Petr Klásek: Hledání trvalého úložiště jaderného odpadu - nespěchejme a udělejme to pořádně
Jako vstřícnou odpověď na požadavky obcí ministr Havlíček označuje svůj nový slib, že SÚRAO nepožádá o povolení nových průzkumných území dříve, než zákon vstoupí v platnost, ledaže by získal souhlas obcí z lokality. Ve skutečnosti, bude-li zákon přijat v dnešní podobě, nepřináší pro obce v této fázi žádné zlepšení. Naopak jejich postavení zhorší a zvýhodní stát - vyhledávání úložiště má být deklarováno jako veřejný zájem, což omezí možnost obcí bránit se žalobami.
Platforma proti hlubinnému úložišti požaduje podstatné přepracování návrhu zákona tak, aby naplnil požadavky atomového zákona a Směrnice Euratom na respektování zájmů dotčených obcí a účinnou účast veřejnosti při rozhodování o úložišti. Skutečně efektivní může být zapojení obcí a veřejnosti jen tehdy, pokud tyto mohou ovlivnit, zda v dané lokalitě vůbec bude proces pokračovat. To lze zajistit jedině uložením povinnosti Správě úložišť vyžádat si před zahájením konkrétního řízení souhlas dotčených obcí. Předložený návrh věcného záměru také musí posílit zapojení veřejnosti, protože dnes dělá z občanů obcí prakticky pouhé statisty při povolovacích řízeních.
Obce mohly nominovat dva zástupce za každou z devíti lokalit jako pozorovatele na jednání poradního panelu expertů ředitele Správy úložišť radioaktivních odpadů pro „zúžení“ počtu lokalit. Zároveň navrhly jednoho ze sedmi expertů, kterým se stal geolog Matěj Machek z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR, který má právo v panelu i hlasovat. Úkolem panelu má být do poloviny roku 2020 doporučit preferované lokality pro výstavbu hlubinného úložiště radioaktivních odpadů a vyhořelého jaderného paliva. Experti posuzují pouze geologické aspekty, vynechány jsou ekologické ekonomické, politické, společenské a další kompletní souvislosti výběru.
Starostové tuto nabídku přijali i po špatných zkušenostech z minulých let, kdy jednání předchozího expertního týmu bylo pro ně zcela netransparentní, způsob rozhodování i podkladové studie byly utajovány a jak se posléze ukázalo, došlo také k manipulaci s preferencí lokalit. Rolí zástupce obcí je tedy zajistit veřejnou kontrolu procesu výběru a umožnit tak nahlédnout obcím na způsob výběru a věrohodnost využitých podkladových studií a dat.
Jsem velice zklamán z výsledku, jak Ministerstvo průmyslu a obchodu zcela ignoruje veškerá naše doplnění a připomínky k návrhu zákona. Připomínkování jsme dělali podrobně a pečlivě ve spolupráci mezi dotčenými obcemi a městy a za odborné spolupráce právníků. Neproběhlo žádné projednání ze strany MPO. A výsledek je, že ministr Havlíček nám zašle dopis, který je plný slova „neakceptováno“. Tak proč ta jeho hra na spolupráci?
Poradní panel expertů vymyslel ředitel Prachař. A až na jednoho člena panelu, tak všechny ostatní jmenoval on. Ani panel neřeší práva obcí a považuji ho za diskriminační vůči lidem, kteří bydlí v lokalitách. Nesouhlasím se zněním jeho statutu. Protože je hlavně nutné celý proces ohledně přípravy a provozu skladování vyhořelého radioaktivního materiálu posuzovat jako celek. A ne z něj vytrhávat jen některé body, jako expertní panel, který má posuzovat jen geologické podloží, protože veškeré aspekty dopadnou na lidi v místě a jejich další život a životy jejich potomků.
Nespěchejme a udělejme to pořádně!
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (16)
Jiří Svoboda
12.12.2019 14:25Nechť si za 100 let sami lidé rozhodnou, zda vystárlé a málo aktivní vyhořelé jaderné palivo přepracují nebo je zakopou (možná vůbec ne v ČR). V té době budou úplně jiné poznatky a technologie než dnes! Jako kompenzaci budou mít tučné konto na jaderném účtu, které se neprošustruje na výstavbu s vysokou pravděpodobností zbytečného hlubinného úložiště.

Karel Zvářal
12.12.2019 18:33 Reaguje naJaroslav Štemberk
13.12.2019 01:16Lukas B.
13.12.2019 07:57pozn.: takovou surovinu určitě nikam nevyvážet. nebude to poprvé ani naposled, co se po desítkách/stovkách let ukáže, že to, co se jeví jako obtížný odpad, je vlastně velmi cenná surovina.
mimochodem, kdybych měl okolo stavení trochu víc místa, dalo se tam po celý rok spolehlivě dostat autem a bylo to geologicky o fous stabilnější, hned bych se o umístění úložiště ucházel. kromě iracionálního strachu v tom vidím samé benefity.

Karel Zvářal
13.12.2019 08:01 Reaguje na Lukas B.Jiří Svoboda
13.12.2019 13:02 Reaguje na Lukas B.Jan Šimůnek
13.12.2019 10:33Čili je třeba těm lidem garantovat, že pokud budou chtít odejít jinam, půjdou do stejně hodnotného nebo i lepšího bydlení. V souvislosti s náklady na jadernou energetiku je takový transfer jen plivnutím do moře.
Jaroslav Štemberk
13.12.2019 13:59 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
13.12.2019 15:38 Reaguje na Jaroslav ŠtemberkDruhá věc je, že tam budou muset existovat nějaká opatření, která budou lidi, bydlící v blízkosti, omezovat (a je chyba, že se o tom nemluví). Jaderný odpad bude svatým grálem teroristů, zejména islámských, k výrobě "špinavé bomby". Takže tam bude muset být nějaká ostraha a nějaká režimová opatření pro residenty i jejich návštěvy (odhaduji, že +- jako za minulého režimu ve vesnicích, které byly až u drátů).
Proč islámských? Protože někoho jiného asi nepřesvědčíte, aby s tím materiálem dělal bez jakéhokoli zajištění (nebo jen s velmi primitivním a přežití nezajišťujícím), jaké bude mít reálně k dispozici zakonspirovaná teroristická skupina. Normálnímu člověku se totiž nebude chtít umírat dost hnusným způsobem na nemoc z ozáření.
Muslimovi lze snadno vysvětlit, že ho vlastně čeká "smrt na džihádu", tedy jediný způsob smrti, kdy má zaručen odchod rovnou do ráje. Takže se bude těšit, že hned potom, co vykálí zuby a jazyk a vyzvrací konečník odletí do ráje odpaňovat 72 hurisek denně. A najde se dost hluboce věřících muslimů, kteří tomu jednak budou věřit, jednak si v islámské společnosti, kde je kvůli mnohoženství silný nedostatek žen, v sexuální oblasti ani nevrznou. A nebude jim ani vadit to, že po pár desítkách minut až hodinách už nebude cesta zpět (konec konců, takto fungují i "sebevražední atentátníci"). To je značný rozdíl oproti křesťanům nebo judaistům, u nichž je tak hluboká víra, jsoucí navíc v rozporu s viditelnou realitou, vzácná.
Jiří Svoboda
14.12.2019 16:56 Reaguje na Jan ŠimůnekHlídat JE nebo JE+mezisklad vyjde skoro na stejno. Do těch míst rádi pronikají aktivisté, mohli by dostat volný vstup a pomoci s hlídáním.