https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/patricia-cekanova-jak-by-se-municipality-mely-pripravit-na-prechod-na-komunitni-energetiku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Patrícia Čekanová: Jak by se municipality měly připravit na přechod na komunitní energetiku?

25.7.2022
Měst a obcí, které se rozhodly zvýšit vlastní energetickou soběstačnost, neustále přibývá. Považuji za velmi pozitivní, že se v médiích stále častěji objevují zprávy o rozhodnutí dalších měst instalovat fotovoltaické panely na budovy škol či úřadů. Další krok, jak energii z obnovitelných zdrojů distribuovat co nejefektivněji (například i mezi občany města), přináší přechod na komunitní energetiku.
 
Při přechodu na komunitní energetiku je především zásadní, aby municipality měly své energetické projekty na využití obnovitelných zdrojů (OZE) zanesené ve svých dlouhodobých strategických plánech, které mají klíčový význam při sestavování rozpočtů. Ačkoliv se může na první pohled zdát, že jde o pouhou formalitu, není tomu tak. Při vyhodnocování žádostí o dotace z nejrůznějších programů je totiž důležité, aby byla daná investice součástí strategie města či obce.

Každá radnice by rovněž měla mít kompetentní osobu, odpovědnou za řízení energetického projektu. Úloha takového experta je zásadní, jelikož zastupitelé měst a obcí potřebují někoho, kdo má dostatečnou odbornost v oblasti energetiky. V tomto ohledu umí velmi dobře poradit i naše Asociace komunitní energetiky ČR. U menších obcí se přirozeně nevyplatí, aby měly vlastního energetického specialistu, proto navrhujeme, aby stát na své náklady zřídil regionální agentury, jež by byly prostřednictvím svých energetických manažerů k dispozici starostům při realizaci energetických projektů.

Úloha těchto agentur by měla začínat zpracováním energetické analýzy v dané obci, na jejímž základě by se určily priority a možnosti využití obnovitelných zdrojů. Každá obec má svá specifika. Zatímco někde může být efektivní využití větrné energie, jinde se ukazuje jako vhodnější instalace solárních panelů. Podle mého názoru by starostové měli mít přístup zejména k co nejširšímu množství informací. Jsem proto ráda, že například Ministerstvo životního prostředí pracuje na projektu, jehož výsledkem má být také manuál pro hodnocení místního potenciálu pro vznik energetických komunit, tedy materiál, který budou moci využít i samosprávné územní celky a jejich dílčí části.

V případě investic do obnovitelných zdrojů využívají města a obce také dotačních programů – a i při jejich výběru je důležitá odbornost, jelikož ne všechny OZE lze využít ve všech případech. V takových situacích můžeme být municipalitám nápomocni i my v Asociaci komunitní energetiky ČR, jelikož se v oblasti dotačních programů velmi dobře orientujeme. Jsem rovněž přesvědčena, že by se energetické projekty neměly pasovat na dotační výzvy (jak to však většinou bývá), nýbrž naopak – dotační tituly by se měly nastavovat podle požadavků konkrétních investic.

Považuji za nutné též zdůraznit fakt, že z přechodu na fungující komunitní energetiku nebudou těžit pouze samotné obce, ale i občané či firmy – všechny tyto subjekty mezi sebou mohou sdílet elektřinu pocházející ze zelených zdrojů.


reklama

 
foto - Čekanová Patrícia
Patrícia Čekanová
Autorka je prezidentka Asociace komunitní energetiky ČR.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

25.7.2022 10:32
Zcela zásadní roli má hrát novela energetického zákona, která vymezí mantinely komunitní energetiky.

Ale bohužel o tom v článku ani slovíčko, také jiné zdroje jsou více než skoupé na to jak příprava novely probíhá.
Že by zase nic ?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

25.7.2022 13:13
Asociace komunitní energetiky ČR sice umí se vším poradit, ale jak by měl nějaký systém komunitní energetiky prakticky fungovat, o tom paní prezidentka zarytě mlčí. Pak není vlastně o čem přemýšlet a diskutovat. Škoda!
Odpovědět
va

vaber

25.7.2022 17:02
prezidentka komunitní energetiky má jasno ,je to cesta k vítězství nad klimatickou změnou ,
kdysi dávno už toto zavedl Fidel Castro na Kubě ,když ho opustili jeho věrní ,
každý hotel si postavil diselgenerátor a bylo po problémech,alespoň s energií pro hotely,
jen energie nebyla zelená, ale my ji zelenou a bez Ruska, uděláme i kdyby na chleba nebylo,
jedno je jasné, čím menší zdroj, tím dražší energii vyrábí, jak se z toho komunitní energetika vyhrabe? no přece dotace ,to je cesta k vítězství
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 18:44
xx
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 18:56
Aplikace komunitní energetiky bude nejvhodnější tam, kde se podaří zcela eliminovat existující municipality.

Správný postup je následující:

1) Vyhlédnout vhodnou municipalitu pro aplikaci komunitní energetiky. Za pomoci vnitřní energie municipality přeměnit tak, aby bylo možné komunitní energetiku aplikovat. Vhodný inštrument je ten, se kterým se nyní bojuje v Hřensku, tento podmínky pro aplikaci komunitní energetiky dokonale vytvoří.

2) 99 procent obyvatelstva uvést do stavu klimatické neutrality, a ekologicky eliminovat. Vhodný postup je třeba popsán v receptu na Amirdstandského beránka.

3) Ze zbytku ustanovit komunitu, a vyhledat pro tuto vhodné ubytování. Pravda, jeden vhodný objekt se právě likviduje v Létech.

4) Je potřeba si uvědomit, že mezi OZE patří také energie antropogenní, takže vhodně využít především tuto. Nabízí se například použít tuto jako potažnou sílu v zemědělství - tím je tedy myšlena energie uvolněná v mechanické formě. Energie v tepelné formě může být využita k v vytápění ubytovacího objektu, jenom je potřeba dát pozor na potřebnou koncentraci zdrojů antropogení tepelné energie.
Odpovědět

Viktor Šedivý

25.7.2022 22:02
A proč jen výroba elektrické energie?
Proč ne výroba paměťových čipů? Nebo těžba ropy ...
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 22:15 Reaguje na Viktor Šedivý
Komunita produkuje antropogenní energii. Tedy živočišné teplo, nebo mechanickou práci svalů. Nic jiného. Vhodné využití jsem popsal výše.
Odpovědět

vladimír šmídl

26.7.2022 09:08 Reaguje na Viktor Šedivý
Ale ano, k výrobě křemíkového monokrystalického plátku se spotřebuje 6 MWh na kilogram, výhradně elektrických. Tady se nabízí výroba FVE panelů energií,získanou právě z FVE panelů. Cesta k energetické nezávislosti otevřena.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.7.2022 09:57 Reaguje na vladimír šmídl
Ano, komunity budou vyrábět křemíkové monokrystalické plátky na paloučku za osadou...
Odpovědět
ZK

Zan K.

15.8.2022 09:36
A jestlipak někdo už spočítal komplexně onu ekonomiku fotovoltaiky včetně nejen výroby a instalace, životnosti, ale i likvidace a ekologie (co s oněmi produkty likvidace).A též s oním omezováním zemědělské půdy. Bylo by to jistě zajímavé.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist