https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/petr-styblo-o-pejskovi-kocicce-a-jinych-krveziznivych-bestiich
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petr Stýblo: O pejskovi, kočičce a jiných krvežíznivých bestiích

8.9.2022
Ježek západní poraněný psem.
Ježek západní poraněný psem.
Celkem 20 412 zvířat, která se ocitla v nouzi a potřebovala pomoc odborníků, zatím v tomto roce přijaly záchranné stanice Národní sítě záchranných stanic. Tu koordinuje Český svaz ochránců přírody. Z tohoto počtu bylo 7229 zraněných. Přičemž jako nejčastější příčinu zranění identifikovaly záchranné stanice nikoliv střet s dopravním prostředkem, jak tomu bývalo dříve, nýbrž pokousání!
 
Za prvních 8 měsíců tohoto roku přijaly záchranné stanice Národní sítě celkem 2045 pokousaných divokých zvířat.

Pro srovnání – zvířat zraněných veřejnou dopravou přijaly 1141, ptáků zraněných nárazem na většinou skleněnou překážku přijaly 1441, ptáků zraněných na elektrických zařízeních pak 427.

Srnčí mládě se zlomeninou zadní nohy zřejmě po napadení psem.
Srnčí mládě se zlomeninou zadní nohy zřejmě po napadení psem.

Pokousání, respektive zranění zvířete jiným zvířetem zjevně začíná být velkým problémem naší krajiny.

Zcela výjimečně se přitom do stanic dostávají zvířata, která unikla svému přirozenému predátorovi, jako jsou straka (28 zvířat), krahujec (8) či poštolka (2). Těmi, co způsobují zranění zvířatům nejčastěji, jsou psi a především kočky domácí.

Záchranné stanice, respektive nálezci zvířat identifikovali mezi původci pokousání psa ve 128 a kočku v 541 případech. Většina původců pokousání zůstala samozřejmě neodhalena.

Mládě stehlíka obecného napadené kočkou. Ptáče má prasklý vzdušný vak.
Mládě stehlíka obecného napadené kočkou. Ptáče má prasklý vzdušný vak.

Je třeba si uvědomit, že do záchranných stanic se dostane jen malý zlomek zvířat, která psi a kočky napadnou. Většina uhyne bez povšimnutí či nálezce zraněného zvířete záchrannou stanici prostě nezavolá.

Nejčastější oběti koček a psů, které se dostaly do záchranných stanic v roce 2022 (stav k 1. září):

Zdroj | ČSOP

Řešení, jak ztrátám způsobeným domácími zvířaty na zvířatech divokých zabránit či je alespoň významně snížit, existují bohužel jen na papíře. Systematická kastrace koček, nepouštění psů v přírodě bez dozoru (prosím, alespoň v době zaječích a srnčích mláďat!), ale i tolerance myslivců veřejností, aby ve vztahu k psům a kočkám mohli v honitbách postupovat podle zákona. To vše by pomohlo problém aspoň částečně eliminovat. Ví se to desítky let, ale neděje se nic. Zvířata v přírodě trpí a záchranné stanice jsou přetížené. Navíc hrozí, že se stanice v důsledku krize ocitnou téměř bez prostředků.

Mláďata zajíce obecného jsou běžným úlovkem kočky i psa.
Mláďata zajíce obecného jsou běžným úlovkem kočky i psa.

Záchranné stanice potřebují na svůj základní provoz více jak 70 milionů Kč ročně. Jednou z možností, jak jim účinně pomoci, je veřejná sbírka Zvíře v nouzi.


reklama

 
foto - Stýblo Petr
Petr Stýblo
Autor je ředitel Kanceláře Českého svazu ochránců přírody.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LB

Lukas B.

8.9.2022 18:05
se vším soucitem k plyšáčkům: přemnoženou zvěř citlivě utratit, ohroženou piplat. zachraňovat srnče jen proto, aby "si mohli bouchnout"? proč?
Odpovědět
MK

Martin Králík

8.9.2022 20:42
Jako vždy, je za vším člověk se svojí nezodpovědností, lhostejností a pohodlím. "Přeci náš pejsek se potřebuje jenom trošku proběhnout a ničemu neublíží ..." Ne -je to šelma s přirozeným loveckým pudem.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.9.2022 07:27
Ten ježek mi přijde jak škrtlý křoviňákem nebo sekačkou. A pes ho našel.

A típnul bych si, že vzhledem k počtu ptáků jsou přehození původci ulovené kořisti, resp. nálezů.
Odpovědět

9.9.2022 11:00 Reaguje na Karel Zvářal
Dobrý den,

skutečně, v tabulce byla chyba, opravili jsme. Díky za upozornění
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.9.2022 14:28 Reaguje na
Děkuji. Mě především u kočky zaujal "srnec", tedy zřejmě srnče, zatímco u násobně většího/silnějšího psa chybí. A také ježky by své pidimordičce ztěží mohla nosit:-)
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.9.2022 14:42 Reaguje na Karel Zvářal
A jen jako poznámku pod čarou. Je celkem příznačné, že nedostižní trollové, alias gůglisti největší, tuto nesrovnalost neviděli. Oni totiž znají svět skrze klávesnici a odkazové taháky.
Odpovědět

vladimír šmídl

11.9.2022 02:17 Reaguje na Karel Zvářal
Ježci a kočky hodují na totožných granulích. Ty kočky za dne bílého, ti ježci v noci jen.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

14.9.2022 13:46 Reaguje na Karel Zvářal
Mě ta fotka ježka taky zarazila. Ježek se obvykle stihne stočit v kouli a pes, když po něm jednou chňapne, si to zapamatuje nejspíš po celý zbytek života a už se k ježkovi staví velmi opatrně.
Odpovědět
MS

Michael Stanovský

11.9.2022 19:31
V přírodě vždycky platilo, že jeden slouží jako potrava jinému.
Blbý je, když se nám přemnožily domácí kočky a masakrují vtáky, ale tak to už chodí. Nekrmit domácí miláčky by bylo řešení (teda pokud někdo nepřijde s tím, že kočky umírají hlady), ale k tomu nikoho nedonutíš.
Odpovědět

vladimír šmídl

11.9.2022 21:11 Reaguje na Michael Stanovský
Tak například kos vyvede mladé na uzavřené zahradě se stromem (hnízdo)
přičemž postačuje přítomnost psa(=nepřítomnost kočky) v době vyvádění mláďat. V některých lokalitách (městská zástavba se zbytky potravy) obsadí místo v nepřítomnosti psů i koček zároveň potkani. Výsledkem je použití toxických granulí, které pak vyhubí všecko (kromě potkanů).
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

12.9.2022 11:52
Že toulavý pes nebo kočka nemá v přírodě 200 metrů od posledního obydlí co dělat, se učí v každém kurzu myslivosti a hospodář s mysliveckou stráží má možnost je usmrtit. Pokud vím, nejen Bláhová DUHA ale i ČSOP patří mezi hlavní myslivobijce. A to pod Stýblovým vedením!
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

12.9.2022 16:50 Reaguje na Michal Ukropec
Navzdory tomu, co píšete, je podle článku Petra Stýbla důležitá větší tolerance myslivců veřejností, aby ve vztahu k psům a kočkám mohli myslivci v honitbách postupovat podle zákona.
Odpovědět

vladimír šmídl

12.9.2022 19:48 Reaguje na Majka Kletečková
V honitbě jsem ježka neviděl, ale na zahradě se uživí čtyři.
Akorát spolumajitel použil sekačku a dva zabil. Oni se ale, pokud je budu dobře přikrmovat, namnoží...
Odpovědět
RP

Radim Polášek

14.9.2022 13:43 Reaguje na vladimír šmídl
Pokud sekačkou projel všude na zahradě a má to všechno vyhoblované, nenamnoží se. Ježek potřebuje nesekanou neudržovanou část zahrady. A na přežití zimy njaký kryt se silnou vrstvou listí, ideálně někde v suchu.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

13.9.2022 16:40 Reaguje na Majka Kletečková
Důležité jsou činy pana Stýbla. Nevěřím mu ani nos mezi očima natož nějakou toleranci k myslivcům a myslivosti. Sklízí co zasel.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

13.9.2022 16:36 Reaguje na Michal Ukropec
Bohužel, ta myslivecká stráž a MH to je jak když plyvnete. V reálu to nic moc neřeší. Je to stejné jako s invazním psíkem a mývalem. Pod to se ochranáři také podepsali a nyní budou najednou chytračit.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist