https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/mikulas-peksa-jak-cista-je-nase-priroda-a-proc-se-o-tom-nemuzete-presvedcit-na-vlastni-oci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mikuláš Peksa: Jak čistá je naše příroda a proč se o tom nemůžete přesvědčit „na vlastní oči“?

19.7.2023
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pokud mají lidé popsat svoje ideální bydlení, většina z nás zmíní něco jako „u lesa“ nebo „aby bylo blízko do přírody“. Přítomnost čisté přírody nebo aspoň pěkného městského parku vnímáme subjektivně jako něco, co zvyšuje kvalitu života i hodnotu samotného bydlení. Jenže zdání může klamat a i když se nám na první pohled zdá okolní příroda fajn, realita může být ve skutečnosti o dost jiná. Nedávno jsme v Evropském parlamentu projednali změnu, která to pomůže řešit.
 
O co jde: zatímco les, park nebo řeku vidíme na vlastní oči, do celkového zdraví přírody se počítá i její znečištění. A to může mít podobu mikroskopických úlomků plastů, které doopravdy okem neodhalíte, nebo taky prachu či plynných látek, které jsou pro zdraví a přírodu škodlivé až od určité koncentrace. Znečištěná může být voda, půda i vzduch, může to být přechodné, nebo taky trvalé – záleží na tom, odkud nebezpečné látky přichází a jak těžké je se jich zbavit.

Zjistit přítomnost toxických látek v okolí není úplně triviální věc. Pokud bychom chtěli být poctiví, museli bychom pravidelně a víceméně plošně měřit a ověřovat jejich hodnoty. Do velké míry to za nás v případě některých látek dělá Český hydrometeorologický úřad, aby nás mohl případně varovat před smogovou situací. Ale co čistota a nezávadnost vody nebo půdy, kde se měření dělá jinými způsoby? A co intenzivní zdroje znečištění na malém území?

Druhý možný přístup tak říká, že má cenu sledovat „obvyklé podezřelé“, tedy časté zdroje znečištění. Typicky jsou to různé průmyslové provozy, které využívají výkonné pece a podobná specializovaná zařízení, pracují s chemikáliemi, průmyslově využívají velké množství vody, produkují nebezpečný odpad nebo zkrátka velké množství odpadu.

Údaje o jejich emisích vám sice přímo neřeknou, jestli dýcháte špatný vzduch nebo si vaše dítě chodí hrát do míst, kde je znečištěná půda a voda. Když ale začnete pozorovat nějaké změny v okolní krajině nebo – v tom horším případě – na lidském zdraví (třeba v případě rakovinotvorných látek), můžete celkem snadno zjistit, jestli některý ze zdrojů znečištění ve vaší blízkosti nevypouští právě takové toxické látky, které daný problém způsobují či zhoršují.

Údaje o znečištění budou nově přehledně na jednom místě

V Evropě existuje už od roku 2006 takzvaný registr průmyslových emisí. Nejdřív sloužil hlavně k evidenci několika vybraných druhů emisí a sledování toho, jestli se daří naplňovat jejich zdravotní a hygienické limity. Postupně se ale víc a víc prosazuje jeho obecná informační role směrem k veřejnosti. Vyrostl počet sledovaných typů znečištění (dnes je to 91 kategorií), přibylo sledovaných instalací a nejnověji budou k dohledání třeba i údaje o odpadech nebo využití vody či energie. Data jsou online v podobě celkem přehledné mapky a mají jen tu chybu, že do registru přibývají se zpožděním (zato je ale můžete dohledat i zpětně).

Nedávno jsme v Evropském parlamentu dokončili transformaci tohoto registru na portál průmyslových emisí. Bude teď prakticky jednotným místem, kde se budou sbíhat údaje o emisích a látkách ovlivňujících životní prostředí, které už teď beztak státy sbírají podle nejrůznějších existujících předpisů. Data budou přehledně v jedné mapě a budou doplněná o co nejpraktičtější kontext, který by měl i naprosto běžnému uživateli dát jasnou informaci, jaké znečištění která „fabrika“ dělá a jestli je to nějakým způsobem závažné či nebezpečné.

V Česku s daty pracuje třeba Arnika v projektu Znečišťovatelé pod lupou. Změny v evropském portálu podobným projektům do budoucna usnadní život, protože budou moc víc času strávit na dávání informací do kontextu nebo na mikroregionální lokalizaci, ne na samotném základním zpracování dat. Mimochodem, když se vůbec myšlenka registru znečištění uváděla do praxe, průmyslová lobby jeho přijetí hlasitě odmítala s argumentem, že kvůli němu bude docházet k porušení obchodního tajemství nebo že se továrny stanou snazším terčem pro teroristy. S odstupem času je dobré si připomenout, že se s dostupnými daty online žádný armagedon nestal a prostě jen lépe víme, jak je na tom zdraví naší přírody doopravdy.


reklama

 
foto - Peksa Mikuláš
Mikuláš Peksa
Autor je europoslanec a předseda Evropské pirátské strany.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

19.7.2023 06:59
objektivně vzato to co popisujete je styl žití, který jste nám tady jako politici s byznysmeny a podnikateli vytvořili. Takže, když zde něco takového píšete, tak jste to vy, kteří to máte napravit.

Popravdě už téhle politice byznysu nerozumím nebo čím dál častěji nerozumím.

Včera ministr MPSV hřímal, že už nejsou otroci do montoven a že je budeme dovážet. Průmyslníci si stěžují, že nikdo si nechce ničit zdraví za bakšiš, ve dne v noci 5 dní v týdnu a někteří nepřetržitě dvanáctky.
Lidi jsou většími otroky systému než byli ve středověku.
Naše vnitřní svobody jsou denně potlačovány digitálním špiclováním, manipulováni co si máme myslet, co máme kupovat a říká se tomu sociální média a na každou " blbost" aplikaci. Jako občané jsme existenčně demoralizováni a nahrazováni politikou byznysu, kde práva se ohýbají podle toho, jak se to líbí průmyslu, načež se z našeho základního školství ztratil obsah a to je štěstí dětí a jejich emocionální a psychické zdraví a NE degradace sociálních schopností.
Říká se tomu chtění, egoismus, vlastnit, ovládat s tím souvisí manipulace, zloba, hodnocení.
Vše co děláme, děláme proto, abychom jako společnost posilovali ego a nežili.
Úspěch měříme penězi, majetkem ale to není žití. To je jakási představa o žití, jakkoliv falešná. Tato doba, kterou nám politici a průmyslem nastavila je falešná a postavená na spotřebě. Lidi obecně nemají problém spotřebovávat méně, ale nekvalita výroby je obrovská a tak je i spotřeba obrovská, odpady. Vy jako politici s těmi podnikateli a lobbisty sedíte, tak tedy úplně nevím, co tu píšete?
Dneska je vše závislé na spotřebě a to výrobě vyhovuje, ale vemte si, že v 90. letech byly plechy karosérie dvakrát silnější než tomu bylo po roce 2000. Následkem čehož auta více rezavěli a prorezli a tedy se zkrátila doba užití. Místo toho, aby se vyrábělo kvalitně a tedy udržitelně, tak si průmysl stěžuje, že není kdo by se nechal zničit v montovně a tak se chtějí dovážet. Místo toho, aby vyráběli kvalitně a méně, chtějí nás obdarovávat tím šmejdem co vyrobí pořád stejně. Ať se v montovnách zavedou maximálně dvě osmihodinové směny...
Někde se testuje šesti hodinový pracovní den....to chceme taky!




Odpovědět
MU

Michal Ukropec

19.7.2023 21:51 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Nenavážejte se do Piráta. On jen papouškuje co mu lobbisti podstrčili.
Odpovědět
JO

Jarka O.

20.7.2023 09:27 Reaguje na Jaroslav Řezáč
1* Ta osoba Vás nebude chtít chápat. Centralizací k ochraně! je jejich heslo, a vymyslí další registr, i když všechno, o čem mele, je dávno v národních údajích a systémech. Ti samí argumentovali, že kvůli EET bude docházet k porušení obchodního tajemství, a najednou to není problém, přitom zde je horší možnost zneužití. 6hodinový pracovní den ano, o tom pirát dokonce mluvil. že směny jsou zdraví škodlivé, je dávno prokázáno.
Odpovědět
va

vaber

19.7.2023 09:21
jak je příroda čistá?
jak je příroda zdravá?
je zřejmé ,že zdravá a čistá je hlavně tam, kde není člověk,
někde sice vypadá čistá i tam kde člověk je ,ale jen proto ,že člověk tu špínu ,co produkuje, někam schová ,kde není vidět
člověk nic nečistí jen přemistuje špínu z jednoho místa na druhé a všechna špína končí ve vodě,půdě nebo atmosféře,
čím víc lidí, tím víc špíny ,to platí a bude plati vždy
funguje samočistící proces,ale jen tam, kde množství lidí je v rovnováze se samočistící schopností, takových míst je už málo

Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

19.7.2023 10:46 Reaguje na vaber
A může se též lehce stát, když tu přírodu čistíme, že ji naopak jiným způsobem více znečistíme.
Odpovědět
va

vaber

20.7.2023 07:00 Reaguje na Jiří Svoboda
to je to přemistování špíny
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist