Ing. Peter Harnoc: Ovzduší v Ústeckém kraji se může zhoršit
Organizace UITP uvedla ve svém prohlášení z 8. března 2006: K hlavním úkolům veřejné dopravy k zvyšování energetické efektivity a snižování emisí patří:
-Zapojení sektoru veřejné dopravy do používání alternativních paliv
Dopravce DPÚK a.s. je aktivním členem mezinárodní pracovní skupiny světové organizace UITP – užití paliva zemní plyn CNG v dopravě
2) V této souvislosti Evropská komise v prosinci 2005 přijala směrnici, podle které třetina vozidel ve veřejné dopravě musí jezdit na alternativní palivo. ( Dopravce DPÚK a.s. je ,,Good Example“ dobrým příkladem naplňování těchto aktivit. )
3) Česká vláda uvedla mezi své základní priority, rozvíjet zemní plyn v dopravě. Potvrdila to 16. března 2006 slavnostním podpisem Dohody mezi ministerstvy a plynárenskými společnostmi. Cílem je aby každé desáté vozidlo jezdilo na zemní plyn.
Porovnání krajů
Nejvíce znečišťujících tuhých částic v emisích (prach, saze) bylo naměřeno na Chomutovsku. Na druhém místě je Lounsko.
Nejvíce oxidů síry bylo naměřeno na Mostecku, na druhém místě je Chomutovsko.
Nejvíce oxidů dusíku bylo naměřeno na Chomutovsku a Lounsku.
Nejvíce oxidu uhelnatého bylo naměřeno na Litoměřicku a Lounsku.
V porovnání s ostatními kraji jsou na severu Čech absolutně nejvyšší emise oxidu siřičitého, oxidu dusíku a třetí nejvyšší koncentrace prachu a sazí a oxidu uhelnatého.
V tomto případě předběhly severní Čechy Moravskoslezský a Středočeský kraj. V Ústeckém kraji je ročně vyprodukováno 218 tisíc tun emisí.
Problém prachu
Co se týče prachu, byl podle údajů ministerstva životního prostředí v roce 2004 překročen roční imisní limit v Horním Jiřetíně, Děčíně a nejvíce (o 11 procent) ve zmíněném Ústí nad Labem. Denní limit byl v centru Ústí překročen dokonce až o 62,5 procent.
Například v roce 1983 však byla při inverzi na Teplicku naměřena koncentrace oxidu siřičitého přes tři tisíce mikrogramů na metr krychlový. To je rozměr katastrofy, která se dá srovnat s Velkým londýnským smogem, kdy v roce 1952 zahynulo 4000 lidí," říká Bedřich Moldan. I na severu Čech kvůli této ekologické katastrofě umírali lidé, tehdejší vládnoucí moc ale čísla tajila.
Nepříjemný je ovšem mírný vzrůst lokálních koncentrací tuhých částic v ovzduší, způsobené hlavně i dopravou. Jen v krajském městě byly limity letos překročeny několikrát. Magistrát rozesílal lidem na telefony varovné SMS zprávy, aby pokud možno nevycházeli a neotevírali okna.
Zdroj: I MŽP, Demografický vývoj kraje 2000 – 2004
reklama