https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/mirek-topolanek-nynejsi-prostredi-v-energetice-je-devastacni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mirek Topolánek: Nynější prostředí v energetice je devastační

24.2.2022
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
I přesto, že se podařilo nastavit mechanismus Modernizačního fondu a parlament schválil novelu zákona o podporovaných zdrojích energie, což je v oboru obrovské penzum práce, jde stále teplárnám o prostou existenci. Nynější prostředí v energetice je devastující. Jaké procesy je třeba urychleně podpořit? I to bude tématem letošní dubnové konference Dny teplárenství a energetiky.
 
Za zajímavý úspěch lze označit fakt, že do taxonomie byl zahrnut i plyn. Podmínky jsou tvrdé, bude těžké je splnit, ale náznak určitého řešení tu je. Obrovský tlak nejen na obor teplárenství, ale na celou energetiku a potažmo průmysl, vyvíjí giganticky rostoucí cena energií strategických surovin a povolenek.

Pokud budou stávající podmínky pokračovat a nepodaří se nastartovat přechodnou transformační podporu tepláren, což je fakticky vratka větší části nákladů na povolenky, bude to pro příští rok znamenat nárůst cen tepla, na který nechci ani myslet. Nynější prostředí v energetice je devastační.

Obavy ekologických aktivistů, že by vracení části nákladů na povolenky zpět do oboru bylo podporou uhlí, jsou liché. Chtěl bych zdůraznit, že vratka nákladů na povolenky není podpora uhlí. Její poskytnutí je naopak podmíněno odchodem od uhlí do roku 2030, tedy v termínu, který aktivisté prosazují.

Co nepočká

Teplárny mají před sebou mnoho nesnadných úkolů a ty se samozřejmě stanou předmětem diskusí na letošní konferenci Dny teplárenství a energetiky, která se uskuteční v dubnu v Olomouci. Jde především o dotažení zákona o podporovaných zdrojích do konkrétní realizace. Je také nutné dokreslit schémata podpory transformace teplárenství.

Zásadním pilířem je Modernizační fond v oblasti neprioritních projektů. Je potřeba vypsat nové výzvy a pro velké projekty, které se schvalují individuálně, urychlit schvalovací procesy. Velmi důležitá bude i příprava energetického zákona, který má nová vláda v plánu schválit ještě letos.

Co se týká evropské legislativy, je třeba se velmi pozorně věnovat procesu přípravy balíčku Fit for 55. Je nutné vyjednat realistické podmínky, které nebudou probíhající transformaci teplárenství zbytečně brzdit.

Konference Dny teplárenství a energetiky se uskuteční 27.–28. 4. 2022 v Olomouci v kongresovém hotelu Clarion. Součástí akce je i společenský večer v areálu Korunní pevnůstky v Pevnosti poznání – vzácné historické stavby s dřevěnou konstrukcí. Bližší informace k programu, organizaci a registraci naleznete na www.dnytepen.cz.
reklama

 
foto - Topolánek Mirek
Mirek Topolánek
Autor je předsedy výkonné rady Teplárenského sdružení ČR.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (22)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

24.2.2022 15:37
Pane Topolánku, dávám vám plně za pravdu, že problém teplárenství je obrovský.

Jenže teplárny byly postaveny v době, kdy měly zásobovat teplem objekty se spotřebou zhruba pětinásobnou, než je v dnešní době žádoucí a pořádným zateplením dosažitelné. To dnes teplárny odsuzuje do role fosílie uměle udržované při životě díky držení 4 milionů občanů jako rukojmí. Více si o tom můžete přečíst v článku

https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jirin-svoboda-quo-vadis-teplarenstvi

Každopádně snahy o zachování teplárenství v existujícím rozsahu považuji za zvrácené. Čím dříve si toto teplárníci uvědomí a začnou spolupracovat na rozumných řešeních, tím lépe pro všechny.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

24.2.2022 18:52 Reaguje na Jiří Svoboda
Řekl bych, že jemu je to celkem jedno - o teplé místečko nepřijde a je už dlouho za vodou.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

24.2.2022 20:34 Reaguje na smějící se bestie
Řekl bych, že společenský večer v areálu Korunní pevnůstky v Pevnosti poznání bude bezbytným a plně zaslouženým rozptýlením po celodenním namáhavém jednání na konferenci Dny teplárenství a energetiky.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

25.2.2022 06:07 Reaguje na Jiří Svoboda
ono jde spíš o to mít schopnost vidět dál než na svůj teplárenský nos. Pokud má někdo teplárenství jen jako těžbu peněz tak asi nemá pravou motivaci ani rozhled...doba je obtížná pro všechny a lídři se poznají...ale je možné, že to bude spíš setkání plaček.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

25.2.2022 09:04 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Myslím, že hlavní úkon konference bude natahování ruky doplněné požadavky, kolik se do ní má vložit.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

27.2.2022 05:24 Reaguje na Jiří Svoboda
sankce nejde vyhrát 100:0 či 80:20....nejspíš jsme na začátku pořádného fičáku
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

27.2.2022 07:11 Reaguje na Jiří Svoboda
0jediná výhoda je, že končí zima a je několik měsíců na řešení...nejspíš to bude Marschallův plán...
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

27.2.2022 10:08 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Řekl bych, že v současné situaci může předělávat uhelné teplárny na plyn jen úplný blázen. Asi nezbývá než jet dále na uhlí a platby za povolenky z podstatné části vracet.

Smysluplná restrukturalizace zahrnující i významný útlum teplárenství je záležitost na desetiletídesetiletí. Tady měsíce nepomohou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.2.2022 18:39 Reaguje na Jaroslav Řezáč
A kdo ho bude komu platit?
Odpovědět
ms

25.2.2022 01:27
Článek nepochybně napsaný před vypuknutím ruské války na Ukrajině je tak trochu pohrobkem. Zaměstnanec EPH Mirek Topolánek by velkým energetickým hochům měl i na základě své osobní zkušenosti z jednání premiéra s Rusy vysvětlit,že jejich projekt drahé a velmi výdělečné přestavby českých uhelných zdrojů na plynové je politicky i ekonomicky mrtev. Ruský zemní plyn v EU asi ještě zůstane, ale jeho ambiciozní role velké "rezervní" kapacity pro občasné přerušované zdroje energie z větru a slunce se limitně blíží nulové hodnotě. Tak asi jako Nord Stream 2. Pokud se Němci už nebudou chtít před spojenci podělat z Ruska úplně.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

25.2.2022 06:09 Reaguje na
třeba se vybrečí, jak jsou na ně všichni ošklivý...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.2.2022 18:38 Reaguje na
Doufám, že ruský plyn v Evropě končí totálně. I kdybych měl zmrznout jako drozd.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

27.2.2022 19:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Už jste tedy přestal používat zemní plyn, nebo jen máte plnou hubu keců?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

25.2.2022 11:37
Jak již bylo v diskuzi řečeno ... od čtvrtečního rána je vše jinak.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

26.2.2022 14:27 Reaguje na Svatá Prostoto
Mejdan skončil a pokud nebude nový Majdan, tak nový mejdan nebude.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

27.2.2022 05:26 Reaguje na Svatá Prostoto
s tím souhlasím...každý bude řešit situace tím, co může...odstartovala se volná soutěž a kapitalismus jak jej známe se vyčerpal
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.2.2022 11:41 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Nevyčerpalo se zatím nic a já jen doufám, že se první vyčerpá ruský fašistický feudalismus.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

27.2.2022 12:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Ty OZE firmy přisáté na státní rozpočet, to je kapitalismus?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.2.2022 18:35 Reaguje na Jiří Svoboda
Pokud máte na mysli Agrofert, tak nikoliv. To se jmenuje systémová korupce a jiné "přisáté" firmy naznám.
V Evropě se draží podpora OZE na energetických aukcích a to je čistě kapitalistický nástroj.
Odpovědět
Kamil Krabice

Kamil Krabice

28.2.2022 01:30
Strana Zelených hodlá zatáhnout Česko do války.
Někteří Češi chtějí jet bojovat na Ukrajinu, jenže zákon jim to neumožňuje. Část politiků proto prosazuje změnu, konkrétně novelu nyní chystá senátor Václav Láska. Novinky se obrátily kvůli
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.2.2022 07:10 Reaguje na Kamil Krabice
Když pojede někdo někam bojovat, tak je ČR zatažena do války, voni sou hlava, pane vachmajstr...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.2.2022 07:14 Reaguje na Pavel Hanzl
ČR bude napadena (nikoliv zatažena do války) pouze v případě, když ruská pátá kolona prosadí nějaký odklon od EU a NATO.
Dnes to rozhodně nehrozí, ale čert (ruský agent) nikdy nespí....
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist