Miloš Kužvart: Další potřebný krok na cestě k oběhovému hospodářství v České republice
Proto je pozitivním signálem aktuální oznámení Ministerstva životního prostředí ze dne 11. 12. 2020, že plánuje přísnější kontrolu dovozu odpadů ze zahraničí. Cílem má být zajistit, aby stávající kapacity k využívání odpadu, dostupné na území České republiky byly využívány přednostně k plnění povinností českých subjektů v oblasti recyklace a využití odpadů. Zejména to, že hodlá při tomto využít všech možností, které mu dává legislativa EU při regulaci dovozu odpadů je nutné jen uvítat.
S novými evropskými předpisy, které požadují recyklovat či využít většinu dostupného odpadu získává prastarý problém „Kam s ním?“ novou, evropskou dimenzi. Nedostatkem kapacit totiž netrpí jen Česká republika, ale celá Evropa. Mnoho okolních zemí si tak může na klasickou nerudovskou otázku odpovědět „Kam s ním? No přece k sousedům.“
Oběhové hospodářství vyžaduje podporu recyklačního průmyslu, dotační, ze systémů EPR i daňovou. Jde ale i o to, abychom se svých zdrojů podporovali především kapacity pro náš domácí odpad. To se týká zejména odpadů nízké kvality, které nejsou lukrativní komoditou. V tom nejhorším případě bychom se totiž mohli dočkat toho, že k nám přijede odpad ve směsi, ze které vytřídíme kvalitní část, tu si dodavatel vezme zpátky, a to mizerné nám tu zůstane.
Věřme, že díky nové legislativě, regulační práci ministerstva, třeba i s využitím žlutého seznamu regulovaných odpadů, nebude tak jednoduché z území České republiky dělat popelnici Evropy, kam se posílají jen odpady, o které nikdo nestojí, protože jejich využití sebou nese spíše náklady než zisk. Bohužel i tyto odpady jsou součástí oběhového hospodářství, a právě pro ně je potřebné budovat kapacity s velkou domácí podporou. Tu ministerstvo slibuje, a pokud k tomu slibuje i regulaci jejich dovozu, pak je to jen dobře.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (18)
Evropská unie nefunguje!!!!!!!,
když tvrdí, že platí například to co napsal, že každá země EU si má hrát na svém dvorku a nakládat s odpadem jen v rámci svého státu
Přeci musí platit: pokud se rozhodnou Němci využít spalovnu v Liberci, tak do toho nemá co kecat MŽP a zrovna tak musí platit pokud Mikulov se rozhodne využít spalovnu ve Vídni, tak do toho nemá co kecat někdo třetí.
Další Kužvartův nesmysl -
Pokud někdo tvrdí respektive nařizuje, že materiálové využití je uměle upřednostňováno před energetickým využitím, tak tu něco začíná být podezřelé a opět tu vytváří sociálněinženýrský projekt, který může skončit po socialisticku, tzn, že nebude to fungovat. Např. že se něco vytřídí ve stylu ať to stojí co to stojí a pak se z toho stejně nic nevyrobí a opět jsme u Nerudy Kam s ním.
Dál se mi s tím socialistou nechce polemizovat! Chraň nás pánbůh před těmito lobisty a všeználky.
Pavel Hanzl
14.12.2020 19:50 Reaguje naPavel Hanzl
15.12.2020 13:33 Reaguje naV roce 1995, kdy jsem tam byl poprvé to byly z 90% rostlinné zbytky, dnes je to hlavně plast.
Kopce odpadků na předměstích a lidi v tom hrabající je něco příšerného. Absolutně nechápu, že nepomřou všichni na nějaké infekce ze špíny.
Ovšem barely od nafty, případně celý bagr v horské řece, je zase specialita Ruska.
Jiří Svoboda
14.12.2020 20:33 Reaguje naKatka Pazderů
15.12.2020 05:48 Reaguje naAle už se rýsují i možnosti opětovného využití.Jen by bylo třeba úplně odejít od ropy a zemního plynu.