https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/milan-jeglik-obcanske-hlidky-proti-jedum-v-krajine
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Milan Jeglík: Občanské hlídky proti jedům v krajině

7.11.2019
Mršina zvířete. Teď je potřeba zjistit, jestli příčinou úmrtí byl jed Stutox II.
Mršina zvířete. Teď je potřeba zjistit, jestli příčinou úmrtí byl jed Stutox II.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Prales dětem
Českou krajinou otřásla letos v létě vlna legálního trávení zvířat jedem Stutox II, jehož aplikace byla schválena Ministerstvem zemědělství v čele s panem ministrem Tomanem. Než se do problému vložili čeští ornitologové s dalšími neziskovými organizacemi, došlo k otrávení mnoha zajíců a bažantů, včetně dalších dokonce ohrožených druhů zvířat, jako byli například čápi na Opavsku. Na popud veřejnosti a organizací zabývajících se ochranou přírody se do celé kauzy zapojilo též Ministerstvo životního prostředí, a nakonec se podařilo plošnou aplikaci jedu Stutox II zastavit, a tento rodenticid tak může být nyní legálně aplikován pouze přímo do hraboších nor. Jaká je však realita v terénu?
 

Když jsme se vrátili v srpnu z rumunských Karpat z natáčení materiálů pro výchovně vzdělávací projekt NEPZ, tak námi otřásla informace o otrávených zvířatech v naší krajině. Křik a lamentování zemědělců o miliardových škodách způsobených hraboši nás přimělo se na celý problém podívat blíže, rovnou v terénu. V průběhu září jsme zahájili činnost občanských strážních hlídek a začali se toulat krajinou a hledat jedy a otrávená zvířata. Zjištění byla šokující.

Otrávený zajíc.
Otrávený zajíc.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Prales dětem

Jednou z velmi exponovaných oblastí a zasažených regionů je Třebíčsko na Vysočině, kde jsme objevili chybně aplikovaný Stutox II na polích u obce Měřín, patřící společnosti Agro Měřín, která již měla problém s nezákonnou aplikací tohoto jedu u Valtic na Jižní Moravě, a nyní nově aplikovala jed mimo nory u obce Sklenné v okrese Žďár nad Sázavou.

Na pozemcích u obce Blízkov jsme o týden později nalezli mrtvého zajíce, kterého jsme odevzdali na Krajské veterinární správě v Jihlavě s požadavkem na test na Stutox II. Jen o třicet metrů od zajíce umíral ježek, kterého jsme nejdříve převezli do záchranné stanice Pavlov, kde po několika dnech zemřel a putoval také na test do Jihlavy. Čekáme na výsledky.

V okrese Třebíč dokonce o aplikaci Stutox II požádaly i Lesy ČR, které chtějí jed sypat do lesních porostů. Naši kolegové hlídkaři z Jižní Moravy nalezli chybně aplikovaný Stutox II v okolí Veselí nad Moravou, či u Sobůlek u Hodonína na polích společnosti Zemagro, kde bylo nalezeno též mrtvé káně. Jižní Morava, zejména okresy Brno venkov, Vyškov, Hodonín, Břeclav a Znojmo, je silně zasažena aplikací jedu Stutox II, stejně jako okolí Olomouce, Přerova či Prostějova.

Občanské hlídky
Občanské hlídky
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Prales dětem

Na Opavsku jsme řešili otravu 4,5 letého psa Falka. Jednalo se o krásného sibiřského husky, který po běžné procházce s paničkou začal jevit známky otravy a i přes veškerou péči veterináře zemřel na selhání ledvin o 10 dní později. Zjistili jsme, že na trase procházky nebohého Falka byl na jednom z polí podél cesty do Kobeřic aplikován Stutox II.

Stále více lidí se ozývá na sociálních sítích a zviditelňují smutný příběh svých domácích mazlíčků, nejčastěji psů a koček, kteří se stali obětí jedů v krajině. To všechno za dva měsíce!? Takových nezviditelněných případů a nálezů však budou stovky a možná tisíce. I přesto se snaží zemědělci, nebo spíše podnikatelé v oboru zemědělství, prosadit zpět plošnou aplikaci jedu Stutox II, což by byla skutečná tragédie a přírodní katastrofa.

Navíc je zjištěno, že přibližně 82 % veškerých žádostí o aplikaci jedu Stutox II do hraboších nor připadá na pole s řepkou ozimou. Tedy zde nejde o klasické zemědělství a škody způsobené na obilí, ale na řepce používané především pro výrobu biopaliv. Tedy po dotacích na řepku budou následovat kompenzace za způsobené škody? Co vlastně tento druh zemědělců ve skutečnosti živí? Práce v zemědělství, nebo evropské dotace?

Hraboši tu byli, jsou a budou, jen musí lidé pochopit, že dochází k určitým gradacím populací, které však nemá kdo v rámci potravního řetězce likvidovat, poněvadž jsou malé šelmy a dravci vytráveni a postříleni. Navíc dle odborníků i samotných zemědělců chybí hluboká orba. To jsou skutečnosti k zamyšlení a k reálným řešením, nikoli trávení zvířat jedy v krajině.

Zaevidovat, nafotografovat, nahlásit.
Zaevidovat, nafotografovat, nahlásit.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Prales dětem

Hlídkaři občanských hlídek procházejí školeními, učí se komunikovat, ovládat technické prostředky pro dokumentaci a lokalizaci nálezů mrtvých zvířat a podezřelých návnad, učí se zpracovávat reporty a kontaktovat kompetentní úřady. Naším cílem jsou též kampaně a šíření informací ve společnosti.

Spolupracujeme s ČSO, jednáme o spolupráci s AOPK a ČIŽP v Havlíčkově Brodě. Hledáme cestu ke spolupráci s policií, poněvadž samotný zakladatel občanských hlídek je bývalý člen kriminální policie. Nehodláme zůstat v této věci lhostejní, poněvadž se jedná o velmi závažný společenský problém trávení necílových druhů zvířat, což je dokonce v naší zemi trestný čin, nebo minimálně přestupek. Věříme, že je jen otázkou času, kdy bude tento problém řešen a veřejně uznán jako mimořádně závažný. Je čas spolupracovat a konat!


reklama

 
foto - Jeglík Milan
Milan Jeglík
Autor je předseda spolku Prales dětem, instruktor potápění, vystudoval střední lesnickou školu v Trutnově a sloužil u kriminální policie. Je ochráncem přírody, dobrodruhem, veganem a bojovníkem za práva zvířat.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

7.11.2019 07:39
Slyšel jsem již z více míst, že tzv. otrava Stutoxem u zajíců se nekonala, ale úhyny měly v drtivé většině jinou příčinu. Pokud je to pravda, měli by dotčení zemědělci na myslivecké sdružení, které kauzu vyvolalo, podat trestní oznámení .Ona se také nad tím brzy zavřela voda a to leccos naznačuje, protože jsem přesvědčen,že pokud by to pravda byla, patřičně by se to dlouze rozmazávalo.
Stutoxem se ošetřovalo běžně i v dřívějších dobách a nepamatuju si, že by se děly takové tyátry.
Dále doporučuji panu Jeglíkovi, aby nehodnotil věci související se zemědělstvím, kterým podle výše napsaných řádků rozumí jak koza petrželi a trapně pouze papouškuje mantry řepka na biopaliva a hluboká orba. Kdyby se obtěžoval alespoň něco si přečíst, dávno by zjistil, že a) bez řepky se v současných osevních postupech z hlediska předplodiny prostě obejít nedá, b) hlubokou orbu lze ve velké většině nahradit hlubokým kypřením, pro zakládání ozimů je to nesmysl a význam má pouze pro jařiny.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist