https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslavn-hruska-je-voda-opravdu-nase
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Hruška: Je voda opravdu naše?

9.5.2020
Sucho je katastrofické a hrozí, že budeme čelit vysychajícím řekám.
Sucho je katastrofické a hrozí, že budeme čelit vysychajícím řekám.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Miroslav Hruška Tisem / archiv autora
Jak na konci dubna přiznává ministr životního prostředí Richard Brabec, sucho je katastrofické a je nejhorší za posledních 500 let. Pan ministr připouští, že pokud se nestane zázrak, budeme čelit vysychajícím řekám, některé menší toky úplně vyschnou a některé obce budou muset být zásobovány cisternami.
 

Takováto situace trvá již od roku 2014 a patrně začala už daleko dříve. Tím dříve myslím dobu, kdy skončilo plánované hospodářství a všeho se ujala páně Klausova neviditelná ruka trhu. A tak se neplánovaně, bez přemýšlení a chaoticky začaly budovat průmyslové, obchodní, skladové a další zóny, obchodní centra, dálnice a stovky dalších kolosálních až monstrózních podniků a naše země se rychle začala měnit na betonovou poušť. I přesto, že vláda a ministerstva byla před tímto včas varována, kapitál bohužel zvítězil nad rozumem a vítězí stále.

Že je sucho a neprší tolik, co dříve, je jen jedna z příčin současného stavu. Ale těch příčin je daleko více. Zkusme se na ně podívat.

O tom, že se se staví bezhlavě a bez rozmyslu, svědčí to, že v minulosti byly továrny, sklárny, mlýny, papírny a další vždy stavěny v blízkosti potoků, řek, či rybníků. To znamená tam, kde byl zdroj užitkové vody pro jejich potřebu. Dnes se takovéto podniky klidně postaví na zelené louce, nejlépe na zemědělské půdě a v mizivém množství na brownfieldu. Ty doby, kdy například mlýny byly na každém potoce či u rybníka, jsou dávno pryč a mlýny poháněné elektřinou mohou být i uprostřed pole. To jsou ovšem ty menší příčiny. Ty velké jsou tam, kde se postaví například obrovské sklady Amazonu o rozloze několika desítek hektarů, nebo takové podniky jako je NEXT TYRE, který bude vyrábět ročně údajně 11 milionů pneumatik a další jako jsou automobilky TPCA nebo HYUNDAI.

Takováto monstra potřebují pro svou činnost také ohromné množství elektřiny, plynu a hlavně vody. A kde ji vezmou? No přece jedině pod sebou, to znamená ze spodních vod. A tato voda se už pod zem nevrátí, stejně jako dešťová voda, která se pod zem nedostane přes beton nebo asfalt. Pak odteče kanalizací pryč.

Kromě toho tato betonová monstra potřebují pro svou činnost také zajistit dopravu materiálu a odvoz hotových výrobků. Ve skutečnosti to nejsou továrny, ale montovny, které sestavují výrobky z dovezených dílů. A tady se nejedná o stovky nebo tisíce kamionů. Jde o statisíce, možná miliony kamionů, které ničí naše silnice, dálnice, ale hlavně naše životní prostředí. A tyto kamiony zase potřebují pro sebe další stovky a tisíce silnic a dálnic. A kde se postaví? Zase na zemědělské půdě či lesích. Nevadí, že přitom devastují vodní toky a cesty spodní vody včetně pramenů. A o tu, jak říká pan ministr Brabec, katastrofu, je postaráno.

A proč se v titulku ptám, zda je voda skutečně naše? Každý Čech či Moravák ví, čí je posvícení. Samozřejmě naše. Ale u vody to už bohužel neplatí. O naši vodu se dnes dělíme snad s půlkou světa. Ať už je to Francie, Holandsko, Německo, Anglie, Čína, Jižní Korea, Japonsko a desítky dalších, které potřebují vodu pro svou činnost u nás. A je tu další katastrofa. Samozřejmě nám za vodu zaplatí, ale to nám ji nenahradí. S tímto faktorem zřejmě nikdo nepočítal, nebo zapomněl počítat. A na to už naše voda nestačí.

Svého času nám pan Klaus, předseda vlády a prezident ČR tvrdil, že se všemi problémy si poradí a vyřeší je neviditelná ruka trhu. Jsem tedy zvědav, kdy ta ruka začne řešit katastrofu s nedostatkem vody. Patrně ta ruka zchromla. A tak si myslím, že ji asi budeme muset řešit sami a bude to hodně těžké a drahé. Pokud se ne co nejdříve, ale ihned nevzpamatujeme a nezačneme dávat přednost životu před zisky, přijde ta katastrofa tak rychle, že se ani nebudeme stačit divit.


reklama

 
foto - Hruška Miroslav
Miroslav Hruška
Autor je bývalý starosta obce Tisem, angažuje se v Alternativě středočeské D3.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (52)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

9.5.2020 09:43
Na co tak může potřebovat montovna vodu? Tam akorát montují, nic nevyrábějí :-)
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

11.5.2020 07:30 Reaguje na
Hloupého umíš hrát dobře... nebo to nehraješ?
Odpovědět
MH

Miroslav Hruška

12.5.2020 14:32 Reaguje na
Hyundai Nošovice spotřebuje za rok 680 000 m3 vody, Tpca Kolín spotřebuje za rok 258 000 m3 vody. A tak dále.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

9.5.2020 10:05
Hyundai, závod Nošovice , spotřeba vody na 1 auto cca 2m3. Výroba v r. 2018 činila 340 300 ks.

2 x 340 300= 680 tis. m3 / rok
-----------------

TPCA Kolín , spotřeba 1,17 m3/ auto , počet aut/rok 2016......220 606

220 606 x 1,17= 258 109 m3/rok

(z oficiálních údajů Hyundai, Nošovice a TPCA Kolín)

Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

9.5.2020 20:23 Reaguje na Miroslav Vinkler
No jo, voni se tiu dělnasové po šichtě mejou. Chcete jim to zatrhnout?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.5.2020 17:43 Reaguje na Miroslav Vinkler
Dobře, celkově jste někde na miliónu kubíků, ta voda jde ale do kanalizace a pro přečištění je možno jí používat na závlahy.
Ovšem JE Dukovany spotřebuje za rok 31.5 miliónů kubíků vody jen do odparu.
A dnes rozhodli, že tam postaví další blok o výkonu asi 1300 MW.
Odpovědět
ig

10.5.2020 20:02 Reaguje na Pavel Hanzl
No a? Když se ta voda neodpaří v Dukovanech, tak odteče Jihlavou do Svratky, Dyje, Moravy, Dunaje a Nilu a nakonec stejně skončí v moři. Říční voda je pro krajinu ztracená, tak je zbytečné pro ní brečet.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.5.2020 06:13 Reaguje na
Tu vodu by bylo možno použít na závlahy, přehrada Dalešice zadrží snad 100 miliónů kubíků.
Ale to nepíšu proto, že bych chtěl JED vypnout, energii potřebujeme taky velmi nutně. To je jen pro srovnání, že ty Nošovice atd. nejsou takový zlo.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

11.5.2020 12:44 Reaguje na Pavel Hanzl
No ještě lépe by bylo, kdyby ta voda zůstala v půdě a podloží, kde nám teď chybí... v přehradě chybí voda jen vodohospodářům a jejich pokřivenému pohledu na vodní režim v krajině, nikomu jinému...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.5.2020 18:01 Reaguje na Lukáš Kašpárek
A to HDP, které Nošovice vytvoří a všechny platy zaměstnaců, subdodávek, služeb atd. bychom dostali z Paroubova Marsu.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

9.5.2020 16:24
On je to sice na jednu stranu hezký článek, na druhou stranu ale vůbec neodpovídá na otázku, čím se lidé budou bez těch vyjmenovaných společností živit.

Každý ví, že být automontovnou Evropy není zrovna nějaká výhra ... ale nikdo už neví jak přejít k takové formě podnikatelské činnosti, která bude mít výrazně nižší dopady na životní prostředí a současně dokáže adekvátním způsobem uživit ty, které v současnosti živí například ten automobilový průmysl.

A pokud někdo jo, tak s chutí do toho, já myslím, že když se mu to povede, tak bude právem veleben a nejen na ekolistu.

Co se týče povzdechu nad ošklivým trhem ... centrální plánování jsme tu už měli. A že by to byla nějaká výhra ...
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

9.5.2020 18:18 Reaguje na Svatá Prostoto
Jen poznámka : Že by centrální (státní) neplánování byla výhra, to už vůbec nelze říct, stačí jen si vzpomenout na nedávný (a budoucí) nedostatek technicky vzdělaných vysokoškoláků a přebytek absolventů VŠ v oborech politologie, media, právo a dalších podobných oborech či studiích.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

9.5.2020 20:22 Reaguje na Jiří Daneš
Žádný nedostatek technbicky vzdělaných vysokoškoláků není, to je mýtus. Technmicky vzdělaný vysokoškolák je placen, jako technicky vzdělaný vysokoškolák, a ne jako uklízečka vagonů, ale pouze tehdy, když jej povýšili na vedoucího oddělení po 25 letech. Na techniícké VŠ se za komoušů chodilo jen proto, protože z toho koukala kratší vojna. A imbecilové Vašeho kalibru si myslí, že když si ti VŠ technici s výjimkou ICT polepšili oproti průměru o 20 procent, že tam bude někdo chodit. Takže tak, vy komoušský mysliteli.
Odpovědět
ig

9.5.2020 21:04 Reaguje na Daniel Višňovský
Nerozumím pointě :-) Sám jsem šel ještě za komoušů na technickou vš protože mě to zajímalo a protože jsem to nedělal jen kvůli vojně a abych se pak zašil v nějaké konstrukční kanceláři, měl jsem odvždycky vysoce nadprůměrný příjem. Ti, kteří to dělali stejně a ze stejného důvodu na tom byli finančně podobně a stejné je to doteď. Technicky orientovaných vzdělaných lidí máme stejné procento jako vždycky, protože víc lidí v populaci to prostě nebaví nebo to nezvládnou.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

9.5.2020 21:24 Reaguje na
Jenomže jasi soudruhové Danešové postrádají ty VŠ techniky právě v těch konstrukčních kancelářích, a hořekují, že je ČR montovna. A zkuste se podívat, kolik absolventů opouštělo například strojní fakulty před 1989, kolik v polovině 90. let, kolik na přelomu tisíciletí, a kolik nyní. A zkuste se oprostit od toho Vqašeho rudokurevského vyjadřování, to jete mohli tvrdit za komoušů že vlastníte nějaké lidi, dnes už to je jaksi out. Mimochodem, vedle lékařů prchají z ČR právě strojní a elektroinženýři. Tudíž jich zde těžko může být stejné procento, obzvlásště v kombinaci s tím, že dnes například strojní fakumty opouští o něco více, než polovina absolventů proti tomu,co opouštělo fakulty před 1989. A to v polovině 90. let bylo daleko hůře, a začalo ser to vzpamatovávat až okolo roku 2005,m částečně díky bakalářským programům. A porovnejte to s tím, kolikanásobně vzrostl počet VŠ absolventů celkově. Ano, to píšete správně, to odměnování VŠ techniků se zlepšilo po roce 2000, aby se to nyní začalo navracet tam, kde to bylo. A mimochodem, vy jste byl asi pěkná rudá kurva, že? On totiž po VŠ šel do konstrukční kanceláře skoro každý. Pravda, vy rudá verbež jste měli výjimky.
Odpovědět
ig

9.5.2020 21:35 Reaguje na Daniel Višňovský
Ponechávám bez odpovědi...
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

9.5.2020 21:45 Reaguje na
Je dobré si přiznat, že jste v argumentační nouzi.
Odpovědět
ig

9.5.2020 22:18 Reaguje na Daniel Višňovský
Ne, vy jste hulvát.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

9.5.2020 22:24 Reaguje na
Já na rozdíl od Vás jsem netvrdil, že vlastním nějaké lidi. Myslím, že nevolnictví tu bylo zrušeno v roce 1776, ne? Takže psát, cituji : Technicky orientovaných vzdělaných lidí máme stejné procento jako...konec citace, je nemístné, nemyslíte? Ano, to bolševici vykonávali vlastnické právo na všem, včetně lidí.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

9.5.2020 22:26 Reaguje na
Jinak zkuste tu Vaši argumentaci zevšeobecnit pro všechny VŠ obory, protože dle této by musel být i procento absolventů humanitních oborů konstatní, a opakje pravsdou, je jich násobně více, než před 1989.
Odpovědět

Jan Škrdla

10.5.2020 20:13 Reaguje na Daniel Višňovský
1. konstatování - ig má tentokrát pravdu, vyjadřujete se jako hulvát.

2. otázka - co jste dělal za bolševika vy? Přikládal v kotelně?

3. výzva - buďto si přečtěte pravidla diskuze, nebo jděte do zadele.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

12.5.2020 13:14 Reaguje na Jan Škrdla
2. Studoval strojní inženýrství. Vy jste kydal hnůj, nebo pásl krávy?
Odpovědět

Jan Škrdla

12.5.2020 22:54 Reaguje na Daniel Višňovský
Chodil jsem do mateřské školky.
Jinak kydat hnůj je daleko prospěšnější činnost, než kydat špípnu na někoho koho pořádně neznáte.
Zkuste si to přebrat a dále diskutovat na úrovni vysokoškoláka.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.5.2020 08:47 Reaguje na Daniel Višňovský
Pro vás je sprostota argument? Přečtěte si pravidla diskuse a račte vypadnout.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

12.5.2020 13:15 Reaguje na Pavel Hanzl
Zkuste věcně vyargumentovat, co jsem napsal.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.5.2020 09:01 Reaguje na Daniel Višňovský
"rudokurevského vyjadřování", "rudá kurva,"
Tohle je zcela mimo pravidla, račte vypadnout.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

14.5.2020 19:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Měl jsem štěstí na vynikající učitele, kteří mne učili nazývat osoby, věci, a procesy pravými jmény a označeními.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

15.5.2020 11:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Pro mne je sprosté tvrzení, že někdo vlastní lidskou bytost. Pro Vás ne?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

10.5.2020 16:25 Reaguje na Jiří Daneš
Když tohle někde slyším nebo čtu, tak se musím smát, protože absolventů technických VŠ jsou spousty ... jen ale nekončí v technických profesích, ale všude možně jinde. Klasickou sférou jejich uplatnění je finanční sektor. Ostatně, podobná situace je u absolventů pedagogických fakult, a pokud vím, i například u středního zdravotnického personálu není situace o mnoho lepší.

Je tedy čistě na jednotlivých společnostech aby absolventům příslušných oborů vytvořily takové podmínky, že u nich tito budou chtít pracovat.
Odpovědět
ig

10.5.2020 20:04 Reaguje na Svatá Prostoto
Je to pořád jak to bývalo. Jeden z deseti absolventů ČVUT se stane špičkovým technikem, o jaké se firmy perou a zbytek se uplácne kam zrovna umí a jaký je zrovna zájem.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

11.5.2020 07:34 Reaguje na Svatá Prostoto
Pokud chceme žít vv lepší zemi, tak si první musíme volit lepší politiky.... celé téma vody je +- jen v jejich rukou....
Odpovědět
va

vaber

9.5.2020 16:55
kdyby dnes byly obce zásobovány vodou ze studní jaké bývaly dříve, je polovina lidí bez vody, díky hlubokým vrtaným studním se katastrofa odsouvá ,to co teče dnes v řekách je voda z těchto vrtů, přírodní prameny vysychají jeden za druhým a nebo voda z nich teče jen někdy. Brzy se bude muset řešit vlastnictví vody, až si lidé začnou stahovat vodu jeden druhému,tím že si nechají prohlubovat studně a získají vodu na úkor souseda, a potom se možná začne řešit i to který podnik je potřeba a který ne a kde pro něj vzít vodu. Optimisti věří že zaprší a debaty o vodě nebudou třeba, nebo to vyřeší neviditelná ruka trhu ,agenti s teplou vodou budou mít zisky.
Odpovědět
ig

9.5.2020 21:05 Reaguje na vaber
Jistě, a to vlastnictví vody se zove neviditelná ruka trhu :-)
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

9.5.2020 20:25
Když se ten protobolševickej autor obouvá do Nexenu, tak by mohl vědět, že za těch báječných bolševiků nebylo na místě toho Nexenu pole, ale vojenské letiště, kde kerosin tekl proudem, a nejenom do nádrží, a že i z těch nádrží netekl kerosin pouze do spalovacích komor. Zřejmě je vyučený na komunistického lampasáka.
Odpovědět
JK

Jan Kropáč

9.5.2020 20:34
Chápu Ekolist jako časopis zaměřený diskusi a řešení ekologických témat. Nevím, co tady takový článek dělá? Jsou to jen nepodložené názory jednoho pána.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

9.5.2020 22:58
Pro mne zajímavý článek. Vůbec jsem si před tím neuvědomomovala, že tyhle montovny na "zelené louce" mají tak obrovskou spotřebu vody a že tato voda je nevratně odebírána ze zásob spodních vod. Úhrnem to za několik let může být takový objem vody, že se vedle sucha může jednat o další významný faktor způsobující úbytek spodních vod. Teď máme z montoven ekonomický prospěch, ale je dobré si uvědomit, za jakou cenu.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

11.5.2020 07:47 Reaguje na Majka Kletečková
Z montoven mají ekonomický prospěch majitelé v zahraničí, ne lidí v ČR..
Odpovědět
ig

11.5.2020 10:12 Reaguje na Lukáš Kašpárek
On tam nikdo nepracuje, nedostává plat, nejsou na ně navázaní žádní subdodavatelé, ... ?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

11.5.2020 13:17 Reaguje na
Kdyby jste někdy dělal v nadnárodní korporaci, tak víte, že v ČR zůstane jen nadrobeno pro pokrytí nákladů + jako držhubné pro top management, který má za úkol ušetřit na všem včetně mezd pro svoje podřízené a všechno ostatní teče do kapes úplně jinam.... proč si myslíte, že je tu tolik firem z celého světa? Protože máme vysoké platy a celkově tu podnikání stojí hodně peněz a kladou se zde silné podmínky pro nepoškozování ŽP? Nene, naopak...

Jsme pořád levná pracovní síla, která jen dělá co se řekne a to proto, že je to pro majitele těchto firem nadmíru výhodné. A TO NEJEN FINANČNĚ! ALE ČR ANI NEDĚLÁ TAKOVÉ ŠTRÁCHY S EKOLOGIÍ A ŽP CELKOVĚ.... STÁT TUTO ZEMI ZAPRODAL A DÁL ZAPRODÁVÁ ZA KRAJÍC CHLEBA... PROČ? PROTOŽE SI OBYVATELÉ ČR SVOJÍ ZEMĚ NEVÁŽÍ A TUTO VELEZRADU TOLERUJÍ TAK JAKO VŠECHNO.... LIDÉ SI TU TOTIŽ NEVÁŽÍ ANI SEBE SAMA....

Sice se to postupně mění, ale jen velice pomalu... aktivity s vysokou přidanou hodnotou si nadnárodní korporace (většinou vývoj a výzkum) nechají doma a aktivity, které "může dělat i obyvatel ČR", a kterými by si ničili ŽP a zdraví svých voličů se přesunou sem do ČR.....

Navíc... i když je nějaká dceřinka úspěšná, tak jen živí ty méně úspěšné po celém světě a sama má jen na náklady.. o větší investice se zase žádá poníženě matku.....

Takže jen dál opěvujte "naše chlebodárce".... opěvujete tím naši domácí neschopnost a tupost.....
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

12.5.2020 13:21 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Nemáte pravdu, ČR je nejdražší montovna na světě. Musíte ČR porovnávat se zeměmi, které měly v roce 1990 obdobnou výchozí pozici. Bělorusko, Ukrajina, Polsko, Kazachstán, Litva, Madarsko, Bulharsko, Rumunsko, Slovensko, Estonsko, Lotyšsko, atd. Ve všech ostatních zemích, jsou ty mzdy nižší, a ve většině dalších nižší ekologické standardy. Mimochodem, jak vysvětlíte, že v těch montovnách mají za nekvalifikovanou práci vyšší mzdy, než v českých firmách za kvalifikovanou? A to ty české soukromé firmy platily svého času podstatně lépe, než státní podniky. Takže zkuste hledat příčinu, příčinou není to, co se dělo po roce 1989, ale před rokem 1989.
Odpovědět
JL

Jaromír Lukavský

10.5.2020 09:13
"tato voda je nevratně odebírána ze zásob spodních vod." no ona se ta voda balí a přidává k těm autům, nebo vypaří, nebo co? Dnes už snad není problém jí vyčistit a použít na závlahy, nebo recyklovat do technologie. V nejhorším jde do toku (doufejme vyčištěná). J.L.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

10.5.2020 10:35 Reaguje na Jaromír Lukavský
Bohužel hladina podzemních vod je hluboce pod normálem a nevypadá to zatím, že by mohlo dojít ke zlepšení. Pak usychají borovice, ztrácí se voda ze studní ... Nevím, jak končí voda z podzemí využívaná těmi montovnami, ale pokud odteče (byť vyčištěná, doufejme) do řeky, spodní voda se nedoplní. V tom vidím tu nevratnost.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

11.5.2020 13:27 Reaguje na Majka Kletečková
Je to jak píšete. Jsou sice i výjimky, které se snaží chovat zodpovědně a snaží se to prodat jako morální hodnotu svého podnikání, ale je to velice vzácné. A to jde paradoxně často o zahraniční firmy, které jsou aspoň v některých ohledech zodpovědnější.

Většina firem a to hlavně těch původem z ČR se snaží spíš obejít pravidla a již dnes platné zákony o nakládání s vodou... měli by například zavsakovat na pozemku, ale stálo by je to víc peněz, tak s pomocí nějakých úředníků nebo politiků a hlavně úplatků zařídí pokřivení reality tak, aby to vypadalo, že tu vodu prostě museli poslat do jednotné kanalizace....

Škoda, že tolik lidí v ČR pořád zavírá oči před touto znepokojivou pravdou.... nemůžeme se potom divit jak to tu vypadá....
Odpovědět
JJ

Josef Jakubů

10.5.2020 12:08
V Izraeli je všechna voda majetkem státu, odpadní se shromažďuje, čistí a používá v zemědělství. Teď možná kecám, ale kdesi jsem četl, že vodu tam mají levnější, než u nás. V absolutním čísle.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.5.2020 17:47 Reaguje na Josef Jakubů
My bychom měli vyrazit maximálním tempem směr Izrael, jenže s tím, co máme ve vládě, namáme šanci.
Navíc v Izraeli mají moře a velmi dobrou technologiii odsolování.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.5.2020 17:59
Já mám pocit, že je to celé nějak jinak. Zpevněné plochy všeho druhu tvoří u nás sotva 10% povrchu země, zbytek je většinou v gesci zemědělství.
V Brně po pádu komunistů klesla spotřeba vody snad na pětinu? desetinu? protože zbankrotovaly všechny velké fabriky. Proto cena šla raketově vzhůru a dnes příliš spotřeba nestoupá. Nevím jak je to v celostátním měřítku, ale máme spotřebu vody asi výrazně nižší, než za komára.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

11.5.2020 08:02
Stejně jako mnoho dalších je i toto příčina nedostatku vody v ČR... a stejně jako u jiných témat je vidět, že je neumíme vůbec řešit... hádáme se tu mezi sebou místo toho, abychom hnali ke zodpovědnosti ty co za toto celé mohou.... aktuálně vládnoucí politiky..... ti se musí velice smát, že mají v ČR v podstatě pohodu a klid na cokoliv.... lidi se "pobijí" mezi sebou a ani si mohou v naprosté pohodě škodit a pást se na jakémkoliv tématu....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.5.2020 08:45 Reaguje na Lukáš Kašpárek
To je fakt, voliči odsouhlasili korporátní systém vlády místo demokracie, tak se nesmí divit. Ale příčina sucha to není, ta je v poškozeném vodonosném proudění z Atlantiku způsobené globálním oteplením. A do toho přispíváme svými uhelnými elektrárnámi, které odmítáme odstavovat.
Ale přizpůsobit suchu je pro nás zcela fatální otázka, inspiraci můžeme hledat v Izraeli. Jenže uděláme co? Korporátní systém vše progresivní blokuje, stát řízený jako firma musí krmit svého majitele. A to teď hned, další funkce nemá.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

11.5.2020 13:44 Reaguje na Pavel Hanzl
S Izraelem bychom se srovnávat neměli... je to klimaticky úplně jiná země a nejen klimaticky... podle mého je to srovnání, které účelově zavedl Babiš nebo jemu podobní, kteří si chystají obyvatele na další podraz... jde o to, že stát a hlavně firmy jako je Agrofert to vidí jako další velký business, který jednak bude sloužit jen jeho účelům (vodu jen zemědělcům a podnikům) a navíc se ho chce přímo účastnit a podnikat v něm... (win-win řešení pro mocné, loss-loss řešení pro ostatní).

Zjednodušeně řečeno se Babišovi líbí to, co mu může získat ještě větší vliv a bohatství a to pak propaguje, přirovnává se, atd...

Zavání to ale privatizací vody (voda jen pro podnikání, ne pro veškerý život v ČR).... zavlažování totiž někteří chtějí použít v kombinaci s přehradami (logicky) a i proto je někteří tak moc chválí, prosazují je a lžou o jejich prospěšnosti....

Chceme vodu demokraticky pro všechny a všechno, tak jak nám to udává ústava ČR nebo jen pro mocné, kteří se nebojí zmocnit se jakkoliv životně důležitého zdroje? Podle mého nadmíru naléhavá otázka, kterou by si měl každý zodpovědět...

Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

11.5.2020 13:54 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Podívejte se na postoj vlády.... prosazují kanály, přehrady, nádrže, a jiné prasárny, ale naopak maximálně brání změně zemědělství, lesnictví, vodohospodářství, atd.....

Proč? Protože nechtějí, aby lidi měli vodu z toho co naprší a nějak se k nim přirozeně dostane... chtějí vodu privatizovat a vlastnit... první nám jí všem ukradnou tím, že brání přirozenému zadržování vody v krajině a pak nám jí budou ještě velkoryse prodávat hrubkami.... toto chceme????

Centralizovaná výroba energií tak funguje a nese to obří peníze mocným a bohatým a stále se zdražuje... to stejné chtějí někteří dosáhnout s vodou....

I proto by někteří chtěli sahat do ústavy.... protože dnes to legálně není možné....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.5.2020 18:09 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Přesně tak, teoreticky by stačily jedny volby, ale už jsme zašli příliš daleko a ta klika si už moc vzít nenechá.
Už jsme mimo demokracii a nejhorší je, že lidem to nevadí. Takže jdeme do další totality, která bude daleko horší, než ty předchozí. Protože nejen klimatická tragédie, ale i moderní technologie šmírování z toho může udělat přímo peklo.
Nejstrašlivější je čínský projekt zvaný "sociální kredit".
Odpovědět
SC

Stanislav Chytrý

13.5.2020 13:37
Podle serveru https://pravdaovode.cz/ ani moc ne. Většina zisků stejně jako vody nám odteče do zahraničí.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist