https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/milos-babis-pomuze-dotacni-program-prilakat-mlade-zemedelce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miloš Babiš: Pomůže dotační program přilákat mladé zemědělce?

7.2.2017
V případě mladých podnikatelů se zájmem o vstup do zemědělského sektoru, mohou být omezením i poměrně vysoké vstupní investice. V tomto směru může napomoci dotační program, který podpoří zahájení činnosti mladých zemědělců
V případě mladých podnikatelů se zájmem o vstup do zemědělského sektoru, mohou být omezením i poměrně vysoké vstupní investice. V tomto směru může napomoci dotační program, který podpoří zahájení činnosti mladých zemědělců
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V zemědělském sektoru ubývá počet příchozích mladých pracovníků. Informace poskytuje Zpráva o stavu zemědělství v ČR za rok 2015, jejímž zpravodajem jsem pro Poslaneckou sněmovnu. V kontextu spíše nepříznivých mzdových podmínek a také nepříliš velké obliby oboru mezi mladou populací, se zřejmě není čemu divit. Zemědělství se z mladé generace v dnešní době věnují jen ti „opravdoví zemědělští srdcaři“.
 


Že je zemědělství jedním z klíčových odvětví našeho hospodářství, o tom není pochyb. Nasvědčuje tomu i počet osob zaměstnaných v rámci odvětví. Celkem jde o více než 100 000 pracovníků. Co je však pro budoucí rozvoj poněkud alarmující, je věková struktura této skupiny, která má velmi obdobný vývoj i v dalších evropských státech.

Přes 50 % pracovníků v zemědělství je ve věku nad 45 let. Konkrétně se jedná o 42,3 % ve skupině od 45 do 59 let a 10,9 % ve skupině 60 let a více. Značně menší podíl pak mají pracovníci ve věku 30-44 let, kterých je něco málo přes 35 %. A těch nejmladších, tedy od 15 do 29 let je pouhých 11,2 %. Pro srovnání – v průmyslu činí zastoupení pracovníků v nejmladší věkové skupině 18,1 % a společně se skupinou 30-44 let dosahují na 60% podíl.

Kde hledat příčiny nízkého počtu mladých pracovníku v zemědělství? Jednou z hlavních příčin jsou dle mého názoru nízké mzdy, které se dlouhodobě pohybují pod průměrem průmyslu i celé ekonomiky. Rozdíl se navíc v kontextu nižší míry růstu mezd v zemědělství oproti jiným sektorům, nadále zvyšuje. Za další z příčin považuji přetrvávající problém českého vzdělávání, kterým je nedostatek studentů v učebních oborech, částečně způsobený společenským tlakem na získání minimálně středoškolského vzdělání s maturitou. Mezi učebními obory je i řada důležitých zemědělských oborů, ať už jde přímo o zemědělské práce či například opravy zemědělských strojů.

V případě mladých podnikatelů se zájmem o vstup do zemědělského sektoru, mohou být omezením i poměrně vysoké vstupní investice. Domnívám se, že v tomto směru výrazně napomůže dotační program, který podpoří zahájení činnosti mladých zemědělců (Výzva - Zahájení činnosti mladých zemědělců 6.1.1). Ten je určen pro fyzické osoby – začínající zemědělce ve věku 18-41 let s dosaženou minimální zemědělskou kvalifikací, kteří zahajují činnost poprvé, pro právnické osoby řízené mladým začínajícím zemědělcem a dále pro zemědělské podniky splňující definici mikro nebo malého podniku. Žádosti mohou žadatelé podat v první polovině dubna 2017.

A na co budou dotace určeny? Cílem je podpora zahájení podnikání mladých zemědělců v rostlinné a živočišné výrobě formou dotací na pořízení technologií a výstavbu nebo rekonstrukci budov v maximální výši 45 tisíc eur. V praxi to tedy znamená dotace na stavby a technologie pro rostlinnou a živočišnou výrobu či školkařskou produkci, protikroupové a protidešťové systémy a sítě na ochranu proti ptactvu v sadech a výsadbách vinné révy, mobilní stroje sloužící pro prvovýrobu, nákup zemědělských nemovitostí, hospodářských zvířat, sadby a osiva a také hnojiv a prostředků na ochranu rostlin. Dotační program tak pokrývá širokou škálu výdajů na rozjezd podnikání a věřím, že přiláká začínající podnikatele do zemědělského sektoru a pomůže jim v začátcích.


reklama

 
Miloš Babiš
Autor je poslancem Parlamentu ČR
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist