https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/petrn-styblo-stutox-ii-zemedelcum-by-mel-pomoci-stat-jine-reseni-nevidime
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petr Stýblo: Stutox II – zemědělcům by měl pomoci stát, jiné řešení nevidíme!

21.2.2020
Díry po hraboších.
Díry po hraboších.
Český svaz ochránců přírody opakovaně varuje před plánovaným plošným používáním jedu Stutox II. Plošná aplikace rodenticidu sedlákům vzhledem k rozsahu hraboší kalamity nepomůže, pouze vytáhne z jejich kapes další peníze. A k tomu způsobí vážné škody v přírodě. V této chvíli už zemědělcům nepomohou ani predátoři ani hluboká orba. S tímto faktem je třeba se smířit. A stát by měl postiženým sedlákům pomoci.
 

Aplikovat rodenticidy na hraboše v době, kdy je již jejich populace přemnožená, je neúčinné! Stejně tak je ale v této chvíli neúčinná hluboká orba či aktivita hraboších predátorů. Ve všech případech dojde pouze ke krátkodobému lokálnímu snížení počtu hrabošů. Jejich místa v krátké době nahradí hraboši z okolních pozemků.

V případě aplikace Stutoxu však ale dojde k radikálnímu snížení počtu jiných, necílových druhů živočichů a to včetně sov a dravců. Populaci hrabošů mohla výrazně zredukovat zima, kdyby ovšem nějaká byla, ale i tak jí časem zdecimují choroby, stres a nedostatek potravy.

Odborníci z ÚKZUZ, ministerstva zemědělství či Zemědělského svazu by se nyní měli soustředit na to, jak aktuálně skutečně pomoci postiženým zemědělcům a nikoliv na to, jak na pozemky dostat co nejvíce jedovatého, ale na kulminující populaci hraboše neúčinného Stutoxu.

A do budoucna by ti samí odborníci měli systémově podporovat takové aktivity sedláků, které příští kulminaci hrabošů (a ta rozhodně zase za 3-4 roky přijde) významně zmírní. Jsou jimi například pravidelná hluboká orba a soustavná a plošná podpora predátorů v celé naší zemědělské krajině.


reklama

 
foto - Stýblo Petr
Petr Stýblo
Autor je ředitel Kanceláře Českého svazu ochránců přírody.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (29)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

21.2.2020 18:26
To jsou zbytečné hraběcí rady, pane předsedo. To se měloudělat v době, kdy to smysl mělo a ne hystericky ječet. To snad dá rozum, pokud ho ještě ochránci používají, že hluboká orba nepomůže- co byste asi tak v současnosti na jaře chtěli hluboko orat??? A jen tak pro zajímavost- hraboší kalamity tady byly i v době, kdy se hluboká orba pro jařiny prováděla na podstatně vyšší ploše, takže v tom to není. Pokud se navíc místo orby provádí hlubší kypření, které má na případné hraboše naprosto srovnatelný účinek, je vyplácení dotací na místě a nemusí se orat. A znovu podotýkám, pokud někdo vzývá hlubokou orbu jako všespasitelnou modlu, tak ta se může uplatnit pouze k jařinám a nikoliv k ozimům, kde je naopak kontraproduktivní a v současné době už v mnoha případech se nepoužívá ani k té řepce, protože vysušuje půdu a řepka po ní setá se často zaoře. I zde je mnohem výhodnější použít hluboké kypření s následným utužením povrchu. Hlubokou orbu k řepce může použít pouze ten, který má to štěstí a hospodaří na středních zemích a použije pluh s drobicím zařízením, které nechá půdu ve struktuře podobné jako po použití kypřiče.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

21.2.2020 19:41 Reaguje na pavel peregrin
I ten pán v Pošumaví to mohl poškrtat také a na jaře osít. Jenže provedl hlubokou, aby je zabil zaklopením či vyhladověním. Ty oplakávané porosty už budou tak sežrané, že na nich aplikovat Stootox může jen bloud. Proto učinil to, co měl už dávno. Lépe pozdě, nežli později.
Odpovědět
mr

21.2.2020 19:50 Reaguje na pavel peregrin
Pane peregrine, zase nás tu taháte za fusekli. Chápu, že dotace chcete, ale orat ne. Kdo by nechtěl cizí prachy za nic, že? Tak, hluboká orba před ozimem neee??? Je, dle vás kontraproduktivní. Tak občas chodím po jedné polňačce, kde krásně obhlédnu na jedno 360°otočení asi lehce přes 80 ha políčka (dalekohledem). Loni tam byla všude řepka s milionem hraboších nor (místy až 10 nor na m2), na podzim to ti "neználci" hloubkově zorali a v říjnu tam rostl krásný ozim - snad bez jediné nory. Jenže na jediné přilehlé příkopě u cesty nebylo jediné odsedávky pro dravce - několik málo (přesně 3 kusy) kání posedávalo na zemi. A v listopadu už bylo krásně pozorovatelné, jak se začínají nory šířit směr z příkopy do lánu. A nyní je situace skoro stejná, jak v loňském jaru. A ještě malá poznámka - ještě v poč. 90. let se v tomto malém rajónů dalo napočítat i okolo 40 ks zimujících kání. Kdo se asi tak postaral, že jich není ani desetina?
Odpovědět
pp

pavel peregrin

21.2.2020 22:20 Reaguje na
Tak pane Mr, za prvé- to jsou NAŠE prachy, ne vaše a je přímo povinností státu je nám dát, aby bylo jasno- za to, že jsme desetiletí oškubáváni na cenách a ještě pak média mají tu drzost psát o tom, že snad zemědělci dostávají nějakou milost!!
Hluboká orba pře ozimem samozřejmě NEE, to by vám řekl každý průměrně vzdělaný žáček střední zemědělské školy.To, že zaorali řepku a ozim stejnoměrně vzešel, je dílem toho, že podzim byl vlhký. Být sucho, porost by vypadal trochu jinak. Takže jednalo se o záchrannou akci, nikoliv standardně prováděnou agrotechniku. S vašimi káňaty se už jděte vycpat, protože kalamitu absolutně nejsou schopná zachránit a co pozoruji za ta léta u nás, je jich plus minus pořád stejně.
Odpovědět
JO

Jaroslav Olšanský

21.2.2020 23:16 Reaguje na pavel peregrin
Tak za prvé- nejsou to VAŠE prachy, ale prachy všech lidí, které vláda bude muset někomu ukrátit, aby mohla uspokojiv vaše "nároky". O jakých nárocích to proboha mluvíte? Jste podnikatelé jako ostatní,šli jste do toho dobrovolně a musíte nést i rizika jako každý jiný podnikatel. Zatím jste jedninými podnikateli, kterým stát kompenzuje ztráty ať je sucho, mokro, mrazy, špačci, housenky a nevím, co si ještě vymyslíte. Kdysi- když jste živili národ- jste měli podporu lidí a ti si vaší práce vážili. Dneska jste jen obyčejní hokynáři v honbě za prachama. Namísto slibované deparcelace scelujete lány hůř než komunisti, vaše těžkotonážní technika už se ani nevejde na silnice, které devastuje stejně jako půdu.Vaše monokultury kromě devastace půdních horizontů lidem žádný užitek nepřinášejí,spíš škodí, namísto brambor pro lidi nebo dobytek radši pěstujete řepku. A to, že jste naletěli politikům, kteří vás v Bruselu prodali a teď vás škrtí diktované ceny je taky jen a jen váš problém. Dneska vám každý politik řekne, že jste měli možnost si cenu vylobovat- a bude mít pravdu. A můžete to udělat ještě dneska. A ne sedět s nataženou rukou a čekat na prachy od státu. Hraboší kalamita tady už v minulosti byla a pamatuju, že za dva roky odezněla sama a nikdo nikomu ztráty nehradil. Takže jsem rozhodně proti tomu, abyste plošně otrávili půdu nějakým svinstvem a otrávili všechno živé.
Odpovědět

Jan Šimůnek

23.2.2020 10:07 Reaguje na Jaroslav Olšanský
Problém je, že pokud jim stát do jejich práce kecá a zakazuje jim racionální jednání, tak je jeho povinností jim škody takto vzniklé kompenzovat. Jistěže ty kompenzace by měly jít hlavně z kapes zločinců, kteří stojí za zákazy rodenticidů v době, kdy by hraboší kalamitě zabránily.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

22.2.2020 15:27 Reaguje na pavel peregrin
Stát má jedinou povinnost, sloužit občanům, ale všem, ne jedné skupině. Povinnost dát vám, zemědělcům, prachy rozhodně nemá. Destiletí nejste na cenách oškubáváni, ceny nestanovuje stát, ale smlouvy mezi dodavatelem a odběratelem. Proč se nedokážete uplatnit na trhu vy, místo supermarketů a hypermarketů, například kvalitou, lácí, pohotovostí nabídky či čerstvostí produktů, vzájemnou soudržností a spojením sil?
Rolnická mlékárenská, lihovarnická, osevní a podobná družstva, existovala už za první republiky.
Co neexistovalo, byly sto a vícehektarové lány průmyslových plodin - kukuřice, či řepky. Co si mám tak o zemědělcích a jejich akciovkách myslet, když jedu 10 km, pořád kolem řepky, kukuřice?
Odpovědět
pp

pavel peregrin

22.2.2020 20:53 Reaguje na Jiří Daneš
Vezmu to z jedné vody na čisto. Předně pan Olšanský a pan Daneš- jestli jste si stačili za taléta povšimnout, zemědělci jsou jediní podnikatelé, kterým jsou ceny dlouhá léta DIKTOVÁNY, nikoliv, že si určím cenu a o tu budu smlouvat. To se neděje v žádném podnikatelském sektoru. My nedostáváme za komoditu zdaleka tolik, kolik skutečně stojí a nejen my, ale děje se to v celé Evropě a jenom z toho důvodu, aby lidé nemuseli platit za potraviny podstatně vyšší sumy, než platí. Zemědělci nesou na svých bedrech sociální smír, uvědomujete si to vy oba dva?? O nějakém smlouvání s obchodními řetězci není ani omylem možno uvažovat,to by holt vláda musela ty řetězce vypráskat ze země. Zemědělství bylo předhozeno Evropě a s tím nikdo nic už neudělá, to si vy všichni laskavě uvědomte. Evropa před rokem 89 produkovala nadbytek potravin, ale třásla se hrůzou před naším zemědělstzvím, které, ač v současné době dehonestováno, by hravě smázlo zemědělství Francie, německa a pod. Proto se přistoupilo k cílené likvidaci, západní výrobky zaplavily náš trh a vy všichni hlupáci tomu ještě tleskáte. Zemědělská výroba dneška pouze reaguje na TRH,zemědělec nebude pěstovat to, za co nedostane peníze a co je ekonomicky neefektivní. Myslíte si snad, že automobilový průmysl bude z nostalgie vyrábět neprodejné modely?? Asi těžko, že, a když tak dojemně tvrdíte, že zemědělci jsou podnikatelé jako ostatní, tak taky bez keců budete akceptovat, že my si budeme tedy pěstovat to, co nás uživí a nikdo do toho nebude žvanit.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

23.2.2020 11:09 Reaguje na pavel peregrin
Dovolím si s Vámi nesouhlasit. Na svých bederech totiž "sociální smír" nese celý venkov, nikoli jen zemědělci. Nehledě na fakt, že ten "sociální smír" je chiméra, což dokladuje i míra rozpolcenosti společnosti pozorovatelná při každých volbách. Bohužel venkov (buď z neznalosti, nebo zoufalství) volí ty největší škůdce (Babiš), kteří aktivně pracují na tom, aby venkov definitvně zlikvidovali a privatizovali do svých zparchantělých rukou.

Je pro mě skutečně záhadou, proč se zrovna zemědělské podniky sdružené pod agrární komorou nesnaží s tímto stavem nic dělat. Patrně jim současný stav vyhovuje.

Nemůžete se divit řadě lidí, že zemědělce nenávidí. Já jsem do kravína dojížděl starou rozbitou škodovku 130, dnešní "agronom" pokud nemá aspoň Landcruisera za 2 mega, tak kvičí jak je chudý. Poznal jsem celou řadu "zemědělců", kterým dotace slouží jen jako vylepšení zisku (obecně jsou to všichni, kdo hospodaří na více jak 1500 ha), kteří po práci sednou do auta za 5 milionů a jedou do Chorvatska na svoji jachtu, nebo na daču někam do rakouských alp.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

23.2.2020 13:13 Reaguje na Jakub Graňák
Já vám to vysvětlím, je to velice prosté- lidé pracující v zemědělství nemají důvod Babiše nenávidět, minimálně alespoň ti, kteří pracují manuálně. Jim je totiž srdečně jedno, kdo u nás vládne potravinářským komplexem, zda Petr nebo Pavel.A upřímně řečeno, ani tomu managementu to moc nevadí, maximálně se nemůže tak moc svobodně rozhodovat. Ale podstatné pro ně je to, že mají svoji práci, nepřišli o ni a mohou dělat třeba to, co je baví a nemusí bouchat někde u pásu. To, co píšete o některých "zemědělcích", vám podepíšu, i tací se vyskytují, ale je to jako ve všech oborech.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

24.2.2020 17:03 Reaguje na pavel peregrin
To teda nevím, potravinářský komplex šel do kopru jako první už po revoluci. Nám dluží mlékárna Jeseník od roku 1995 tři miliony za mlíko (zbankrotovala a nikdo nedostal ani Kč), v důsledku čehož jsme přestali produkovat mléko a o práci přišlo 10 lidí. Světe div se není to ani zdaleka jediný takový případ a za všemi těmito kurvárnami stáli přesně tihle Babišové, Tomanové, Palasové...
Odpovědět
pp

pavel peregrin

25.2.2020 07:35 Reaguje na Jakub Graňák
Popisujete to přesně a souhlasím, nicméně na tomto je přesně vidět, jak nevyzpytatelné je rozhodování lidí. Dále také čas pokročil a čas, jak známo, rány hojí. Prostě se to celé zatím jakžtakž stabilizovalo, čímž neříkám, že ku prospěchu věci, ale stabilizovalo. Vy jste příklad člověka, se kterým samozřejmě nemusím vždy souhlasit a obráceně, ale pokud něco napíšete, snažíte se vznášet argumenty a ty lze zase jen argumentačně potvrdit či vyvrátit, a to proto, že o zemědělství máte představu .Což se bohužel nedá říci o jiných diskutujících, kteří se v případě posuzování zemědělství pletou do něčeho, o čem nemají často ani ponětí, ale vehementně prosazují svoje zcestné myšlenky a papouškují mainstreamové názory .
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

25.2.2020 08:38 Reaguje na pavel peregrin
Děkuji, i já raději diskutuji s Vámi proto, že jak výše popisujete, spolu sice nemusíme vždy souhlasit, ale dá se s vámi diskutovat věcně, což oceňuji.
Souhlasím, že zemědělství se po té šílené devadesátkové éře stabilizovalo, avšak domnívám se, že nastal čas ten obor zase posunout někam dál, výzev je celá řada a čas pro jejich "bezbolestné" zdolání se krátí.
S tou minulostí je to docela ošidné: sledovat jak titíž jedinci, kteří v devadesátých letech v honbě za majetkem celý sektor potopili, dnes vystupují jako jeho zachránci a ochránci.
Odpovědět
JO

Jaroslav Olšanský

23.2.2020 23:45 Reaguje na pavel peregrin
Pane Pelegrine, vy zemědělci žádný sociální smír neudržujete.To bylo dřív. Násilným rozbitím fungujícího kolektivního zemědělství přišla o práci hromada lidí, kterou do té doby zemědělství uživilo. A co víc- ti lidé byli pro nastavený trh práce nepoužitelní. Tak nastalo vylidňování venkova. Ano, Brusel vám nyní diktuje ceny. Ale za to si můžete sami, protože když jsme byli cpáni do bruselské řiti, tak jste trapně mlčeli, i když vám muselo být jasné, že že Západ potřebuje náš zemědělský a potravinářský sektor zničit, protože jak správně uvádíte- měl z něj hrůzu. Naletěli jste Teličkovi a nedokázali jste si ani ověřit, že vás prodal za jidášský groš a své koryto. Teď brečíte, že s tím nikdo nic neudělá,ale vy s tím ani nic dělat nechcete.Protože vás k tomu nic nenutí. Proč jste si nevylobovali úlevy jako Poláci? Stejně tak vás nikdo nenutí dodávat obchodním řetězcům ani nezkazuje prodávat své výpěstky ve vlastní režii. Vůbec dneska, kdy je po kvalitním českém zboží poptávka, protože lidi už poznali ty západní šmejdy. Namísto hledání cest pro své výpěstky k českému odběrateli se oháníte rukou trhu. Netvrďte nám, že Řek nebo Španěl dokáže vypěstovat brabmbory levnějc než vy a ještě je nám dovézt pod nos přes půlku Evropy! Na ty podnikatele jste se pasovali sami, tím že jste rezignovali na výživu národa. Občanům by mohlo být skutečně jedno, co si pěstujete, kdyby....kdyby vaše monokultury nevysávaly jednostraně z půdy živiny. Kdyby v důsledku vašich agroexperimentů neztrácela půda zasakovací schopnost, kdyby z ní vaše mamutí technika nedělala mlat, který sice chvilkově rozrušíte, ale po prvním dešti je z něj mlat znovu, protože chlévskou mrvu žádné zelené hnojení ani kypření nenahradí. Přímým důsledkem toho je dlouhotrvající nedostatek vláhy, která namísto vsaku odteče, takže nedostatek vody se už začíná projevovat ve spodních horizontech. a to už není záležitost jen vás zemědělců, ale ohrožuje to životní podmínky všech občanů téhle země. A to jim dává právo do těch vašich kšeftů mluvit.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

24.2.2020 07:47 Reaguje na Jaroslav Olšanský
Pane Olšanský, váš příspěvek určitě myslíte vážně, ale bohužel přesně odráží tu naprostou neinformovanost většiny národa. Tedy odpovím vám- vy si v první řadě pletete pojmy s dojmy a následek vydáváte za příčinu. V první řadě- potraviny udržují sociální smír v celé Evropě. Z druhé- do bruselské řiti byl nacpán celý národ, nejen zemědělci, jestli jste si povšiml. A konkrétně k tomu zemědělství- vy si neuvědomujete, že právě proto, že to naše bylo tak výkonné, na rozdíl třeba od Poláků, tak v něm pracovalo i tehdy o mnoho méně lidí a tudíž pro lobbování mělo paradoxně mnohem slabší pozici? Vám nedochází spojitost s tím, že odvětví, kde pracovalo dejme tomu nějakých 6% obyvatel, je pro politiky nezajímavé z hlediska voličů? U Poláků to bylo tehdy skoro 40% a to je sakra nějaká voličská síla a proto si dokázali vyřvat a vydupat to, co mají. Samozřejmě je to ruku v ruce s přizdisráčskou politikou našich představitelů. Pane, naše zemědělství bylo vyměněno za Škoda Auto a tím je hotovo. Samozřejmě, že Řek nebo Španěl nedokáže vypěstovat levněji, ale díky dotacím a hlavně masivní vnitřní podpoře, která je v těchto zemích mnohem větší než u nás, může na náš trh dovézt to, co dováží. To vám tyhle jednoduché věci opravdu nedochází? A my si budeme tudíž pěstovat to, co vykazuje alespoň nějaký zisk a pokud by konkrétně ke mě někdo přišel klavírovat, vezmu do ruky bič a poženu ho tak svinským krokem, že by na to dlouho pamatoval. Jednoho takového jsem osobně loni vyhodil ze dvora, že nestačil počítat.
Odpovědět
JO

Jaroslav Olšanský

24.2.2020 14:26 Reaguje na pavel peregrin
No, ne že byste neměl v něčem pravdu, pane Peregrine, i tu Škodu Auto vám podepíšu. Ale pořád mně chybí vaše snaha to řešit. Nebo se o to aspoň pokusit. Frantíci jsou schopni převracet cizí kamiony. Vy namísto toho dovezete přebytek cibule do Práglu a obveseleným Pražákům se zdarma postaráte o zásobu na celou zimu, včetně hospod. Mlíko, které by si hromada lidí ráda koupila raději vylejete na pole nebo do kanálů, protože vám Madeta zaplatí míň než Němci. Nedokážete nebo nechcete se sdružovat, protože v tom vidíte kolektivizaci. Zanikly sýrárny, jatky. Jen proto, že jste se nedohodli na cenách. Proč neděláte sýry jako kdejaký rakouský sedlák? Proč nemáte vlastní porážky a vozíte živý dobytek ven, abychom ho sem rozporcovaný za draho dovezli? Já vím- masivní podpora, dotace a stále dokola. Ale ani náznak snahy o řešení. Klidně si pěstujte co chcete, třeba ty vaše bodláky nebo řepku. Ale nedevastujte přitom krajinu a půdu. To není z mé hlavy, to tvrdí mnoho odborníků. Můžete klidně honit i lidi bičem. Až vám budou hořet ty vaše lány, nebudete stačit počítat zase vy.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

25.2.2020 19:10 Reaguje na Jaroslav Olšanský
To už je o trochu lepší, pane Olšanský, že snad mám i v něčem pravdu. Tu pravdu já samozřejmě částečně přiznám i vám, ale problém je v tom, že čeští zemědělci v podstatě nemají šanci se oproti řetězcům uplatnit a takové ty marginální porážky, sýrárny apod. jsou v objemu vyprodukovaných komodit jen plácnutím do louže. Já vím, ono se to těžko skousává, a nejen vám, i mě, ale musela by se stát nějaká zásadní celoevropská, či spíše celosvětová změna, aby se vše vrátilo do normálu. Já netvrdím, že vše , co se děje na polích, je v pořádku, ale je to pouze důsledek zoufalé politiky a my na to bohužel musíme reagovat po svém, protože ekonomicky vás to směruje úplně jinam.
Odpovědět
mr

22.2.2020 22:39 Reaguje na pavel peregrin
Jak píšu - taháte nás za fusekli. Jsou to především prachy naše, neboť váš podíl se zmenšuje o nemorální dotace. Možná nakonec platíte i menší daně, než dostáváte na dotacích. To už by pak ale bylo svinstvo největšího kalibru. A vy máte ještě drzost tu psát takové hámotiny o jakési povinnosti vůči vám. Abyste dostali vy dotace, oškube o ně nejprve vláda pracující lid - řádné daňplátce.
Prakticky každý podzim je vlhký. Za ty káně byste měli být vděční, tu kalamitu jste si totiž způsobili leda sami. O jaké záchranné akci píšete??? Píšu jasně - před ozimem tam sklidili řepku, kde byly miliony myší. Ty myši nespadly z nebe. Ty tam byly proto, že ta pole aspoň deset let neorali. Loni na podzim se konečně probudili, ze šrotu dotáhli pluh a houbkově zorali - dle vás to neměli dělat. Jenže oni ty vaše hráběcí rady neslyšeli, jednoduše to zorali jako laici a vyrostl jim krásný ozim. Jenže za pár týdnů se jim do něho zpátky nastěhovyly myši z příkopy, kde se nepostarali o jedinou berličku pro dravce a sovy. O počtech kání taky píšete účelově nesmysly. Tak se ptám jinak, kde jsou ty miliony havranů (70. roky), statisíce (80. roky) a desetitisíce (ještě počátkem 90. let), jež se zdržovaly u nás na polích každoročně do jara a vybraly hraboše a různý hmyz vždycky do mrtě?
A kdo vás oškubává na cenách? Spotřebitel? Tak to prodejte tomu, kdo vám zaplatí. Vy snad žijete v komunismu.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

23.2.2020 13:27 Reaguje na
Tak poslouchejte, vy chytrý brepto. Pokud my dostaneme za komodity to, co skutečně stojí, nebudeme potřebovat dotace žádné, kapišto?? Aby se ve vaší hlavičce trochu rozsvítilo, sdělím vám, že potom byste sice možná odváděl o trochu menší daň, ale potraviny by zdražily skokově, neadekvátně i té snížené dani a to si žádný politik napříč Evropou nedovolí udělat, proto se potraviny dotují, už tomu rozumíte? Jenže tohle se v žádných novinách nedočtete, pravda.
Hraboší kalamity tady byly i v dobách, kdy se oralo téměř pod všechno, tak mi tady s tím neoperujte a žádní dravci tomu nezabránili. Samozřejmě, úplně vypustit orbu nebo hlubší kypření je nesmysl, ale to si musí každý srovnat v hlavě sám.
Co se týká prodeje komodit, ceny jsou dány nikoliv u nás, ale na rozhodných světových trzích a díky globalizaci, nesmyslné obchodní politice EU vůči Rusku, které z ní má leda bžundu a díky ní se v posledních letech zemědělsky nebývale zvedlo a samozřejmě dominantnímu postavení Francie a Německa v EU, si můžete o cenách komodit leda tak nechat zdát.
Odpovědět
mr

24.2.2020 09:45 Reaguje na pavel peregrin
Pane brebto, píšete tu zase nesmysly. Leda, co se vám hodí do krámu. Hraboší kalamity tu byly i za komunistů, ale po každé zimě bylo po kalamitě - díky orbě a existenci masožravcům (dravci, sovy, brodiví, šelmy a hlavně statisícům zimujících havranů). Jenže vy ste porušili jakous-takous přírodní rovnováhu jejich vytrávením a nyní leda sklízíte následky své blbosti a chcete po ostatních zaplatit škody. A Jaroslav Olšanský23.2.2020 23:45 vám to napsal naprosto výstižně, tak je zbytečné to opakovat.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

24.2.2020 11:57 Reaguje na
Nesmysly a veliké tu melete pouze vy. Nějak vám došly argumenty, co, spíš ale jsem od vás dosud žádné neslyšel.To, že hraboší kalamity tady byly už za komunistů, jsem napsal JÁ, tak to tady po mě laskavě nepapouškujte a jestli je toho váš mozek schopen, chci slyšet argumenty, a ne hloupé plácání člověka, který toho o zemědělství ví asi tolik,jako já o ceremoniálu u královny Alžběty, ale pitomostí byste rozdával jen co je pravda. Pan Olšanský toho ví asi tolik, co vy, můžete si podat ruce a radši už nic nepište, tím můžete oslnit leda naprostého trotla, ale mě to nevykládejte.
Odpovědět
mr

25.2.2020 12:28 Reaguje na pavel peregrin
Argumenty snad byly jasné. Jaksi jste nám účelově zapomněl sdělit, že ty myší kalamity každoročně ukončila hluboká orba a obrovské množství jejich predátorů, jež jste vy vytrávili a nyní bečíte, pane vodborníku přes zemědělství. A jak už jsem psal, ti kolchozníci u nás neznali vaše vodborné hraběcí rady a jednoduše před ozimem zorali. A tím se myší jednoduše zbavili - ale leda na pár týdnů, jelikož se nepostarali o jejich přemnoženou populaci prakticky na jediné příkopě a myši se jim tam stěhují zpět. Celá ta zemědělská krajina i dle toho tak vypadá, když to vedou vám podobní vodborníci.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

25.2.2020 19:03 Reaguje na
Pokud to, co jste napsal, pokládáte za argumenty, pak jste leda k politování. A vřele vám doporučuji, než se příště začnete pouštět do diskuzí o zemědělství, nastudujte si alespoň základy, abyste tady nebyl za trotla. To nevíte ani takovou základní věc, že pod ozimy se dělá maximálně střední nebo spíše mělká orba? Asi nebo spíš určitě ne, protože taková orba na hraboše působí omezeně a hluboká orba se před ozimy s výjimkou řepky nedělala- takže si nejdřív doplňte vzdělání a pak se pouštějte do diskuzí.
Odpovědět
mr

26.2.2020 09:59 Reaguje na pavel peregrin
Po světě chodí "odborníci" a "vodborníci", jestli znáte rozdíl mezi nimi. Já si nepotřebuji nic studovat. Leda jsem popsal, co jsem nedávno mohl sledovat a diametrálně se to rozchází s vašimi hloupými názory. A jelikož byl výsledkem krásný a silný ozim po hluboké orbě, což vy zavrhujete, už vás budu brát leda jako tlachacícho vodborníka, jelikož jste nám názorně předvedl, že ve skutečnosti ani základy neznáte. A jelikož je takových vodborníků v zemědělství více, tak je celá krajina jednolitá katastrofa.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

26.2.2020 13:35 Reaguje na
Jste hlupák a veliký, vy si nepotřebujete nic studovat? Neznáte ani Ň a budete se tady se mnou dohadovat? Nejste schopen ani postřehnout to, co jsem psal o případu té orby po řepce, na to váš intelekt zjevně nestačí.Takových , co by nám do toho chtěli žvanit, se dnes vyrojilo hodně a vy k nim patříte, jenže s takovými jsem hotov raz dva a ještě jednou vám doporučuju, nezesměšňujte se, nedělejte ze sebe před lidmi, kteří o tom něco vědí, trotla a věnujte se tomu, o čem aspoň něco víte.
Odpovědět
mr

27.2.2020 10:18 Reaguje na pavel peregrin
Tak hlupák jste především tady vy. Moc teoretizujete a ani základy neznáte. A k vašemu zhodnocení mi stačí jediná zkušenost z praxe zde snad jasně popsaná a porovnaná s vašimi hloupými názory zde rezentovanými. Myší kalamity tu byly vždycky, ale odpradávna si s tím zemědělci a příroda poradili i bez trávení. Jenom dnes s tím máte najednou problém a snažíte se před veřejností bagatelizovat následky své blbosti. Možná byste měl fakt dělat neco jiného, čemu rozumíte, jestli vůbec něco takového existuje ...
Odpovědět
MM

Milan Milan

22.2.2020 15:27
Hlava nebere. Samé knížecí rady odborníků i kecalů,ale hraboši se vesele množí dál a likvidují co se dá. Přeji všem kecalům a tzv.odborníkům až jim hraboš na víkendové zahrádce sežere třeba brambory a budou sklízet pouze uschlou nať ať s veselou myslí vydrží a sázejí i příště, bude líp. A brambory ať koupí klidně v supermarketu. Těžko ale radit totéž tomu koho mělo to těžce obdělávané pole uživit, případně ty brambory do toho spmrkt dodával....Kdyby se to plošně podchytilo v loni, už mohlo být po problému.
Odpovědět
mr

22.2.2020 23:01 Reaguje na Milan Milan
Píšete zase hlupoty. Kdybychom se o zahrádku starali, jak ti kolchozníci, nesklidili bysme nic a taky by bylo zbytečné sadit třeba na podzim česnek a cibulovité květiny. A taky jsme je tam loni měli z kolchoznických polí. Jenže tam lítají večer pravidelně sovy - mají na čem posedávat a pravidelné stříkance jsou známkou návštěv, sousedka tam drží starou micinu a většina pozemků je nyní řádně zrytá. Takže tam nyní ani žádnou noru nemáme, což se o kolchoznických polích nedá naprosto tvrdit, jak jsem se dnes mohl přesvědčit. A brambory, řepu, hrách, kvítka apod. tam samozřejmě zase budeme mít. Jak prosté watsone ...
Odpovědět
JO

Jaroslav Olšanský

23.2.2020 22:19 Reaguje na Milan Milan
Pane Milane, z vlastní zkušenosti vím, že na průměrnou zahradu u baráku stačí pár koček. Ti, co je doma mají, tak problémy s hrabošema neměli ani loni.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist