https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/paveln-podruh-budoucnost-prirody-je-v-nasich-zasuvkach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pavel Podruh: Budoucnost přírody je v našich zásuvkách

24.6.2019
Na akci nejvyšších energetických osobností Evropy nebyl ani jeden speaker z ČR (kromě mě tedy) (Pavel Podruh v panelu ve světlé košili).
Na akci nejvyšších energetických osobností Evropy nebyl ani jeden speaker z ČR (kromě mě tedy) (Pavel Podruh v panelu ve světlé košili).
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Pavel Podruh / Český soběstačný dům
Na pozvání Evropské komise jsem strávil skoro celý týden na největší konferenci o budoucnosti čisté energetiky, tzv. European Sustainable Energy Week. Možná jste v médiích zaregistrovali, co tam říkal náš premiér Andrej Babiš. Pro jistotu ho ocituji: „Proč máme řešit teď, 31 let dopředu, rok 2050?“. A možná by váš mohlo zajímat, jak jsem konferenci viděl já.
 

1. Na celé týdenní akci nejvyšších energetických osobností Evropy (jak vládních, tak privátních), kde se vytváří základy budoucí celoevropské legislativy, nebyl ani jeden speaker z ČR. Ani jeden! (Tedy pardon, jeden – moje maličkost.) Vůbec to nechápu. Střídali se tam ministři, evropští komisaři, zmocněnci pro energetiku, generální ředitelé malých i obřích energetických společností. Kde jsme, když můžeme ovlivňovat diskurz vývoje nejzásadnějšího odvětví naší civilizace? Jo vlastně, pozice ČR je prostřednictvím našeho premiéra taková, že není potřeba nic moc měnit a budoucnost je daleko...

2. Opět se ukázalo, že energetika a doprava jsou totálně a jednoznačně největšími riziky a znečišťovateli životního prostředí na světě i v Evropě. Tečka a vykřičník. Data, fakta, studie. Je to neoddiskutovatelné.

3. Na konferenci se také prezentovaly opravdu monstr inovativní, složité energetické projekty, které jsou financovány z monstr složitých energetických dotací. Co se u nich pokládá za běžnou minimální úroveň financování, by mému projektu Český soběstačný dům za současné situace zajistilo 20, možná spíš 30 let fungování. Nemohl jsem se ubránit dojmu, že celá ta akce vyznívala spíš jako zbožné přání o vyčištění energetiky, než realita a obávám se, že to se týká i plánů pro roky 2030 a 2050.

4. Věřím, že kouzlo je ale v jednoduchosti a eleganci. Možná jste někdy slyšeli o tzv. chytrých elektroměrech (smart meters). Hodně zjednodušeně je to věcička za pár korun, která ale může z každé domácnosti, fabriky, kanceláře udělat malého aktivního hráče na energetickém trhu. Statisíce a miliony těchto hráčů mohou tomu trhu hrozně pomoci ho tzv. balancovat - v překladu chovat se tak, aby se třeba elektriky z uhlí vyrobilo v každý moment míň. No a taky i proto, je nástup těchto krabiček po celé Evropě blokován a uměle zpomalován (včetně ČR a pan Babiš či Zeman to moc dobře vědí). Překvapivě, na European Sustainable Energy Weeku se o tomto blokování skoro vůbec nemluvilo, jako kdyby to bylo tabu, jako kdyby se ve vší euforii z vizí zapomínalo na palčivou realitu.

5. Strávil jsem tedy celý týden tím, že jsem toto téma co nejvíce otvíral. Kdykoliv mi dali mikrofon do ruky, poukazoval jsem na možnost přesunutí peněz z monstr projektů (např. výroba energie z praskání nano mýdlových bublin) na odemčení nových možností úspor prostřednictvím těch malých krabiček. Poukazoval jsem na to, že uhelný business si moc dobře hlídá, aby se nic takového nestalo. Toto "odemknutí" by stálo nepoměrně méně peněz, ale hlavně by na tom vyrostlo obrovské množství čistějších business modelů energetiky. Na to vemte jed. Sice to teď nemůže ovlivnit nikdo z nás, ale je dobré to vědět.

Pojďme místo energie z nanobublin pustit do energetiky smart metery. Na snímku hovoří Pavel Podruh
Pojďme místo energie z nanobublin pustit do energetiky smart metery. Na snímku hovoří Pavel Podruh
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Pavel Podruh / Český soběstačný dům

6. Pokud to někdo ale opravdu myslí vážně se „sustainable životem“, je potřeba začít pragmaticky prioritizovat. Buď se ukonejšíme nějakou maličkostí, třeba bambusovým kartáčkem na zuby, nebo si připustíme, že každou českou zásuvkou proteče ročně 50 procent elektriky z uhlí. I tou vaší! Možnosti jsou následující: Vlastní výroba/spotřeba (domy) nebo alespoň přechod na dodavatele elektřiny, který vykupuje jen z obnovitelných zdrojů (byty). Jde to už tady a teď (google it), i u nás v ČR. A je to přesně to, o čem se na celé konferenci mluvilo nejvíc. A je to také důvod, proč jsem před pár lety založil projekt Český soběstačný dům. Možná i proto nás pozvali, prezentovali a naslouchali nám, i když jsme jen malé rybky v hodně velkém moři.

Tak tohle jsme v Bruselu zažil já. Odjíždím optimisticky naladěný, protože lidi na konferenci byli opravdu uvěřitelně zapálení. Většinu těch nepříjemností si pak ale s plnou pusou říkali až na obědech a u kafe. Škoda, že se jich víc neříkalo v rámci jednotlivých vystoupení, mohlo by se dojít k realističtějším závěrům. Je potřeba čelit faktům, i když se nám často nemusí líbit.

Faktem je, že budoucnost se netvoří v Bruselu nebo ve Strakovce, ale tvoříme jí my v našich obývácích. Pokud tedy máme na někoho delegovat zodpovědnost za životní prostředí, delegujme jí sami na sebe, to je nejlepší strategie, nikdo jiný to za nás neudělá.


reklama

 
foto - Podruh Pavel
Pavel Podruh
Autor je zakladatel projektu Český soběstačný dům.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (31)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

24.6.2019 12:34
Pane Podruhu, jistě to myslíte lépe než ty velkokorporace, ale lišíte se v podstatě jen tím, že ta vaše polívčička, kterou si přihříváte je, na rozdíl od těch ostatních, malá.

Já si myslím, že problém je třeba uchopit zásadně systémově jinak: postupně pořádně celosvětově zdanit těžbu fosilního uhlíku, zrušit dotace nízkouhlíkových opatření a nechť se na deformacemi nezdeformovaném trhu prosadí ty nejlepší zelené technologie, možná třeba i ty vaše.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

24.6.2019 12:40 Reaguje na Jiří Svoboda
Správně část druhé věty: nechť se na DOTACEMI nezdeformovaném trhu prosadí ty nejlepší zelené technologie, možná třeba i ty vaše.
Odpovědět
PP

Pavel Podruh

26.6.2019 11:25 Reaguje na Jiří Svoboda
Dobrý den, až na tu polívčičku (nic neprodávám) připouštím, že byste mohl mít pravdu. Třeba se skutečně pletu. Přípouštíte si takovou variantu i ve Vašich názorech? Přijde mi, že naprosto přesně víte, jak to rozlousknout a co "by" se mělo dělat - na to už jsem se naučil být u lidí dost obezřetný. Plus tedy jeelikož neznám konext Vaší práce (Vy mé ano) je pro mne nečitelné, jakou pozornost bych erudovanosti Vašich názorů měl věnovat. Každopádně jseme připraven kdykoliv změnit názor, pokud mne někdo přesvědčí pádnými argumenty.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

27.6.2019 18:04 Reaguje na Pavel Podruh
Dobrý den. Kontext mé práce jste mohl poznat z diskusních příspěvků pod vašim minulým článkem, na které jste se neobtěžoval reagovat. Spoustu věcí o mně a mých článků najdete na Ekolistu.

Rozhodně si nedělám patent na rozum a velmi ocením vaše kritické a věcné připomínky k mým názorům, jen do toho!

Český soběstačný dům není vaše polívčička? Z toho mála, co je na těch stránkách, to vypadá jako koncept určený pro horních 10 tisíc.
Odpovědět
PP

Pavel Podruh

27.6.2019 19:59 Reaguje na Jiří Svoboda
Mne zajímalo, co reálně děláte. Působí to, že máte hluboké znalosti z reálného fungování energetických trhů, takže zatímco já jsem před Vámi a kýmkoliv jiným naprosto transparentní, informace o mě a našem projektu jsou velice jednoduše dohledatelné. Píši věci, které postupem času v haldě reálných aktivit našeho projektu poznávám a postupně se učím. Stále objevuji něco nového, čím víc se bavím s lidmi na různých stranách barikád energetiky. U Vás nevím, zda Vaše tvrzení vyplývají z reálné zkušenosti praktikujícího profesionála z praxe a proto také nvím, jakou pozornost jim věnovat. Také by to, s prominutím, mohly být jn Vaše domněnky, bez reálného poznání. To by jim přidalo na váze a rád bych see jimi potom hloubkově zabýval. Na internetu se to hemží "odborníky" a času máme v životě málo na jeho plýtvání. S úctou já.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

27.6.2019 21:29 Reaguje na Pavel Podruh
Jsem materiálový fyzik a zabývám se modelováním termodynamicjých procesů či vývoji nových materiálů. Jak dělat efektivně ekologii je mým koníčkem asi 35 let a pořád vidím, že to neumím dosti dobře.
Odpovědět
PP

Pavel Podruh

30.6.2019 18:43 Reaguje na Jiří Svoboda
Za posledních pár let jsem absolvoval intenzivní schůzky s ředitelem a mnohými manažery ČEZu, včetně traderů a stratégů. To samé v E.ONu, Innogy. To samé v Nano Energies, dle mého názoru energetickou společností, které je u nás ideově i know-how nejdál. Nesčetně schůzek na MPO, nespočet schůzek na MŽP. ERÚ, ČEPS, EGÚ, EPH. Na Evropské úrovni z komisařem pro energetiku Miguel Arias Caňete - všude mám možnost díky našim aktivitám mluvit s rozhodujícími osobnostmi energetiky. Z toho si myslím skládám poměrně realistický a střídmý pohled na věc, který komunikuji. Nemám žádný business, který bych si chtěl tlačit, katalyzuji svůj názor z informací, které sbírám. Je dost možné, že toho nevím ještě zdaleka dostatek a vyhrazuji si právo na změnu názoru. Obávám se ale, že ho nezměním díky této diskuzi pane Svobodo, ale díky tomu, že zjistím další dílek z puzzle z PRAXE, REALITY. Děkuji, s úctou Pavel.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

1.7.2019 11:56 Reaguje na Pavel Podruh
Fajn, že máte tolik konexí a zdrojů informací, ale jak vidím, bohužel, ani to nevede k tomu, abyste si vytvořil nějaký realistický a střídmý pohled na věc, jak tvrdíte, protože ho nijak nekomunikujete a jen se vyhýbáte věcné diskusi. Upřímně, tomu vašemu postoji nerozumím.
Odpovědět
PP

Pavel Podruh

1.7.2019 12:03 Reaguje na Jiří Svoboda
Dobrý den, můj postoj pramení z pravidla, které dlouho pozoruji: Je opravdu hodně internetových odborníků na energetiku, kteří přesně (bez reálné zkušenosti z oboru) ví jak co je a co je/není možné, co je nesmysl či hloupost a co naopak jediná možná cesta. A pak jsou totální odborníci s každodenním vhledem, kteří pokorně přiznávají, že se mohou plést. Mám tendenci naslouchat té druhé skupině a snažit se blokovat od energie té první. Mějte se moc hezky.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

2.7.2019 11:36 Reaguje na Pavel Podruh
Pak je asi nezbytné ty vaše "totální odborníky s každodenním vhledem" na několika jednoduchých případech otestovat, jestli vůbec stojí nohama na zemi. Oni sice přiznávají, že se mohou plést, diskuse s nimi ale rychle končí, když se zjistí, že v něčem nemusí mít pravdu.

Prostě jen naslouchat a nebýt schopen sám analyzovat, je cesta do pekel a pro svět i nebezpečné (má-li takový člověk moc).
Odpovědět
PP

Pavel Podruh

2.7.2019 18:25 Reaguje na Jiří Svoboda
Přesně tak. V tomto se s Vámi nakonec naprosto shoduji a souzním.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

3.7.2019 10:22 Reaguje na Pavel Podruh
A upravíte podle toho své jednání?
Odpovědět
ig

24.6.2019 13:13
S těmi smart meters to moc nechápu - kdo je blokuje a jak? Imho je to ještě na dlouhou dobu vývoje, než například bude možné pračce říct, ať se spustí v okamžiku, kdy čtvrthodinová cena elektřiny klesne pod zadaný limit. V tomto bodě jsme jen na začátku evoluce "malé" energetiky a navíc všichni kdo umí počítat vědí, že díky šetření nakonec cena elektřiny vzroste (fixní náklady výroby a distribuce jsou značné) a že to v důsledku přinese jen nepohodlí, kdy třeba nemůžu prát kdy se mi to hodí. Proto se do toho nikdo nehrne, kdo by si dobrovolně omezoval své draho koupené pohodlí, neřku-li snižoval životní úroveň? A když do toho nepůjdou spotřebitelé, těžko jim to nanutíte silou shora. Tedy nanutíte, ale draho a neefektivně, protože proti trhu se bojuje dosti špatně.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

24.6.2019 14:08 Reaguje na
Jasně, smart meters nemá ve větším měřítku šanci. Představte si, že máme v daný okamžik levnou elektřinu a všechny smart krabičky zapnou pračky. Najednou bude elektřiny nedostatek a nezbude, než ji zdražit. Pračka tedy vypere za drahou elektřinu.

To je prostě jako s tím OZE. V malém se jejich nestabilita výroby nějak vsákne, ve větším však budou problémy stability sítě exponenciálně růst s podílem OZE. To je problém, který se krabičkami nedá přechytračit, síť by musela být řízena nějakou centrální vyšší inteligencí a o to pak bude větší black-out, když to to řízení nezvládne.
Odpovědět
PP

Pavel Podruh

26.6.2019 11:29 Reaguje na Jiří Svoboda
Hmhm a už jste se zamysleli nad tím, že třeba ani nedokážete domyslet všechna možná využití takového množství dat a hlavně schopnosti být skutečně aktivním uživatelem toho trhu? Nástup malé i větší akumulace, její obchodovatelnost na denních či vnitrodenních trzích, začlenění do podpůrných služeb. To všechno by smart metery umožňovaly a dal bych krk za to, že i mnohem víc. Jelikož tu ta možnost není, omezuje se Vaše představivost na vypínání a zapínání pračky. To je pro mne, s dovolení, hodně málo :)
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

27.6.2019 18:14 Reaguje na Pavel Podruh
Ale to mluvíte o holubovi, který létá někde na oběžné dráze. Máte-li nepredikovatelnou decentrální výrobu a decentralizovanou těžko předvídatelnou spotřebu, jak si představujete, že ty smart
metry budou funkovat? Uveďte, prosím, aspoň základní představy. Zkuste se vyrovnat aspoň s problémem zapínání pračky. Pokud to sám nezvládnete, těžko můžete doufat, že někdo vyřeší problém od deset řádů složitější. Navíc v dynamickém režimu postupného zavádění a měnících se podmínek.

Vy jste asi velký snílek bezmezně věřící ve schopnosti jiných.
Odpovědět
PP

Pavel Podruh

27.6.2019 20:04 Reaguje na Jiří Svoboda
Například chytrý elektroměr by otevřel možnost modelu obchodování akumulace koncových uživatelů na denním a vnitrodenním trhu dle aktuální ceny elektrické energie, jinými slovy poskytování podpůrných služeb, jinými slovy pomoc síti. To, pane Svobodo se alespoň snažím vyvinout, uvést na trh a přesvědčit se reálně o svých tvrzeních - zřejmě budeme muset do Švédska nebo Finska. Pracuje se na tom. Co reálného, hmatatelného mi o své užitečné práci v energetice, které něco někam posouvá dokážete prezntovat Vy, jako evidentní znalec? :) Děkuji, upřímně se těším a přál bych si být mile překvapen.
Odpovědět

28.6.2019 15:43 Reaguje na Pavel Podruh
V danou chvíli máte nějakou cenu elektřiny a moc přesně nevíte, jak se bude vyvíjet výroba v blízké budoucnosti, a máte jakési omezené možnosti ovlivnit spotřebu v blízké budoucnosti. Na základě toho máte rozhodnout o nastartování nějakého procesu. Já nic nemám proti chytrým elektroměrům (krabičkám), ale ty budou muset být řízeny centrálně velmi sofistikovaným programem.

A pořád, bezemisní elektroenergetika, byť řízena sebechytřeji, je jen zlomek problémů, které je třeba vyřešit pro smysluplnou ochranu klimatu. Z tohoto pohledu je název vašeho článku hodně namyšlený. Třeba se ve Švédsku a Finsku něco rozumného dozvíte a do Ekolistu napíšete něco trochu chytřejšího. Zatím vypadáte jako jen nepatrně realistický nadšenec. I takoví jsou ale potřeba!
Odpovědět
PP

Pavel Podruh

30.6.2019 18:46 Reaguje na
Dobrý den, opět: Nedokáži se rozhodnout, podle čeho hodnotit erudovanost Vašeho příspěvku. Beru to jako Váš názor, já ho mám jiný a zatím se v této diskuzi nestalo nic, kvůli čemu bych ho měnil. Jsem ale kdykoliv připraven, extrémně mě baví dozvídat se víc a víc. Hezký den.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

3.7.2019 15:41 Reaguje na Pavel Podruh
A já už nejsem schopen posoudit vaši erudovanost tuplem. Na konkrétní náměty k diskusi věcně nereagujete a odpovídáte jen jakýmisi frázemi.
Odpovědět

Jan Šimůnek

24.6.2019 13:16
Schůzka naprostých mimoňů, kteří jen škodí a snaží se, aby pro to škození celé společnosti dostali podporu od evropských struktur.

Obávám se, že projekty typu "získávání energie z praskání mýdlových nanobublin" jsou jednoznačně perspektivnější než cokoliv z toho, co prosazují ekologové. Druhou věcí je, že zdroj relativně levné a technicky dosažitelné energie by byl pro tyhle aktivisty těžkou ránou.
Odpovědět
ig

24.6.2019 13:27 Reaguje na Jan Šimůnek
Jestli třeba proto všude nezamázli vývoj reaktorů schopných zpracovávat 238U a ještě se snaží "vyhořelé" palivo nastrkat pod zem, aby to už vůbec nešlo? :-)
Odpovědět

Jan Šimůnek

24.6.2019 18:23 Reaguje na
Vybrat podzemní úložiště není zase až tak zásadní problém.
Odpovědět
ig

25.6.2019 09:16 Reaguje na Jan Šimůnek
Máte pravdu, trochu jsem to nadsadil :-)
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

3.7.2019 10:21 Reaguje na Jan Šimůnek
To není, ale jsou to vyhozené peníze - dělat věci složitě je zřejmě velmi populární, hlavně když významná část peněz skončí v nějaké kapse.
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

25.6.2019 08:31
Jedná se o velice zjednodušený a nereálný pohled. A se spoustou zádrhelů, které se nezmíní. Takže bych si dovolil jich pár připomenout:
1) Chytrá měřidla žádnou elektřinu nevyrobí. Mohou pomoci při regulaci a chytré sítě jsou určitě velmi důležitým budoucím segmentem, který by se měl rozvíjet. Jejich vliv však bude vždy značně omezený.
2) To, jak velký, je hlavně dáno tím, kolik kolik činností budou lidé schopni a ochotni přesouvat podle ceny elektřiny do jiné doby. Když se na to podíváme, tak jich není málo. Těžko budeme svítit a číst knihy, dívat se na televizi či do počítače, děti si hrát jen v době, kdy je laciná elektřina. Uvařit nejen kafe je potřeba v konkrétní době. Manželku asi těžko přemluvím, aby žehlení přesunula na jinou dobu, než kdy je to potřeba a má k tomu náladu. Ostatně není opravdu moc lidí, kteří mají jako hobby sledování měřidel a přizpůsobování se průběhu ceny elektřiny. Pokud člověk není fanda a hračička v této oblasti, tak by musela být cena elektřiny taková, aby se dostal na hranici nebo přímo do energetické chudoby. A to snad autor nechce.
3) Masivní zavedení elektronizace do budov, o kterém uvažuje autor příspěvku vede k jejich masivní výrobě (tedy i spotřebě surovin a energií) a také tento systém sám elektřinu potřebuje. Chytré prvky vedou k tomu, že často mají funkcí a i jejich náročnost přesahuje to, co reálně uživatel využívá. Takže se ukazuje, že pokles spotřeby a úspory nedosahují většinou úrovně, kterou jejich proponenti očekávají.
4) Jednotlivý prvek pro chytrou síť je opravdu za pár korun, ovšem zavedení těchto prvků v tak masivním měřítku, aby to vedlo k viditelným změnám v celostátním měřítku a případně úsporám nezanedbatelným vůči celkové spotřebě státu ovšem celkově vede k nákladům, který je srovnatelný s náklady na velké elektrárenské bloky.
5) Ve světě je zatím minimální počet příkladů, kdy by byly někde chytré sítě zavedeny a reálně vedly k větším úsporám elektřiny či přesunu spotřeby u lidí. 6) Přesun lidí k tomu, že si kupují certifikáty o tom, že využívají elektřinu z OZE, opravdu nemá nic společného, které zdroje musí být využity k pokrytí jejich diagramu spotřeby elektřiny.
Hlavně však považuji za problém prezentace pana Podruha jeho totální jednostrannost a nekritické ohřívání vlastní polívčičky. Je dobré se možnostmi chytrých sítí zabývat a snažit se tento potenciál využít, ale jde o jeden z možných prvků cesty k nízkým emisím, i když s relativně omezenými možnostmi.
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

25.6.2019 08:33 Reaguje na Vladimír Wagner
Malá oprava. V bodu 2 na druhém řádku má být místo "tak jich není málo" správně "tak jich není moc".
Odpovědět
PP

Pavel Podruh

26.6.2019 11:34 Reaguje na Vladimír Wagner
Dobrý den, až na tu polívčičku (nic neprodávám) připouštím, že byste mohl mít pravdu. Třeba se skutečně pletu. Přípouštíte si takovou variantu i ve Vašich názorech? Přijde mi, že naprosto přesně víte, jak to rozlousknout a co "by" se mělo dělat - na to už jsem se naučil být u lidí dost obezřetný. Plus tedy jelikož neznám konext Vaší práce (Vy mé ano) je pro mne nečitelné, jakou pozornost bych erudovanosti Vašich názorů měl věnovat. Každopádně jseme připraven kdykoliv změnit názor, pokud mne někdo přesvědčí pádnými argumenty. Ani jeden z kontra-argumentů k mému příspěvku nemáte ničím podložený - rád si cokoliv relevantního dostuduji, jelikož si nemyslím, že musím mít a priori pravdu. Zároveň tedy mi ten narativ dost připomíná klasický narativ distributorů, ještě Vám tam chybí, že "na to síť není připravená" :)
Odpovědět

Jan Šimůnek

28.6.2019 10:28 Reaguje na Pavel Podruh
Jsem toho názoru, že nejdůležitější fakt je to, že smart síť žádnou energii nevyrábí. Je jen jakousi sofistifikovanější obdobou komunistického periodického vypínání elektřiny v jednotlivých městech (a čtvrtích větších měst). Tedy návrat k něčemu, co tu bylo v 50. a na začátku 60. let, takže to z dětského věku ještě pamatuji. I z toho důvodu jsem na něco podobného citlivý.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

28.6.2019 16:01 Reaguje na Pavel Podruh
Zkusme si říci, co by mohla dělat chytrá síť v nulté variantě:

1. Zajistí nejlevnější dvojhodinový cyklus pro vyprání v rámci 10 hodin, to stejné u myčky.
2. Nabije nejlevněji přes noc elektromobil.
3. V průběhu dne bude využívat nejlevnější elektřinu pro funkci mrazničky (kompresor by měl jet aspoň 1 minutu a namrazit mrazničku mohu až na -25 °C).
4. Ohřeje co nejlevněji bojlery případě vytopí domy.

Pochybuji, že je dnes reálné dávat v plen své akumulátory pro účely vyrovnávání sítě - není to moc účinné a akumulátory se tím ničí.
Odpovědět
PP

Pavel Podruh

30.6.2019 18:51 Reaguje na Jiří Svoboda
Pane Svobodo, po tomto příspěvku jsem si naprosto jistý, že a) Vůbec reálně netušíte, jaké další možnosti by tzv. "chytrá síť" dokázala nabídnout a já si mnohé z nich také ještě ani neumím představit - jednoduše proto, že neexistují. b) Existuje velký počet velice šikovných lidí po celém světě, kteří by Váš názor na akumulaci vyvrátili a to včetně přesných výpočtů a důkazů. Znovu - beru to jako Váš názor, ale nekoresponduje s informacemi, které si postupně skládám dohromady já. I přesto připouštím, že můžete mít pravdu a já se mohu plést. Uvidíme ;)
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist