https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/petrn-holub-energeticka-narocnost-ceskeho-hospodarstvi-zustava-i-nadale-jednou-z-nejvyssich-v-eu.je-cas-to-zmenit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petr Holub: Energetická náročnost českého hospodářství zůstává i nadále jednou z nejvyšších v EU. Je čas to změnit

6.6.2019
Energeticky nejnáročnější jsou průmysl a bydlení. Ilustrační foto.
Energeticky nejnáročnější jsou průmysl a bydlení. Ilustrační foto.
Evropská komise včera publikovala sadu doporučení pro Českou republiku v rámci tzv. evropského semestru. V úvodu konstatuje, že “energetická náročnost českého hospodářství zůstává i nadále jednou z nejvyšších v EU. Účinnost se zlepšuje jen pomalu, zejména pokud jde o budovy. Energeticky nejnáročnější jsou průmysl a bydlení.”
 
Evropská komise doporučuje České republice zaměřit se v rámci investiční hospodářské politiky na dopravu, a zejména její udržitelnost, na digitální infrastrukturu a na přechod na nízkouhlíkové hospodářství a transformaci energetiky včetně zvýšení energetické účinnosti.

Toto hodnocení sdílím. Je třeba připravit financování energeticky úsporných renovací budov i po roce 2021 z výnosů EU ETS a Evropských fondů. Doplnit to komunikační kampaní o možnostech a přínosech důkladných renovací a podporou jejich projektové přípravy.

Jedná se o trvající proces, který navazuje na obsáhlý country report z února letošního roku.

Evropská komise vydává každoročně tzv. Country Report o stavu ekonomiky a reforem v každé zemi EU. Zpráva obsahuje i část k energetické účinnosti. Zde zpráva Česko spíše kritizuje za pomalý postup.

Lze prakticky odcitovat celý odstavec: „Energetická efektivnost se zvyšuje pomalu. České tempo snižování energetické náročnosti budov je v rámci EU podprůměrné (navzdory dostupným finančním prostředkům), což poukazuje spíše na systémové problémy. V tomto směru chybí jasné politické vedení, jelikož provádění politik v oblasti energetické efektivnosti je v současné době rozděleno mezi několik orgánů veřejné správy. Povědomí o širších přínosech energetické efektivnosti je malé a chybí motivace k čerpání dostupných veřejných prostředků z dotačních programů, protože výdaje jsou propláceny dlouho po jejich vynaložení a proces se neobejde bez administrativní zátěže. Má-li být využit potenciál pro větší energetickou efektivnost, jsou zapotřebí další investice, zejména do obnovy staveb (včetně zateplování) a do přechodu na čistší druhy dopravy. Sladěné zavádění příslušných pružných investičních nástrojů by mohlo vygenerovat další soukromý kapitál. Vyšší energetická efektivnost může domácnostem i podnikům snížit náklady na energie, přičemž u podniků může rovněž zvýšit jejich konkurenceschopnost.“

Renovace budov, cirkulární ekonomika i adaptace na změnu klimatu by pak podle Komise měly být mezi z investičními prioritami ČR v období 2021-2027.
reklama

 
foto - Holub Petr
Petr Holub
Autor je ředitelem aliance Šance pro budovy.

 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Štemberk

6.6.2019 14:14
Ano, financování zateplování je problém pro stavebníky a běžné stavební firmy. V tomto systému na něm vydělávají finančně silné firmy, které si mohou dovolit na peníze čekat, ale kvůli tomu si také za práci účtují podstatně vyšší ceny, čímž se zateplování výrazně prodražuje.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

6.6.2019 16:29
Pane Holube

Zkuste tedy navrhnout, jak by se to mělo u administrativy podpory zateplování budov dělat dobře, včetně odhadu potenciálů úspor a výší podpor. Kritizozovat a nenavrhnout řešení je o ničem.
Odpovědět
MM

Milan Milan

6.6.2019 20:36
Nevím, nějak se mi to nezdá. Zelená úsporám, dotace, mnoho peněz vynaloženo, všude zpracované PENB, zateplené kde co, nískoenergetické projekty na denním pořádku...... Zajímalo by mně z čeho ta zpráva vychází?
Odpovědět
ig

6.6.2019 20:50
Staci pet let pockat a bude tu katastrofalni otepleni, tak proc bych utracel za zatepleni?
Odpovědět

Jan Šimůnek

7.6.2019 19:42
Problém vidím v tom, odkud EK bere ta čísla. Spousta lidí si staví zateplené domy (když je potřebuje, a nebere si na to žádné dotace (protože je to silně nevýhodné, alespoň u nás), takže EK se o takových domech nemá jak dozvědět. Čili EK vadí nejspíš to, že s ČR dostávají málo bakšíše "akreditované" firmy, co jsou na ně dotace z EU.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

7.6.2019 20:39 Reaguje na Jan Šimůnek
Taková úvaha rozhodně není zcestná!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist