https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/patricia-cekanova-navrhovane-zmeny-lex-oze-ii-vnimam-jako-netransparentni-naruseni-legislativniho-procesu-novely-zakona
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Patrícia Čekanová: Navrhované změny LEX OZE II vnímám jako netransparentní narušení legislativního procesu novely zákona

1.6.2023
Ilustrační snímek: Fotovoltaické panely instalované městskou společností Technologie hl. m. Prahy.
Ilustrační snímek: Fotovoltaické panely instalované městskou společností Technologie hl. m. Prahy.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | THMP
Novela energetického zákona LEX OZE II byla původně navržena s cílem podpořit rozvoj obnovitelných zdrojů energie a zvýšit tak podíl zelených technologií v naší energetické infrastruktuře. Měla přinést stabilnější a předvídatelnější podmínky pro investory v oblasti obnovitelných zdrojů energie, což by přispělo k ekologické a udržitelné budoucnosti naší země. Nicméně v nedávných návrzích se objevují změny, které s sebou pravděpodobně přinesou i nežádoucí dopady.
 
Udivuje mě, že vláda nyní zasahuje do téměř hotové novely energetického zákona. Ke snahám o omezení komunitní energetiky na území jedné obce s rozšířenou působností a na maximálně tisíc odběrných míst, což by bylo pro řadu připravovaných projektů likvidační, tak dochází ve fázi, kdy měly být vypořádány připomínky Legislativní rady vlády. Ta však omezení velikosti energetických společenství nenavrhovala. Z tohoto důvodu vnímám navrhované změny jako netransparentní narušení legislativního procesu novely zákona, která byla dlouho a důkladně diskutována i se zástupci distribučních společností.

Komunitní energetika hraje klíčovou roli v zapojování místních obyvatel do produkce a spotřeby obnovitelné energie a podporuje ekonomický rozvoj na regionální úrovni. Převážně při přehodnocování novely LEX OZE II je tak důležité nalézt rovnováhu mezi ochranou životního prostředí a podnikatelským klimatem. Zároveň je třeba zajistit, aby komunitní energetika měla prostor pro růst a rozvoj, neboť představuje důležitý model energetické nezávislosti a zapojení občanů do energetických rozhodovacích procesů.

Jsem pevně přesvědčena, že je nezbytné vytvořit podmínky, které podpoří inovace, konkurenceschopnost a udržitelnost v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Naše společnost se potýká s výzvami týkajícími se změny klimatu a omezených zdrojů fosilních paliv. Proto je klíčové podporovat investice do čisté energie a vytvářet příznivé prostředí pro rozvoj technologií, které naši závislost na nich sníží.

Vyzývám tedy zákonodárce a vládní instituce k pečlivému zvážení dopadů navrhovaných změn LEX OZE II na komunitní energetiku. Spolupráce mezi různými zúčastněnými stranami, včetně odborníků, podnikatelů a občanských sdružení, je klíčová pro nalezení vyváženého řešení.

Apeluji také na potřebu otevřeného dialogu a spolupráce mezi uvedenými subjekty. Doufám, že se podaří najít kompromis, který bude brát v úvahu potřebu ochrany životního prostředí, podpory ekonomického rozvoje i participace občanů na utváření energetické politiky. Společným úsilím můžeme dosáhnout udržitelné energetické budoucnosti a přispět ke snižování negativních dopadů změny klimatu.


reklama

 
foto - Čekanová Patrícia
Patrícia Čekanová
Autorka je prezidentka Asociace komunitní energetiky ČR.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

1.6.2023 12:13
Apeluji na zákonodárce, aby zrušili veškeré podpory pro programy narušující stabilitu naší energetické soustavy, a zajistili tak funkčnost systému včetně ochrany přírody. Nikdo si nepřeje nespolehlivé a navíc dotované OZE.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.6.2023 12:30 Reaguje na Michal Ukropec
Ta funkčnost včetně ochrany přírody je asi stále rostoucí těžba uhlí, které ovšem dochází? Velkolom s dýmající elektrárnou je ta ochrana?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

1.6.2023 13:01 Reaguje na Pavel Hanzl
Dokažte Hanzle, že je potřeba pro naší energetickou soustavu rostoucí těžba uhlí.

Víte vůbec, kam se až posunuly emisní limity pro ty vaše dýmající elektrárny?
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

1.6.2023 13:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Na výstavbu OZE padne více energie než potom vyrobí. Proto jsou ekologické a potřebují dotace aby se vyplatily. Navíc potřebují zálohu ve formě tepelných elektráren. Takže když fouká a svítí, stejně ta záloha jede. Jen není připojená.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

2.6.2023 05:52 Reaguje na Michal Ukropec
nejvtipnější je, že se provozovatelé OZE v FVE dokážou soudit, když vláda chce omezit dotace? oni si snad myslí, že na ně mají automaticky právo :) veřejná podpora, která by měla být postihována úplně stejně jakožto i jinde podle unijních hlav.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

2.6.2023 06:07 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Celá ta bezemisnost je jen o tom, že se emisní výroba přesune na východ, a navíc přibudou emise za dopravu.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

1.6.2023 21:37 Reaguje na Michal Ukropec
Bravo. Doufám, že vláda zruší i podporu fosilu.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

2.6.2023 06:09 Reaguje na Katka Pazderů
Emisní povolenky jsou dotace na fosil, nebo daně?
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.6.2023 13:14 Reaguje na Katka Pazderů
Ano, nejnesmyslnější fosilie, kterou vláda podporuje, je Katka Pazderů.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

1.6.2023 14:29
Autorka apeluje, brblá a vyzývá. Co kdyby místo toho v uceleném přehledu představila základní principy, jak by měla komunitní energetika fungovat, ať je podklad pro věcnou diskusi. Třeba se ukáže, že jsou představy o fungování komunitní energetiky docela hloupé a nebude to dobře fungovat. Co bychom za to dnes dali, kdyby v roce 2005 zákon o OZE vůbec nevznikl.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

1.6.2023 19:35 Reaguje na Jiří Svoboda
Autorce jde o dotace, ale nesmí se vědět za co a proč.
Odpovědět
ig

2.6.2023 07:57
Naopak, je to velice transparentní, neboť je to postavené proti netransparentním dotacím :-)
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

2.6.2023 10:06
Paní/slečna Patrícia, je sice hezké, že se podivujete nad postupem Vlády ČR, před přijetím legislativní změny v oblasti energetiky, jste o něčem pevně přesvědčena, někoho vyzýváte. Chápu, že z titulu své funkce prezidentky Asociace komunitní energetiky ČR, za předmět svého zájmu, touto formou i na Ekolistu lobbujete, protože i ve Vašem případě platí staré, dobré: „Koho chléb jíš, toho píseň zpívej!“.
Místo nedoložených tvrzení a naučených frází, nám tedy zkuste zazpívat pár svých myšlenek na téma:
• V čem tkví výhoda komunitní energetiky pro spotřebitele energie, před současným, po mnoho let odzkoušeným a fungujícím systémem výroby a distribuce energie?
• Jaký přínos má, nebo bude mít, ta komunitní energetika pro spotřebitele – občana, firmu?
• Co přinese komunitní energetika majiteli technické infrastruktury, tedy distributorovi energie, k jehož stabilní síti jsou připojeni nejen současní odběratelé, ale dokonce i současní provozovatelé větrných a fotovoltaických elektráren?
• Kdo zaplatí případnou vynucenou technickou změnu na distribuční síti, spojenou se zavedením komunitní energetiky, nebo snad i na nadřazené přenosové soustavě, např. změnu řízení a měření?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist