https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslav-bobek-siska-coby-elitni-modelka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: Šiška coby elitní modelka

1.2.2024
Joel Sartore při fotografování Šišky, prvního luskouna odchovaného v Evropě.
Joel Sartore při fotografování Šišky, prvního luskouna odchovaného v Evropě.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha
Představte si, že by sem kvůli některé české celebritě přiletěl ten nejslavnější módní fotograf. To se jen tak nestane. Ve svém oboru největší fotografická veličina však cestu do Prahy podstoupila, a to z toho důvodu, aby zachytila naši luskouní samičku Šišku.
 
Slavný americký fotograf zvířat Joel Sartore k nám do Zoo Praha přicestoval v prosinci a v improvizovaném ateliéru v zázemí Indonéské džungle pořídil sérii snímků Šišky. Jeden z nich jsme vybrali na billboardy a citylighty, kterými upozorňujeme na její první narozeniny.

Joel má za sebou výjimečnou kariéru fotografa zvířat v divočině. Nad jeho snímky, které publikoval zejména v National Geographic Magazine, se tají dech. Skutečně globální proslulosti však dosáhl až projektem The Photo Ark. V jeho rámci se snaží zachytit pokud možno všechny druhy živočichů, které jsou chovány v lidské péči, a pomoci jejich ochraně – anebo alespoň zachovat jejich podobu pro případ, že by se je zachránit nepodařilo.

Svou práci na fotografické Arše zahájil Joel v roce 2006. Když měl loni na podzim přednášku na konferenci Světové asociace zoologických zahrad v San Diegu, s velkou otevřeností (a v doprovodu velmi intimních fotografií) vzpomínal, jak jeho manželka onemocněla rakovinou prsu a jak po roce, kdy o ni doma pečoval, přehodnotil svůj život. Začal objíždět zoologické zahrady a další chovatelská zařízení po celém světě a dokumentovat jedno zvíře po druhém. Pracuje vždy s černým, nebo bílým pozadím. Menší druhy fotografuje v malém fotostanu, pro ty větší zřizuje improvizované ateliéry přímo v jejich ubikacích. V září 2017 oznámil, že má takto zachyceno 7 000 druhů. Nyní je jich 15 325. Mimochodem, v rámci zmíněné přednášky promítl také tabuli s mnoha druhy žab. Všechny jsou již vyhubené.

S Joelem se známe řadu let. Je ovšem pravda, že do naší zoo se musel dost složitě probojovávat. Někteří kolegové nechtěli kvůli jeho snímkům manipulovat se zvířaty a vystavovat je riziku. Nakonec se je ale podařilo přesvědčit, že hodnota Joelových fotografií potenciální riziko významně převyšuje. Pracoval tak u nás v letech 2018 a 2022.

Po jeho loňské přednášce v San Diegu jsem Joela požádal, zda by nepřijel vyfotografovat naši pýchu – Šišku. Souhlasil a v sobotu 16. prosince skutečně dorazil. Ze všeho nejdřív nasnímal Šišku a poté si udělal ještě snímky pár dalších zvířat. Ale hlavní byly fotografie Šišky, které nám dal zdarma a obratem plně k dispozici (přitom ani to „obratem“ není samozřejmost, protože jeho tým nyní zpracovává fotografie se zhruba osmiměsíčním zpožděním).

Díky Joelovi se tak Šiška stala elitní modelkou a její jedinečný snímek někde již můžete obdivovat v ulicích, jinde se objeví v příštích dnech.


reklama

 
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha a autor řady knih, například knihy Ryšavý knihovník.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist