https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslav-bobek-velky-pribeh-maleho-motylka
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: Velký příběh malého motýlka

11.1.2025
Carmenta brachyclados
Carmenta brachyclados
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Daisy Cadet
Badatelé v minulém roce opět popsali dlouhou řadu pro vědu dosud neznámých rostlin a živočichů. A zcela jistě nejpřekvapivější byl příběh popisu doposud neznámého druhu motýla, který započal v obývacím pokoji rodinného domu v britském městě Port Talbot.
 
Loni 4. února si mladá ekoložka Daisy Cadet povšimla drobného exempláře hmyzu poletujícího u okna zmíněného obývacího pokoje. Druhý ležel již mrtvý na parapetu. Ti dva motýlci, kteří ovšem na první pohled připomínali spíš vosy, připadli Daisy natolik zajímaví, že živého jedince vyfotografovala a snímek umístila na instagram. Tím by celý příběh mohl i skončit, kdyby si tohoto instagramového příspěvku nevšiml zkušený lepidopterolog Graeme Davis a neupozornil na něj kolegu. Tak se posléze zpráva o dvou motýlcích v obývacím pokoji dostala až do londýnského Přírodovědného muzea.

Muzejní entomologové Mark Sterling a David Lees ihned rozpoznali, že jde o nějakou nesytku – to jsou motýli, kteří svým vzhledem i způsobem pohybu napodobují vosy či sršně, zkrátka blanokřídlý hmyz. Sterlingovi a Leesovi se nejprve zdálo, že by mohlo jít o nesytku roupcovou, která žije i v Británii – ale kde ta by se začátkem února vzala v domě kdesi v jižním Walesu? Nesytka roupcová to nebyla.

Další dny trávila Daisy Cadet prohledáváním všech květináčů v domě. Sterling a Lees jí totiž poslali záběry vajíček a kukel nesytek a Daisy se je pak snažila najít na pokojových rostlinách i řezaných květinách, což znesnadňovala skutečnost, že spolu se svou matkou Ashleigh je jejich velmi horlivou pěstitelkou. Sterling a Lees se domnívali, že dvě nesytky se do Port Talbotu odkudsi dostaly s rostlinami. Daisy však nic nenašla.

Pomohla až analýza DNA obou záhadných nesytek, které Daisy předala do Přírodovědného muzea. Tato analýza ukázala, že patří do skupiny, která se vyskytuje ve Střední Americe a v severní části Jižní Ameriky. Tehdy si Daisy vzpomněla, že její matka navštívila před časem Guyanu. Ostatně taška s jejími zablácenými botami se ještě povalovala v obývacím pokoji. Daisy ji prohledala – a našla dvě kukly, z nichž se obě nesytky vylíhly, a také zbytky rostlinného materiálu.

Jak se brzo ukázalo, v relativně největším rostlinném úlomku byly dva otvory velikostí zhruba odpovídající nalezeným kuklám. Nato se potvrdilo, že jde o zbytky lusku živné rostliny doposud neznámého druhu nesytky.

Zbýval již jen poslední krok: na základě dvou exemplářů nesytek, které zakuklené nedopatřením procestovaly nějakých sedm tisíc kilometrů z Guyany až do Walesu, nový druh formálně popsat. Vědecký popis vyšel osm měsíců poté, co si Daisy Cadet v obývacím pokoji všimla jednoho poletujícího a jednoho mrtvého exempláře. „Nová“ nesytka dostala jméno Carmenta brachyclados.

Pro mne je to objevitelský příběh roku 2024 – a současně potvrzení, že je dobré se stále velmi pozorně dívat kolem sebe.


reklama

 
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha a autor řady knih, například knihy Ryšavý knihovník či Snídaně s Její Excelencí.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist