Teď zkouší rekrutovat i zabijáky ze Sýrie, slušní jméno se na něj použít nedá.
Svatá Prostoto
7.3.2022 12:41 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.3.2022 14:52 Reaguje na Svatá ProstotoJá bych na tu jejich paraarmádu fakt nesázel....
Svatá Prostoto
7.3.2022 15:08 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.3.2022 18:35Taky USA mají asi 10x výkonnější ekonomiku a ještě k tomu má za spojence celý svět. Hlasování v RB OSN dopadlo asi 140 hlasů proti ČTYŘEM!!!
Vyhrožovat takové síle může jen totální psychopat v záchvatu šílenství, nebý Amíci takoví dobráčci, už dávno by z celého Ruska udělali pouze hromadný hrob.
Karel Ploranský
6.3.2022 20:07 Reaguje na Pavel HanzlTo, že by pro NATO (ba dokonce ani pro samotné Amík nebyl problém Rusko zadupat do země, ještě zdaleka neznamená, že to budou CHTÍT opravdu udělat.
Rozumně myslící člověk si totiž musí před takovým krokem rozmyslet, co to přinese. Nejen jemu. Celému světu.
Dupnout na Putina opravdu ostře znamená značné riziko, že až půjde Puťkovi z ouzkejch do tenkejch, zmáčkne ten knoflík... Protože on sice myslí, ale ne rozumně. Jaksi šejdrem. O nějaké zodpovědnosti (byť jen za osud jediného človíčka) u něho nelze mluvit.
Pokud vím, je prvním politikem světa, který OTEVŘENĚ pohrozil použitím jaderných zbraní - a jaderný arzenál skutečně uvedl do stavu plné bojové pohotovosti.
Silně mi připomíná Adolfa; a mrazí mne z toho. Adolfovi taky bylo na konci války úplně jedno, co bude dál s Německem a jeho lidem. Dokonce si PŘÁL, aby bylo Německo zničeno úplně.
Putin prostě drze spoléhá na to, že NATO v čele s Amíky na straně zdravého rozumu a zodpovědnosti zůstanou. Tak jako byli po celou dobu studené války.
pavel peregrin
7.3.2022 05:59 Reaguje na Karel PloranskýPavel Hanzl
7.3.2022 08:28 Reaguje na pavel peregrinNa Ukrajině je to přece vidět zcela jasně.
Traduje se historka nějaké desetiletí stará:
V kremelské dumě se zase generálové mohutně prsili, jak rozrhnou Amíky jako hady a td. atd. atd. a jeden vstal a říká: "zklidněte hormon soudruzi, Amík má takovou techniku, že naše jaderné nosiče zničí už na odpalovací rampě".
Když se podívám do kosmu, co tam provádí Amíci a co Rusi, tak je zcela jasné, jak by to celé dopadlo. S jádrem i bez jádra.
pavel peregrin
7.3.2022 08:33 Reaguje na Pavel HanzlJarka O.
7.3.2022 08:50 Reaguje na pavel peregrinPavel Hanzl
7.3.2022 10:06 Reaguje na Jarka O.Svatá Prostoto
7.3.2022 12:44 Reaguje na Pavel HanzlHelejďte, teď na mě vylítla reklama, že Kosmas má ve slevě Ztracená vítězství od Ericha. Za ty čtyři kila je to super kauf. I o tom Paulusovi, co tu s ním tak prudíte se tam dočtete.
I když vy byste z toho pochopil asi jen vobrázky ... možná.
Pavel Hanzl
7.3.2022 14:14 Reaguje na Svatá Prostotohttps://www.reflex.cz/clanek/historie/107867/80-let-od-utoku-nemcu-na-sssr-zahajenim-planu-barbarossa-se-sovetsky-svaz-ocitl-krok-nad-propasti.html
Svatá Prostoto
7.3.2022 15:07 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.3.2022 15:44 Reaguje na Svatá ProstotoPavel Hanzl
7.3.2022 15:46 Reaguje na Svatá ProstotoPavel Hanzl
7.3.2022 15:59 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
7.3.2022 17:03 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://en.wikipedia.org/wiki/Erich_von_Manstein#Invasion_of_the_Soviet_Union
Kde že to EvM nebyl, lopato nevzdělaná?
Pavel Hanzl
7.3.2022 18:01 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
8.3.2022 14:00 Reaguje na Pavel HanzlFakt, nikdo hloupější tady není ani omylem.
Pavel Hanzl
7.3.2022 14:19 Reaguje na pavel peregrinPavel Hanzl
7.3.2022 14:22 Reaguje na pavel peregrinJaroslav Bobr
6.3.2022 22:38 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.3.2022 10:08 Reaguje na Jaroslav Bobrpavel peregrin
7.3.2022 06:02 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.3.2022 08:21 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
7.3.2022 08:34 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.3.2022 09:57 Reaguje na pavel peregrinJen detail: ještě nedávno dělala EU asi 30% světového HDP, USA 27%, Čína 20% a Rusko 3.5%.
Dnes přesně nevím, EU šla proti Číně dolů a Rusko dolů cekově.
A dnes spadly akcie ruských firem o 98%, rubl padá pořád, Rusko už nemůže splácet dluhy, tj. bankrot.
pavel peregrin
7.3.2022 08:35 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.3.2022 09:52 Reaguje na pavel peregrinSvatá Prostoto
7.3.2022 12:45 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.3.2022 14:09 Reaguje na Svatá Prostotoarmáda, silnější naž celý Wermacht a přišla o 900 tisíc rudoarmějců.
"Dějiny vojenství nepoznaly zkázu tak apokalyptického rozsahu" píše Jaroslav Šajtar.
Já vím, tohle se u nás nikde neučí, jen tu druhou fázi války (Stalingradem počínaje), kterou si Hitler podělal vlastní arogancí.
Svatá Prostoto
7.3.2022 15:05 Reaguje na Pavel Hanzl... to je těch vašich 900 tis. vojclů. Troubo.
Na víc nemám sílu.
Pavel Hanzl
7.3.2022 15:42 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
7.3.2022 16:58 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.3.2022 18:10 Reaguje na Svatá Prostoto"MASARYKOVA UNIVERZITA V BRNĚ
Fakulta sociálních studií
Katedra Mezinárodních vztahů a evropských studií
Percepcia diela Viktora Suvorova v ruskej akademickej verejnosti
Magisterská diplomová práca
Bc. Michal Suchodolinský
Vedúci práce: doc. PhDr. Zdeněk Kříž, Ph.D.
UČO: 463771
Odbor: Mezinárodní vztahy"
TDF formát celý sem nedám, aler vy to číst stejně nebudete.
"Hlavnou úlohou sovietskej armády bolo uskutočniť rozsiahlu ofenzívu za západnými novovzniknutými
hranicami štátu. Takéto tvrdenie nie je žiadna hypotéza, ale holý fakt, ktorý je potvrdený
historiografickým výskumom. Samotný útok bol naplánovaný ešte v lete roku 1941.
Oficiálne bola mobilizácia vyhlásená až deň po napadnutí 23.6.1941. Vtedy už chýbalo do
plnej mobilizácie 3 601 850 vojakov (pripomínam stav k 22.6.1941 bol 5 080 997 a stav pri plnej mobilizácii mal činiť 8 682 827)".
Svatá Prostoto
8.3.2022 14:21 Reaguje na Pavel Hanzlarmáda, silnější naž celý Wermacht a přišla o 900 tisíc rudoarmějců."
Takže koukejte doložit jak 9. armáda RA byla silnější/početnější než celý Wermacht. Hodně štěstí:-))).
Pavel Hanzl
8.3.2022 17:16 Reaguje na Svatá ProstotoProstě Rudá armáda dostala neskutečnou kladu, ještě horší jak dnes na Ukrajině.
Rusko je země, kde zítra znamená předevčírem.
Pavel Hanzl
7.3.2022 08:31 Reaguje na pavel peregrinDnes dáte za doláč asi 110 čurinovních rublů a jde to pořád dolů.
Svatá Prostoto
7.3.2022 12:45 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.3.2022 13:59 Reaguje na Svatá ProstotoNáš ofic. kurs marky byl taky ani 5,50 a na černým trhu se prodávala za 13 Kčs koncem 80. let.
Svatá Prostoto
7.3.2022 15:02 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
7.3.2022 16:55 Reaguje na Pavel HanzlNjn, ne každý rudochům pro prachy podlejzal jako vy.
Pavel Hanzl
8.3.2022 17:18 Reaguje na Svatá ProstotoMiroslav Vinkler
5.3.2022 20:40/převzato z diskuze na Seznamu/ tohle vytesat do kamene.
Pavel Hanzl
6.3.2022 17:02 Reaguje na Miroslav VinklerEmil Novák
6.3.2022 18:34 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.3.2022 08:13 Reaguje na Emil NovákA zelený vodík, který se z této energie vyrobí?
Miroslav Vinkler
7.3.2022 08:43 Reaguje na Pavel HanzlZelený vodík je k hounu , protože :
a) je 6x dražší
b) jeho podíl na potřebě energií je 0,00000001
c) zapojení OZE do distribuce znamená úpravu sítě,která pomineme-li astronomické náklady není možná v řádu jednotek roků.
Pavel Hanzl
7.3.2022 09:51 Reaguje na Miroslav Vinklerad a) cena je dána především cenou elektřiny, přetoky jsou ale skoro zadara.
ad b) SOUČASNÝ podíl je miziví, píšu vždy o vývoji.
ad c) Zapojení OZE do distrubuce je už vyřešeno naprosto všude a dávno a to i u nás.
Jaroslav Studnička
7.3.2022 10:05 Reaguje na Pavel Hanzla) lež
b) pro vás neexistuje rozdíl v přítomnosti, v blízké budoucnosti a budoucnosti
c) lež
Pavel Hanzl
7.3.2022 14:56 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
7.3.2022 15:25 Reaguje na Pavel HanzlJe otázkou, jestli jste sám nezůstal vy ve svém světě.
Svatá Prostoto
7.3.2022 12:48 Reaguje na Pavel HanzlPřeloženo, píšu o tom, o čem se mi zrovna zdálo, takže podle toho, co mi dala sestřička večer za prášky:-))).
Pavel Hanzl
7.3.2022 14:01 Reaguje na Svatá ProstotoKolikrát jsem už dával odkazy, které nečtete a pak děláte blbýho?
Svatá Prostoto
7.3.2022 14:45 Reaguje na Pavel HanzlTakže ... najdi dva rozdíly, šmudlo:-))).
Pavel Hanzl
7.3.2022 14:55 Reaguje na Svatá Prostotohttps://ec.europa.eu/info/strategy/recovery-plan-europe/recovery-coronavirus-success-stories/environment-and-climate/hydrogen-drive-eus-green-recovery_cs
Svatá Prostoto
7.3.2022 16:53 Reaguje na Pavel HanzlNe tak rychle! Stále existuje mnoho překážek, technických i komerčních, které je třeba překonat. Výzkum v této oblasti je natolik složitý, že jej žádná firma, veřejná výzkumná instituce ani země nedokáže realizovat sama."
Vy jste prostě exot:-)))))
Miroslav Vinkler
7.3.2022 17:32 Reaguje na Svatá ProstotoPavel Hanzl
8.3.2022 08:40 Reaguje na Miroslav VinklerMilan Dostál
7.3.2022 22:54 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
8.3.2022 08:48 Reaguje na Milan DostálZato by se mohla začít sanovat Sýrie i Ukrajina, uprchlíci by se mohli vrátit, skončila by hybridní válka vedená proti celému civilizovaném světu.
To by si svět skutečně oddychl a ruské surovinové zdroje by mohl začít těžit někdo normální. Rusko je vřed na lidské společnosti a jeho odstraněním by se dost problémů vyřešilo.
Milan Dostál
8.3.2022 09:35 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
8.3.2022 10:26 Reaguje na Milan DostálTo vyváží hodně, ale letos stejně asi nezasejou....
Tyhle státy mají schopnost nekontrolovaného množení a těžké problémy budou mít tak, jako tak. Do té doby můžou kupovat z Kanady nebo USA, ovšem dráž.
Daleko větší masakr nastane, až jim dojde voda ze zvodní, které se nedoplňují a závisí na nich asi 50 miliónů lidí.
Ale zase v Rusku bude místa i vody dost, i ta pšenka tam kvete.
Milan Dostál
8.3.2022 10:31 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
8.3.2022 15:24 Reaguje na Milan DostálPokud by Rusko řachlo a přebytečná populace by se nastěhovala tam, je po problému.
Milan Dostál
9.3.2022 07:34 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
9.3.2022 08:43 Reaguje na Milan DostálA pokud budou ty hladové země ještě více hladovět, skutečně není náš problém, obraťte se s důvěrou na Kreml.
Milan Dostál
9.3.2022 09:22 Reaguje na Pavel HanzlZřejmě patříte k porovatelům politiků, ktěří do Evropy ochotně přijímají migranty z těchto zemí, je to tedy problém Evropy i váš. problém
Pavel Hanzl
9.3.2022 17:37 Reaguje na Milan DostálMilan Dostál
10.3.2022 08:16 Reaguje na Pavel HanzlZan K.
27.3.2022 18:21Hezky řečeno. Ale řekne nám autor také jak dál? Bude se v pekárnéch a jiných provozem topit dřevem? Či uhlím? A co EKO? Elektřinu z jadra navíc tak nejdřív za 12 až 15 roků. A co plyn a ropa jako surovina? Otázek bez odpovědí je totiž spousta. A nikomu se do odpovědí nechce. Pochopitelně. Protože by musel také jasně promluvit o rapidním snížení nároků na všechno a psunutí o x roků zpátky našeho rozletu. A to jaksi není dnes populární.