Pavel Podruh: Přichází renesance skromnosti a soběstačnosti. Mění se priority našeho myšlení
Skromnost is cool
Mávnutím kouzelného proutku docházíme doma myslím všichni ke kolektivnímu prozření. My totiž k tomu, abychom tvořili, pracovali, vychovávali děti, žili a byli šťastní opravdu nepotřebujeme zas tak moc. Za normálních okolností je naše pozornost odváděna k „třpytícím se věcem“, každý ať si dosadí ty své. Kup si, kup si. Jsme rozmazlení a když říkám jsme, říkám to samozřejmě včetně sebe. Teď ale není normální situace, většinu těch třpytek nemůžeme nebo nemáme chuť konzumovat. Víc než kdy jindy se tak právě nyní ukazuje, jak je ten náš luxus zbytný. V pohodě se bez něj obejdeme. Věřím, že přichází doba, kdy se koncept bohatství bude měnit.
Jeden příklad za všechny. Dává pořád smysl snít o luxusní vile, bazénu a třech autech v garáži? Vždyť všechny tyto věci si můžeme jednou za čas na chvilku pronajmout - hotelů a penzionů je u nás dost a zahraničních turistů výhledově mnohem méně, tak proč to všechno vlastnit a starat se o to. Být skromný majetkem je nově cool, rozhodně to není ostuda ani důkaz neúspěchu. Skromnost se nehoní za dalším zbytečným majetkem, skromnost má více času na děti, na mámu, na přátele. A jestli nám koronavirus něco ukázal, pak je to fakt, že pravé bohatství opravdu leží v čase investovaném do svých nejbližších. Buďte hrdí na svou skromnost a je jedno, jestli je to skromnost z nutnosti, nebo z vlastní volby.
Pyramida priorit
Bez druhého auta v garáži se žít rozhodně dá, ale bez tekoucí vody, fungující elektriky a potravin v regálech dnes už ani náhodou. Všimli jste si také, jak často se najednou v posledním měsíci začalo skloňovat slovo závislost a jeho jednovaječné dvojče soběstačnost? Princip soběstačnosti se nyní znovu dostává do lidského mainstreamu. Z toho přírodního mainstreamu ale nikdy nezmizel a nezmizí. Je jeho základem. Pravda je taková, že téměř všichni v zajištění svých páteřních zdrojů slepě důvěřujeme někomu jinému, někomu výše. Teď v karanténě je to krystalicky evidentní, nemáme tolik toho rozptýlení.Nad těmi nejzákladnějšími zdroji nemáme žádnou kontrolu a valná většina z nás to vůbec neřeší. Na rozdíl od těch třpytek. Víme často i ty nejmenší detaily o fungování našich iPhonů, ale víte třeba, kolik Vás stojí 1kWh elektrické energie a kolik se na její výrobu spálí uhlí? Víte odkud a jak se k Vám dostane ta čisťoučká voda, kterou bereme jako samozřejmost a jakou reálnou hodnotu má 1 její litr? Víte, odkud pochází jídlo, které jíte a jakou cestou projde?
Soběstačnost, kreativita a sdílení
Co je moc velké a centralizované přirozeně ztrácí flexibilitu, dynamiku, kvalitu, nedokáže rychle reagovat, což je průvodním jevem takřka každého státu, ale i většiny velkých firem. Pokud do těchto rukou vkládáte své nejdůležitější zdroje, promítněte si zpětně třeba jaké veletoče jsme v posledních dnech zažili se státními dodávkami roušek. Lidi řekli, když ty státe nejsi schopný dodat, dodáme my - obratem. Vrátili jsme se rázem k přirozenosti, tedy zařídit si to co nutně potřebujeme po své ose, soběstačně. Pokrývat alespoň část svých základních potřeb svépomocí nebo spoluprací a nespoléhat stoprocentně na centrální akceschopnost prostě dává smysl. Navíc ten pocit je k nezaplacení.Jestli jste si tedy kdy chtěli založit zahrádku (třeba i na balkóně), teď je ta správná chvíle. Pokud opravdu nemáte kde, v obchodech jsou tuny českých rajčat, jablek, okurek, všeho. Kupujte to, podporujte české dodavatele, producenty. Pokud už dlouho uvažujete o vlastní solární elektrárně s baterkou, teď se do toho opřete a přebytky můžete sdílet s ostatními. Pokud máte byt, domluvte se se sousedy a pár panelů na střechu jde realizovat téměř všude, o náklady se podělíte. Jestli ještě nesbíráte dešťovku, šup tam s nádrží. Instalace úsporných perlátorů je také za hubičku. Pokud nebudete moct jet letos do Chorvatska nebo letět na Bali, no tak holt můžete konečně na kole projet republiku a spát třeba pod širákem, když na to přijde. A tak dále. Vrozenou přirozeností soběstačného nastavení mysli je šetrnost, účelnost a kreativita, to se nám teď bude myslím hodit. Místo třpytek.
Hlavu vzhůru, nohy na zem
Aktuální stop-stav je obrovskou příležitostí, jak svým majetkovým uskromněním získat více času a zesoběstačnit naše domácnosti, sebe, naše město, region, stát i ekonomiku. Podpořme to vlastními činy, vlastními penězi (či touhou po jejich ušetření). Kde je dostatečná poptávka je i nabídka. V důsledku tímto přístupem můžeme každý trochu přispět. Taková poptávka vytvoří spoustu nových pracovních míst a zároveň podpoří dosud přehlížené segmenty. Potřeba (oproti regulaci a nařízením), ta přináší změnu okamžitě. Navíc to celý svět trochu zpomalí a to je možná přesně to, co příroda nutně potřebuje, bez velkých řečí o ekologii. Řekla si o to sama, asi bychom měli naslouchat. V neposlední řadě společnost zase získá hrdiny, lidi kteří nasazují krk, aby se o nás v této době starali. Sestřičky, doktoři a doktorky, lidi na přepážkách v obchodech, na poštách, hasiči, vojáci a spousta dalších. To je taky moc dobře a velké díky jim všem. Vyhlížím renesanci soběstačnosti, skromnosti a kreativity.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (79)
Pavel Hanzl
14.4.2020 09:59Stačí se podívat na příspěvky pana Šimůnka. Vše nové je přece nesmysl, žádná čistá technologie nefunguje, sucho a oteplování je jen demagogie ekoteroristů, je potřeba fedrovat uhlí, pálit ropu a chuj s tym.
Já se obávám, že tohle je v babišistáně mainstream.
Vilém N
14.4.2020 10:12 Reaguje na Pavel HanzlPavel Podruh
14.4.2020 13:51 Reaguje na Vilém NJiří Svoboda
14.4.2020 14:17 Reaguje na Pavel PodruhMyslím, že vy jste opravdu ten pravý, kdo má kázat o férovosti a uskromnění!
Od toho tady jsou sítě, aby se dalo stavět mnohem levněji, aby člověk nebyl otrokem domu a mohl dělat i něco rozumného.
Pavel Podruh
14.4.2020 16:42 Reaguje na Jiří SvobodaO těch drahých technologiích a energetické spotřebě jsme diskutovali (sám jste tam uvedl několik "utajovaných" faktů) na https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/paveln-podruh-stavba-prvniho-ceskeho-sobestacneho-domu-zahajena
Tam jsme dospěli k názoru, že dům potřebuje 1 ha lesa, omlouvám se za těch 5 hektarů. Každopádně o soběstačnosti domu nemůže být řeč.
Nemá význam znovu začínat diskusi, ze které jste vycouval, asi by to dopadlo stejně. Nebo ne?
Zdraví Jiří
Pavel Podruh
15.4.2020 13:03 Reaguje naJiří Svoboda
15.4.2020 15:28 Reaguje na Pavel PodruhNa vašem webu asi chybí, jakou očekáváte spotřebu ne zrovna levných pelet či dřeva z blízkého lesa a na kolik přijdou ty všechny systémy, kterými je ten dům vybaven. Prostě aby si člověk mohl udělat představu, oč je off-grid dům dražší, a taky jakou péči tyto systémy budou vyžadovat. Také je třeba přiznat že off-grid NENÍ soběstačný dům, když tam musím vozit pelety či dřevo z lesa. Pokud tyto údaje na vašich stránkách jsou a já je pouze nenašel, omlouvám se za svou slepotu a navhodné napadání vaší osoby. Zdraví J.
Pavel Hanzl
14.4.2020 14:18 Reaguje na Vilém NJiří Svoboda
14.4.2020 14:38 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
14.4.2020 16:53 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
15.4.2020 10:43 Reaguje na Pavel HanzlVaclav Sobr
14.4.2020 10:31 Reaguje na Pavel Hanzlna to by člověk potřeboval asi 40ha na osobu. s tím že by byla plně kultivovaná a nezbylo by tam naprosto nic přirozeného prostředí.
takto to prostě nejde dělat- 10 planet zemí by bylo málo současný počet lidí na planetě.
chtěj nechtěj na nějakém území musí dojít ke specializaci. Bez současného "průmyslového" zemědělství by reálně pošla polovina lidstva hlady jenom proto že neefektivitou "osobní" produkce by nebylo dost místa na to danou věc vypěstovat.
(o tom že takto individuálně zvyšovat výnosy hnojením a mechanizací je prakticky nemožné)
Celkově řečeno znamenalo by to návrat do situace kdy se bude většina lidí trávit většinu času zemědělstvím pro sebe - což je značně neefektivní a v celkovém součtu i neekologické protože to zabere zbytečně moc prostoru na planetě)
Pavel Hanzl
14.4.2020 11:47 Reaguje na Vaclav SobrAle začít od podstatných věcí: náše vláda podepsala green deal, tak ji nutit k tomu, aby jej plnila. Což zásadně nedělá.
Tlačit na systémovou recyklaci plastů, tlačit vůbec na odpadové hospodářství (které u nás asi moc špatné snad není), tlačit především na naše nesmyslně zešvejkované a zkorumpované prostředí OZE.
Potravinově jsme soběstační velmi dobře i s pandemií obezity a šetrnější zemědělství bychom určitě snesli i za cenu zvýšení ceny potravin (případně není nutno na potraviny vybírat DPH). Atd, atd. atd. pro osobní aktivitu je místa dost a stěhovat se na salaš skutečně nikdo nemusí. Daleko čistší národy (což jsou v EU především Germáni a seveřani) taky nebydlí na salaších, ale takové externality jako my nevytváří.
Jan Šimůnek
14.4.2020 14:08 Reaguje na Pavel HanzlGermáni u nás běžně dělali a dělají černé skládky. Doma se bojí likvidačních pokut a dalších trestů, a tak to svinstvo vozejí sem.
Vaclav Sobr
14.4.2020 14:32 Reaguje na Jan ŠimůnekMilan G
15.4.2020 12:52 Reaguje na Vaclav SobrAle máte pravdu s tou recyklací, stejný systém jako u elektroaut. Jen vymyslet co s prachem, který způsobují brzdy, opotřebení pneu atd.
Majka Kletečková
15.4.2020 16:05 Reaguje na Milan GPavel Hanzl
14.4.2020 17:02 Reaguje na Jan ŠimůnekTohle se v Rusku vykládalo už od Leninových dob, jenže rozpadl a zbankrotoval jen SSSR a nikdo jiný.
Poražení a totálně zničení Němci jsou na tom dnes asi 100x líp než Rusi a to je prakticky celý.
Vaclav Sobr
14.4.2020 14:31 Reaguje na Pavel HanzlAby jsme mohli lépe recyklovat plasty bez toho je posílat přes půl planety do Číny a nebo Malajsie potřebujeme hlavně levnější elektřinu a potřebujeme jí hodně.
A v průmyslu smysluplné podobě (tudíž nezávislé na počasí)
Pavel Hanzl
14.4.2020 16:58 Reaguje na Vaclav SobrSvatá Prostoto
15.4.2020 15:28 Reaguje na Pavel HanzlA fronty na všechno, od banánů až po džíny před Tuzexem ... jestli náhodou nepřivezli.
Víte, že se mi po tom fakt vůbec nestýská?
Pavel Hanzl
15.4.2020 19:53 Reaguje na Svatá ProstotoSamozřejmě není nutno kvůli tomu tahat uhlí nebo ropu přes půl světa.
Jiří Daneš
14.4.2020 20:11 Reaguje na Vaclav SobrVaclav Sobr
14.4.2020 21:34 Reaguje na Jiří Daneš(ikdyž pravda ta zabírá asi největší prostor ale ten je dost stlačen využívání zázraků chemického průmyslu používaného na hnojení) ale musíme k tomu přidat ještě těžbu surovin, musíme k tomu přidat i výrobu energie (ta taky zabírá prostor), musíme uvážit že valná většina planety (himaláje. oceány, antarktida) jsou nám prakticky k ničemu...
jinak co se nadbytku potravin týká - kdyby jsme neměli vyprodukovaný nadbytek tak už momentálně v téhle epidemii pojedeme na přídělový systém... že na něj tahle planeta nemusí přejít je dáno tím že produkujeme bezpečný nadbytek což - historicky - dělá potraviny bezprecedentně levné po většině planety.
Vynecháme li Jemen kde ho cíleně způsobují Saudové - prakticky nikde na planetě neprobíhá skutečný hladomor. Z hlediska historie lidstva je to značně nestandardní situace.
(můžeme se bavit je jestli je dostatečnou rezervou 10-20-30 procent spotřeby... ale už jenom současná situace ukazuje jak je vhodné mít efektivní rezervu systému)
(jinak ano - byl bych raději kdyby ten nadbytek byl efektině upotřeben na jiných místech - ale jeho převoz stojí energii a zdroje... nu... a ty nikdo nechce zaplatit)
celkově řečeno.
Karel Zvářal
15.4.2020 11:29 Reaguje na Vaclav Sobr49.4764569N, 19.3823106E
Katka Pazderů
16.4.2020 08:20 Reaguje na Vaclav SobrJiří Svoboda
16.4.2020 09:22 Reaguje na Katka PazderůTo si fakt myslíte, že rodina využívající 4 ha půdy jen pro svou obživu je správný model pro život v 21. století? Toto je fakt názor vzdělaného moderního politika?
Karel Zvářal
16.4.2020 14:24 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
16.4.2020 16:14 Reaguje na Karel ZvářalAle prostě 1 ha zemědělské půdy na hlavu není ani zdaleka v ČR k dispozici. Co s tím? Odlesňovat?
Karel Zvářal
16.4.2020 16:21 Reaguje na Jiří SvobodaKarel Zvářal
16.4.2020 16:24 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
16.4.2020 17:22 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
16.4.2020 19:36 Reaguje na Karel ZvářalJiří Svoboda
17.4.2020 14:53 Reaguje na Pavel BaťaLukáš Kašpárek
15.4.2020 08:22 Reaguje na Pavel HanzlMocní a bohatí si vždy ve společnosti najdou duševně slabé kusy a budou jich zneužívat pro svůj prospěch, ale sorta typu Šimůnek je až příliš snadná kořist......
Jiří Svoboda
15.4.2020 11:11 Reaguje na Lukáš KašpárekPavel Hanzl
16.4.2020 08:25 Reaguje na Jiří SvobodaRusko je životně závislé na téžbě ropy a má z toho těžký vejvar. Proto tvrdí, že právě OZE je těžký vejvar. Přitom je to blbost, protože OZE má daleko vyšší investiční náročnost (takže žádný vejvar), protože ropné a uhelné technologie už dávno máme.
Takže je nutno OZE podpořit, ono se to časem zaplatí, ale tu vstupní investici ropáci blokují, co to jde.
Jiří Svoboda
16.4.2020 09:26 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
17.4.2020 09:49 Reaguje na Jiří SvobodaPřitom si giganticky mastí kapsy na prodeji ropy a plynu.
Jiří Svoboda
17.4.2020 15:17 Reaguje na Pavel HanzlPak je tu ještě další možnost. Jakýkoliv fakt, který se vám nehodí do krámu, nazvete ruskou demagogií.
Milan G
15.4.2020 12:00 Reaguje na Lukáš KašpárekPavel Hanzl
16.4.2020 08:17 Reaguje na Lukáš KašpárekProstě OZE nefunguje (nikdo neuznává žádný důkaz, že funguje), takže se mezi řádky říká: do toho nepůjdeme, my máme svoje uhlí a ropu a co se děje kilometr za hranicemi nás nezajímá.
Jenže ono se děje velmi silně už i u nás, jenže to není klimatickou změnou ale něčím jiným (nevíme čím).
Richard Vacek
14.4.2020 19:11Bohatá společnost má vysokou dělbu práce a specializaci, čímž dosahuje vysoké produktivity práce, vysoké nadprodukce a i vysoký nadbytek volné pracovní síly, která se může věnovat jiným činnostem, než zajištěním holého přežití (kultura, věda, sport, ...).
A v takto bohaté společnosti se někteří podivíni mohou věnovat i tomu, že si hrají na soběstačnost tu v pěstování mrkve, tu v chovu slepiček, tu ve výrobě vlastní elektřiny. A protože to je koníček, nevadí, že jejich mrkev, vajíčko i elektřina jsou násobně dražší, než co nabízí trh.
Pavel Hanzl
14.4.2020 20:02 Reaguje na Richard VacekRichard Vacek
15.4.2020 01:10 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
16.4.2020 08:29 Reaguje na Richard VacekOvšem časem to možná bude přímo nutnost, jestli začne kolabovat u nás hlavně stát a fnanční a zbožní toky, čort znajet.
Asi se pohybuji v jiných kruzích, nebo jak se teď říká sociální bublině, ale nevšiml. Vlastně mám dojem, že ho slyším poprvé za tenhle měsíc. Osobně vůbec nepovažuju soběstačnost za vyšší typ organizace společnosti, naopak, je to krok zpět. Po soběstačnosti netoužím, protože by mi přidala práci a snížila životní úroveň. Dělám něco co dobře umím a vyměňuji to (s využitím peněz jako přepočítacího koeficientu) s jinými lidmi, kteří zase dělají to co dobře umějí oni. Kdybych si musel sám pěstovat mrkev, plácat vepřovice, štípat dříví na topení, vyrábět elektřinu, tak nebudu dělat nic jiného a síly mi budou stačit na holé přežití, jako tomu bývalo před staletími. Třeba to někoho baví, proč ne, žijeme ve svobodné zemi a nikdo nikomu nebude bránit, aby si koupil statek, pár hektarů polí a lesů a žil si do značné míry sám pro sebe. Ale mě to nějak nebere :-)
pavel peregrin
15.4.2020 07:23 Reaguje napavel peregrin
15.4.2020 10:49 Reaguje naKarel Zvářal
15.4.2020 11:05 Reaguje naJiří Svoboda
15.4.2020 11:24 Reaguje na Karel ZvářalJá bych tu potravinovou soběstačnost viděl ve slabším smyslu. Abychom v případě nutnosti byli schopni přejít během jednodoho roku na dostatečnou produkci potravin zajišťující rozumnou výživu 10 milonů lidí. V tomto stavu, myslím, pořád jsme a dlouho zůstaneme, pokud nezlikvidujeme produktivní zemědělství ve větších celcích majících dostatečnou techniku.
Karel Zvářal
15.4.2020 11:40 Reaguje na Jiří SvobodaTato rozežraná generace, která o jakési válce slyší jednou za rok, má vše, nač si jen vzpomene, tak žije v domnění, že to tak MUSÍ být navždy. Nezbývá, než dodat: mýlit se je lidské.
Jiří Svoboda
15.4.2020 12:51 Reaguje na Karel ZvářalS rozežranou generací plně souhlasím. Ale dokud to tak může fungovat, byť na úkor budoucnosti, těžko je velet na dobrovolný ústup. Oni jsou asi dva zakopaní psi v tomto problému. Jeho globálnost (jeden člověk je kapkou v moři) a dlouhodobý horizont (důsledky špatné činnosti se citelně projeví až za desítky let). Každý normální sobecký jedinec si zcela přirozeně řekne, co bych se o něco snažil. S touto demotivující atmosférou je třeba něco zásadního udělat, jinak se s problémem nepohne.
Karel Zvářal
15.4.2020 13:06 Reaguje na Jiří SvobodaZbytek viz. níže...(PP)
Jinak u nás v Praze se říkají i horší věci, ale nepoužívám je, protože věřím, že fakta se nakonec prosadí sama :-)
pavel peregrin
15.4.2020 12:37 Reaguje nakaždý neumí všechno co si umane...proto také vznikali určitě komunity, kdy každému šlo něco jiného...někdo uměl šít, někdo uměl lépe pěstovat, někdo zase uměl věci spravovat...není to dávno, kdy tu byl článek o jedlém lese v Maroku o rozloze 30 ha, který uživí 800 lidí...jasně máme tu jiné klima nicméně i kdyby to bylo pouze 100 nebo 50 lidí pořád to má význam
Katka Pazderů
16.4.2020 08:05Soběstačnost je možná. Sice si myslím, že tak max. ze 70 %, protože my potřebujeme i sociální interakci a posilovat svoje vazby. Takže pokud mi těch zbývajících 30 % bude zajišťovat naše vesnice, či prostě moje okolí (sociální vazby, ale klidně i supermarket nebo státní elektrárna), tak je to v pořádku.
Jsme celkem samostatní, ale nechceme být poustevníci. A dodávka části potřeb z okolních vazeb podporuje naši odolnost, pružnost, chcete-li resilienci. Není hlavním smyslem být 100% samostatný, to budu muset mít i dost velkou rodinu, abychom měli dost lidské síly. Ale chalupa (dům) se dá postavit s přáteli. Nebo v rámci komunity.
Škoda jen, že panelákoví lidé často tyto komunity nevytvářejí, někde nemají zájem, někde si myslí, že to nemá smysl. Ale pokud se sdružení vlastníků bytů dohodne, hnedle opraví stoupačky a provede zateplení domů. To všechno už umíme, ale často nám chybí vůle se domluvit. Vlastně nám asi chybí zejména ta vůle.
V přítomném okamžiku se má řešit zrovna to, co je aktuální.
Pavel Hanzl
16.4.2020 09:01Proto bych byl pro dům, který má vlastní vrt na vodu, tepelné čerpadlo a fotovoltaiku, na zimní přitápění krb na kusové dřevo.
A počítat s tím, že dřevo budu dokupovat a zimní elekřinu taky.
Čímž pádem ušetřím na energiích třeba 70 - 80% celoroční spotřeby. To je velice dobrá úspora za rozumnou cenu.
Pavel Hanzl
17.4.2020 09:52 Reaguje napavel peregrin
16.4.2020 09:25Milan G
16.4.2020 14:04 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
16.4.2020 14:44 Reaguje na Milan GJiří Svoboda
16.4.2020 19:44 Reaguje na pavel peregrinMilan G
16.4.2020 22:26 Reaguje na Jiří SvobodaA proč by měl smrdět po celé vesnici? Pokud má automat je toho smradu opravdu minimálně, o nějakém dýmu z komínu nelze vůbec mluvit.
pavel peregrin
17.4.2020 07:58 Reaguje na Milan Gpavel peregrin
17.4.2020 07:56 Reaguje na Jiří SvobodaTopit uhlím mi nedělá problém a to nemám žádný automat, ani bych ho nechtěl. Mám normální OPOP H 16, emise 4. Předtím obyčejnou H 18. Topit v kotli se musí umět,v tom prvním jsem topil přes dvacet let a i přesto mi to u druhého trvalo tři měsíce, než jsem si ho osahal. Pokud umíte v kotli topit, tak kouříte maximálně tak do deseti minut po zátopu, pak už musí z komína jít jen horké spaliny.