https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/patricia-cekanova-navrh-novely-lex-oze-ii-hledani-rovnovahy-mezi-aktivnimi-zakazniky-a-komunitni-energetikou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Patrícia Čekanová: Návrh novely LEX OZE II: Hledání rovnováhy mezi aktivními zákazníky a komunitní energetikou

12.8.2023
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Zdroj | ČEZ
S aktivním zájmem sleduji nedávný vývoj připravované novely LEX OZE II. Návrh se nyní soustředí spíše na aktivního zákazníka (nakupujícího, který ví, co poptává, a cíleně žádá konkrétní produkt) než na společenství, a tak přináší určité změny.
 
Podle návrhu by aktivní zákazník měl možnost mít až 10 odběrných míst a vyrobenou energii sdílet mezi nimi. Dále by až tři aktivní zákazníci směli sdílet energii mezi sebou, přičemž jsou stanovena určitá omezení. Tento přístup lze dle mého přesvědčení považovat za krok správným směrem a mohl by představovat nový začátek pro komunitní energetiku. V tuto chvíli by tak nemuselo být nezbytně nutné masivní zakládání energetických společenství, neboť novela se více zaměřuje na podporu modelu aktivního zákazníka.

S určitými obavami ovšem vnímám postoj opozice, která se chystá novelu nepodpořit a aktivně proti ní vystoupit. Je zde například několik nezodpovězených otázek ohledně definic energetických společenství a časového rámce pro implementaci novely. Očekávaná podpora komunitní energetiky tak může být ohrožena nejednotností mezi politickými subjekty.

Jinými slovy, je potřeba si uvědomit, že jakkoliv se budou politici nebo jiní odpůrci komunitní energetiky snažit o její nepodporu, staví se tímto postojem proti občanům-spotřebitelům, kteří si mohou takto vyrobenou elektřinu sami zužitkovat.

Spolupráce mezi politickými stranami a zúčastněnými subjekty je klíčová pro nalezení vyváženého řešení, které podpoří energetickou nezávislost občanů a přispěje ke snižování negativních dopadů změny klimatu. Doufám, že věcná debata a otevřený dialog povedou k dohodě, která bude sloužit nejen ekonomickým zájmům, ale také ochraně životního prostředí a udržitelné energetické politice naší země.


reklama

 
foto - Čekanová Patrícia
Patrícia Čekanová
Autorka je prezidentka Asociace komunitní energetiky ČR.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

12.8.2023 06:23
Komunitní energetika neřeší zásadní problém OZE tj. když nesvítí a nefouká, co sdílet? Intenzivním zapojením výpočetní techniky asi lze zvýšit o několik % dobu využití FVE. In fact, za cenu nákladů na řídící HW, SW, komunikaci a k tomu zvýšené přetoky v síti, které si bude muset majitel rozvodných sítí zaúčtovat. A to vše bude na úkor ostatních spotřebitelů, zvaných neaktivní.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

12.8.2023 10:23
Vyspělá společnost se projevuje i tím, že o řadu funkcí se nemusí starat občan, ale za bagatelní ceny mu je poskytne stát, popřípadě síťový dodavatel. Tím se liší od zaostalé společnosti, kdy je výhodné (a často jediné možné) aby si každý zajišťoval potřebu jídla, bydlení, ošacení, vody, energie, ... sám.
Pokud bude výhodnější uplést si svetr než si ho koupit, ukazuje to na návrat k chudší společnosti. Aktuálně se lidé vracejí z cenových důvodů k produkci elektřiny, budování vlastních studen.
Odpovědět

Viktor Šedivý

13.8.2023 10:06 Reaguje na Richard Vacek
No však o to jde. Pol Pot to protlačoval příliš otevřeně a násilně. Tihle na to jdou opatrněji, cíl je ale stejný.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

12.8.2023 11:21
Celé to třeštěni kolem komunitní energetiky není o ekologii, o ochraně klimatu, ale o byznysu majitelů zdrojů, zařazených do kategorie OZE, a to na úkor distributorů energie a všech ostatních spotřebitelů.
Již 23 let má distributor zákonnou povinnost výkupu nabízené elektrické energie za ceny, regulované Energetickým regulačním úřadem. Není tedy pravda, že by výrobce energie svou energii, nebo její část, nemohl prodat. To by se před lety v ČR nekonal solární boom, na který všichni doplácíme.
Otázkou je jen, za jakých technických a cenových podmínek je prodej OZE distributorovi realizován. Zda by přímým prodejem odběratelům, přes stávající distribuční soustavu distributora, nemohl výrobce OZE získat ještě lepší cenu a zlepšit parametr návratnosti vložené investice do provozovaného zařízení. A na druhé straně, omezit tímto příjmy distributora a zatížit ho dodatečnými investicemi do technického řešení jeho sítě, nutného k rozvoji komunitní energetiky.
Osobně nic nenamítám, aby si provozovatel OZE na své náklady zřídil svou ostrovní elektrickou síť a vyrobenou energii si pak prodával zájemcům, k jeho síti připojených. Ale jakmile je požadavkem majitelů OZE, zajištění jejich byznysu parazitováním na majetku distributora a na zájmech jeho zákazníků, je celý prosazovaný systém komunitní energetiky špatným řešením.
Mám za to, že občana-zákazníka, nezajímá kdo a jakou technologií tu elektřinu vyrábí. Hlavním kritériem je totiž zajištění bezporuchové, trvalé možnosti odběru energie, kdykoliv to zákazník potřebuje, a to za rozumnou cenu. Nějaké odkazy na ekologii, uhlíkovou stopu, udržitelnost, grýndýl, a podobné nesmysly, jsou jen politickými proklamacemi, které mají podstatu, silou prosazované komunitní energetiky zdůvodnit, zamlžit a zájmy rozvoje byznysu majitelů OZE prosadit.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

12.8.2023 22:21
Pokud postavíte krásný dům na špatných základech, tak vám po čase spadne na hlavu.
Postavit páteř energetiky na OZE je naprosto stejná stupidita. Ošvindlovat přírodní zákony prostě nelze, lze pouze po určitou dobu manipulovat veřejné mínění podle požadovaných záměrů.
Ale i zde platí staré anglické rčení, že každý oběd jednou někdo zaplatí.
Odpovědět

Viktor Šedivý

13.8.2023 10:05 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ano, i pes dokáže slušně táhnout. Přesto se psí spřežení používala jen ve zcela speciálních případech a jinak se tah svěřoval koním nebo volům. Proč asi?

Mimochodem - nedokážu si představit, jak taková síť zamořená komunitními spatlaninami startuje ze tmy.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

13.8.2023 12:19 Reaguje na Viktor Šedivý
Pokud dojde k blackoutu, i ty měniče musí vypadnout z vnější sítě.
Odpovědět

Viktor Šedivý

15.8.2023 17:39 Reaguje na Slavomil Vinkler
Nojo, ale co když drtivá většinu zdrojů bude tohle ...?
Odpovědět
LV

Lubomír Vrána

15.8.2023 15:54
Komunitní energetika? Zde tedy druh společenství, v kterém členové sdílí jistou instrumentální činnost. K tomu ovšem také hodnoty, potřeby, přesvědčení,(ne)formální vztahy atd. Po zkušenostech s prací pro SVJ nebo družstva jsem si jistý, že obdobné komunity dříve nebo později narazí na "tragédii obecní pastviny". Pokud ovšem předtím nezkolabují v právní džungli, těžkopádnosti, nekvalifikovaném řízení a špatném rozdělování. Nakonec se komunitního zdroje zmocní individuální podnikatel, který udělá rázný konec komunitním snům.
Odpovědět
LV

Lubomír Vrána

15.8.2023 15:57
Komunitní energetika? Zde tedy druh společenství, v kterém členové sdílí jistou instrumentální činnost. K tomu ovšem také hodnoty, potřeby, přesvědčení,(ne)formální vztahy atd. Po zkušenostech s prací pro SVJ nebo družstva jsem si jistý, že obdobné komunity dříve nebo později narazí na "tragédii obecní pastviny". Pokud ovšem předtím nezkolabují v právní džungli, těžkopádnosti, nekvalifikovaném řízení a špatném rozdělování. Nakonec se komunitního zdroje zmocní individuální podnikatel, který udělá rázný konec komunitním snům.
Odpovědět

Viktor Šedivý

15.8.2023 17:41 Reaguje na Lubomír Vrána
No, tady mocným spojovacím článkem je touha parazitovat na energetické soustavě a nechat se vykrmovat těmi, co si parodii na zdroj nemohou instalovat.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.8.2023 10:55
Autorka si zjevně stále neuvědomuje základní problém. Tím, že "udám" solární elektřinu u jiných odběratelů, tím se nevyřeší problém jejich přebytků a nedostatků v rámci celé soustavy. Pouze na tom někdo vydělá na úkor větších ztrát jiných.

Systém by spravedlivě fungoval, pokud by všichni platili spotové ceny. To by pak zájem o komunitní energetiku a FVE silně poklesl. To ale nelze připustit!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist