https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslav-bobek-ty-zatraceny-blazne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: „Ty zatracený blázne!”

28.2.2024
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha
Během naší kratičké návštěvy Přírodní rezervace Tidbinbilla poblíž Canberry jsem si přál vidět ptakopyska. Smůla, nezastihli jsme ho. Ale i tak to byla zajímavá exkurze. Největší radost mi udělala velká, černo-šedohnědě zbarvená kachna s naplocho položeným ocasem a nestvůrně velikým lalokem pod zobákem. Hodně divná kachna. Nebo tedy spíš kačer: samec kachnice laločnaté.
 

Tato „pižmová kachna”, jak by zněl překlad jejího anglického jména, je pozoruhodná v řadě ohledů. Zdaleka největší pozornost však k tomuto druhu přitáhla analýza nahrávky, na které samec jménem Ripper pronáší výrok znějící jako „Ty zatracený blázne!”. Přitom Ripper žil právě v Tidbinbille! A v Tidbinbille vznikla i ona světoznámá nahrávka.

Většinu písemných záznamů o Ripperovi bohužel zničil požár, který se Tidbinbillou prohnal v lednu 2003. Víme, že Ripper se vylíhl v září 1983 a byl odchován za lidského přispění. Nahrávky jeho hlasu pak 26. července 1987 pořídil biolog dr. Peter J. Fullagar. Jde o tři sekvence, z nichž každá zachycuje něco jiného:

      - hlas napodobující bouchnutí dveří;
      - zvuk zabouchnutí dveří následované mumláním podobným řeči;
      - a onu frázi podobnou lidské řeči, která je do angličtiny přepisována jako ‘you bloody foo(l)(d)’ a jejíž výklad má tři varianty, přičemž já se přidržím již uvedeného „Ty zatracený blázne!”.

Opravdu jedinečné nahrávky! Dokládají, že uměle odchovaný samec kachnice laločnaté se naučil napodobovat vedle zvuku dveří i hlas svého chovatele. Na víc než dvě desetiletí však zapadly. Před věčným zapoměním je zachránilo to, že se o nich dozvěděl prof. Carel ten Cate z univerzity v Leidenu.

„Začalo to nejasnou zmínkou o kachnici laločnaté a skončilo to pěkným článkem," uvedl, když koncem léta 2021 dával rozhovory všem světovým médiím.

Carel ten Cate spolu s Peterem J. Fullagarem tyto nahrávky detailně analyzovali a shromáždili i další zprávy o samcích kachnic laločnatých, kteří napodobovali různé zvuky. Jejich vědecký článek vzbudil ohromné pozdvižení. Mluvící kachna! Ale nejen to. Také fascinující poznatek, že vokálního učení je mezi ptáky vedle papoušků, pěvců a kolibříků schopen i zástupce velmi staré ptačí linie. Což vyvolává řadu nových otázek a námětů pro další výzkumy.

Nedivte se mi, že z pozorování samce kachnice laločnaté, a to právě v Tidbinbille, jsem měl takový zážitek. Po pravdě větší, než kdybych zahlédl ptakopyska. A když jsem si po návratu domů prohlížel snímek, který jsem v Tidbinbille udělal, napadlo mě, jestli na něm nemám samotného Rippera. Kachnice se koneckonců mohou dožít vysokého věku… Ale bohužel to není on – alespoň tedy ne mluvící Ripper. Ten zmizel při požáru v roce 2003. Samec na fotografii je jeho následovník stejného jména. A tenhle Ripper oslavil krátce před mou návštěvou 25. narozeniny, dokonce je prý nejstarším zástupcem svého druhu na světě. Takže také unikát.


reklama

 
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha a autor řady knih, například knihy Ryšavý knihovník.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist