Miroslav Vinkler: Vlci potřetí a slovo do pranice
Dotyčný hájil vlky tvrzením, že jsou neúnosné stavy spárkaté zvěře, které budou poškozovat vysazované mladé listnáče po kůrovcové kalamitě, a proto je vlk žádoucí, neboť tyto stavy bude regulovat. K otázce na tělo, jaký je tedy další přínos vlků, uvedl: „Jsou součástí naší biodiverzity a také jsou samozřejmě krásní… součástí kulturního prostředí je tedy vlk, koroptev, zdravý les.“
Z ekologických spolků je nekompromisním vlčím přívržencem Hnutí DUHA, které dokonce vypsalo odměnu 100 000 Kč za oznámení, jež povede k usvědčení pachatele, který ilegálně zastřelil rysa, vlka nebo medvěda a aktivně se podílí na procesu tvorby Plánu péče o vlka v gesci Agentury ochrany přírody a krajiny.
K vlkům pak má také co říct Mezinárodní svaz ochrany přírody, který uvádí: „V Evropě přežilo překvapivé množství volně žijících živočichů, včetně velkých býložravců a velkých druhů masožravců (medvěd , vlk, rys )… Reintegrace vyžaduje, abychom našli pragmatické způsoby koexistence s těmito druhy – druhy, které, bohužel, často dokážou být poměrně obtížnými sousedy… Aby měli velcí masožravci dlouhodobou budoucnost, musíme jim umožnit, aby se rozšířili a znovu obsadili mnoho svých dřívějších stanovišť. To znamená, že je znovu integrujeme do krajiny, kde my lidé žijeme, pracujeme a hrajeme si... Domníváme se, že konflikty lze překonat nebo alespoň minimalizovat a že velké šelmy lze úspěšně znovu začlenit do evropské krajiny."
Vlci žili na území Česka v hojném počtu do konce 17. století, poté jejich stav klesal kvůli lovu, až byli na přelomu 19. a 20. století zcela vyhubeni. Poslední vlk na Šumavě byl zastřelen 2. prosince 1874 a poslední vlk v Beskydech byl zastřelen 5. března 1914.
První zmínky o návratu vlka se objevily v roce 199 v Beskydech a pak to šlo celkem rychle: 2014 Doksy a Kokořínsko, 2015 Broumovsko, 2016 Jeseníky a Krušné hory, 2018 Lužické hory, České Švýcarsko, Třeboňsko.
Z celého seznamu programu péče o ohrožené živočichy je vlk jediným tvorem , který spolehlivě dokázal rozdělit shodu na záchraně ohrožených živočichů na dva tábory, které jsou nesmiřitelné.
Na straně jedné AOPK a Hnutí DUHA na straně druhé farmáři a myslivci. Mezi nimi je hypotéza, zda lze vlka úspěšně začlenit do české kulturní krajiny s poukazem na údajné dobré německé zkušenosti, viz program „Objektivní akceptace vlka v člověkem pozměněné přeshraniční krajině (OWAD)“ placený z EU/Saská banka v rámci spolupráce Sasko – ČR. Slováci to vzali za jiný konec, vlčí populaci regulují povoleným zimním odstřelem. Farmáři mají klid a neprotestují před MŽP. Vlčí populaci v SR to nezdecimovalo a v r. 2016 je její stav odhadován na 444 kusů. Nutno podotknout, že Slovensko je jedinou zemí, která odstřel vlků povolila, je za to kritizováno (Polsko) a Hnutí DUHA (CZ). Lesoochranárske zoskupenie VLK (SK) neuspělo se stížností na tuto regulaci ani v Bruselu. „Ministerstvo pôdohospodárstva SR stanovilo pre poľovnú sezónu 2016/2017 kvótu lovu vlka obyčajného na 70 kusov“, dva roky zpětně to bylo 80 a 90 kusů, ale v roce 2013 to bylo i 150 ks.reklama
Autor je předseda spolku Malínské aleje, věnuje se ochraně přírody a krajiny, aspektům krajinného plánování, obnovitelným zdrojům energie a problematice práva v oblasti životního prostředí a územního plánování.
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (152)
Anyr
30.7.2019 00:21Třeba já už týdny se zatajeným dechem čekám na dobu, kdy se zvedne ve městech vlna nevole proti "vysoký trávě, ze který útočí zástupy zabijáckých klíšťat a myší", vezme si to za své nějaké pako politické, postaví na tom kampaň a hurá, demokracie zvítězila, politik zvolen, tráva posekaná, všichni jsou demokraticky šťastní. A co na tom, že tím likviduje svět a tedy i své voliče a sám sebe.
Přesně takhle to může, a podle mě i bude, s vlkem v ČR. Stačí vyvolat vhodnou paniku, vhodně vystrašit lidi - a každý politik bude hned řvát tak, jak lid bude panikařit. A chraň Bůh, kdyby se tak nechoval, žejo.
Opravdu, ne vždy je na místě ohánět se demokracií. Demokracie je, cca, nebo by měla být, vláda lidu. Všichni víme, jak se lidé chovají, navíc ve vystrašeném stádu.
Ovšem, na celé věci mě zaráží jedno. Tolik povyku kvůli tomu, že se prostě do přírody vrací zvíře. Zvíře, které tu vždy bylo. A které v mnoha zemích světa je bez přestávky ve výskytu "odjakživa", stejně jako pastevci (a kupodivu tam ani smečky vlků nečíhají na Karkulky u každého dvorku), a nevšiml jsem si, že by se tam kvůli šelmám nějak vzrušovali. Jako jo, kdyby sem ti "pomatení zelení" chtěli nasadit tygry jako zbraň proti divokým prasatům, to bych už asi protestoval taky. :D Ale vlci... mějte trochu rozumu, tolik se všeho nového nebojte a nemyslete pořád jen na peníze. A hlavně, pro všechno dobro světa, nestrašte sežranými dětmi. XD Nic jiného totiž kampaň proti vlkům není. Je to jen vyvolávání strachu z "co kdyby".
"Bojíme se, tak je radši všechny zabijme hned, protože to určitě nějak špatně dopadne, jako vše, co nemá člověk pod přímou kontrolou."
Pro nechápavce dodávám, že to poslední byla silná ironie. :D
Jan Šimůnek
30.7.2019 09:24 Reaguje na AnyrPokud by byla přítomnost vlků v zájmu většiny společnosti, tak by bylo vhodné vlky reintrodukovat. Pokud ovšem platí pravý opak, pak by bylo naopak vhodné vlky jednoduše vystřílet (tj. příslušným způsobem upravit legislativu).
Zatím to vypadá tak, že vlky zde chce jen relativně nepočetná skupina ekologických extrémistů a naprostá většina společnosti je proti, takže jakmile tito extrémisté ztratí podvodně získanou politickou podporu (šli do zastupitelských orgánů převlečení za piráty ze zcela odlišným politickým programem), tak bude v čele státu a legislativních orgánů vlkům nepříznivá politická garnitura.
Druhou možností je vyhlásit na toto téma referendum. V takovém případě by státní orgány měly odezvu od obyvatelstva relativně rychle a bez ohledu na volební cyklus a na případné další volební podvody ze strany zelených.
Jan Šimůnek
30.7.2019 09:25 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Drapák
30.7.2019 14:45 Reaguje na Jan ŠimůnekSlovan
30.7.2019 16:47 Reaguje na Jan DrapákJan Šimůnek
30.7.2019 20:44 Reaguje na SlovanHunter
30.7.2019 17:28 Reaguje na Jan DrapákJan Drapák
30.7.2019 18:24 Reaguje na Huntervýsledek ankety čmmj - https://uloz.to/!xqJgJ70sgOxj/anketa-cmmj-jpg (odkaz přímo na anketu mi nejde vložit, ale najdeteho na jejich facebook portálu - 13.březen, pokud Vám print nebude stačit)
Petice - https://www.petice24.com/za_ochranu_pastevectvi_proti_nekontrolovatelnemu_ieni_vli_populace
Ještě dodám jeden odkaz.
Miroslav Vinkler
30.7.2019 18:41 Reaguje na Jan DrapákStát podle myslivců nemá plán jak řešit případné přemnožení vlků. Jejich expanze je nyní silná. Hrozí, že se za několik let v České republice přemnoží, řekl včera jednatel Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Janota v Lysé nad Labem na Nymbursku. Stát by měl podle Janoty určit, kolik vlků na území republiky je únosných.
-----------------------
Evropa je dvakrát menší než USA, má však dvakrát vyšší hustotu obyvatel (Německo více než sedminásobně), přitom je však osídlena dvojnásobným počtem vlků. Z modelu koexistence vyplývá, že rychlý nárůst počtu konfliktů s lidmi je nevyhnutelný a bude pouze otázkou času, kdy k němu dojde. Dokonce ani udržení náležité úrovně potravinové základny těchto šelem, nebude zárukou bezpečnosti lidí… Je snad zapotřebí se něčeho obávat?
https://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivost/Myslivost/2018/Duben-2018/Rec-je-o-vlku
-------------
Jan Drapák
30.7.2019 19:05 Reaguje na Miroslav VinklerTo na co jsem upozornil je, že někdo se ohání veřejným míněním ačkoliv výsledky jsou zcela opačné.
Slovan
31.7.2019 07:19 Reaguje na Miroslav VinklerJan Šimůnek
1.8.2019 07:12 Reaguje na SlovanHunter
2.8.2019 11:27 Reaguje na Jan DrapákJan Drapák
30.7.2019 19:09 Reaguje na HunterMěly by se vytvořit podmínky pro návrat šelem? Rozhodně, nebo spíše Ano - 78% dotázaných.
Ale myslím, že to není přesně ten dotazník který jsem viděl. Myslím, že tam bylo více otázek na celé spektrum krajiny. Ale výsledky jsou cca stejné.
Miroslav Vinkler
30.7.2019 20:52 Reaguje na Jan DrapákO vlkovi tam není ani slovo. Zkuste něco jiného.
Jan Drapák
31.7.2019 08:06 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
31.7.2019 18:45 Reaguje na Jan DrapákHunter
2.8.2019 11:33 Reaguje na Jan Drapákpavel peregrin
30.7.2019 05:39Jan Šimůnek
30.7.2019 09:09 Reaguje na pavel peregrinHunter
30.7.2019 12:47http://www.svetmyslivosti.cz/zpravy/v-nemecku-spolehaji-myslivci-a-pastevci-na-vlastni-forenzni-experty-vysledky-ukazuji-60-procent-vlka-40-procent-psa
V německém státě Šlesvicko-Holštýnsko bylo v loňském roce zaznamenáno 173 vlčích útoků na zvířata. U 46 případů nebylo možné prokázat, že útočil vlk. Chovatelé hospodářských zvířat se proto přestávají spoléhat na výsledky genetických testů Senkenbergova institutu, nově sázejí na hamburskou laboratoř ForGen. Její analýzy naznačují, že ve volně žijící populaci vlka může být přítomen velký podíl kříženců se psem.
Ve Šlesvicku-Holštýnsku došlo v roce 2018 k přibližně 173 vlčím útokům. Dalších 46 útoků nebylo možné vlkům jednoznačně přisoudit, výsledky genetických testů totiž byly nejasné. Až dosud byly všechny vzorky za účelem přesného stanovení DNA odesílány do Senkenbergova institutu ve Frankfurtu. Nově začnou myslivci a chovatelé odesílat vzorky do hamburgské laboratoře ForGen.
V databázi je již 200 profilů DNA
Forenzní vědci z laboratoře zajistili již 200 vzorků DNA. Z databáze budou vycházet při hodnocení nových případů. Původně se odborníci z laboratoře specializovali na lidský genom. U soudu mnohokrát svědčili v případech vražd.
K vlkovi se dostali náhodou
„K vlkovi jsme přišli náhodou,“ říká vedoucí laboratoře Dr. Nicole von Wurmb-Schwark. „Náš kolega je myslivec a mezi svými přáteli má několik chovatelů hospodářských zvířat.“
Všechny odebrané vzorky jsou odesílány na analýzu do Frankfurtu. „Když se však opakovaně neprokázalo, že na zvířata zaútočil vlk, přestože ho pastýři viděli, obrátili se na nás.“
ForGen používá složitější postup
Forenzní vědci z ForGen používají kromě analýzy mateřské DNA (mtDNA) i složitější postup.
„Analyzujeme mateřské a otcovské charakteristiky (STR analýza) na 17 lokusech. Je například pravděpodobnější, že budeme schopni rozlišit i sourozence, přestože často mají stejný první lokus,“ říká Thorsten Schwark.
Stanovení hybridů vlka a psa
Určení kříženců vlků a psů je tedy mnohem přesnější. Zatímco „Senckenberg“ trvá na tom, že v Německu není žádný hybridní problém, ForGen obvykle získá výsledky např. 60 % vlk, 40 % pes, často labrador nebo kavkazský pastevecký pes.
Odborný závěr ForGenu je tedy jasný: „100% vlk se tu stěží vyskytuje. Buď je třeba změnit definici vlka, nebo přijmout hybridy.“
Podle jagdwechsel.com, 29. 7. 2019, redakce
Jan Šimůnek
30.7.2019 20:48 Reaguje na HunterSlovan
30.7.2019 14:48Miroslav Vinkler
30.7.2019 15:42 Reaguje na Slovan2019
24.7. Estonsko - oběť žena, nevyprovokovaný útok, poranění obličeje
28.4. Ázerbájdžán- čtyři vesničané pokousáni vlkem-
25.6. Kosovo - chlapec napaden vlkem na poli -střední poranění
19.3. Gruzie - žena napadena vlkem na dvoře - zraněna
12.3. Rusko, Amur - tři muži a jedna dívka pokousáni vlkem
7.3. Tádžikistán - smrtelný úrok vlčí smečky na dvě ženy
atd., atd.
Zdroj : https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_wolf_attacks
Pokud tomu tak je, potom je pouze otázkou času a četnosti vlčí populace,kdy obdobný jev nastane i v našem regionu.
To neříkám já, ale je to důsledek platnosti teorie pravděpodobnosti.
Jan Drapák
30.7.2019 19:29 Reaguje na Miroslav VinklerJinak samozřejmě to dřív nebo později někdo smaže, takže kdyžtak záznam. https://uloz.to/!iYu1SprwiTZ5/vlciutokcr-jpg
Miroslav Vinkler
30.7.2019 21:17 Reaguje na Jan DrapákSpíše si myslím, že prokazuje skutečnost, že autor je schopen falzifikovat cokoli, aby dosáhl svého cíle.
Jan Drapák
31.7.2019 07:53 Reaguje na Miroslav VinklerHunter
2.8.2019 11:43 Reaguje na Jan Drapákpavel peregrin
30.7.2019 15:45 Reaguje na SlovanSlovan
30.7.2019 17:07 Reaguje na pavel peregrinChovatelé se budou muset přizpůsobit. Je spousta řešení jak ochránit stáda před vlky. Nejlepší jsou samozřejmě psi - fungují úplně všude a s dobře vycvičeným pasteveckým psem nemusíte mít ani žádné ploty. Vlčí smečka vám nezaútočí na dvojici Kavkazských nebo Anatolských psů. Jsou to plemena speciálně pro tento účel vyšlechtěna, jsou mnohem větší a mohutnější než vlk. Jsem pro, aby stát tyto psy majitelům zaplatil a klidně i jejich výcvik. Furt lepší než to dávat do ohradníků a podobných nesmyslů.
Jan Knap
30.7.2019 17:26 Reaguje na SlovanSlovan
30.7.2019 18:04 Reaguje na Jan Knappavel peregrin
30.7.2019 17:36 Reaguje na SlovanSlovan
30.7.2019 18:15 Reaguje na pavel peregrinCvičil ste někdy nějakého psa ke konkrétnímu úkolu? Pes je velice inteligentní zvíře, které pokud je správně vycvičené, tak dělá jen to, co chcete vy respektive k čemu byl vycvičen. To samozřejmě závisí na šikovnosti psovoda. A správně vycvičený pes vám sám od sebe člověka prostě nenapadne (pokud dotyčný nezaútočí na stádo).
Nevím proč by to měli platit lidé a spolky. To je naprostá hloupost. Dotace jsou na kdejakou kravinu a na tohle by neměli být? Proč? Jen proto, že s návratem vlka malá skupinka lidí nesouhlasí? On by chovatel přeci měl sám od sebe počítat s rizikem které s chovem ovcí souvisí...
pavel peregrin
30.7.2019 19:18 Reaguje na SlovanCo se týká toho placení, stojím si za tím. Píšete, že dotace jdou na kdejakou kravinu a v tom s vámi vřele souhlasím. Jen potom nevím, proč portfolio kravin rozšiřovat ještě o toho vlka. A že chovatel by měl počítat s rizikem, které mu někdo UMĚLE vytvoří? To se nezlobte, ale to je ptákovina na entou.
Slovan
31.7.2019 06:26 Reaguje na pavel peregrinJak uměle? Vlk je přirozenou součástí přírody, patří tam, stejně jako rys, orel, medvěd, jestřáb a jiní predátoři. Tak proč by stát neměl pomoci chovatelům tím, že jim koupí psa a zaplatí jeho výcvik? Chtějí-li chovatelé pomoci, pak lepší pomoc než správně vycvičený pastevecký pes není. Vlk se těch psů bojí už kvůli jejich velikosti a mohutnosti.
pavel peregrin
31.7.2019 10:54 Reaguje na SlovanOpakuji vám znovu, že tvrdý kavkazský ovčák, skutečně ostrý a vycvičený k ochraně stáda, by se podle mě nedal v našich podmínkách použít, protože ten pes nekompromisně zabije vše, co není součástí stáda a je to tak správně. Je to jediný pes, který v případě špatného nebo neodborného přístupu dokáže zaútočit na svého majitele.
A co se týká toho slova uměle- samozřejmě , že uměle, protože vlk zde byl již dávno vyhuben a jeho introdukce je umělá.
david matoušek
31.7.2019 11:30 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
31.7.2019 12:30 Reaguje na david matoušekSlovan
31.7.2019 13:00 Reaguje na david matoušekhttps://www.youtube.com/watch?v=RpbjE40PPsI
https://www.youtube.com/watch?v=CSlfxYgf5F8
https://www.youtube.com/watch?v=365kNf1T7Mc
david matoušek
31.7.2019 13:27 Reaguje na SlovanSlovan
31.7.2019 17:11 Reaguje na david matoušekJan Šimůnek
1.8.2019 19:19 Reaguje na SlovanJosef Jakubů
4.8.2019 22:37 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
5.8.2019 12:45 Reaguje na Josef JakubůKarel Zvářal
5.8.2019 15:27 Reaguje na Josef JakubůTakže knížecí rady městských teoretiků "pořiďte si kavkazáka" můžou vést k tomu, že vlka (když půjde kolem) jistě zažene, ale určitě také řádně vystraší svou agresí neznalé turisty do té míry, že budou volat policii. Tak jako paní s rodinkou, když ji samec nutrie (údajně obrovský potkan) "brání v projítí po cyklostezce". Přitom jen loudil pamlsek...
Hunter
5.8.2019 16:57 Reaguje na Karel Zvářalhttp://www.timberwolfinformation.org/de-can-tourism-save-wolves-in-germany/
Karel Zvářal
5.8.2019 18:06 Reaguje na HunterA teď vážně. V článku pro "místo pro vlky i lidi" zazněly pádné argumenty, proč tu nechci nadvládu vlka chráněného na věčné časy a nikdy jinak. Vím z dokumentů, co dokáže s populací volně divokých zvířat. Zprostředkovaně o chovatelích, jaké nervy jim nájezdy vlků působí. A jak správně napsal MV, vždy dám přednost členité krajině utvářené pastvou, než opuštěné a zarostlé býlím či sukcesí po úspěšném tažení fanatických ekologistů.
Josef Jakubů
5.8.2019 23:23 Reaguje na Karel Zvářalpavel peregrin
6.8.2019 10:12 Reaguje na Josef JakubůJosef Jakubů
6.8.2019 20:57 Reaguje na pavel peregrinJan Šimůnek
30.7.2019 21:01 Reaguje na SlovanNáklady na vlky by měli platit ti, kdo si jejich návrat přejí, nebo se na něm dokonce aktivně podílejí. Jednoduše proto, že by za svoje chování měli nést odpovědnost. A já osobně bych šel tak daleko, že bych po nich požadoval i odpovědnost trestní.
Protože v současnosti jsou introdukovatelé vlků jen parazitický póvl, který škodí většině společnosti (ty dotace na ploty a psy atd. jdou i z kapes těch, co tu žádné vlky nechtějí), aniž by za to, co napáchal nesl sebemenší odpovědnost.
Když váš pes někoho pokouše, tak platíte jak mourovatej a v některých případech jdete i sedět. Opravdu nevím, proč by tohle nemělo platit i pro vlky a ty, co je zavádějí do naší přírody.
Slovan
31.7.2019 06:32 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
31.7.2019 07:53 Reaguje na SlovanSlovan
31.7.2019 12:02 Reaguje na Jan Šimůnekpavel peregrin
31.7.2019 15:37 Reaguje na SlovanSlovan
31.7.2019 16:35 Reaguje na pavel peregrinhttps://www.navratvlku.cz/o-vlkovi-potrava-a-zpusob-lovu/
Pro 50 vlků jsou ty statisíce spárkaté příliš velké sousto na regulaci a navrácení k přirozeným stavům. Co tam máte dál?
pavel peregrin
1.8.2019 07:06 Reaguje na SlovanJan Šimůnek
1.8.2019 07:17 Reaguje na SlovanKde jsou k dispozici hospodářská zvířata na pastvě, tak tam vlci na zvěř útočit nebudou, maximálně se nakrmí zdechlinou nějakého nedohledaného postřeleného kusu.
Jan Šimůnek
1.8.2019 19:21 Reaguje na SlovanKarel Zvářal
1.8.2019 19:55 Reaguje na Jan Šimůnekhttps://zpravy.tiscali.cz/tanec-s-vlky-po-svycarsku-masovy-vrah-je-stale-na-uteku-303162
Hunter
5.8.2019 10:14 Reaguje na Slovanhttps://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0129379
Jan Šimůnek
30.7.2019 20:53 Reaguje na SlovanJarek Schindler
31.7.2019 15:24 Reaguje na SlovanSlovan
31.7.2019 17:05 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
1.8.2019 00:21 Reaguje na SlovanSlovan
1.8.2019 13:18 Reaguje na Jarek SchindlerA ta druhá polovina žije kde? Vy jste tu napsal cosi o hustotě zalidnění a že v takto hustě zalidněné krajině nelze vytvořit místo pro divočinu. V Indii je ta hustota 4x vyšší a přesto mají skoro 73 000 km2 (2,2% plochy země) území určených jako "tygří rezervace". A toto území stále zvyšují. A ano, NP Šumava s Bavorským lesem mají nějakým 922 km2. Bíé Karpaty, které sousedí se slovenskou částí i Beskydy zde máme také. NP Mudumalai má nějakých 320 km2 a žije tam kolem 90 tygrů a dalších x jiných šelem. A zrovna v regionu, kde žije přes 550ob./km2. Takže zrovna Indie nám ukazuje, že to jde - jen se musí chtít. A to i přesto, že ani tam to ani zdaleka ideální není. Dalším příkladem může být třeba Rwanda.
Nevíte co vlk ke svému životu potřebuje? Ty vhodné podmínky zde již evidentně máme když se mu zde začíná dařit.
Jarek Schindler
1.8.2019 14:37 Reaguje na SlovanSlovan
1.8.2019 19:45 Reaguje na Jarek SchindlerAno, zase máte pravdu! NP Mudamalai je skutečně součástí komplexu 3 parků, které dohromady mají přes 2000 km2. Pak ste ale měl i uvést, že tygrů není kolem 90, ale nějakých 310-315. Na druhou stranu sem opravdu netvdil, že v NP Mudamalai je hustota zalidnění 550/km2. Park samotný je oficiálně bez lidí, ale region, kde je umístěn má skutečně takto velkou hustotu obyvatel na km2. Koneckonců je to jen reakce na vaše tvrzení, že v naší hustě zalidněné krajině (134/km2) chce někdo vytvářet krajinu, která bude vyhovovat šelmám.
"co jsem tak slyšel" - takže jedna baba povídala? Notááák.
pavel peregrin
1.8.2019 20:12 Reaguje na SlovanJarek Schindler
2.8.2019 22:37 Reaguje na SlovanBojí se, protože přírodě nerozumí a tak ji chtějí zničit místo toho, aby přírodě a těm zvířatům dali prostředí kde mohou svobodně žít ………No a já se vás pouze zeptal¸…. Chcete dát vlkům prostředí kde mohou svobodně žít pane Slovan??? Jak to chcete udělat??? Vystěhovat Sudety??? …….. atd. Ano, nějak nás nejde srovnávat s Indii . Naopak ta Indie je výborným příkladem střetu divočiny s civilizací a všech problému, který ten střet přináší.
Jan Šimůnek
7.8.2019 09:59 Reaguje na SlovanJan Šimůnek
30.7.2019 20:50 Reaguje na SlovanJarek Schindler
31.7.2019 15:09 Reaguje na SlovanJosef Jakubů
6.8.2019 00:12 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
9.8.2019 10:20 Reaguje na Josef JakubůJosef Jakubů
5.8.2019 23:50 Reaguje naMiroslav Vinkler
30.7.2019 17:571) Pokud vidíte vlka dříve, než vás uvidí, tiše odejděte. Buďte ostražití. Pamatujte: tam, kde je jeden vlk, je pravděpodobně více vlků. Vlci někdy putují sami, ale téměř vždy loví ve smečkách.
2) Couvejte zpátky pomalu, pokud vás vlk vidí. Vždy udržujte oční kontakt a nikdy se neotáčejte zády. Pokud se pokusíte utéct, zkuste udržet vlky před sebou. Pokud se vlci dostanou za vaše záda , mohou vás napadnout . Pomalu couvejte zpět a přitom mějte smečku na očích .
3) Nikdy neutíkejte, v mysli vlka se stáváte lovnou kořistí.
Zhluboka dýchejte a snažte se zůstat v klidu. Vlci cítí váš strach. Pokud panikaříte ztratíte schopnost bojovat za záchranu svého života.
Pokud vlk útočí, odrazte ho holí kameny, sprejem, nebo jakoukoli zbraní, kterou máte.
Najděte snadno obhajitelnou pozici: postavte se zády ke stromu nebo k velké skále. Nedopusťte , aby se vlci dostali za vás.
4) I pokud k napadení nedošlo, stále zůstávejte ve střehu. Vlci často útok opakují , a to i v relativně klidném prostředí
Pokud je vás více nikdy se nerozdělujte. Vlk si vybírá ty nejzranitelnější.
5) Cílem vlků je najít nejslabší článek ve skupinách kořisti. Dívají se na vás všechny jako na kořist. Nejpravděpodobněji budou zaměřeny na děti, protože jsou nejmenší a nejslabší. Když vlci útočí na lidi, napadají v naprosté většině případů děti .
Tyhle rady pocházejí z USA , povětšinou z Aljašky.
To je bezva, ale hustota osídlení tam je 0,5 obyvatele na km2.
V ČR je to 134 obyvatele/km2.
Hunter
30.7.2019 18:05 Reaguje na Miroslav VinklerJan Šimůnek
30.7.2019 21:05 Reaguje na HunterMiroslav Vinkler
31.7.2019 19:05Leitmotivem diskuze je přece otázka zda má vlk vůbec místo v naší krajině.
Pokud ano, tak za jakých podmínek ?
Problémem je přece to, že naše společnost teprve začala tuto otázku zkoumat.
Nemůžeme slepě aplikovat extrémní řešení- nechat vlka ať si dělá co chce.
Nemůžeme ale aplikovat 0vé řešení -šelmu fyzicky zlikvidovat.
Je zřejmé že řešení leží mezi těmito krajními hranicemi a úkolem exekutivy,správních orgánů, soudů i dotčené veřejnosti a postižených farmářů je společně formulovat práva a povinnosti státu, farmářů i veřejnosti a dojít k jejich průniku, který bude označen za veřejný zájem na ochraně této kontroverzní šelmy a stanoví podmínky řešení. Včetně možnosti regulace vlčí populace.
To by se také mělo promítnout do znění Programu péče o vlky.
Proto vzbuzuje mé obavy fakt , že tento tvořený základní dokument je svěřen prozatím do péče sympatizantů s vlky pod gescí AOPK +MŽP neboť by se mělo jednat o vyvážený dokument přijatý na základě konsensu zúčastněných stran.
Nebude to jednoduché, ale je to možné a tento postup je nejblíže k tomu, co označujeme jako spravedlivé řešení.
Jan Šimůnek
1.8.2019 07:32 Reaguje na Miroslav VinklerV reálu se čeká ne nějaký průšvih typu vlci přepadnou a zadáví nějaké děti. Pak lidi vezmou na Anyry a Slovany vidle a AOPK dopadne jak novoměstští radní před 600 lety. Což taky není řešení, ale tihle lidé by alespoň nemohli blábolit, jak moc tu občané vlky chtějí. A dotyční jsou, bohužel, příliš intelektuálně omezení a ideologicky zaťatí na to, aby jim to došlo a včas zařadili zpátečku.
A průběžně poroste podpora stran s "antiekologickým" programem, hrozící likvidací toho mála užitečného, co z ekologie je (viz Bolsanaro v Brazílii).
Druhou věcí je, že o žádný "návrat vlka" ve skutečnosti nejde. To, co se nám sem tihle lidé snaží nacpat, jsou psi s přimíšením vlčí krve (mnohdy velmi malým), jak bylo zmíněno o pár diskusních příspěvků výš. Jejich ochranářská a ekologická (ve smyslu ekologie jako vědy a ne totalitní ideologie) hodnota je tudíž prakticky nulová.
Hunter
2.8.2019 11:40 Reaguje na Miroslav VinklerLenka Č.
5.8.2019 14:21 Reaguje na Miroslav VinklerTedy vlk ano, regulace ano. Nejsem odborník, tudíž nejsem schopná tyto podmínky stanovit.
Riziko konfliktu je zde vždy a je třeba s ním počítat - ale popravdě, více problémů, zranění a úmrtí způsobí člověku (ať už úmyslně či neúmyslně) člověk, než zvíře.
Jan Šimůnek
7.8.2019 10:03 Reaguje na Lenka Č.A úvaha na téma kolik lidí zahyne při dopravních nehodách nebo při konfliktech s jinými lidmi není nic jiného než oprášení onoho "slavného" výroku: "A u vás zase bijou černochy".
Miroslav Vinkler
4.8.2019 18:50V r. 2012 roztrhala vlčí smečka ošetřovatelku (30 let), a to přímo ve švédské zoologické zahradě v Kolmårdenu, střední Švédsko.
Incident byl teprve po dvou letech soudně projednáván, rozsudek padl až
v r. 2018.
Soud rozhodl takto, rodina dostane 1 mil. SEK odškodnění, bývalý ředitel ZOO podmínku za zanedbání bezpečnosti na pracovišti, čtyři vlci budou po 6 letech !!! utraceni.
Oběť byla považována za jednoho z nejlepších znalců vlků v ZOO, smečku znala od mláďat po dospělé a považovala je za socializované, aby se mohli stýkat s lidmi, zaměstnanci i návštěvníky, a to v rámci projektu "Blízký kontakt s vlkem" jehož účelem bylo od šířit "skutečné" znalosti o vlku , který měl špatnou pověst zvířete nenáviděného po staletí.
Karel Zvářal
4.8.2019 20:11 Reaguje na Miroslav Vinklerhttps://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/182847-kojoti-pokousali-kanadskou-pisnickarku-utok-neprezila.html
Karel Zvářal
4.8.2019 20:40 Reaguje na Karel Zvářalhttps://cz.sputniknews.com/videoklub/201801266665318-kojot-utok-muz/
Miroslav Vinkler
4.8.2019 21:16 Reaguje na Karel ZvářalVe Švédsku dokonce začali prodávat ochranné vesty pro psy proti napadení.
Technický popis: Tato bezpečnostní vesta chrání vašeho nejlepšího loveckého kamaráda před útokem aniž by to ovlivnilo schopnost psa pohybovat se.
Chrání také přední část a krk.
Ochranná vesta je jasně viditelná se silnými barvami a reflexní vrstvou.
2 vrstvy kevlaru od Dupont ™ varianty XP-103.
Jedna vrstva Dynafeltu.
Nepromokavá
Cena : 3495 SEK cca 8500 CZK.
Nekup to !
Jan Šimůnek
5.8.2019 09:21 Reaguje na Miroslav VinklerČech M.
5.8.2019 17:19 Reaguje na Miroslav VinklerHunter
5.8.2019 11:18 Reaguje na Miroslav VinklerDěvče evidentně bláhově uvěřilo mantře zachraňbrouků "Když budete hodní na velké predátory, budou oni hodní na vás".
https://web.archive.org/web/20080322230933/http://www.wolfpark.org/Articles/Wyman.html
Čech M.
5.8.2019 17:09 Reaguje na HunterKaždý rok jen u nás zastřelí myslivci několik lidí, většinou své kolegy. Statisticky je tedy nekonečně větší šance, že mě zabije v lese myslivec, než Vlk.
https://www.idnes.cz/zpravy/cerna-kronika/myslivec-zastrelil-muze.A130805_090638_brno-zpravy_lva/diskuse
Není u nás znám případ zabití člověka vlkem.
Jan Knap
5.8.2019 19:04 Reaguje na Čech M.Samozřejmě příroda je narušena, už nebude nikdy jako dřív a tak na většině území musí zasáhnout člověk a lovit tam , kde chybí predátoři, protože ti se jinak loví i navzájem a tím se také redukují.
Jan Knap
6.8.2019 00:41 Reaguje naJan Knap
6.8.2019 00:41 Reaguje naJan Šimůnek
7.8.2019 10:05 Reaguje naČech M.
5.8.2019 16:51 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
5.8.2019 17:37 Reaguje na Čech M.Když uvedu konkrétní případ smrtelného útoku smečky na člověka, jsem uveden na pravou míru tím, že se jedná o "incident" ze ZOO.
Když jeden z přispěvatelů přihodí druhý smrtelný útok ,nikoli ze ZOO, (Wolf Park, USA) ,argumentujete tím,že ročně se postřílí více myslivců mezi sebou.
Stejně účelově dodám, že zemřelo na silnicích v ČR r. 2017 / 502 osob , a proto je nutno auta zakázat.
O tom přece diskuze nebyla. Stěžejní otázka zní, zda vlk do dnešní krajiny patří a pokud ano, tak za jakých podmínek.
Takže se držme tématu a nikoli emocí.
Čech M.
6.8.2019 00:08 Reaguje na Miroslav VinklerVe skutečnosti většině diskutujícím ( myslivcům) nejde o lidi a už vůbec ne o ovce (těch zemře víc při přepravě na jatka), ale o to, že "jim" po lese pobíhá škodná a žere jim jejich maso z pečlivě přemnožených chovů, které tady působí daleko větší škody, než všichni vlci v Evropě dohromady. A místo , aby se starali o tohle, tak tady radši šíří paniku o marginálním problému.
Miroslav Vinkler
6.8.2019 15:30 Reaguje na Čech M.Záleží na úhlu pohledu. Nedávno jsem mluvil s farmářem,kterému vlci strhli šest-sedm ovcí. Dotyčný nehořekoval nad nimi, ale nad dalšími 50ti, které musel nechat utratit.
Ptáte se proč ? Ovce byly v těžkém stresu a přestaly dojit, došlo k zanícení mléčných žláz. A tak pomohla pouze jatka, stav potvrdila odborná veterinární zpráva.
Vezmu-li pouze 1500 Kč/kus, jsme na 57x1500= 86 tis.Kč.
A to je pouze ztráta "materiálu". Kde jsou ostatní náklady a jak by vypadal účet ,nedej bože, pokud by se jednalo o plemenné stádo.
Knížecí rady - pořiďte si ovčácké psy, vybudujte ohradníky a elektrické ohrady, odhaduji s ohledem na cca 200-300 ovcí na 1 mil.Kč. A kdo bude hradit provoz a údržbu těchto zařízení/rok ? Farmář ? Nebo mu nasype MŽP+ AOPK?
Nebo je ve veřejném zájmu nechat farmáře zbankrotovat a poslat je s rodinou na pracák a sociálku?
A zanedbanou krajinu v pohraničí bude udržovat vlčí populace s úředníky a aktivisty ?
Nestavím se nesmiřitelně proti návratu vlků na naše území. Jsem však nemile překvapen bezbřehou naivitou AOPK a některých aktivistů blouznících o koexistenci vlka a člověka v kulturní krajině počátku 21. století.
To už není chybný názor, to je diagnóza.
To je doslova obdoba zmaterializované chiméry alchymistů blouznících o elixíru života anebo romantické snaze vynálezců sestrojit perpetum mobile.
Ostatně není se co divit, nedávno jsem četl článek velmistra vlků,jistého M.K. z Brna, který farmaření s ovcemi nazval "byznysem" .
Bylo mi dopřáno navštívit salaše na Slovensku,Srbsku i Bulharsku, mihl jsem se i u Poláků - Beskydy.
Dotyčný pak zcela jistě není při smyslech, spíše ho chytl fantas, což je pravděpodobně povinná kvalifikace některých lidí podílejících se na tvorbě Programu péče o vlky v gesci AOPK.
Jakže to řekl ředitel AOPK ČR Pelc v LN ?
"… součástí kulturního prostředí je tedy vlk, koroptev, zdravý les.“
P.S. Abych nezapomněl - smrtelný útok vlka na člověka - nikoli v ZOO ani speciální vlčí oblasti- ale ve volné přírodě :
" 8. března 2010 - 32letý učitel školy Candice Berner byl napaden a zabit vlky při běhání u jezera Chignik, poblíž malé vesnice na Aljašském poloostrově. Bernerovo tělo bylo vlky odtaženo. Stopy naznačovaly až čtyři zvířata,která mohla zaútočit. Dva vlci podezřelí z útoku byli zastřeleni pracovníky Aljašského ministerstva pro ryby a zvěř. Testy na vzteklinu u zabitých zvířat byly negativní."
Ale Vy tady vlky nechcete, sám to píšete v další větě, protože ti co je tu chtějí jsou prý blouznivci a uvádíte i důvody.
Je to Váš názor, máte na něj právo a tím je to vyřešeno.
Já tady zase nechci přemnožené kozosrny, které sežerou všechno, co má listy a taky s tím nic nenadělám.
Mimochodem , ten mrtvý na Aljašce byla žena, je to moc smutný případ, ale sami píšou, že to byla bezprecedentní událost.
Hunter
7.8.2019 05:39 Reaguje naTen druhý případ se stal v roce 2010 (8.3.2010) na Aljašce. Obětí byla skutečně žena, Candice Berner, věk 32 let. Při vyšetřování byla použita analýza DNA, která potvrdila napadení vlky.
Zdokumentovaných případů napadení lidí vlky je však mnohem více.
Miroslav Vinkler
7.8.2019 10:17 Reaguje naPro vás a podobné.
1) návrat vlka do ČR je v pořádku
2) nejsme však na Aljašce nebo Švédsku,
Norsku a máme tady hustě osídlenou
krajinu s farmáři
3) společnost si teprve vytváří názor jak se
k vlkovi postaví
A tento společenský názor by měli společně formulovat všichni,jichž se to týká - ochranáři,MŽP/AOPK , farmáři, myslivci, samosprávy .
Bohužel se staví jedno jediné dogma zastřešené MŽP , a to nadšenci neregulovaného vstupu vlka do ČR.
Je nezbytné včas a dopředu určit pravidla, která zcela jasně vymezí vztah mezi tímto predátorem a společností. A opakuji,tato pravidla musí být vyvážená ke VŠEM stranám.
A musí být také vymahatelná.
My dnes nemáme ani pravidla, ani poskládaný tým,který by je tvořil.
Vyjádřeno sportovně, farmáři v poločase prohrávají 3:0 a pokud se zavčas nezmátoří bude to na konci 6:0 , a to bez možnosti sehrát odvetný zápas.
Hunter
7.8.2019 12:45 Reaguje na Miroslav Vinkler1 ALKA Wildlife o.p.s., Lidéřovice
2 Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Praha 1
3 Ústav biologie obratlovců, v.v.i., Akademie věd České republiky, Brno
4 Zoologická zahrada Jihlava
5 Univerzita Palackého, Olomouc
6 Agentura ochrany přírody a krajiny ČR
7 Muzeum města Ústí nad Labem
8 katedra zoologie Přírodovědecké Fakulty UK, Praha
9 DAPHNE ČR - Institut aplikované ekologie, České Budějovice
10 Český nadační fond pro vydru
Rybářů se nikdo na nic neptal a podle představ těchto eko je potřeba rybáře edukovat, že vydra vlastně těm rybám dělá strašně dobře a rybáři sou blbci, co tomu jen nerozumí :-) :-). Výsledky jsou viditelné :-) :-) a podle toho to taky dopadá.
Tak proč by to teď eko chtěli udělat jinak.
Miroslav Vinkler
7.8.2019 13:49 Reaguje na HunterTěch je hodně, ale jedno z nich je akceptace Směrnice o ochraně stanovišť a druhů...
A tam zaspal stát, který měl zavčas nejlépe v meziresortním řízení , zavčas tyto otázky řešit v předstihu.
A ne čekat až se to stane a pak bezradně rozhazovat rukama.
Stejně jako u kůrovce.
Z obecného pohledu se jedná o standardní ukázku selhání úlohy státu při zajišťování práv svých občanů. To je tak, když jsou politici odtrženi od života.
Hunter
7.8.2019 14:46 Reaguje na Miroslav VinklerJan Šimůnek
8.8.2019 09:54 Reaguje na Miroslav VinklerOna EU je do jisté míry jen pokračováním druhé světové války ze strany Německa (případně "hybridním" začátkem té třetí).
Nicméně vybruslit se z toho dá elegantně: Odchodem z EU.
A ty tisíce hovadin, prosazených ekologickými pazgřivci, bude možné zrušit a dopad tohoto zrušení hodit na váhy na misku s výhodami czexitu.
Jan Šimůnek
8.8.2019 09:49 Reaguje na Miroslav VinklerNavíc je třeba si uvědomit, že v ekologických organizacích je až na pár výjimek jen parazitický odpad, nevytvářející žádné pro společnost cenné hodnoty. Na rozdíl od těch zemědělců a pastevců ... A tento fakt by měl být brán v potaz při vážení argumentů jednotlivých skupin.
Čech M.
8.8.2019 15:05 Reaguje na Miroslav VinklerNebojte, situace se nějak vyvine a obávám se, že nakonec v neprospěch velkých šelem, které ale do zdravého ekosystému patří, ne že ne.
Jiná věc je jestli tady alespoň kus zdravé přírody někde chceme. Já ano.
Jan Šimůnek
9.8.2019 08:46 Reaguje na Čech M.Časem prvního vážného průšvihu s oběťmi na životech klidně může být první polovina příští dekády.
Jan Šimůnek
7.8.2019 10:13 Reaguje na Čech M.Bez ohledu na hříchy myslivců, kteří udržují zvěř na naprosto neúnosných stavech (najdete tu články, pod nimiž se k tomuto faktu vyjadřuji velmi kriticky a nesmlouvavě a jsem zastáncem použití v krajním případě i vhodné infekce k redukci těchto stavů na přijatelnou hodnotu, pokud si myslivci nedají říct a neudělají to sami).
A pokud tady dojde k nějakým případům, jaké níže popisují Miroslav Vinkler a Hunter, tak bůh budiž milostiv zachraňvlkům, protože rozzuřená veřejnost jim milostivá rozhodně nebude - nedávno jsme vzpomenuli 600 výročí první pražské defenestrace, mohlo by to skončit stejně, nebo ještě hůř.
Hunter
7.8.2019 12:48 Reaguje na Čech M.Čech M.
8.8.2019 15:36 Reaguje na HunterPřitom je to šelma , která není člověku nebezpečná a škodí na hospodářských zvířatech velmi málo.
Proč je tedy pytlačena je jasné.
Klišé uvádíte tedy vy. Možná jste poctivý, ale to já znal i jednoho poctivého taxikáře v Praze.
Jarek Schindler
10.8.2019 07:14 Reaguje na Čech M.Jarek Schindler
9.8.2019 10:27 Reaguje na Čech M.Miroslav Vinkler
7.8.2019 16:25A dál uvedeno : " Velké šelmy potřebují pro svůj život dostatek životního prostoru a dostatek potravy. Úspěšná reprodukce vlků a rysů v oblasti Javorníků potvrzuje skutečnost, že stavy spárkaté zvěře, jejich přirozené potravy, jsou v současnosti v dané oblasti vysoké ” , následně doplněno knížecími radami pro farmáře - " Pracovníci v ochraně šelem zároveň upozorňují chovatele, že by měli svá stáda zabezpečit před útoky velkých šelem kvalitním oplocením nebo pořízením pasteveckých psů , "Na přítomnost vlčí rodiny by nyní měli brát zřetel chovatelé hospodářských zvířat na horských samotách a zejména v noci řádně zabezpečovat své ovce, kozy a telata a předcházet tak konfliktním situací,“ upozornila Dana Bartošová ze Správy CHKO Beskydy.
Tak to je přesně to, co kritizuji. Zjevnou neschopnost státu chránit majetek občanů-farmářů - a neposkytnout žádné informace veřejnosti ,co dělat,potkáme-li velkou šelmu.
Navíc doplněno zjevně zavádějícími informacemi,že vlci se živí především spárkatou zvěří.
Pravděpodobně nejkvalitnější odbornou prací v Evropě ,čím se vlci živí , poskytl několikaletý vědecký výzkum na Pyrenejském poloostrovu nazvaný :"Potrava ohroženého Pyrenejského vlka ( Canis lupus signatus ) v krajině ovládané člověkem ve středním Portugalsku ".
Cituji :" Od roku 2011 do roku 2014 bylo odebráno celkem 295 vlčích scatů z transektů distribuovaných po celé studované oblasti, které byly prozkoumávány měsíčně. Analýza ukázala vysokou závislost iberského vlka na hospodářských zvířatech.
Dominovala domácí koza (62%), dále kráva (20%) a ovce (13%); jediným divokým kopytníkem přítomným v analýze byl divočák (4% )."
Citace: Torres RT, Silva N, Brotas G, Fonseca C (2015)
I laika musí zarazit obrovský rozdíl v údajích podávaných na české straně - 2 %
hospodářská zvířata, zbytek zvěř. Portugalci v kulturní krajině došli ke zcela opačným údajům - 4% zvěř, zbytek hospodářská zvířata.
Kde soudruzi z NDR udělali chybu ?
Jan Šimůnek
8.8.2019 09:55 Reaguje na Miroslav VinklerČech M.
8.8.2019 15:55 Reaguje na Miroslav VinklerU nás, kde je spárkatá zvěř silně přemnožená a zároveň odvyklá na přítomnost šelem, bude situace dramaticky jiná.
Miroslav Vinkler
8.8.2019 17:04 Reaguje na Čech M.Vlk je vrcholový a inteligentní predátor a je-li postaven před volbu nahánět zvěř nebo přejít ke "švédskému stolu" ve formě bezbranných ovcí, je jeho volba celkem předvídatelná. Dovolím si predikovat, že vyskytne-li se v jeho teritoriu dítě bez dospělého,zachová se takto :
"V úterý 26. června 2018 došlo v Bieszczadech – polském pohoří na jihovýchodě země – asi 8 kilometrů od hranice se Slovenskem a Ukrajinou k pokousání dvou dětí (8 a 10 let) vlkem."
/Šelma poté zastřelena, geneticky čistý vlk, test na vzteklinu negativní./
Ano, situace bude dramaticky jiná.
Karel Zvářal
7.8.2019 18:26Je dobře, že se o problému diskutuje, naprosto se s autorem v pohnutkách shodnu. Mám rád přírodu, mám rád vlka, ale v rozumných počtech. Když vyjdu z ocitovaného výroku o kulturním prostředí a porovnám si jej s realitou -( ...už dávno v tom mám jasno! Zatímco dříve jsem zakopával o koroptev a zajíce co pár desítek metrů, dnes je vidím leda na fotkách nebo ve "sváteční den". Kdo, nebo co za to může, nechť si čtenář laskavě domyslí, příp. dohledá. Napovím: jenom chemií či obřími lány to není...
Jan Šimůnek
8.8.2019 09:57 Reaguje na Karel ZvářalHunter
8.8.2019 12:16 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
8.8.2019 13:03 Reaguje na HunterHunter
8.8.2019 13:18 Reaguje na Jan ŠimůnekJarek Schindler
9.8.2019 10:37 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
14.8.2019 10:16 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
14.8.2019 21:25 Reaguje na Jan ŠimůnekČech M.
8.8.2019 15:42 Reaguje na Karel ZvářalDrobná zvěř je zdecimovaná na celém území už desítky let a je to hlavně díky modernímu zemědělství.
Miroslav Vinkler
8.8.2019 17:09 Reaguje na Čech M.Znehodnocuje půdu, povrchovou i podzemní vodu, doslova ničí přirozené hydrologické poměry v území.
Čech M.
8.8.2019 20:14 Reaguje na Miroslav VinklerKarel Zvářal
8.8.2019 18:17 Reaguje na Čech M.http://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivost/Myslivost/2017/Leden-2017/Zachranime-sycka
Čech M.
8.8.2019 20:49 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
8.8.2019 21:14 Reaguje na Čech M.Hunter
12.8.2019 10:16https://www.bild.de/regional/thueringen/thueringen-aktuell/thueringen-deutschlands-teuerste-woelfin-60394676.bild.html
Celkové náklady cca 168 000 EUR, z toho jen cca 10 tis. EUR náhrada přímých škod, zbytek monitoring, fotopasti, DNA atd.
Slušný kšeftík pro zachraňbrouky. Začínám chápat tu skutečnou motivaci k ochraně.
Jan Šimůnek
14.8.2019 10:19 Reaguje na HunterHunter
12.8.2019 10:26Pročpak se asi německé MŽP nechce vyjádřit k tomu, kdo je poskytovatelem služeb?
Lov vlka stál Dolní Sasko 83 000 eur, ale úspěch se zatím nedostavil
9. srpen 2019
83 000 eur stál doposud spolkovou zemi Dolní Sasko neúspěšný lov vlka ze smečky v okrese Nienburg, který přeskočil plot a zabil hospodářská zvířata. Velkou část nákladů hradí „poskytovatel služeb.“ Doposud bylo fakturováno přibližně 48 200 eur. K tomu, kdo je poskytovatelem služeb, se německé ministerstvo životního prostředí nechtělo konkrétně vyjádřit.
Lov do živolovných pastí?
Poslanec Strany zelených a bývalý ministr zemědělství Christian Meyer mezitím vyjádřili předpoklad, že poskytovatelem je výrobce živolovných pastí. Do pastí budou vlci odchytávání a následně u nich bude provedena analýza DNA. Pokud se ukáže, že jedno z chycených zvířat je hledaným vlkem, může být následně zastřelen: podle Meyera je tato bezpečná identifikace naprosto nezbytná.
Vlk bude loven do konce srpna
Země žádá zabití vlka kvůli tomu, že překonal plot a zabil několik krav. Lov byl povolen koncem ledna a potrvá do 31. srpna. Zatím se však zdá, že je šelma stále naživu a pohybuje se v oblasti o rozloze přibližně 600 km2 v okrese Nienburg.
Nepřiměřené náklady
Meyer kritizuje výdaje na lov vlka jako nepřiměřené, protože jsou mnohem vyšší než kompenzační platby, které doposud země platila. Ve třech případech, kdy zvíře překonalo ploty odolné vůči vlkům a napadlo skot, poskytla země zemědělcům celkem 2 400 eur. Útok na ovce stojí kolem 430 eur, jak vyplývá z žádostí.
Vlk může být vybaven vysílačkou
Podle ministerstva stojí personál pro lov vlků zemi mnohem více: asi 31 600 eur. Mezi další položky patří například „náklady na aktivaci telemetrických obojků.“ Znamená to, že hledaný vlk byl vybaven vysílačkou? Ministerstvo se k tomu nechtělo vyjádřit.
Nejprve „Kurti“, nyní „GW717M“?
Pokud existuje vysílačka, mohlo by se hledání zvířete s oficiálním jménem „Jedinec vlka GW717m“ výrazně zrychlit. V dubnu 2016 byl s oficiálním souhlasem odstřelen vlk, protože napadl psa a neměl strach z lidí. Zvíře zvané „Kurti“ bylo vybaveno vysílačkou a mohlo být snadno lokalizováno. „Kurti“ byl první legálně zastřelený vlk v Dolním Sasku.
Podle ndr.de, 7. 8. 2019, redakce
Hunter
15.8.2019 08:11https://www.spiegel.de/wissenschaft/natur/woelfe-so-viel-kostet-der-wolf-in-deutschland-a-1281258.html