https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/milosn-kuzvart-dalsi-potrebny-krok-na-ceste-k-obehovemu-hospodarstvi-v-ceske-republice
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miloš Kužvart: Další potřebný krok na cestě k oběhovému hospodářství v České republice

14.12.2020
Nová legislativa od ledna příštího roku zásadním způsobem omezuje skládkování odpadu, ilustrační snímek.
Nová legislativa od ledna příštího roku zásadním způsobem omezuje skládkování odpadu, ilustrační snímek.
Nová legislativa od ledna příštího roku zásadním způsobem omezuje skládkování odpadu, který bude směrovat do kapacit pro jeho využití, přednostně recyklací a pokud to nebude možné, pak energeticky. To ovšem logicky způsobí tlak na, stále ještě nedostatečné, kapacity. Část z nich je navíc zaplněna odpadem z dovozu, zejména dovozu alternativních paliv.
 

Proto je pozitivním signálem aktuální oznámení Ministerstva životního prostředí ze dne 11. 12. 2020, že plánuje přísnější kontrolu dovozu odpadů ze zahraničí. Cílem má být zajistit, aby stávající kapacity k využívání odpadu, dostupné na území České republiky byly využívány přednostně k plnění povinností českých subjektů v oblasti recyklace a využití odpadů. Zejména to, že hodlá při tomto využít všech možností, které mu dává legislativa EU při regulaci dovozu odpadů je nutné jen uvítat.

S novými evropskými předpisy, které požadují recyklovat či využít většinu dostupného odpadu získává prastarý problém „Kam s ním?“ novou, evropskou dimenzi. Nedostatkem kapacit totiž netrpí jen Česká republika, ale celá Evropa. Mnoho okolních zemí si tak může na klasickou nerudovskou otázku odpovědět „Kam s ním? No přece k sousedům.“

Oběhové hospodářství vyžaduje podporu recyklačního průmyslu, dotační, ze systémů EPR i daňovou. Jde ale i o to, abychom se svých zdrojů podporovali především kapacity pro náš domácí odpad. To se týká zejména odpadů nízké kvality, které nejsou lukrativní komoditou. V tom nejhorším případě bychom se totiž mohli dočkat toho, že k nám přijede odpad ve směsi, ze které vytřídíme kvalitní část, tu si dodavatel vezme zpátky, a to mizerné nám tu zůstane.

Věřme, že díky nové legislativě, regulační práci ministerstva, třeba i s využitím žlutého seznamu regulovaných odpadů, nebude tak jednoduché z území České republiky dělat popelnici Evropy, kam se posílají jen odpady, o které nikdo nestojí, protože jejich využití sebou nese spíše náklady než zisk. Bohužel i tyto odpady jsou součástí oběhového hospodářství, a právě pro ně je potřebné budovat kapacity s velkou domácí podporou. Tu ministerstvo slibuje, a pokud k tomu slibuje i regulaci jejich dovozu, pak je to jen dobře.


reklama

 
foto - Kužvart Miloš
Miloš Kužvart
Autor je výkonným ředitelem České asociace oběhového hospodářství.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (18)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

14.12.2020 16:45
Co nám to chtěl pan bývalý ministr ŽP vlastně říci??????
Evropská unie nefunguje!!!!!!!,
když tvrdí, že platí například to co napsal, že každá země EU si má hrát na svém dvorku a nakládat s odpadem jen v rámci svého státu
Přeci musí platit: pokud se rozhodnou Němci využít spalovnu v Liberci, tak do toho nemá co kecat MŽP a zrovna tak musí platit pokud Mikulov se rozhodne využít spalovnu ve Vídni, tak do toho nemá co kecat někdo třetí.
Další Kužvartův nesmysl -
Pokud někdo tvrdí respektive nařizuje, že materiálové využití je uměle upřednostňováno před energetickým využitím, tak tu něco začíná být podezřelé a opět tu vytváří sociálněinženýrský projekt, který může skončit po socialisticku, tzn, že nebude to fungovat. Např. že se něco vytřídí ve stylu ať to stojí co to stojí a pak se z toho stejně nic nevyrobí a opět jsme u Nerudy Kam s ním.
Dál se mi s tím socialistou nechce polemizovat! Chraň nás pánbůh před těmito lobisty a všeználky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.12.2020 19:50 Reaguje na
Jeďte se podívat do země, kde to skutečně nefunguje.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

14.12.2020 20:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale podle vás v ní jsme!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.12.2020 13:26 Reaguje na Jiří Svoboda
Zatím se do ní jen propadáme.
Odpovědět

15.12.2020 04:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Buďte konkrétní
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.12.2020 13:33 Reaguje na
Netušil jsem, že miliónová aglomerace v Indii nemá centrální kanalizaci a odpadky se denně zametají na hromady v ulicích a pak se vyváží do řeky.
V roce 1995, kdy jsem tam byl poprvé to byly z 90% rostlinné zbytky, dnes je to hlavně plast.
Kopce odpadků na předměstích a lidi v tom hrabající je něco příšerného. Absolutně nechápu, že nepomřou všichni na nějaké infekce ze špíny.
Ovšem barely od nafty, případně celý bagr v horské řece, je zase specialita Ruska.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

14.12.2020 20:33 Reaguje na
Také mi z toho člověka a jeho představ naskakuje husí kůže.
Odpovědět
ig

15.12.2020 01:08
Proč by se mělo bránit dovozu cenných surovin, které se výhodně použijí v rámci oběhového hospodářství?
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

15.12.2020 05:48 Reaguje na
Doufejme, že jednou budou odpady cennými surovinami, bohužel zatím je to jen odpad, se kterým umíme jediné: Pod zem!
Ale už se rýsují i možnosti opětovného využití.Jen by bylo třeba úplně odejít od ropy a zemního plynu.
Odpovědět

15.12.2020 08:44 Reaguje na Katka Pazderů
Omyl, jako obvykle. Sklo je ze dvou třetin opět využíváno. Papír se točí více než je potřebné. A vaše vize odejít od ropy a zemního plynu je ideologická a nevím co má společného s odpady.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.12.2020 13:37 Reaguje na
Pokud se přestane těžit ropa, bude problém z čeho vyrábět plasty. A to by se mohly hodit obrovská stará smetiště, kde plasty tvoří možná 90% materiálu.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

15.12.2020 14:02 Reaguje na Katka Pazderů
Typický příklad nedobrého "pod zem" zacházení s cennou surovinou je záměr, jak naložit s vyhořelým palivem z JE. Že se tady vy Zelení nebouříte?!?!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.12.2020 13:52 Reaguje na Jiří Svoboda
Vyhořelé palivo se stáke nedá recyklovat, kdežto plasty ano.
Odpovědět
Miloš Večeřa

Miloš Večeřa

17.12.2020 02:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Takové to klasické ideové plácnutí? Technicky vzato žádný odpad neexistuje (je to politický pojem). Vše se dá chemicky rozdělit na prvky. Spíš jde o to jestli něco získáte a jestli do toho chcet vložit energii. Mimochodem vyhořelé palivo (spíše ohořelé) je asi nejbohatší dostupná pseudorudnina obsahující nejvíce rhodia na Zemi. V současnosti už atakovala své cenové rekordy, o klasické auta je totiž ve světě pořád zájem.
Odpovědět

17.12.2020 15:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Plasty lze stále recyklovat možná jen teoreticky. Prakticky je to nesmysl, chemický i ekonomický.
Odpovědět
Miloš Večeřa

Miloš Večeřa

17.12.2020 03:03 Reaguje na Katka Pazderů
Odejít od ropy? Na tohle už jsem chtěl několikrát napsat článek. Všude kolem nás těď řádí pandemie a nejen plastové pomůcky, ale naprostá většina léků je vyrobena z ropy. Pokud člověk zná postup, tak lzen např. paracetamol vyrobit z biomasy (nějaké její složky). Kolik jste ochotná dát za balení bioparacetamolu? 500 nebo 1000 Kč? Takové to klasické ideové plácnutí?
Odpovědět
Miloš Večeřa

Miloš Večeřa

17.12.2020 03:11 Reaguje na Katka Pazderů
Mimochodem ještě jedna zajímavost, ropa je v současnoti hlavním zdrojem síry pro výrobu kyseliny sírové, jakožto jedné z nejdůležitějších chemikálií.
Odpovědět

Jirka Černý

15.12.2020 06:08
Koukám že komunisty nepotřebujeme, máme mnohem vyšší level a to zelený.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist