https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/radekn-holomcik-nikdo-nechce-lesum-cr-poroucet-jen-je-treba-aby-se-stat-zacal-chovat-jako-radny-hospodar
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Radek Holomčík: Nikdo nechce Lesům ČR poroučet, jen je třeba, aby se stát začal chovat jako řádný hospodář

16.8.2021 | PRAHA
Dřevo: dobrá, obnovitelná surovina. Jak s ní ale hospodaříme?
Dřevo: dobrá, obnovitelná surovina. Jak s ní ale hospodaříme?
Foto | Krzysztof Kowalik / unsplash.com
Tento komentář je reakcí na článek Ing. Aleše Erbera Poroučet Lesům ČR, komu mají prodat kolik jakého dřeva, je cesta do slepé uličky. Musíme jinudy. A přestože na danou věc máme s Alešem Erberem odlišný názor, dávám mu za pravdu téměř ve všem, co ve svém textu píše.
 
Na úvod chci poukázat, že autor zmiňovaného článku sám říká, že vlastně zase tak moc jinudy jít nemusíme: „Myšlenku prodávat dříví regionálním pilám a vyčlenit jim určitý podíl z objemu těžeb si umím představit. Ovšem nemělo by to být nařízením, jak bylo v médiích uvedeno, ale jako možnost prodeje dříví regionálním pilám, ale za tržní ceny.

Nejde nám totiž o nic jiného, než o úpravu obchodní strategie směrem k přímému prodeji založenému na stabilních lokálních vztazích. Jsme svědky změn například v oblasti zadávání veřejných zakázek, kde se také více hledí na lokálnost (princip bonifikace lokálnosti) a zodpovědné zadávání zakázek. Náš přístup je analogický. I často zmiňovaná strategie Farm2Fork je o zkracování vzdálenosti produkce potravin a jejich spotřeby, naše strategie by se dala s trochou nadsázky nazvat Forest2Home.

Aleš Erber píše, že by od politiků očekával popis toho, kde vidí chyby v lesnicko-dřevařském sektoru. Z mého pohledu zásadní chyba tohoto sektoru spočívá v tom, že vlastně neexistuje. Alespoň tedy z pohledu státní politiky. Ke státním lesům se politické reprezentace dlouhodobě chovají jako k něčemu trpěnému, něčemu, čeho se rádi, až přijde čas, se zajímavým ziskem zbaví. Lesnická politika České republiky a zejména vlastnická politika právě u státních lesů dlouhodobě postrádá jakoukoliv hmatatelnou vizi. Totéž platí i o přístupu k dřevozpracujícímu průmyslu. Neexistuje ani ucelená politika podpory výzkumu využití dřeva jako udržitelné suroviny. To jsou věci, které se musí změnit, a řekněme si narovinu, že je to nepředstavitelné množství práce, které je před námi.

Je nutné také říct, že načrtnutá změna obchodní politiky státních lesů rozhodně není samospásná a v rámci nezbytných změn není ani klíčovým opatřením. Prvním krokem musí být vyjasnění, kdo vlastně za dřevozpracující průmysl odpovídá. Jestli je to ministerstvo průmyslu a obchodu, které má v gesci průmysl jako takový a mohlo by jej uchopit koncepčně v rámci komplexní národohospodářské strategie, nebo ministerstvo zemědělství, které má v gesci lesní hospodářství a mohlo by jej integrovat právě do lesnicko-dřevařského komplexu. Pak můžeme začít řešit podporu výzkumu, odstraňování bariér ve větším využití dřeva (např. revizí požárních směrnic ve stavebnictví), podporovat diverzifikaci činnosti vlastníků lesa vč. státních lesů nebo zvýšit uplatnění dřeva ve veřejných zakázkách.

Zcela souhlasím s tím, že stát ve vztahu ke svému majetku musí postupovat s péčí řádného hospodáře. Je to právě současná situace s kůrovcovou kalamitou a jejími dopady, která nám krásně ilustruje, co se stane, když se stát jako odpovědný hospodář nechová. Nemusíme chodit moc do minulosti – tunelování prostředků státních lesů do rozpočtu, ignorování a do značné míry rozšíření kůrovcové kalamity, na které poukázala jak kontrola České inspekce životního prostředí i Nejvyššího kontrolního úřadu, nebo úlitba těžařům, která sestřelila trh se dřevem a státnímu podniku způsobila několikamiliardovou škodu. To všechno (a mnohé další) jsou kroky, které vedly k současným problémům. Na počátku všeho byl stát, který zapomněl na péči řádného hospodáře.

A právě tohle je nezbytné změnit, pokud chceme udržitelné lesnictví a smysluplné využití dřeva jako obnovitelné suroviny. Stát se musí začít chovat konečně jako řádný hospodář a začít využívat svůj majetek k realizaci smysluplné politiky. Politiky, která přinese nejen krátkodobý finanční užitek státní pokladně a spřízněným šíbrům, ale dlouhodobě stabilní a udržitelné prostředí pro vlastníky lesů, zpracovatele, ale i koncové spotřebitele.


reklama

 
foto - Holomčík Radek
Radek Holomčík
Autor je 3. místopředseda Pirátské strany a poslanec.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (27)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

16.8.2021 14:42
Neviditelná ruka trhu funguje od r.1990.
Odpovědět
TP

Tomas Peltan

16.8.2021 19:03 Reaguje na smějící se bestie
Ale jen v učebnicích ekonomie a na stránkách Institutu Václava Klause. Zkuste se zamyslet nad tím, jaké podmínky musí být pro fungování té "neviditelné ruky" naplněny a jestli to tak v reálu je.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

17.8.2021 13:27 Reaguje na Tomas Peltan
ani tam ne, unie jako levičácký experiment toho, že někdo je rovný a někdo rovnější se právě odráží v rozdílných podporách segmentu úžasně to je vidět v zemědělství jak se trh zprasil.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

17.8.2021 13:25 Reaguje na smějící se bestie
to fungovala do doby, než jí podělala unie nejrůznějšími dotacemi na kde co...ruka trhu je zprohýbaná naprosto šíleně.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.8.2021 16:43 Reaguje na smějící se bestie
Ta ruka skutečně funguje a pokud má podmínky a oporu v zákonu a vymahatelnosti práva bez korupce, má vynikající výsledky.
Jenže se týká jen ekonomiky, dál nedosáhne.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

16.8.2021 17:05
Sama myšlenka zpracovávat převážnou část v ČR vytěženého dřeva právě zde, je samozřejmě ok.

Ale jak udělat náš dřevozpracující průmysl konkurenceschopný do takové míry, aby byl na jedné straně platit za domácí surovinu pro producenty akceptovatelné ceny a na druhé dokázal své výrobky realizovat na trhu opět za akceptovatelné ceny ... to mi nějak v článku chybí.

Mám takový pocit, že kdyby to pan 3. místopředseda:-) věděl, tak se bude držet okřídleného "Kdo to umí, ten to dělá ..." :-).

Tohle jsou všechno takové ty "mělo by se" teorie.
Bohužel.
Odpovědět
TP

Tomas Peltan

16.8.2021 19:06 Reaguje na Svatá Prostoto
Tak on způsob prodeje dřeva z LČR, který zavedl neblahé paměti pan ministr (tuším) Fuksa, je v podstatě vůči menším regionálním a lokálním firmám nepřátelský. (Ne)konkurenceschopnost je pak do značné míry dána "přiohnutými" pravidly hry (ve prospěch několika málo velkých firem), ne tím, jestli ty firmy reálně jsou nebo nejsou konkurenceschopné za předpokladu, že by ta pravidla byla spravedlivěji nastavená.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

17.8.2021 10:05 Reaguje na Tomas Peltan
To je samozřejmě možné ... a špatné ... ale relativně snadno řešitelné. Otázkou je, nakolik to samo o sobě může situaci nějak zásadně změnit k lepšímu.

Já nejsem z oboru, ale v Rakousku je snad v každém údolí nějaká fabrika na nábytek s poměrně zajímavým sortimentem. U nás ...

Pily ok, ale ani jejich produkce není dle mého soudu něco, co lze z pohledu přidané hodnoty považovat za nějakou výhru.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

17.8.2021 13:31 Reaguje na Svatá Prostoto
je to zvláštní, v ČR jsou mzdy třetinové se západem a tady se nevyplácí vyrábět ze základní suroviny? to asi někde je něco jinak...na západě dřevo není, podívejte se do Holandska, Belgie, Francie a části Německa, kolik myslíte, že těch lesů tam mají? tady se 70 let vyváží dřevo za tvrdou měnu. To je spíš ten důvod...
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

18.8.2021 08:27 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Ony mzdy na moderních pilách netvoří dominantní složku nákladů. Pořez řídí z velína kvalifikovaná obsluha podporovaná sofistikovaným SW. Kulatinu přesunuje řidič s nakladačem a dále dopravníkový systém. Řeziva se lidská ruka dotýká možná při měření vlhkosti ale spíš ani to ne. Samozřejmě výroba nábytku to je jiná... Ten lacinější se ale vyrábí hlavně v Polsku, kde jsou mzdy stále trochu nižší než v ČR. U toho designového drahého masivu z "alpského modřínu" si zase movitý zákazník rád připlatí za lokální produkt.
Odpovědět
Hu

Hunter

16.8.2021 18:42
Jsou to jen pirátské bláboly.
Odpovědět
VP

Verdemont Pralesos

17.8.2021 05:41
Vážení, LČR pozbyla jakoukoliv konkurenceschopnost hned, jak provedly akci, při níž se zbavily vlastních zaměstnanců a ponechaly si pouze THP. Mluvím z vlastní praxe u LČR. Jsou od té doby nuceny na úplně všechny manuální práce najímat firmy, a tím dělají úplně všechno pozdě, viz kůrovec, téměř nulová ochrana kultur zpracování finálního produktu atd atd. Než se jim podaří cokoliv vysoutěžit, je,, po funuse ''. No a do toho velký objem zakázek pro jednu firmu a můžou se jít vycpat. Jediné co tak ještě trochu zvládnou je pronájem honiteb, který je nic nestojí a potom už nic. Doposud jsem nepochopil, jak takto absolutně nezodpovědné může hospodařit,, státní '' podnik, na majetku státu, což je nás všech občanů, ne soukromý majetek této firmy, s jejíž ekonomickou gramotností si dělám už léta starost. Jak je to možné lidé zlatí!!!? A o panských způsobech VLS ani nemluvě.
Mimo jiné, jestlipak pan Holomčík zaregistroval arciprapodivný přesun pozemků mezi výše uvedenými podniky?
Tohle by mělo být řešeno, to je jakože hustý problém, odsud se hledá zakopaný pes. Pane Holomčík, tohle vás nezajímá?
Vás a vaši ligu spravedlivých? Ne? Tak potom jste tam už opravdu úplně ale úplně jen pro vlastní prospěcha měli by jste jít do práce na ty státní pily na dřevo, co už taky dávno LČR ani VLS nemají.
Tak šup šup, vy bando teoretických laborantů s obyvatelstvem tohoto státu.
Nic víc nic míň.......
Odpovědět
ss

smějící se bestie

17.8.2021 07:23 Reaguje na Verdemont Pralesos
Jó, nebylo nad ty kindermanagery/novodobý svazáky z tehdejší doby + Bursík a jeho zelený.

A výsledek = kůrovcová kalamita !
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

17.8.2021 10:12 Reaguje na Verdemont Pralesos
Já bych se fakt nechtěl LŘ zastávat, ale mám pocit, že to zadávání externím subjektům by bylo nutností v každém případě, min z velké části, protože si upřímně položme otázku kolik našich lidí by v tom lese chtělo opravdu dělat a za co/kolik. Zemědělství nebo stavebnictví nám celkem jasně ukazují, že by to nebyla žádná sláva, takže by to asi většinou skončilo u nějakých agenturních hákošů kdo ví odkud najímaných na konkrétní akce/zakázky.

Tím netvrdím, že by nemohly mít LČR nějaké své lidi, zejména na řešení akutních problémů, ale většina těžby asi v dnešní době musí být zajišťována externě.
Odpovědět
VP

Verdemont Pralesos

17.8.2021 12:17 Reaguje na Svatá Prostoto
Mýlíte se a to velice, LČR měly odnepaměti na každém polesí několik úseků, tyto úseky řídil hajný a ten měl vlastní místní dělníky, kteří bezproblémově dokázali vytěžit, svézt a zpracovat dříví až na místo, odkud je vyvezl doprava LČR na vlastní manipulační sklady. Vše svými vlastními lidmi a vlastní technikou, stejně tak fungovala i činnost pěstební, nemělo to chybu, maximálně dobře tím byla podchycena vznikající kůrovcová kalamita, mluvím z vlastní zkušenosti, byl jsem u LČR zaměstnán dlouhodobě, vím o čem mluvím, a proto tvrdím, že zbavit se svých kmenových zaměstnanců byla fatální chyba, která má tyto hrozné důsledky, a nikdo se z toho doposud NEPONAUČIL. Vypadá to jako že to tak je cílené. Dělají si ze státního podniku pokusnou laboratoř, za odborného dohledu státu. To snad už je výsměch všem občanům.
Co si kdo myslíte o tom, jak se v tichosti mění mezi LČR a VLS pozemky? Máte vůbec ponětí, co to pro obyvatele od Brna po Prostějov znamená, horor.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

17.8.2021 13:16 Reaguje na Verdemont Pralesos
Nezlobte se na mne, ale vy tu hovoříte o minulosti. Kdy JZD taky bylo v každé vsi a dělalo v nich spousta lidí.

Situace za posledních 20 let je popsána zde ... http://www.budoucnostprofesi.cz/cs/vyvoj-v-odvetvich/zemedelstvi.html ...

Holt co bylo od nepaměti již dávno není co je dnes.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

17.8.2021 13:17 Reaguje na Svatá Prostoto
Nebo ...

"Za posledních 20 let se počet pracovníků
v zemědělském sektoru snížil na třetinu, ... "

i s vhledem do budoucna ...

https://ipodpora.odbory.info/soubory/dms/wysiwyg_uploads/7a9985c60dcad987/uploads/Prognoza-zemedelstvi_BIDI_II.pdf
Odpovědět
VP

Verdemont Pralesos

17.8.2021 17:29 Reaguje na Svatá Prostoto
No to je právě ono, vy o koze a já o voze, pane,, píšou na netu '', Jak to, že se ti co V LESE tu práci vysoutěží, velice, velice slušně uživí? Aháá, nevíte, jen papouškujete bláboly jakože statistiky. Předpokládám, že jste ani nezahlédl obsluhu těch sofistikovaných strojů, co tam pracují, a věřte mi nebo ne, úplně stejní lidé by s tím pracovali i pod LČR. Ale je to váš názor, já mluvím dle toho, co mne naučila dlouhodobá praxe v oboru lesnictví.
Asi je potřeba si uvědomit, že jedna a jedna jsou stále jen dvě, ať to počítal LČR nebo Uniles.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

18.8.2021 10:12 Reaguje na Verdemont Pralesos
Ok, o práci v lese je mezi našimi lidmi obrovský zájem, protože jinde si v horších podmínkách vydělají výrazně méně, a jen zlé LČR jim z nějakého důvodu tu kratochvíli nechtějí dopřát.

Když myslíte.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

18.8.2021 09:18 Reaguje na Svatá Prostoto
Úprk pracovníků od manuálních činností se částečně řeší mechanizací (těžební a probírkové harvestory ve vhodných terénech) a částečně změnou hospodaření (využití přirozené obnovy namísto výsadby). Stát je ale ze své podstaty nejhorší hospodář ve všech ekonomických oborech a lesní hospodaření není výjimkou. Lze to vidět na neefektivním využití svěřeného majetku i ziscích "smluvních partnerů". Státní lesy jsou jen hříčka v rukou politiků se 4 letým mandátem (bez dlouhodobějšího zájmu). Přitom les roste 120let. Většina nestátních majitelů lesa s větší rozlohou hospodaří podle mých zkušeností spíše efektivněji. Stát by si měl ponechat jen vojenské újezdy, lesy v NP, NPR... Ostatní hospodářské lesy by bylo lepší prodat a peníze využít na důchodovou reformu nebo alespoň splacení části státního dluhu.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

18.8.2021 10:17 Reaguje na Dalibor Motl
S tím, že je stát většinou nehorší možný hospodář souhlas. A pokud bychom brali LČR, resp. les obecně, z čistě ekonomického/produkčního hlediska, tak bych s vámi zcela souhlasil.

Nicméně s ohledem na to, že funkce lesa a jeho význam pro společnost pro společnost je výrazně komplexnější, tak zrovna v tomto případě (a v případě půdního fondu spíše obecně) si myslím, že privatizace není úplně nejšťastnější řešení. A s tím, jak v budoucnu bude mimoprodukční fce lesa dále nabývat na významu tím spíš.
Odpovědět
VP

Verdemont Pralesos

18.8.2021 18:07 Reaguje na Svatá Prostoto
Výměny pozemků mezi dvěma státními podniky, se dá říci, tento privatizační trend jaksi naznačují, otázka je, co už dál státu zbude, a byl by to, dle mého názoru, už jeden z posledních hřebíčků do státní rakve.
Mimo jiné, zvláštní je, že např v lesích vracených Černínům, Schwarzenbergům a podobně, je úplně jiný cvrkot, a proto je mi záhadou, jak a kdo přišel na zkazky o nemožnosti sehnat pracovníky pro v lesnictví potřebné profese. A mají na to svoje kmenové zaměstnance, nebo lesy církevní. Bude to asi tak, že spravují svůj vlastní majetek a podle toho na něm také hospodaří.
A mají tam s tím zkušenosti, převzaté od otců a dědů.
Opět, nic víc nic míň.
Zkrátka na cizím kole, dobře se jede.
Asi tak.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

19.8.2021 11:24 Reaguje na Svatá Prostoto
Zkuste navrhnout systémový mechanismus, který by znemožnil politikům s časově omezeným mandátem "dojit" státní lesy. Snad by částečně mohlo fungovat něco analogického jako "rada ČT" nebo "centrální banka". Takové kolegium "nezávislých" odborníků s dlouhým mandátem (přesahujícím jednotlivá volební období) by potom mohlo strategicky řídit LČR a bezprostřední vliv politiků by byl utlumen (ale ne odstraněn). Nic jiného mě nenapadá :(
Odpovědět
VP

Verdemont Pralesos

20.8.2021 15:39 Reaguje na Dalibor Motl
Ano, souhlas, tímto to navrhuji a Vás pověřuji k potlačení tohoto sněmovnou a pak senátem, děkuji za spolupráci.
Mne ale docela dost zajímá to, že to nezajímá odpovědné osoby. Že je léta nabíledni, že jsou mimo mísu, a není jim, alespoň doma v noci, hanba. A že tu pokroucenou a všelijak pomačkanou kuličku silou mocí tlačí dál, Jakoby se nic nedělo. Vůbec nemají ponětí, co přesunem lesních správ, způsobili obyčejným občanům v dotčených oblastech, Brno až Prostějov. Vůbec nevědí co znamená správa pod VLS? Nebo jim to je fuk? Někdo jiný je navedl? Co na to média, odborníci, opozice, úřady a tak vůbec?
Jakože malá domů? Komu?
Teď, před volbami?
Docela dobré vědět.....
Odpovědět
VP

Verdemont Pralesos

17.8.2021 17:30
Odpovědět
RP

Radim Polášek

22.8.2021 07:35
Pirátsky předvolebně neurčitý a svazácky optimistický článek. Neříká se zde vůbec nic konkrétního a na základě toho článku si lze představit téměř cokoliv.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

23.8.2021 11:39
My to víme, pane poslanče, že se potřebujete předvolebně zviditelnit.
Ale nechat si radit od někoho, kdo neuměl zúřadovat ani tři interpelace, to to je tak trochu "kách".
<rýpal lesní>
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist