https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/paveln-podruh-prichazi-renesance-skromnosti-a-sobestacnosti.meni-se-priority-naseho-mysleni
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pavel Podruh: Přichází renesance skromnosti a soběstačnosti. Mění se priority našeho myšlení

14.4.2020
Ruku na srdce, všichni jsme si z pohodlnosti rychle zvykli na systém, ve kterém absolutně nepochybujeme o zajištění těch nejzákladnějších potřeb vody, elektřiny, potravin a dalších životních nutností. Buď to pro nás centrálně zajistí stát nebo nějaká velká nadstátní entita. My obyčejní lidé se tak v tomto systému můžeme (a vlastně se to po nás i chce) dle příjmových možností věnovat akumulaci zbytečností, respektive věcí, které k životu nutně nepotřebujeme a kterým říkáme bohatství. Od toho následně odvozujeme, jestli je někdo úspěšný nebo ne. Někdo finančně tak tak utáhne zaplacení nájmu, vody, tepla, elektriky, jídla a chtěl by víc, jiný má víc a chtěl by ještě víc. Jedeme v tom v různé míře všichni, protože bydlet v salaši na horách s několika ovcemi je už pro drtivou většinu lidí pochopitelně pasé. Jako společnost jsme nejbohatší, co jsme kdy historicky byli. Máme prokazatelně v průměru všichni více, než skutečně potřebujeme. V tomto stavu nás najednou nějaký COVID-19 všechny zavřel právě do té metaforické salaše v horách. A hele, ona má něco do sebe.
 
I uprostřed našich měst jsme teď trošku jako na samotě u lesa.
I uprostřed našich měst jsme teď trošku jako na samotě u lesa.

Skromnost is cool

Mávnutím kouzelného proutku docházíme doma myslím všichni ke kolektivnímu prozření. My totiž k tomu, abychom tvořili, pracovali, vychovávali děti, žili a byli šťastní opravdu nepotřebujeme zas tak moc. Za normálních okolností je naše pozornost odváděna k „třpytícím se věcem“, každý ať si dosadí ty své. Kup si, kup si. Jsme rozmazlení a když říkám jsme, říkám to samozřejmě včetně sebe. Teď ale není normální situace, většinu těch třpytek nemůžeme nebo nemáme chuť konzumovat. Víc než kdy jindy se tak právě nyní ukazuje, jak je ten náš luxus zbytný. V pohodě se bez něj obejdeme. Věřím, že přichází doba, kdy se koncept bohatství bude měnit.

Jeden příklad za všechny. Dává pořád smysl snít o luxusní vile, bazénu a třech autech v garáži? Vždyť všechny tyto věci si můžeme jednou za čas na chvilku pronajmout - hotelů a penzionů je u nás dost a zahraničních turistů výhledově mnohem méně, tak proč to všechno vlastnit a starat se o to. Být skromný majetkem je nově cool, rozhodně to není ostuda ani důkaz neúspěchu. Skromnost se nehoní za dalším zbytečným majetkem, skromnost má více času na děti, na mámu, na přátele. A jestli nám koronavirus něco ukázal, pak je to fakt, že pravé bohatství opravdu leží v čase investovaném do svých nejbližších. Buďte hrdí na svou skromnost a je jedno, jestli je to skromnost z nutnosti, nebo z vlastní volby.

Tak čistý vzduch nad Evropou dlouho nebyl. Snímky Evropské kosmické agentury ukazují, jak oproti loňskému březnu klesly hodnoty oxidu dusičitého, který produkují především průmyslové závody a motorová vozidla. Podobné obrázky lze najít ke státům celého světa. To se stane, když přestaneme řešit třpytky.
Tak čistý vzduch nad Evropou dlouho nebyl. Snímky Evropské kosmické agentury ukazují, jak oproti loňskému březnu klesly hodnoty oxidu dusičitého, který produkují především průmyslové závody a motorová vozidla. Podobné obrázky lze najít ke státům celého světa. To se stane, když přestaneme řešit třpytky.
Zdroj | European Space Agency

Pyramida priorit

Bez druhého auta v garáži se žít rozhodně dá, ale bez tekoucí vody, fungující elektriky a potravin v regálech dnes už ani náhodou. Všimli jste si také, jak často se najednou v posledním měsíci začalo skloňovat slovo závislost a jeho jednovaječné dvojče soběstačnost? Princip soběstačnosti se nyní znovu dostává do lidského mainstreamu. Z toho přírodního mainstreamu ale nikdy nezmizel a nezmizí. Je jeho základem. Pravda je taková, že téměř všichni v zajištění svých páteřních zdrojů slepě důvěřujeme někomu jinému, někomu výše. Teď v karanténě je to krystalicky evidentní, nemáme tolik toho rozptýlení.

Nad těmi nejzákladnějšími zdroji nemáme žádnou kontrolu a valná většina z nás to vůbec neřeší. Na rozdíl od těch třpytek. Víme často i ty nejmenší detaily o fungování našich iPhonů, ale víte třeba, kolik Vás stojí 1kWh elektrické energie a kolik se na její výrobu spálí uhlí? Víte odkud a jak se k Vám dostane ta čisťoučká voda, kterou bereme jako samozřejmost a jakou reálnou hodnotu má 1 její litr? Víte, odkud pochází jídlo, které jíte a jakou cestou projde?

V České republice se v úhrnu za celý rok vyrobí téměř 50 procent veškeré elektrické energie z uhlí. Každá česká domácnost tak za rok spotřebuje v průměru 1,3 tuny uhlí z centrálních zdrojů, ani o tom neví.
V České republice se v úhrnu za celý rok vyrobí téměř 50 procent veškeré elektrické energie z uhlí. Každá česká domácnost tak za rok spotřebuje v průměru 1,3 tuny uhlí z centrálních zdrojů, ani o tom neví.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Soběstačnost, kreativita a sdílení

Co je moc velké a centralizované přirozeně ztrácí flexibilitu, dynamiku, kvalitu, nedokáže rychle reagovat, což je průvodním jevem takřka každého státu, ale i většiny velkých firem. Pokud do těchto rukou vkládáte své nejdůležitější zdroje, promítněte si zpětně třeba jaké veletoče jsme v posledních dnech zažili se státními dodávkami roušek. Lidi řekli, když ty státe nejsi schopný dodat, dodáme my - obratem. Vrátili jsme se rázem k přirozenosti, tedy zařídit si to co nutně potřebujeme po své ose, soběstačně. Pokrývat alespoň část svých základních potřeb svépomocí nebo spoluprací a nespoléhat stoprocentně na centrální akceschopnost prostě dává smysl. Navíc ten pocit je k nezaplacení.

Jestli jste si tedy kdy chtěli založit zahrádku (třeba i na balkóně), teď je ta správná chvíle. Pokud opravdu nemáte kde, v obchodech jsou tuny českých rajčat, jablek, okurek, všeho. Kupujte to, podporujte české dodavatele, producenty. Pokud už dlouho uvažujete o vlastní solární elektrárně s baterkou, teď se do toho opřete a přebytky můžete sdílet s ostatními. Pokud máte byt, domluvte se se sousedy a pár panelů na střechu jde realizovat téměř všude, o náklady se podělíte. Jestli ještě nesbíráte dešťovku, šup tam s nádrží. Instalace úsporných perlátorů je také za hubičku. Pokud nebudete moct jet letos do Chorvatska nebo letět na Bali, no tak holt můžete konečně na kole projet republiku a spát třeba pod širákem, když na to přijde. A tak dále. Vrozenou přirozeností soběstačného nastavení mysli je šetrnost, účelnost a kreativita, to se nám teď bude myslím hodit. Místo třpytek.

Vlastní výrobou elektřiny nepomáháte jen sobě. Stejně jako jsou propojené třeba rybníky, je třeba mít propojená společenství i energetické sítě. V případě potíží se tak mohou i díky rozmístěné akumulaci jednotlivé části sítě vyrovnávat a navzájem si pomáhat. Jedna ta tečka můžete být třeba právě Vy.
Vlastní výrobou elektřiny nepomáháte jen sobě. Stejně jako jsou propojené třeba rybníky, je třeba mít propojená společenství i energetické sítě. V případě potíží se tak mohou i díky rozmístěné akumulaci jednotlivé části sítě vyrovnávat a navzájem si pomáhat. Jedna ta tečka můžete být třeba právě Vy.
Zdroj | European Space Agency

Hlavu vzhůru, nohy na zem

Aktuální stop-stav je obrovskou příležitostí, jak svým majetkovým uskromněním získat více času a zesoběstačnit naše domácnosti, sebe, naše město, region, stát i ekonomiku. Podpořme to vlastními činy, vlastními penězi (či touhou po jejich ušetření). Kde je dostatečná poptávka je i nabídka. V důsledku tímto přístupem můžeme každý trochu přispět. Taková poptávka vytvoří spoustu nových pracovních míst a zároveň podpoří dosud přehlížené segmenty. Potřeba (oproti regulaci a nařízením), ta přináší změnu okamžitě. Navíc to celý svět trochu zpomalí a to je možná přesně to, co příroda nutně potřebuje, bez velkých řečí o ekologii. Řekla si o to sama, asi bychom měli naslouchat. V neposlední řadě společnost zase získá hrdiny, lidi kteří nasazují krk, aby se o nás v této době starali. Sestřičky, doktoři a doktorky, lidi na přepážkách v obchodech, na poštách, hasiči, vojáci a spousta dalších. To je taky moc dobře a velké díky jim všem. Vyhlížím renesanci soběstačnosti, skromnosti a kreativity.


reklama

 
foto - Podruh Pavel
Pavel Podruh
Autor je zakladatel projektu Český soběstačný dům.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (79)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

14.4.2020 09:59
Já se obávám, že žádný restart nebude, žádná změna myšlení taky ne. Naše společnost je hlupoko zabřednutá do ropáckých demagogií a do pohodlného smradu.
Stačí se podívat na příspěvky pana Šimůnka. Vše nové je přece nesmysl, žádná čistá technologie nefunguje, sucho a oteplování je jen demagogie ekoteroristů, je potřeba fedrovat uhlí, pálit ropu a chuj s tym.
Já se obávám, že tohle je v babišistáně mainstream.
Odpovědět
VN

Vilém N

14.4.2020 10:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale notak. Vždyť článek je jen skrytou reklamou :-)
Odpovědět
PP

Pavel Podruh

14.4.2020 13:51 Reaguje na Vilém N
Dobrý den, reklamou na co? Můj projekt nic neprodává, ani nic nenabízí. Nepobíráme ani žádné dotace. Vše zde: https://www.csdum.cz/o-nas.html
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

14.4.2020 14:17 Reaguje na Pavel Podruh
Tam rozhodně není vše! Ten dům je prošpikován nesmyslně drahou technologií a ke svému "životu" potřebuje 5 hektarů lesa na palivové dříví a nemalou obsluhu. Vy tam uvádíte jen to, co se vám hodí, aby si čtenáři sedli na zadek.

Myslím, že vy jste opravdu ten pravý, kdo má kázat o férovosti a uskromnění!

Od toho tady jsou sítě, aby se dalo stavět mnohem levněji, aby člověk nebyl otrokem domu a mohl dělat i něco rozumného.
Odpovědět
PP

Pavel Podruh

14.4.2020 16:42 Reaguje na Jiří Svoboda
Jééé, pan Svoboda, už jsem Vás dlouho nečetl, moc Vás zdravím :) Chtěl bych se zeptat: Jaké "drahé" technologie konkrétně, myslím opravdu specificky konkrétně, máte na mysli? Veškeré detaily našeho domu k dohledání na našem webu. Plus Vás poprosím o konkrétní a přesný výpočet, jak jste došel k potřebě 5ti hektarů lesa. Ať má tedy ta naše diskuze nějaký obsah a neplácáme prázdnou slámu. Děkuji a přeji hezký den :) Pavel
Odpovědět

15.4.2020 11:00 Reaguje na Pavel Podruh
Dobrý den Pavle

O těch drahých technologiích a energetické spotřebě jsme diskutovali (sám jste tam uvedl několik "utajovaných" faktů) na https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/paveln-podruh-stavba-prvniho-ceskeho-sobestacneho-domu-zahajena

Tam jsme dospěli k názoru, že dům potřebuje 1 ha lesa, omlouvám se za těch 5 hektarů. Každopádně o soběstačnosti domu nemůže být řeč.

Nemá význam znovu začínat diskusi, ze které jste vycouval, asi by to dopadlo stejně. Nebo ne?

Zdraví Jiří
Odpovědět
PP

Pavel Podruh

15.4.2020 13:03 Reaguje na
Dobrý den pane Jiří, právě, že ani v té odkazované diskuzi jste své názory nepodložil žádnými fakty. Tak jsem si říkal, že snad tentokrát, ale vlastně jen dál pokračujete v hejtu. Každého baví něco jiného, ale nevím, co bych pro Vás už mohl udělat více. Vše je naprosto transparentně, bez jakýchkoliv tajemství uvedeno na našem webu, včetně toho, jak fungujeme, že nemáme dotace, jaké technologie používáme, proč, že by šly určitě použít i jiné, že je to úmyslná technická hříčka. Je tam naprosto vše. Chápu, že Vás to irituje, ale pokud nezačnete mluvit konkrétně (zatím jediná konkrétní věc byl nesmysl s 5ti hektary lesa), tak je to takové o ničem, bohužel. škoda, měl jsem čas, energii i chuť s Vámi věcně diskutovat. Mějte se hezky, P.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

15.4.2020 15:28 Reaguje na Pavel Podruh
Myslím si, že fakta byste měl uvádět na mé podněty vy.

Na vašem webu asi chybí, jakou očekáváte spotřebu ne zrovna levných pelet či dřeva z blízkého lesa a na kolik přijdou ty všechny systémy, kterými je ten dům vybaven. Prostě aby si člověk mohl udělat představu, oč je off-grid dům dražší, a taky jakou péči tyto systémy budou vyžadovat. Také je třeba přiznat že off-grid NENÍ soběstačný dům, když tam musím vozit pelety či dřevo z lesa. Pokud tyto údaje na vašich stránkách jsou a já je pouze nenašel, omlouvám se za svou slepotu a navhodné napadání vaší osoby. Zdraví J.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.4.2020 14:18 Reaguje na Vilém N
Netuším vůbec, na co by to mělo být jako reklama a hlavně proč.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

14.4.2020 14:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Třeba na ty velmi drahé technologie, které jsou v domě používané. Principem každé reklamy je klamat lidi, tento rys to určitě má.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.4.2020 16:53 Reaguje na Jiří Svoboda
To jste si spletl článek, tady o žádném domě řeč není.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

15.4.2020 10:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Pan Podruh výše poslal odkaz, na projekt "Vše zde: https://www.csdum.cz/o-nas.html", který článek propaguje. Tam máte i široký seznam sponzorů, jejichž výrobky jsou v domě uplatňovány.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

14.4.2020 10:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak zvažme hypotetický příklad toho že by se každý zavřel na tu salaš a pokusil se být soběstačný...

na to by člověk potřeboval asi 40ha na osobu. s tím že by byla plně kultivovaná a nezbylo by tam naprosto nic přirozeného prostředí.

takto to prostě nejde dělat- 10 planet zemí by bylo málo současný počet lidí na planetě.

chtěj nechtěj na nějakém území musí dojít ke specializaci. Bez současného "průmyslového" zemědělství by reálně pošla polovina lidstva hlady jenom proto že neefektivitou "osobní" produkce by nebylo dost místa na to danou věc vypěstovat.

(o tom že takto individuálně zvyšovat výnosy hnojením a mechanizací je prakticky nemožné)
Celkově řečeno znamenalo by to návrat do situace kdy se bude většina lidí trávit většinu času zemědělstvím pro sebe - což je značně neefektivní a v celkovém součtu i neekologické protože to zabere zbytečně moc prostoru na planetě)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.4.2020 11:47 Reaguje na Vaclav Sobr
Není nutno provádět systém odzdi - kezdi.
Ale začít od podstatných věcí: náše vláda podepsala green deal, tak ji nutit k tomu, aby jej plnila. Což zásadně nedělá.
Tlačit na systémovou recyklaci plastů, tlačit vůbec na odpadové hospodářství (které u nás asi moc špatné snad není), tlačit především na naše nesmyslně zešvejkované a zkorumpované prostředí OZE.
Potravinově jsme soběstační velmi dobře i s pandemií obezity a šetrnější zemědělství bychom určitě snesli i za cenu zvýšení ceny potravin (případně není nutno na potraviny vybírat DPH). Atd, atd. atd. pro osobní aktivitu je místa dost a stěhovat se na salaš skutečně nikdo nemusí. Daleko čistší národy (což jsou v EU především Germáni a seveřani) taky nebydlí na salaších, ale takové externality jako my nevytváří.
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.4.2020 14:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Systémovou recyklaci plastů děláme, překážejí tomu akorát zelení. Odpadové hospodářství nám funguje, pouze nesplňuje některá fundamentalistická kritéria zelených. IMHO pokud bychom se zaměřili na jejich plnění, bylo by to ve stylu "tu stovku ušetříme, i kdyby na to měla prasknout tisícovka!". OZE děláme přesně podle toho, jak to chce EU. Že se tím způsobem jasně ukáže podstata této zhovadilosti, není naše vina.

Germáni u nás běžně dělali a dělají černé skládky. Doma se bojí likvidačních pokut a dalších trestů, a tak to svinstvo vozejí sem.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

14.4.2020 14:32 Reaguje na Jan Šimůnek
no recyklaci plastů děláme tak že je pošleme přes půl planety tam kde si nedělají starosti s emisemi ničeho a mají tudíž levnou elektřinu...
Odpovědět
MG

Milan G

15.4.2020 12:52 Reaguje na Vaclav Sobr
No tohle už také není tak jednoduché, státy, které dřív ty plasty odebírali ve velkém je už také nechtějí.
Ale máte pravdu s tou recyklací, stejný systém jako u elektroaut. Jen vymyslet co s prachem, který způsobují brzdy, opotřebení pneu atd.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

15.4.2020 16:05 Reaguje na Milan G
Místo do Číny teď putují použité plasty z Evropy do Turecka a Indie. Nevím, jak si na tom stojí ČR, zda i my přesouváme tuhle zátěž za své hranice.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.4.2020 17:02 Reaguje na Jan Šimůnek
Kdybych chtěl vědět, co si myslí v Kremlu o jakémkoliv problému, zeptám se vás. Třeba že EU se za chvíli rozpadne, nebo že Němci jsou blbí.
Tohle se v Rusku vykládalo už od Leninových dob, jenže rozpadl a zbankrotoval jen SSSR a nikdo jiný.
Poražení a totálně zničení Němci jsou na tom dnes asi 100x líp než Rusi a to je prakticky celý.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

14.4.2020 14:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak kupříkladu problémem recyklace plastů jsou drahé energie (a to že formálně zlevní silová elektřina díky nestabilním OZE je na nic když se v distribučních poplatích musí stejně zaplatit náklady a jsou dražší než o kolik zlevní elektřina)

Aby jsme mohli lépe recyklovat plasty bez toho je posílat přes půl planety do Číny a nebo Malajsie potřebujeme hlavně levnější elektřinu a potřebujeme jí hodně.

A v průmyslu smysluplné podobě (tudíž nezávislé na počasí)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.4.2020 16:58 Reaguje na Vaclav Sobr
Energie máme přebytek, ale používáme ji na blbosti. Na tahání všemožných nesmyslů přes půl planety, na tahání tankerů plných ropy, vozí se i dřevo nebo uhlí přes oceány. Tohle všechno zrušit. A na recyklaci plastů té energie tolik zase nepotřebujeme, navíc s nimi s úspěchem topíme a energii vyrábíme. Není to čistý zdroj, ale lepší než pálit uhlí nebo ropu.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

15.4.2020 15:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Vás je pro tuhle dobu škoda, dřív by si vás jinak považovali. Každý okres měl svůj pivovar a k tomu tu ještě byly ... no, spíš byl. Prazdroj. Aspoň teda v Praze. Když by si člověk chtěl dát Zlatopramen, což tehdy bylo náhodou fakt dobrý pivo, musel si zajet na sever. Když Nektar, což zase byl pravý opak dobrého piva:-), na jih.

A fronty na všechno, od banánů až po džíny před Tuzexem ... jestli náhodou nepřivezli.

Víte, že se mi po tom fakt vůbec nestýská?

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.4.2020 19:53 Reaguje na Svatá Prostoto
Dnes máme pivovarů desítky a těch malých stále přibývá, točí se jen v některých hospodách a skutečně se za některými musí jezdit. Vaří většínou těžká piva typu IPA, APA, sour, stout atd. Dobrý cíl výletu na kole.
Samozřejmě není nutno kvůli tomu tahat uhlí nebo ropu přes půl světa.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

14.4.2020 20:11 Reaguje na Vaclav Sobr
Mimořádně zajímavé by bylo sdělení proč by bylo na osobu potřeba zrovna 40 ha. Vezmeme-li v úvahu jiný statistický údaj a to že 30% potravin skončí v odpadu, tak to už bychom měli jen 40ha - 12ha = 28ha,a to by se ještě nějaký ten hektar, kdyby se spočítala denní potřeba potravin dle výživné hodnoty. Neplácejte blbosti a zkuste příště počítat.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

14.4.2020 21:34 Reaguje na Jiří Daneš
Proč předpokládáte že se jedná jenom o výrobu potravin?
(ikdyž pravda ta zabírá asi největší prostor ale ten je dost stlačen využívání zázraků chemického průmyslu používaného na hnojení) ale musíme k tomu přidat ještě těžbu surovin, musíme k tomu přidat i výrobu energie (ta taky zabírá prostor), musíme uvážit že valná většina planety (himaláje. oceány, antarktida) jsou nám prakticky k ničemu...

jinak co se nadbytku potravin týká - kdyby jsme neměli vyprodukovaný nadbytek tak už momentálně v téhle epidemii pojedeme na přídělový systém... že na něj tahle planeta nemusí přejít je dáno tím že produkujeme bezpečný nadbytek což - historicky - dělá potraviny bezprecedentně levné po většině planety.

Vynecháme li Jemen kde ho cíleně způsobují Saudové - prakticky nikde na planetě neprobíhá skutečný hladomor. Z hlediska historie lidstva je to značně nestandardní situace.

(můžeme se bavit je jestli je dostatečnou rezervou 10-20-30 procent spotřeby... ale už jenom současná situace ukazuje jak je vhodné mít efektivní rezervu systému)

(jinak ano - byl bych raději kdyby ten nadbytek byl efektině upotřeben na jiných místech - ale jeho převoz stojí energii a zdroje... nu... a ty nikdo nechce zaplatit)

celkově řečeno.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.4.2020 11:29 Reaguje na Vaclav Sobr
S těmi 40 ha jste silně přestřelil, tak bohatí ani výkonní naši předkové nebyli. Dole je odkaz na tradiční polnosti, nijak se od té doby nezmenšily, spíše díky technice přibyly. S kravkou či volkem (koně měl málokdo) takto obhospodařovala rodina své živobytí. Řádově v nízkých jednotkách ha.

49.4764569N, 19.3823106E
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

16.4.2020 08:20 Reaguje na Vaclav Sobr
Nepotřebujete 40 ha na osobu, to přeháníte. Jedinec je schopen vyrobit své potraviny z 0,07 ha, to je čtverec cca 26 x 26 m. A pokud chcete mléko, kůže, maso, tak musíte mít na osobu cca 1 ha. Takže na rodinu x 4.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

16.4.2020 09:22 Reaguje na Katka Pazderů
To asi ano. Ale nevím, kolik vám pak zbude času dělat něco užitečného pro společnost. Existuje i veřejný prostor a terciární sféra, kam by měl každý přispívat.

To si fakt myslíte, že rodina využívající 4 ha půdy jen pro svou obživu je správný model pro život v 21. století? Toto je fakt názor vzdělaného moderního politika?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.4.2020 14:24 Reaguje na Jiří Svoboda
Tato činnost má význam už sama o sobě, bohužel, tato mimoňská společnost to nedokáže ocenit, resp. okázale takovými lidmi pohrdá. Živit se dnes rukama není prostě in.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

16.4.2020 16:14 Reaguje na Karel Zvářal
K práci rukou mám respekt i náchylnost, ale spíše k řemeslnému umu než kutání motyčkou.

Ale prostě 1 ha zemědělské půdy na hlavu není ani zdaleka v ČR k dispozici. Co s tím? Odlesňovat?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.4.2020 16:21 Reaguje na Jiří Svoboda
Vzpomenete si, co často říkala Eva Holubová svému mužíčkovi (JH) v Knoflíkářích?-)
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.4.2020 16:24 Reaguje na Karel Zvářal
https://www.youtube.com/watch?v=K_JO8OV44-8&app=desktop
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.4.2020 17:22 Reaguje na Jiří Svoboda
Prostě když celý den jste na slunci s motykou, prásknete sebou večer na kavalec a nějaká terciální séra je vám zcela volná.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.4.2020 17:22 Reaguje na Karel Zvářal
To f tam bylo:-)
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

16.4.2020 19:36 Reaguje na Karel Zvářal
Proč ne, ale kdyby to bylo tak u všech, vypadala by společnost úplně jinak. Pravda, i ta příroda úplně jinak. Bylo by to v sumě lépe nebo hůře? Podle mne spíše hůře.
Odpovědět
PB

Pavel Baťa

16.4.2020 20:56 Reaguje na Jiří Svoboda
dříve tu nebylo tolik lesů jako teď
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

17.4.2020 14:53 Reaguje na Pavel Baťa
Ale lesy jsou vítány. Nechť je jich u nás co nejvíce, pokud klimatická změna nebude proti.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

15.4.2020 08:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Hanzl souhlasím s Vámi. Jen s jednou věcí ne. Neandrtálský přístup takových jako je Šimůnek nebo ig, nebo jiných jim podobným rozhodně není mainstream v ČR ani jinde ve světě... toto jsou jen takový hlupáčci, co zaspali převrat a pořád žijí v roce 1970.... je sice pravda, že takový lidé jsou vyloženě přenašeči lží a manipulace, protože jsou zvyklí takto celý život fungovat a jdou tak na ruku všem, kteří takové lži a manipulace účelově šíří, ale ony tyto relikty dob minulých postupně vymírají, a tak aspoň v tomto se můžeme těšit na lepší zítřky...

Mocní a bohatí si vždy ve společnosti najdou duševně slabé kusy a budou jich zneužívat pro svůj prospěch, ale sorta typu Šimůnek je až příliš snadná kořist......
Odpovědět
ig

15.4.2020 10:29 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Opakoval jsem si Vaše slova a málem jsem si je vzal k srdci, ale šed do Bauhausu pro náhradu předčasně mě opustivší dlouhoživotnostní LED žárovky a nemaje pomalu kde zaparkovat, pustil jsem je z hlavy jako zbytečné strašení. Mainsteam žije :-)
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

15.4.2020 11:11 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Oni ti mocní a bohatí jsou i na druhém pólu. Např. jsou schopni udržovat bilionový OZE tunel, který je vytvořen v rozporu s ústavou a mají ochočeny státní zástupce, policii, ERÚ, MPO či další ústavní činitele i média, aby se toto zametalo pod koberec. Necítíte se v této souvislosti i vy jako duševně slabý kus na tom opačném pólu?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.4.2020 08:25 Reaguje na Jiří Svoboda
Tady je vidět velmi dobře ruská demagogie, bod A) který říká: "ze svých průšvihů obviníš nepřítele."
Rusko je životně závislé na téžbě ropy a má z toho těžký vejvar. Proto tvrdí, že právě OZE je těžký vejvar. Přitom je to blbost, protože OZE má daleko vyšší investiční náročnost (takže žádný vejvar), protože ropné a uhelné technologie už dávno máme.
Takže je nutno OZE podpořit, ono se to časem zaplatí, ale tu vstupní investici ropáci blokují, co to jde.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

16.4.2020 09:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Jestliže uvedu reálný, praktický a doplňující příklad, je to ruská demagodie? Co je to za idiotskou argumentaci?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.4.2020 09:49 Reaguje na Jiří Svoboda
Pokud hovoříte o "biliónovém OZE tunelu", tak je to jasná ruská demagogie, oni to vymysleli už celkem dost dávno a stále s tím šermují.
Přitom si giganticky mastí kapsy na prodeji ropy a plynu.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

17.4.2020 15:17 Reaguje na Pavel Hanzl
Jasně, demagogičtí Rusáci orodovali v roce 2005 na ERÚ aby nastavili v rozporu s ústavou a zákonem výkupní ceny na elektřinu z OZE o 30-40 % výše, než mělo být. Vy už jste opravdu úplně zeleně domagořenej.

Pak je tu ještě další možnost. Jakýkoliv fakt, který se vám nehodí do krámu, nazvete ruskou demagogií.
Odpovědět
MG

Milan G

15.4.2020 12:00 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Než začnete někoho napadat, tak se nejdřív naučte gramatiku...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.4.2020 08:17 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Samozřejmě že pan Šimůnek je exot, jenže zrovna v Ekolistu jsem nečekal, že názory jsou tu skutečně převážně nechumelistické až ropácké.
Prostě OZE nefunguje (nikdo neuznává žádný důkaz, že funguje), takže se mezi řádky říká: do toho nepůjdeme, my máme svoje uhlí a ropu a co se děje kilometr za hranicemi nás nezajímá.
Jenže ono se děje velmi silně už i u nás, jenže to není klimatickou změnou ale něčím jiným (nevíme čím).
Odpovědět
RV

Richard Vacek

14.4.2020 19:11
A přitom je to všechno přesně naopak. Soběstačnost je vlastní nejchudším uzavřeným společenstvím, kde se většina pracovní síly využívá na zajištění základních životních potřeb. Tato společenství nejsou schopna generovat přebytky a tedy nic nenabízí svému okolí a ani od svého okolí nic nedostávají - maximálně humanitární pomoc, když se jejich citlivá rovnováha nějak naruší.
Bohatá společnost má vysokou dělbu práce a specializaci, čímž dosahuje vysoké produktivity práce, vysoké nadprodukce a i vysoký nadbytek volné pracovní síly, která se může věnovat jiným činnostem, než zajištěním holého přežití (kultura, věda, sport, ...).
A v takto bohaté společnosti se někteří podivíni mohou věnovat i tomu, že si hrají na soběstačnost tu v pěstování mrkve, tu v chovu slepiček, tu ve výrobě vlastní elektřiny. A protože to je koníček, nevadí, že jejich mrkev, vajíčko i elektřina jsou násobně dražší, než co nabízí trh.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.4.2020 20:02 Reaguje na Richard Vacek
V zásadě máte pravdu, ale nejde zase o odzdikezdismus. Všechny fungující systémy jsou vždy vyvážené a využívají výhody z různých směrů. Zahrádkaření a samozásobitelské postupy nejsou samozřejmě všehospásné, ale můžou rodině přinést třeba rozhodující většinu sezónní zeleniny a ovoce. Zvláště, když jsou v rodině důchodci a na venkově můžou chovat i králíky nebo slepice, tak můžou přidat i maso a vejce. Ale ty domácí produkty jsou vynikající!! Zvláště vajíčka!!!
Odpovědět
RV

Richard Vacek

15.4.2020 01:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Já celkem soběstačný jsem. I v té elektřině, i v té vodě - a i ta vajíčka. Ale každému to rozmlouvám. Protože zájemci do toho chtějí jít s vidinou jak ušetří a to je nesmysl. Je to stejné jako chtít ušetřit tím, že si sám ušiju boty. A navíc když to ještě neumím a těším se na to, že za úsporu mi zbyde víc peněz na dovolenou u moře.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.4.2020 08:29 Reaguje na Richard Vacek
Celý systém je stavěn na konzumu a práci pro konzum, ne na soběstačnosti. Takže to samozřejmě nemůže vycházet.
Ovšem časem to možná bude přímo nutnost, jestli začne kolabovat u nás hlavně stát a fnanční a zbožní toky, čort znajet.
Odpovědět
ig

14.4.2020 22:38
"Všimli jste si také, jak často se najednou v posledním měsíci začalo skloňovat slovo závislost a jeho jednovaječné dvojče soběstačnost"

Asi se pohybuji v jiných kruzích, nebo jak se teď říká sociální bublině, ale nevšiml. Vlastně mám dojem, že ho slyším poprvé za tenhle měsíc. Osobně vůbec nepovažuju soběstačnost za vyšší typ organizace společnosti, naopak, je to krok zpět. Po soběstačnosti netoužím, protože by mi přidala práci a snížila životní úroveň. Dělám něco co dobře umím a vyměňuji to (s využitím peněz jako přepočítacího koeficientu) s jinými lidmi, kteří zase dělají to co dobře umějí oni. Kdybych si musel sám pěstovat mrkev, plácat vepřovice, štípat dříví na topení, vyrábět elektřinu, tak nebudu dělat nic jiného a síly mi budou stačit na holé přežití, jako tomu bývalo před staletími. Třeba to někoho baví, proč ne, žijeme ve svobodné zemi a nikdo nikomu nebude bránit, aby si koupil statek, pár hektarů polí a lesů a žil si do značné míry sám pro sebe. Ale mě to nějak nebere :-)
Odpovědět
pp

pavel peregrin

15.4.2020 07:23 Reaguje na
Myslím, že to špatně chápete. Tady nejde o soběstačnost každého jednotlivce, ale o soběstačnost státu jako takového. I vyspělý stát přece může být soběstačný v základních komoditách, které bude s ohledem na tu jeho vyspělost vyrábět zlomek obyvatelstva. Jenže toto jsme u nás úspěšně popřeli. V principu jde o to, aby stát v případě něčeho podobného, jako je nynější virus, nezůstal odkázán na pomoc či spíše milost a nemilost ostatních. A že by to v případě něčeho horšího nastalo, to jsem si zcela jist.
Odpovědět
ig

15.4.2020 09:35 Reaguje na pavel peregrin
Píše se tam i o zakládání zahrádek, ale to není podstatné, já nevidím smysl soběstačnosti na žádné úrovni. Totéž bych napsal i o soběstačnosti na úrovni státu nebo jakkoliv jinak zvoleného území. Odkazu na milost a nemilost ostatních se nebojím, v tomhle konkrétním případě měl nedostatek ochranných pomůcek každý, nebylo to bohužel v žádném krizovém plánu, ale výrobci se rychle dali dohromady a díky mezinárodnímu obchodu se situace zlepšuje rychleji než kdybychom si museli všechno dělat na území Česka sami.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

15.4.2020 10:49 Reaguje na
Vyjádřil jsem se méně přesně. Tedy- jde mi o potravinovou soběstačnost a to může být do budoucna větší problém, i když to tak nevypadá.
Odpovědět
ig

15.4.2020 10:57 Reaguje na pavel peregrin
Nevyjádřil, já Vám zcela rozumím. Pouze nesouhlasím :-) Historie ukazuje, že když vyrábíte pluhy, máte silnější pozici než když jimi jen ořete.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.4.2020 11:05 Reaguje na
Jj, Igoškova píseň... Tak mi vysvětlete, proč stát na úrovni Izraele s nejvyspělejší technologií na světě, praktikuje intenzivní zemědělství, dokonce v pouštních oblastech. Proč se na to nevykašle a neprodává zmíněné pluhy. Nevím jak v Praza, ale u nás se říká: Jak jsi starý, tak... Nevidíte dál, než na pověstnou špičku.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

15.4.2020 11:24 Reaguje na Karel Zvářal
Izrael je opravdu něco mimořádného (a netvrdím, že sympatizuji) a nemůže sloužit jako mustr.

Já bych tu potravinovou soběstačnost viděl ve slabším smyslu. Abychom v případě nutnosti byli schopni přejít během jednodoho roku na dostatečnou produkci potravin zajišťující rozumnou výživu 10 milonů lidí. V tomto stavu, myslím, pořád jsme a dlouho zůstaneme, pokud nezlikvidujeme produktivní zemědělství ve větších celcích majících dostatečnou techniku.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.4.2020 11:40 Reaguje na Jiří Svoboda
K tomu potřebujete kvalifikovanou sílu, techniku, připravenou půdu. V případě akutní potřeby nic z toho nevyčarujete za den.

Tato rozežraná generace, která o jakési válce slyší jednou za rok, má vše, nač si jen vzpomene, tak žije v domnění, že to tak MUSÍ být navždy. Nezbývá, než dodat: mýlit se je lidské.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

15.4.2020 12:51 Reaguje na Karel Zvářal
Copak dnes nemáme kvalifikovanou sílu, techniku a jakš takš nezdevastovanou půdu, abychom se během roku nebyli schopni přeorientovat na zajištění základních potravin pro obstojnou výživu 10 milionů lidí? Zkuste, prosím, o tom vyslovit svůj názor a kdyžtak to i rozveďte.

S rozežranou generací plně souhlasím. Ale dokud to tak může fungovat, byť na úkor budoucnosti, těžko je velet na dobrovolný ústup. Oni jsou asi dva zakopaní psi v tomto problému. Jeho globálnost (jeden člověk je kapkou v moři) a dlouhodobý horizont (důsledky špatné činnosti se citelně projeví až za desítky let). Každý normální sobecký jedinec si zcela přirozeně řekne, co bych se o něco snažil. S touto demotivující atmosférou je třeba něco zásadního udělat, jinak se s problémem nepohne.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.4.2020 13:06 Reaguje na Jiří Svoboda
No dnes ji naštěstí máme a já doufám, že to tak zůstane navždy. Že igoškovy představy zůstanou jen v jeho hlavě, realizovat je žádný normální stát (vyjma Vatikánu, Andorry...) určitě nebude.

Zbytek viz. níže...(PP)
Odpovědět
ig

15.4.2020 14:15 Reaguje na Karel Zvářal
Jak že to nebude nikdo realizovat? Vždyť to už dávno všichni realizovali :D
Odpovědět
ig

15.4.2020 12:26 Reaguje na Karel Zvářal
Protože je zbytečné nechat ležet půdu ladem. I u nás se, pokud jsem si všiml, sem tam cosi pěstuje. Je to proto, že tu půdu máme (lidé ji mají) a je pro ně výhodnější tam něco pěstovat než ji nechat zarůst plevelem. Pěstují to samozřejmě proto, aby vydělali a ne pro nějaké vyšší cíle nebo že by se tak nudili.

Jinak u nás v Praze se říkají i horší věci, ale nepoužívám je, protože věřím, že fakta se nakonec prosadí sama :-)
Odpovědět
pp

pavel peregrin

15.4.2020 12:37 Reaguje na
Něco vám povím. Můj praděd prožil první světovou válku a často mi vyprávěl, jak se na ves táhly davy měšťáků v zoufalé snaze sehnat trochu mouky, vajec, másla. Sedláci-někteří- je dřeli bez nože a tak se děla neadekvátní výměna typu pytlík mouky za prsten, vejce a máslo za briliantové brože, zlato, obrazy. Tady se jasně ukázalo, co v časech nouze má cenu. Ti lidé mohli mít co chtěli a bylo by jim to prdlačky platné, kdyby si to nemohli vyměnit za základní potraviny. To vše může přijít, stačilo by, aby hranice zůstaly na dva-tři roky neprodyšně uzavřené. Pokud se vám to zdá jako fikce, nepřeju vám ani sobě, abychom ji museli jednou prožít.
Odpovědět
ig

15.4.2020 13:47 Reaguje na pavel peregrin
Souhlasím, však já taky rád poslouchal co děda vyprávěl o válce :-) V případě SHTF (jak tomu říkají preppeři) to tak prostě bude, ať už čr bude či nebude soběstačná ve výrobě potravin. Měšťáci mít nebudou, případně zořou zahrady a zasadí brambory, ale nebudou mít pušky takže zase nic mít nebudou. To už nemá nic společného se soběstačností státu jako celku (a o tu jsme, v nějaké nouzové verzi, stejně nepřišli).
Odpovědět

16.4.2020 20:42 Reaguje na
a co vám tu životní úroveň drží?! každý rok jezdit na dovolenou? každý měsíc si koupit nějakou novou "zbytečnou" věc?

každý neumí všechno co si umane...proto také vznikali určitě komunity, kdy každému šlo něco jiného...někdo uměl šít, někdo uměl lépe pěstovat, někdo zase uměl věci spravovat...není to dávno, kdy tu byl článek o jedlém lese v Maroku o rozloze 30 ha, který uživí 800 lidí...jasně máme tu jiné klima nicméně i kdyby to bylo pouze 100 nebo 50 lidí pořád to má význam
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

16.4.2020 08:05
Pěkný článek, díky.
Soběstačnost je možná. Sice si myslím, že tak max. ze 70 %, protože my potřebujeme i sociální interakci a posilovat svoje vazby. Takže pokud mi těch zbývajících 30 % bude zajišťovat naše vesnice, či prostě moje okolí (sociální vazby, ale klidně i supermarket nebo státní elektrárna), tak je to v pořádku.
Jsme celkem samostatní, ale nechceme být poustevníci. A dodávka části potřeb z okolních vazeb podporuje naši odolnost, pružnost, chcete-li resilienci. Není hlavním smyslem být 100% samostatný, to budu muset mít i dost velkou rodinu, abychom měli dost lidské síly. Ale chalupa (dům) se dá postavit s přáteli. Nebo v rámci komunity.

Škoda jen, že panelákoví lidé často tyto komunity nevytvářejí, někde nemají zájem, někde si myslí, že to nemá smysl. Ale pokud se sdružení vlastníků bytů dohodne, hnedle opraví stoupačky a provede zateplení domů. To všechno už umíme, ale často nám chybí vůle se domluvit. Vlastně nám asi chybí zejména ta vůle.
V přítomném okamžiku se má řešit zrovna to, co je aktuální.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.4.2020 09:01
Myslím si, že stoprocentní samostatnost ve všem je zase jen bigotní a přehnaný požadavek, který je extrémně drahý a tím nereálný.
Proto bych byl pro dům, který má vlastní vrt na vodu, tepelné čerpadlo a fotovoltaiku, na zimní přitápění krb na kusové dřevo.
A počítat s tím, že dřevo budu dokupovat a zimní elekřinu taky.
Čímž pádem ušetřím na energiích třeba 70 - 80% celoroční spotřeby. To je velice dobrá úspora za rozumnou cenu.
Odpovědět
ig

16.4.2020 13:44 Reaguje na Pavel Hanzl
A už takový dům máte? Nebo jen tak povídáte, jaké by to bylo, kdyby ... ? :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.4.2020 09:52 Reaguje na
Já ho nemám, ale pár mách kamarádů ano (slovy dva). Ale myslím si, že se teď staví většinou něco podobného, víceméně nezávislého.
Odpovědět
ig

17.4.2020 16:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Já právě jednoho takového taky znám, už dlouho má dům bez napojení na rozvodnou síť a bez generátoru, vše řeší fotovoltaikou a bateriemi a řeknu Vám, tam bych bydlet nechtěl. Horko těžko za velkých nákladů a mnoha pokusů vyřešil, že může pustit pračku nebo myčku (ale ne obojí současně), provoz domácnosti musí plánovat, furt se starat jestli má dřevo na topení... Já se nestarám vůbec o nic, ani to topení na zimu nezapínám, v kotli běží algoritmus pro rozpoznání topné sezóny a zapne se to samo, plyn si to taky pustí samo a já se můžu věnovat mnohem zajímavějším věcem :-)
Odpovědět
pp

pavel peregrin

16.4.2020 09:25
Když jste u těch energií a vytápění- mám normální dům z cihlových 45 cm tvárnic, zděný přes maltovací vozík, tedy se vzduchovou spárou. Poctivou vápenocementovou omítku, žádné moderní systémy,dům stojí na vesnici. Za sezonu spálím 35q uhlí, tak za 14000,- Kč. Když si spočítám, kolik bych dal za čerpadlo, zateplení, a to už vůbec nemluvím o nějakém pasivním domu, tak v poměru k uhlí by se mi tyto náklady vrátily tak za třicet let, takže je to úplně jedno. Nehledě k dodatečné práci s obstaráváním dřeva do krbu, protože při opravdové zimě to čerpadlo nestačí ani omylem. Ono to chce občas myslet.
Odpovědět
MG

Milan G

16.4.2020 14:04 Reaguje na pavel peregrin
Ono také záleží kde ten dům stojí. Něco jiného je třeba středočeský kraj a úplně něco jiného jsou třeba Krušné hory. Garantuji vám, že podobný dům a spálíte jednou tolik. Vlastní zkušenost. Jinak máte pravdu, ta investice o které píšete se vám nevrátí ani za těch třicet let.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

16.4.2020 14:44 Reaguje na Milan G
Jasně, hory jsou úplně něco jiného. Mě šlo hlavně o to, použít v těchto věcech normální rozum a stačí na to tužka a pět minut počítání.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

16.4.2020 19:44 Reaguje na pavel peregrin
No, řekl bych že ta návratnost investice s využitím NZÚ je velmi reálná. TČ vzduch-voda by vám po zateplení dům spolehlivě vytopilo. Každopádně byste nemusel chodit topit uhlím a nesmrděl po celé vesnici. Ano, chce to občas i myslet.
Odpovědět
MG

Milan G

16.4.2020 22:26 Reaguje na Jiří Svoboda
S tím TČ nevim, nevim. V okolí to pár sousedů má a jak jde venkovní teplota pod -5 stupňů tak čerpadlo nestačí vytápět. Další věc, nevím jak je reálná návratnost investice, ale pokud máte větší dům čeká vás investice dost přes 300.000 Kč. Platba ta elektřinu cca 20000,- Kč, každý rok servisní prohlídka cca 3000,- Kč a modlit se aby vše fungovalo, ND jsou drahé. Po deseti letech provozu s největší pravděpodobností výměna kompresoru. Kdy se nějakým způsobem vrátí ta investice? A to pominu cenu elektřiny, které jde pořád nahoru i když je to v sazbě D56d.

A proč by měl smrdět po celé vesnici? Pokud má automat je toho smradu opravdu minimálně, o nějakém dýmu z komínu nelze vůbec mluvit.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

17.4.2020 07:58 Reaguje na Milan G
Přesně mi potvrzujete slova starého topenáře, machra, který mi obě topení dělal.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

17.4.2020 07:56 Reaguje na Jiří Svoboda
Každý, koho znám, kdo má toto čerpadlo, má i automaticky krb a v něm, světe div se, přitápí. Pročpak asi? A to poslední dobou nebyly zimy pod -15C.
Topit uhlím mi nedělá problém a to nemám žádný automat, ani bych ho nechtěl. Mám normální OPOP H 16, emise 4. Předtím obyčejnou H 18. Topit v kotli se musí umět,v tom prvním jsem topil přes dvacet let a i přesto mi to u druhého trvalo tři měsíce, než jsem si ho osahal. Pokud umíte v kotli topit, tak kouříte maximálně tak do deseti minut po zátopu, pak už musí z komína jít jen horké spaliny.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.4.2020 09:54 Reaguje na pavel peregrin
Ty "spaliny" jsou ale koncentrovaný jed. Zkuste to dýchat déle, než 2 minuty.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

17.4.2020 10:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak na komínu asi sedět nebudu a rozptyl v ovzduší je velký. Prostě to nesmí kouřit, to je všechno. Připouštím, že občas někdo topí systémem celý den "žlutá šlehačka" a to bych ho hnal asi taky.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist