https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslav-bobek-historicke-utkani-karla-poborskeho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: Historické utkání Karla Poborského

17.1.2023
Karel Poborský v kamerunském městečku Somalomo.
Karel Poborský v kamerunském městečku Somalomo.
Foto | Khalil Baalbaki / Zoo Praha
Před deseti lety sehrál Karel Poborský fotbalový zápas, na který žádný z jeho účastníků ani diváků nikdy nezapomene. Tento zápas proběhl v zapadlém kamerunském městečku Somalomo a Karel v něm první poločas odehrál za mužstvo Deux-Zéro a druhý za Lycée de Somalomo. Právě tímto zápasem započal v lednu 2013 náš projekt Toulavý autobus.
 
Bez Karla by to bývalo asi nešlo. Když jsme záměr vést místní školáky k ochraně přírody a pořádat pro ně cesty Toulavým autobusem v Somalomo oznámili, setkali jsme se s odmítnutím. Nedůvěra k Evropanům tam tehdy byla hluboká, a to nikoli neoprávněně. Přemýšlel jsem, jak ji zlomit, a rozhodl jsem se oslovit Karla Poborského. Tak se stal patronem Toulavého autobusu a jeho popularita neuvěřitelně zafungovala. Toulavý autobus dostal zelenou a v Somalomo i okolí začala mužská část populace v očekávání Karlova příjezdu s intenzivními fotbalovými tréninky.

První jízda Toulavého autobusu se před oněmi deseti lety uskutečnila do vzdáleného Limbe. Děti, ale také zástupci rodičů, učitel i strážce rezervace, kteří se jí účastnili, byli nadšeni. Školáci, z nichž ani jediný doposud nikdy neopustil Somalomo, užasli hned nad asfaltovou silnicí (mysleli, že autobus vjel z pralesních cest na vodní hladinu) nebo nad vícepatrovými budovami. Ale vrcholem bylo setkání s gorilami v záchranné stanici v Limbe. Děti i mnozí dospělí je poprvé viděli živé, a nikoli jen jako maso na talíři.

Toulavý autobus to na kamerunských cestách nemá lehké.
Toulavý autobus to na kamerunských cestách nemá lehké.
Foto | Khalil Baalbaki / Zoo Praha

Později začaly jízdy Toulavého autobusu směřovat do bližší stanice Méfou u metropole Yaoundé a po několika letech se rozšířily také o zastávku ve vzdělávacím centru v Kabilone. Tam ovšem začal jezdit až druhý Toulavý autobus, rozumí se druhé vozidlo, protože ten první si na pralesních cestách vytrpěl přespříliš. Celý rozvrzaný a otlučený jsme ho dovezli do Prahy a dnes stojí v zoo před Rezervací Dja. Ostatně podoba tohoto expozičního celku je zásadně ovlivněna našimi zkušenostmi z Kamerunu, které jsme získali ponejvíce v souvislosti s Toulavým autobusem.

Projekt Toulavý autobus si v okolí Biosférické rezervace Dja postupně získal výbornou pověst a pomáhá chránit gorily i další obyvatele tamních deštných lesů. Pochopitelně však musel čelit i různým nástrahám a potížím. Například když se před lety při koupání v řece utopil jeho řidič, mezi místními lidmi se začalo šířit, že je Toulavý autobus posedlý zlými duchy. Až když se ukázalo, že se kdysi utopil i jeden z řidičových vzdálených příbuzných, podařilo se krizi zažehnat: zlí duchové si nezasedli na Toulavý autobus, nýbrž na řidičovu rodinu. V poslední době pak byla pro Toulavý autobus velkou ranou pandemie covidu.

Kamerunské děti v záchranné stanici pro gorily v Limbe.
Kamerunské děti v záchranné stanici pro gorily v Limbe.
Foto | Khalil Baalbaki / Zoo Praha

Ale jedeme dál, i deset let po slavném fotbalovém utkání Deux-Zéro vs. Lycée de Somalomo! Jedeme dál i díky vám, kdo podporujete naše sbírkové konto Pomáháme jim přežít nebo kdo navštěvujete Zoo Praha. Děkujeme!


reklama

 
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha a autor řady knih, například knihy Ryšavý knihovník.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist