https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/patricia-cekanova-vedle-novely-energetickeho-zakona-by-mela-byt-pripravena-take-novela-zakona-o-obcich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Patrícia Čekanová: Vedle novely energetického zákona by měla být připravena také novela zákona o obcích

4.2.2023
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Revoluční novela energetického zákona, označovaná také jako „LEX OZE 2“, má umožnit sdílení elektřiny prostřednictvím tzv. energetických komunit a momentálně je ve fázi připomínkování. Přinese možnost sdílet elektřinu v rámci sdružených subjektů, jejichž členy by kromě fyzických osob mohly být například malé podniky, územní samosprávné celky nebo právnické osoby jimi zřízené či ovládané.
 
Návrh LEX OZE 2 je ve fázi připomínkování a za několik týdnů bude odeslán do Poslanecké sněmovny. Představa je kupříkladu taková, že obecní úřad, který vyrábí elektřinu ze solárních panelů na své střeše, bude moci tuto energii posílat do přilehlé mateřské školy. Obdobně i jeden soused bude moci odebírat od druhého a podobně. Tento pozměňovací návrh hodnotím jako velmi přínosný. Věřím, že pomůže na tuzemském trhu ještě více zvýšit zájem o fotovoltaiku, takže komunitní energetika úspěšně naváže na rok 2022, kdy se jí dařilo.

Ráda bych ale upozornila na vznikající nedostatky, které by mohly vzrůstající zájem z řad investorů narušit. Podle advokátní kanceláře SOLID LEGAL, se kterou jsem svůj postřeh konzultovala, může nedostatečná právní úprava rozvoj přibrzdit.

„Domníváme se, že revoluce sdílení veřejnoprávního majetku se soukromoprávními subjekty může být ‚zabrzděna' nedostatečnou právní úpravou týkající se regulace nakládání s majetkem obcí a jejich mísení s majetkem soukromých osob. Stále totiž platí, že obce mohou prodávat obecní majetek pouze za cenu tržní (tj. v místě a čase obvyklou), a prodej za cenu nižší musí řádně odůvodnit, jinak je takové jednání neplatné,“ sdělují k problematice sdílení elektrické energie v rámci energetických společenství JUDr. Bc. Leoš Brantál, LL.M., a Mgr. Ing. Martin Števko, advokáti zaměřující se v SOLID LEGAL na energetické právo.

Podle nich současně platí, že čím je odchylka od tržní ceny větší, tím podrobnější musí být zdůvodnění transakce.

Vedle novely energetického zákona by tak měla být připravena i novela zákona o obcích, aby i územní samosprávné celky byly připraveny sdílet elektrickou energii ve svém vlastnictví se soukromoprávními subjekty.


reklama

 
foto - Čekanová Patrícia
Patrícia Čekanová
Autorka je prezidentka Asociace komunitní energetiky ČR.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

4.2.2023 20:23
Vy byste byla paní Čekanová pro, aby obec postavila ze svého rozpočtu elektrárnu a zastupitelé obce by měli elektřinu zdarma, aniž by to museli jakkoli zdůvodňovat?
Odpovědět
HH

Honza Honza

5.2.2023 07:58
je to jediná cesta k tomu, aby fotovoltaika měla vůbec smysl = zřizování virtuální baterie, nejlépe sdílení v celé EU. Před tím než budu dávat miliony na dotace, tak musím připravit podmínky, aby to fungovalo!!!
To samé platí pro TČ: předtím než dám dotaci, tak udělám povinnou akreditaci montážní firmy + správce TČ, aby čerpadlo vůbec fungovalo a mělo smysl !!!
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

5.2.2023 09:32 Reaguje na Honza Honza
Blackout virtuální nebude
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.2.2023 18:10 Reaguje na Honza Honza
To nikdy dobře fungovat nebude! Lepší by bylo důsleně zpoplatnit uhlík a žádné dotace nedávat. Vybrané peníze za uhlík rozdat lidem, ať si sami rozhodují, co je nejlepší.
Odpovědět

Viktor Šedivý

6.2.2023 22:41 Reaguje na Jiří Svoboda
Aha. A že byste lidi místo vybírání na jedné straně a rozdávání na straně druhé (což je fantastický prostor pro korupci) vůbec nenechal okrádat?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

7.2.2023 12:34 Reaguje na Viktor Šedivý
Pokud by nebyly emise CO2 problém, který je nezbytné velmi rychle účinně vyřešit, pak bych nic takového nenavrhoval.

Systém by fungoval asi tak, že do ceny čehokoliv by byla započtena cena uhlíku přesně podle uhlíkové stopy a všichni by dostali z vybraných poplatků stejně. Kde by byl prostor pro korupci, jak slibujete?

Třeba jaká je korupce v důchodovém systému? Tam se také peníze podle daných pravidel vyberou a zase rozdají.

Věřím, že v současném systému "řešení" klimatického rozvratu je obrovský prostor pro korupci. Ten vám zjevně nevadí, když protestujete jen proti něčemu lepšímu.
Odpovědět

Viktor Šedivý

7.2.2023 13:44 Reaguje na Jiří Svoboda
Nevím, jestli jsou emise CO2 problém reálný nebo spíše virtuální.

Jsem si ale zcela stoprocentně jist, že v situaci, kdy na něco podobného celý svět kašle, je jakékoli plýtvání prostředky na snižování toho našeho nepatrného drobečku jen nesmyslným sebevražedným gestem.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

8.2.2023 18:25 Reaguje na Viktor Šedivý
S druhým odstavcm úplný souhlas
Odpovědět

Viktor Šedivý

7.2.2023 13:46 Reaguje na Jiří Svoboda
Důchodový systém slouží ke korumpování nízkopříjmových voličských skupin - mezi klíčem, podle kterého vás zkásnou a klíčem, podle kterého vás budou vyplácet, je brutální.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

7.2.2023 16:22 Reaguje na Viktor Šedivý
A jaký by ten správný klíč měl být? Rozhodně nejsem nízkopříjmový, ale já si na toto nestěžuji.

Ale spíše jsem se ptal, pakliže je nějaký klíč dán, jak lze v rámci provádění takového systému korumpovat a podvádět?
Odpovědět

Viktor Šedivý

6.2.2023 22:39 Reaguje na Honza Honza
Virtuální baterie je šeredný podvod.
Umožňuje fotovoltaickým parazitům dodávat do sítě proud v době, kdy o něj nikdo nestojí a je problém se dodaného výkonu někde zbavit, v době nedostatku jim umožňuje levně čerpat.

Dokud někdo nevymyslí levný způsob akumulace (a zatím se ani zdaleka vůbec nic levného nerýsuje ani teoreticky), měl by si každý podobný chytrák pořídit ke své fotovoltaice i přiměřeně velké akumulátory, aby pochopil, jak draho vlastně vyrábí.

Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

7.2.2023 09:31 Reaguje na Viktor Šedivý
......a to prosím nevíte všechno.....provozovatel sítě je povinen tu vaší elektřinu vykoupit, a ta se třeba následně prožene přes parní elektrokotel, a pustí se do turbíny uhelné elektrárny.....
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

7.2.2023 12:37 Reaguje na Viktor Šedivý
Jako to myslíte akumulátory na celou zimu?
Odpovědět
ig

5.2.2023 09:19
Navrhuji doplnit ustanovení, že kdo v hospodě pochválí místní řešení OZE, dostane pivo zdarma. Tento pozměňovací návrh hodnotím jako velmi přínosný.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist