https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ondrej-sramek-vrteti-psem-po-teplarnicku?ids%5Bx46999506e72bdbd85ccb317ee534164c%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ondřej Šrámek: Vrtěti psem po teplárnicku

20.5.2011
Ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek se pustil na tenký led, když v článku pro Ekolist píše, že:
 
    „Problematikou teplárenství se v poslední době zabývaly dvě nezávislé studie VŠE a VŠB, které jsou k dispozici na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu a každý se s nimi může seznámit. Obě dospěly k podobným závěrům. Potenciál úspor tepla je v České republice již v podstatě vyčerpán, když spotřeba tepla v bytové zástavbě klesla o více než třetinu. Kdo občas česká sídliště navštěvuje, tak ví, že většina oken a dveří je již vyměněna, zateplená je dnes i většina fasád.“

Motivace pana Hájka je zřejmá, lobbuje za centrální zásobování teplem, potřebuje jiřetínské uhlí a výrazné snižování spotřeby energie v budovách a decentralizace vytápění jsou jeho noční můrou. To ovšem není podstatné - nakonec já také lobbuji za úspory energie pro svého zaměstnavatele a nijak se za to nestydím. Lobbing (neboli prosazování zájmů) sám o sobě totiž není nic špatného. Důležité ale je jak lobbujeme a jaké argumenty používáme. Tady panu Hájkovi vyčítám zcela nepřijatelnou mystifikaci a manipulaci, které se v textu dopustil. Rozeberme si to podrobněji.

Pan Hájek tvrdí v zásadě tři hlavní věci:

      1. Potenciál úspor tepla je vyčerpán
      2. To prokazují dvě nezávislé studie
      3. Každý se o tom může přesvědčit, navštíví-li jakékoli sídliště

Podstatnou vadou na kráse textu pana Hájka je však to, že ani jedno z těchto jeho klíčových tvrzení není pravdivé. Potenciál úspor totiž zdaleka vyčerpán není, jím zmiňované studie nic takového nejen, že neprokazují, ale dokonce se tím vůbec ani nezabývají a návštěva sídlišť nás naopak přesvědčí o tom, že potenciál úspor v panelácích je ještě obrovský, nehledě na to, že paneláky tvoří necelou třetinu bytového fondu, přičemž zbylé dvě třetiny mají potenciál ještě větší.

Tato svá tři protitvrzení si dovolím rozebrat trochu podrobněji.

1. Potenciál úspor vyčerpán není (a v podstatě ani nikdy být vyčerpán nemůže)

Úsporná opatření nejsou statický fenomén. Není to tak, že provedu úsporné opatření (např. zateplení, či výměnu oken) a tím mám navždy vystaráno. Jedná se o dynamické ekonomické rozhodnutí, které na jedné straně zahrnuje náklady na dané opatření a na druhé straně výnosy ve formě realizovaných úspor. Obě tyto veličiny jsou proměnné. Úsporné technologie se neustále vyvíjejí a umíme tak realizovat větší úspory v čím dál více oblastech, ve kterých jsme to dříve neuměli. Na druhou stranu výnosy v podobě ušetřených peněz se neustále zvyšují s tím, jak roste cena energie, kterou nemusíme platit.

Znamená to, že zateplil-li jsem panelák před deseti lety šesti centimetry izolace, dnes si mohu trhat vlasy, že jsem tam nedal šestnáct, což se dává běžně dnes anebo dokonce dvacet šest, což se bude dávat za pár let. Není to ale jen o zateplení fasády a výměně oken, šetřit energii mohu řadou dalších opatření od chytré regulace topení přes řízené větrání s rekuperací tepla. To vše jsou technologie, které se stávají dostupnějšími a s růstem ceny energie přinášejí větší a větší úspory. Komplexními úspornými renovacemi necílíme na úspory v řádu dvaceti třiceti procent, ale osmdesáti či dokonce devadesáti procent. S tím, jak se spotřeba bude blížit nule, bude samozřejmě čím dál těžší jí dále snižovat, ale od tohoto bodu jsme dnes opravdu velmi velmi daleko. Hovořit o jakémsi vyčerpání potenciálu úspor je proto zásadní omyl a matení veřejnosti.

2. Studie VŠBTU ani VŠE o úsporách energie vůbec nemluví.

Studie VŠBTU hovoří o úsporách velmi stručně na straně 140: „Výroba centrálně vyráběného tepla má ale sestupnou tendenci z důvodů snižování potřeb v průmyslu, v domácnostech a v dalších sektorech konečné spotřeby tepla, vlivem úspor tepla a snižování ztrát.“ Studie tedy nejenže neprokazuje vyčerpání potenciálu, ale implicitně spíše předvídá další pokračování trendu úspor.

Studie VŠE je ještě zajímavější případ. Jediný výskyt slova „úspory“ se týká úspor primárních zdrojů spalováním odpadů (na s. 95). Jinak o potenciálu úspor v celé studii není ani jediné slovo (!), ačkoli v seznamu literatury na konci je citováno několik významných studií, které se tomuto tématu věnovaly. Neodpustím si poznámku: když jsem na VŠE vyučoval, za umělé „nafukování“ seznamu použité literatury bez jakékoli zmínky daného zdroje v hlavním textu jsem studenty vyhazoval od zkoušky. Je s podivem, že tým VŠE naopak za takovou studii dostal zaplaceno několik set tisíc…

3. Bytový fond v ČR je na tom energeticky stále ještě velmi špatně a potřebuje zásadní modernizaci směrem k mnohem vyšší energetické efektivitě

Studie Panelscan, která se zabývala reálným stavem zanedbanosti bytového fondu v roce 2009, ukazuje, že v segmentu panelových domů sice bylo rekonstrukcí zasaženo 55% bytů, ale v nepanelových domech, kterých je o něco méně, ale pořád hodně, pouhých 12% bytů. Celkově ve všech bytových domech dohromady (panelových i nepanelových) tedy zůstávají dvě třetiny bytů zcela nedotčeny rekonstrukcí. A navíc, jak již bylo zmíněno, ta třetina, která rekonstrukcí dotčena byla, v mnoha případech byla rekonstruována nedokonale, takže nevedla k dosažení možné úspory a bude tedy vyžadovat další rekonstrukce v budoucnu. A to jsme zatím zcela opomenuli kategorii rodinných domů, v nichž je druhá téměř polovina celkového bytového fondu a které jsou na tom energeticky ještě hůře, protože se zatím nezateplovaly tak masivně jako paneláky.

Ale jasněji, než všechny tyto statistiky, mluví praxe. Když je potenciál úspor vyčerpán, jak tvrdí pan Hájek, jak je tedy možné, že všechny programy zaměřené na úspory energie v budovách (Zelená úsporám pro domácnosti, Operační program životní prostředí pro veřejné budovy, atd.) byly v krátké době totálně vyčerpány anebo dokonce přečerpány, a přesto za branami ještě zbyly ohromné fronty dalších uchazečů, na které se nedostalo?

Pane Hájku, pojďme prosím vést konstruktivní a podloženou debatu o budoucnosti českého teplárenství. Vím, že před Vaším oborem leží nemalé výzvy, které nebude snadné řešit. Ale lepší pro členy Vašeho sdružení určitě bude, když nebudete zastírat realitu nepravdivými tvrzeními a místo toho jim raději nabídnete nějakou reálnou perspektivu a strategii pro teplárenství do budoucna.


reklama

Ondřej Šrámek
Autor pracuje ve firmě Knauf Insulation
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

opozdena reakce - 20. 6. 2011 - Ondrej Sramek

Omlouvam se vsem za opusteni teto diskuse, ale byl jsem docasne zahrnut jinymi zalezitostmi... Dovolim si jen zpetne nekolik malo poznamek:
1/ ad koncept "odpadniho tepla"
myslim ze toto je zavadejici pojem. odpadni teplo evokuje pojem, ze se jedna o jakesi teplo "zadarmo". pokud by to tak skutecne bylo, pak by mely platit dve veci. 1/ jak jiz upozornil pan svoboda, odpadni teplo by melo byt tak levne, ze by mu prakticky nic nemelo mit schopnost konkurovat. to ale neplati, protoze distribuce tepla samozrejme vyzaduje sve naklady 2/ na druhe strane by ale mela byt i konkurenceshopna elektrina v teplarnach vyrobena i za predpokladu ze teplo bude bez uzitku vypusteno. obavam se ale ze neplati ani jedna z techto podminek. to znamena, ze teplo z teplaren neni jakysi vedlejsi odpadni produkt, ale standardni produkt. jestlize nastanou podminky takove, ze tento produkt na trhu prestane byt konkurenceschopny, pak spravna otazka zni, zda je vubec zivotaschopny cely obchodni model.

2/ CZT je ve verejnem zajmu
toto je castecne pravda, protoze centralni spalovani muze byt environmentalne efektivnejsi nez soucet decentralizovanych. toto ovsem je nutno resit nikoli zvyhodnovanim CZT, ale srovnanim podminek pro ostatni zdroje. jestlize teplarny musi plnit limity, je zcela korektni pozadovat, aby limity platily i pro lokalni vytapeni (otazkou je jak to kontrolovat a zajistit, ale to je resitelne). stejne tak plati-li teplarny za emise CO2 mely by platit i lokalni vytopny.

3/ pasivni panelak
rekonstrukce panelaku do pasivniho standardu zcela jiste neni nesmysl. naopak panelaky jsou diky svemu kompaktnimu tvaru a vyhodnemu pomeru povrchu vuci objemu k tzv. "hlubokym rekonstrukcim" primo predurceny. to ze se to u nas zatim nedeje je ciste otazkou toho, ze to zatim nikdo neumi. je ale jen otazkou casu, kdy se to od rakusanu a nemcu naucime. nakonec i v CR jsou prvni vlastovky - viz sidliste novy liskovec - spotreba realne o 50% dolu a nebo nedavno prosla medii rekonstrukce panelaku v augustinove ulici v praze - spotreba energie o 70% dolu temer na pasivni standard. scifi to neni, vetrani samozrejme je nutne resit, ale dostupne technologie uz na to jsou. jde opravdu o to se to jenom naucit...

reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist