https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/na-jednani-rady-ministru-eu-podporte-gmo-jako-moderni-a-perspektivni-zemedelskou-technologii-otevreny-dopis-ministru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ivan Brezina: Na jednání Rady ministrů EU podpořte GMO jako moderní a perspektivní zemědělskou technologii – otevřený dopis ministru životního prostředí Liboru Ambrozkovi

2.12.2005
Vážený pane ministře, reaguji na otevřený dopis, kterým se na vás včera obrátili zástupci české pobočky nátlakové organizace Greenpeace. Vyzývají vás, abyste na nadcházejícím jednání Rady ministrů EU v Bruselu prosazoval pozastavení všech povolení pro dovoz, zpracování a využití geneticky modifikovaných rostlin (GMO) coby potraviny, krmiva či osiva pro pěstování. Jedjich výzva je zcela pochopitelná – pro organizaci Greenpace je totiž strašení údajnými riziky GMO součástí vyvolávání celosvětové hysterie, na kterou pak bezprostředně navazuje její fundraisingová kampaň (viz www.greenpeace.cz).
 
Jako nezávislý odborník a publicista vás vyzývám ke krokům přesně opačným – zasaďte se v Bruselu o co největší uvolnění tuhé ochranářské legislativy, která dosud v Evropě GMO brání ve větším prosazení. Na rozdíl od zástupců Greenpeace nejsem k tomuto požadavku motivován žádným finančním zájmem, ani nejsem nijak napojen na producenty GMO. Vyjadřuji jen hlas mlčící vědecké a občanské veřejnosti.

Zástupci Greenpeace označují nedávné povolení Evropské komise k uvolnění GMO na trh za “nedemokratické”. Opak je pravdou, protože demokracie je možnost volby. Jako spotřebitel chci mít možnost svobodně si v obchodě zvolit, zda výrobky z GMO kupovat či nikoli. Stejně tak by měli mít čeští zemědělci možnost svobodně se rozhodnout, zda chtějí GMO na svých polích pěstovat. Organizace Greenpeace nám chce tuto možnost volby upřít.

Kam takové nedemokratické potlačování vědeckého pokroku vede názorně ukazuje případ tzv. zlaté rýže (http://www.goldenrice.org). Tato GMO rostlina obsahuje zvýšené množství betakarotenu, prekurzoru vitamínu A. Její masívní nasazení v zemích Třetího světa by každý rok mohlo zabránit oslepnutí asi půl milionu dětí, trpícících nedostatkem tohoto vitamínu. Greenpeace se však z nepochopitelných důvodů snaží slibný humanitární projekt zastavit. Švýcarský genetic Ingo Portykus, který zlatou rýži vytvořil, je proto celkem oprávněně obviňuje z vysoce nemorálního chování (http://www.biotech-info.net/2_IP_response.html).

Otevřený dopis zástupců české pobočky Greenpeace navíc obsahuje vyložené lži. Jeho autoři tvrdí, že “poslední výzkumy potvrzují, že genetické inženýrství vede k nepředvídatelným a škodlivým vlivům na zdraví a životní prostředí”. Nic takového dosud žádná vědecká studie neprokázala.

Svět potřebuje GMO. Jde o perspektivní technologii, nabízející mimo jiné možnost řešení světového hladomoru. Více než deset let konzumace potravin vyrobených z GMO v USA je dostatečnou zárukou, že skutečné přínosy této technologie vysoce převažují nad potenciálními riziky. Evropa potřebuje GMO také proto, aby v obchodní a vědecké soutěži tragicky nezaostala za Spojenými státy.

Zástupci Greenpeace mají pravdu jen v jednom jediném tvrzení: “Je čas přijmout správná rozhodnutí ve prospěch životního prostředí, zemědělců a spotřebitelů”. Takovým rozhodnutím je ukončení nesmyslné ostrakizace a zákazů, které dosud GMO v Evropě svazují.


reklama

 
Ivan Brezina
Autor je ekologický publicista, na Přf UK vystudoval systematickou biologii a ekologii.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist