https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslav-bobek-louce-a-papucka.ne-to-neni-z-haska
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: Louče a papučka. Ne, to není z Haška

8.7.2024
Mada modrotemenný v Zoo Praha. Podle Názvoslovné komise ČSO nyní alexandr modrošíjný.
Mada modrotemenný v Zoo Praha. Podle Názvoslovné komise ČSO nyní alexandr modrošíjný.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Jaroslav Hašek by asi zblednul a objednal si něco ostřejšího. Když si v pražských putykách vymýšlel velrybu sírobřichou nebo pačuchu jelení dráždivou, dělal si bohapustou legraci. To Názvoslovná komise České společnosti ornitologické své výplody myslí vážně. Pojmenovává a nyní bohužel hlavně přejmenovává jednotlivé ptačí druhy a generuje perly, jako jsou louče černohrdlé nebo papučka žhnoucí. I nechtěnému humoru se lze zasmát. Bohužel naprostý chaos, který takto vzniká, budí jenom zlost.
 
Což o to, práce na českém názvosloví ptáků je ostře kritizována už velice dlouho. Před třemi desetiletími, kdy existovala česká jména jen pro 15 procent ptačích druhů, se skupina ornitologů vedených respektovaným Karlem Hudcem pustila do vymýšlení nejrůznějších novotvarů. Současně se snažila česká ptačí jména uvést alespoň do určitého souladu s poznatky systematiky, a některá již zavedená začala měnit.

Seznam nových a pozměněných jmen, nad nímž se tehdy ornitologové pozastavovali a ještě častěji rozčilovali, by zabral hodně velkou plochu. Z nově vzniklých jmen to jen namátkou byli muchálek neklidný, plžojed bažinný nebo květosavka zvonková a z přejmenování kupříkladu velechvost (původně lyrochvost), tkalčík, přádelník (oba snovači), či dokonce bobolink (předtím vlhovec). Ale budiž. Základní záměr byl v pořádku a nejrůznější zhůvěřilosti mohly doznat oprav a úprav.

Činnost současné Názvoslovné komise se však ubírá jiným směrem. Přejmenovává ptačí druhy tak, aby jejich nová jména respektovala aktuální systematické poznatky či – což je ještě horší – aby byla i jinak „správnější“ a „lepší“. Výsledkem jsou nejen zmíněné louče černohrdlé a papučka žhnoucí, ale nejnověji například i naprosto přeorané názvosloví papoušků.

Jména jsou přitom nesmírně důležitá. V „odborných kruzích“ se sice zvládneme domluvit i za pomoci vědeckého názvosloví, ale naším úkolem je také komunikovat s nejširší veřejností. Představujeme lidem jednotlivé druhy, snažíme se o nich poskytnout zajímavé a důležité informace a často také vysvětlujeme, proč jsou ohrožení.

Když se ale řekněme mada modrotemenný změní na alexandra modrošíjného, můžeme s touto prací začít od začátku. Navíc o „novém“ alexandrovi modrošíjném se samozřejmě nikdo nikde nedočte … Zcela bez nadsázky: tyhle hry se jmény jdou nejen proti snahám o vzdělávání, ale v případě ohrožených druhů i proti zájmům jejich ochrany.

Charakteristické přitom je, že Názvoslovná komise nesahá na jména českých ptáků, například sýkor, které by v její logice sýkorami vlastně už ani být neměly. To by členové ornitologické společnosti své názvoslovné komisaře hnali! Ale když jde o cizokrajné druhy, tak se může cokoli. Přitom s těmi, kdo jména exotických ptáků používají nejvíc, tedy s chovateli a ochranáři, Názvoslovná komise nekomunikuje.

„I ten největší filosof se často neubrání nějaké blbosti,“ napsal svého času Jaroslav Hašek. Ale tady je těch blbostí přece jen přespříliš. České názvosloví ptáků se tímto způsobem nejenom nesmí dál měnit, ale musí se také vrátit do stavu před rokem 2021!

Mimochodem, víte, jak se dříve jmenovaly louče černohrdlé a papučka žhnoucí? Káně černohrdlá a kolibřík žhnoucí.


reklama

 
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha a autor řady knih, například knihy Ryšavý knihovník či Snídaně s Její Excelencí.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Tomáš Grim

Tomáš Grim

9.7.2024 11:23
Podaří se k 35. výročí její existence škodící činnost Názvokazné komise konečně zastavit?
Kontext:
https://www.tomasgrim.com/cs/novinky/pi-tvorba-ceskeho-ptaciho-nazvoslovi-co-s-ni
Odpovědět
Tomáš Grim

Tomáš Grim

24.7.2024 12:42
Výbor ČSO zrušil Názvoslovnou komisi ČSO:

https://www.birdlife.cz/vybor-cso-zrusil-nazvoslovnou-komisi-cso/

Uživatelé děkují - za konečně rozumné rozhodnutí, které respektuje názor těch, kterých se názvosloví týká především: tedy ne NK, ne ČSO, ale milionů odborných i laických uživatelů. Nicméně se domnívám, že ČSO mohla reagovat, jak slíbil v listopadu 2023 předseda výboru ČSO, časově adekvátně, tedy loni v zimě - vina za naprosto zbytečné vyhrocení situace tedy plně padá na bedra ČSO. Ostatně důvody zrušení komise jsou ty, které jsem psal ve své stížnosti před 8 (osmi) měsíci.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist