Miroslav Bobek: Ohrožená a přemnožená antilopa s chobotem
Nejdéle – téměř 33 let – chovali sajgy v Kolíně nad Rýnem. Poslední jedinec tam uhynul v roce 2009. Stejně tak se chov neudržel nikde jinde... Nyní má sajgy pouze Zoopark Almaty, kde jsou „doma“.
Jaké byly příčiny tohoto neúspěchu zoologických zahrad?
Sajgy, které ve stepích musejí být nestále připraveny k útěku, jsou nepředvídatelné a snadno zpanikaří. Často tak docházelo k úrazům a úhynům.
V lidské péči se také projevovala neschopnost matek odchovávat mláďata.
Zcela zásadní problém pak pro sajgy představovali střevní paraziti, kteří v mnoha zařízeních způsobili jejich úhyny. Konečně sajgám neprospívaly evropské zimy, které pro ně byly příliš teplé a především vlhké.
Takže bohužel, v Praze sajgy tatarské neuvidíte…
A jak je to s jejich situací v přírodě?
Těžiště výskytu sajgy tatarské se nacházejí v Kazachstánu a v ruském Kalmycku. Vesměs ji máme zafixovanou jako antilopu s chobotovitým nosem, která se již nejednou ocitla na pokraji vyhubení. Před necelými deseti lety jsem psal o fatálním poklesu početnosti sajg tatarských v Kazachstánu. Jako o jeho příčině se tehdy spekulovalo dokonce o uniklém raketovém palivu, na vině však byla bakteriální infekce.
Faktem je, že početnost sajg kolísá v rozsahu dvou řádů. Před dvaceti lety se v Kazachstánu snížila na pouhých 21 tisíc. Naproti tomu nyní dosahuje 2,6 milionu!
Přečtěte si také |
Usťjurt - domov sajgy tatarské. A zdroj zemního plynuTak gigantický počet sajg pochopitelně představuje problém pro zemědělce a pastevce, a tak vzniká enormní tlak na jeho snižování. Odchyt, utrácení a následné zpracování sajg v masokombinátech by přitom měli řídit stejní lidé, kteří je doposud chránili před pytláky – a to i za cenu vlastních životů. Rohy sajg jsou totiž ceněné v tradiční čínské medicíně a tomu odpovídá odhodlání pytláků…
Letos by teoreticky mělo být v Kazachstánu odloveno 334 tisíc sajg. To sice není reálné, ale pokus o utlumení jejich početnosti začal shodou okolností na sklonku minulého týdne.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
Slavomil Vinkler
9.10.2023 11:43Slovan
9.10.2023 20:49 Reaguje na Slavomil VinklerNěkolik tisíc žije také v Uzbekistánu, nicméně přesný počet se mi nepodařilo dohledat. Jestli se o uvažuje o nějaké jiné zemi, třeba tom Maďarsku, jsem nenašel. Ale kdo ví, třeba nějaký projekt existuje.
Ten jejich návrat je neskutečný, nicméně je třeba být s případným lovem opatrný. To číslo je sice na první pohled veliké, ale to bylo i dříve. Dá se říci, že je přirozené. Jedná se o naprosto zásadní druh pro celý tamní stepní ekosystém.
Karel Zvářal
9.10.2023 12:13Honza Honza
10.10.2023 16:12Slovan
11.10.2023 17:45 Reaguje na Honza HonzaHonza Honza
13.10.2023 10:30 Reaguje na SlovanPokud se step změní na poušť, máte po krásném biotopu a biodiverzitě. Že se klima katastrofálně mění, se píše všude! Je horko a sucho, tím je step ohrožena, to nevíte?
Zkuste se nad tím zamyslet! Dopustit, aby všude byla poušť je cesta do pekel, jak píšete! K a ž d ý by měl vědět, že postupy, které platily 1000 let, v dnešní době jistě povedou ke kolapsu!