https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslavn-bobek-nejvyssi-oceneni-pro-zoo-praha
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: Nejvyšší ocenění pro Zoo Praha

23.10.2021
Kůň Převalského, Miroslav Bobek a ocenění WAZA Conservation Award.
Kůň Převalského, Miroslav Bobek a ocenění WAZA Conservation Award.
Foto | Monika Dolejšová / Zoo Praha
Po svém nástupu do Zoo Praha jsem hned první víkend strávil v kanceláři. Jak jinak… Během onoho víkendu jsem sepsal i deset bodů, v nichž jsem se pokusil definovat náš budoucí přístup k projektům na ochranu ohrožených druhů v přírodě; ty byly a stále zůstávají jednou z mých priorit. Na základě tohoto dokumentu jsme potom začali podporovat či přímo realizovat řadu in situ projektů. Za jeden z nich, Návrat divokých koní, jsme nyní obdrželi nejvyšší možné ocenění, jakého se může zoologické zahradě dostat: WAZA Conservation Award.
 
Jde v pořadí o šesté toto vyznamenání, které Světová asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA) udělila. Zařadili jsme se tak do skutečně úctyhodné společnosti.

Hned první WAZA Conservation Award získal v roce 2016 Durrell Wildlife Conservation Trust, který založil legendární Gerald Durrell – a byly to právě jeho zásluhy o ochranu ohrožených druhů na Madagaskaru i jinde, které o udělení ocenění rozhodly. Následovaly americké Monterey Bay Aquarium (2017) vyznamenané za úsilí o ochranu oceánů, australská Taronga Zoo (2018) oceněná za množství projektů v celé řadě zemí, švýcarská Zoo Zürich (2019) za čtvrtstoletí práce v národním parku Masoala na Madagaskaru a Georgia Aquarium (2020) za všestranný přínos ochraně žraloků obrovských.

A letos se tedy seznam držitelů plakety WAZA Conservation Award rozrostl o Zoo Praha a Návrat divokých koní. Pod tímto názvem sice obvykle vnímáme aktivity poslední dekády, zejména přepravu koní Převalského do Mongolska, ale nemůže být pochyby o tom, že nejvyšší ocenění je dnes v Praze s přihlédnutím k veškerým zásluhám naší zoo na záchraně koně Převalského, tedy za to, co prochází téměř celou její devadesátiletou historií.

Poděkování a vděk tak musím směřovat nejen k současným pracovníkům Zoo Praha, ale i k celým generacím jejich předchůdců. Stejně tak si poděkování zaslouží náš zřizovatel, hlavní město Praha, který pochopil, že snaha o ochranu biodiverzity je nejdůležitějším úkolem moderních zoologických zahrad. Zapomenout ovšem nemohu ani na mnoho našich partnerů a spolupracovníků u nás i ve světě. A v neposlední řadě je třeba poděkovat také všem návštěvníkům a příznivcům naší zoo.

Udělení WAZA Conservation Award je událostí, která přesahuje prostředí zoologických zahrad a která nemá význam jenom pro Prahu. A nic mi neudělá větší radost, než když alespoň malým dílem přispěje k tomu, aby ochraně biodiverzity byla věnována větší pozornost.


reklama

 
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha a autor řady knih, například knihy Ryšavý knihovník.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist