https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/nepodcenujme-vyznam-ekologicke-politiky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petr Petržílek: Nepodceňujme význam ekologické politiky!

2.5.2006
Je velice těžké hovořit o ekologii způsobem, který by zaujal pozornost na stejné úrovni jako například růst reálných mezd. Nicméně se o to pokusím a to tím, že objasním vztah mezi vážnými nemocemi a prostředím, ve kterém žijeme.
 
Dnes je samozřejmé, že pokud má někdo alergii, atopický ekzém, astma, či rakovinu, jde k lékaři, stanoví se diagnóza a léčebný postup. Ač se například v případě rakoviny, či těžkých astmatických nemocí u dětí jedná o skutečné neštěstí, věnuje se největší pozornost lékařům a medikamentům. Tedy koncovému řešení, nejde se po příčinách.

Opravdu chcete čekat na to až se vaše děti či děti vašich dětí budou potýkat s těmito nemocemi? Možná si říkáte, že se to vašich dětí třeba netýká. Jenomže všichni dýcháme stejný vzduch a žijeme ve stejném prostředí, a tak je tedy logické, že zhoršování životního prostředí bude mít negativní dopady nás všechny a výjimky budou skutečně mizivé. Osobně znám mnoho rodičů, kteří jsou nešťastní z toho, že jejich malý syn či dcera trpí astmatem, alergiemi či ekzémy. Také znám mnoho případů mladých lidí, kteří se potýkají s rakovinou a to v mnohých případech bohužel neúspěšně. Mnoho onemocnění, které se týkaly výhradně starších lidí je dnes záležitostí dvacetiletých žen a mužů.

Naše těla jsou indikátorem životního prostředí i způsobu života. Pokud budeme tyto signály vnímat pouze jako nutné zlo, které se třeba zrovna nám vyhne nepomůže nám již nic a nikdo. My si ale můžeme pomoci sami svým chováním a uvažováním. Jaké důkazy ještě chceme proto, abychom se začali zabývat vztahem mezi některými nemocemi a životním prostředím? Pokud neuděláme konkrétní kroky k ochraně životního prostředí, není již cesty zpět. Jakmile jednou totiž výrazně zasáhneme do přírodních procesů, které po tisíciletí vytvářely vhodné podmínky pro život na této planetě, obrátí se vše proti nám, což se již ostatně na úrovni globálního oteplování děje. Životní prostředí se nemůže dělit na levicové, pravicové či liberální, neboť je pouze jedno, to v němž všichni žijeme. Kvalita životního prostředí není odvislá od toho, která politická strana je u moci, ale podle toho jak si jej sami vytváříme.

Ekologický manifest, který prezentuje ČSSD, je právě oním krokem, který by měl zlepšit prostředí v němž žijeme a vychováváme naše děti. Jeho základní cíl je jasný. Snížit spotřebu energie. A to nejlépe ihned a v co možná největším množství. Dosažení tohoto cíle však nutně nemusí znamenat snížení kvality života tím, že budeme večer doma po tmě a v zimě. Náš záměr navrhuje taková řešení, která zachovávají naše zvyky a potřeby, ale s tím rozdílem, že celková spotřeba energie bude výrazně nižší. Toho lze dosáhnout využíváním alternativních zdrojů energie, obnovou zastaralých tepláren a elektráren s použitím špičkových světových technik a cílenou podporou využívání úsporných zařízení doma. Například využití slunečních kolektorů sníží rodinné náklady na teplo až o 20%. Zesílíme-li společně tento efekt podporou zateplení a regulací radiátorů vytvoříme ekologicky odpovědné opatření, které bude zároveň šité na míru naší kapse.

Osobně pokládám, za důležité zvýšit váš zájem o ochranu životního prostředí dokud ještě není pozdě. Již nám nezbývá příliš mnoho času na přemýšlení, a tak pokud chceme více alergií, těžší astmata a více zhoubných onemocnění mladých lidí, pak neberte má slova vážně. Pokud nevnímáme životní prostředí jako důležitý faktor pro náš život, nevnímáme jako důležité ani naše životy.

Bohatí jsou bohatí díky zdravé a bohaté kupní síle, kterou tvoří většina populace. Je tedy logické, že nemůžeme ušetřit na tom, když bohatým například v rámci rovné daně ještě daně snížíme, protože v ten moment stát přijde o veškeré finanční prostředky právě na obnovu zastaralých technologií do investic, které se týkají životního prostředí. Průměrný občan si totiž nemůže vybírat místo svého pobytu, a tedy nemůže ani investovat bez podpory státu do ekologických technologii, zatímco bohatší část populace ano. Z toho vyplývá jistá zodpovědnost bohatší části populace za ty ostatní.


reklama

 
Petr Petržílek
Autor je kandidát ČSSD na ministra životního prostředí
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist