https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/alesn-erber-poroucet-lesum-cr-komu-maji-prodat-kolik-jakeho-dreva-je-cesta-do-slepe-ulicky.musime-jinudy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aleš Erber: Poroučet Lesům ČR, komu mají prodat kolik jakého dřeva, je cesta do slepé uličky. Musíme jinudy

31.7.2021
Zpracujeme u nás? Prodáme levně do ciziny? Ilustrační foto.
Zpracujeme u nás? Prodáme levně do ciziny? Ilustrační foto.
Myšlenka České pirátské strany a Starostové a nezávislí nařizovat státnímu podniku Lesy České republiky kam, co a v jakém množství mají dodávat dříví, se mi jeví spíše jako cesta do slepé uličky.
 
Ačkoliv se jedná o státní podnik, musí se chovat jako jakákoliv jiná soukromá firma, to znamená podnikat za účelem zisku a chovat se jako řádný hospodář. Jediné, co lze v rámci politiky usměrnit, je strategie podniku směřující k dodržování těch nejvyšších ekologických a sociálních principů splňující trvale udržitelné hospodaření a plnit státní lesnickou politiku. Jeho hospodaření má stát na moderních postupech pěstování a správy lesa vzešlé z vědy, výzkumu a požadavku společnosti. Myšlenku prodávat dříví regionálním pilám a vyčlenit jim určitý podíl z objemu těžeb, si umím představit. Ovšem nemělo by to být nařízením, jak bylo v médiích uvedeno, ale jako možnost prodeje dříví regionálním pilám, ale za tržní ceny.

Zastávám názor, že politici by měli spíše vytvářet prostřednictvím všech možných nástrojů lepší podmínky pro rozvoj tržního prostřední, a tím usměrňovat podnikatelské prostředí v zájmu schválené státní politiky. Pokud tedy k danému tématu státní politika existuje. Politika využití dřeva coby jako obnovitelné suroviny ale neexistuje. Proto v rámci dřevařského průmyslu nejsou dosud nastaveny optimální nástroje podpory zpracování, využívání dřeva a propagace českých dřevěných výrobků, včetně dřevostaveb, a proto se dřevo masivně exportuje do zahraničí bez přidané hodnoty. Zde vidím velký potenciál ke zlepšení a to, co by měli politici řešit.

Od politiků bych proto spíše očekával v rámci politické předvolebního boje popis toho, kde vidí chyby v systému lesnicko-dřevařského sektoru jako celku a následné řešení. Jednoduchou, srozumitelnou kuchařku, jak to napravit. Nikoliv do lesnicko-dřevařského trhu vnášet nejistotu a nervozitu z budoucího vývoje a politicko-ekonomického vlivu.

Pokud chtějí Piráti a STAN v lesnicko-dřevařském průmyslu podpořit v rámci zpracování dřeva prostřednictvím Lesů ČR, umím si představit, že jednotlivé lesní závody LČR budou provozovat menší až střední pilařské provozy a dříví budou prodávat výhradně pro český trh. Tendence státního podniku směřuju stále více k lesním závodům (vlastní obchod se dřevem, těžbě a pěstební práce ve vlastní režii), takže se přirozeně nabízí zvýšit českému dřevu ze státních lesů, tedy z lesů nás všech, přidanou hodnotu. A mám za to, že záměr LČR zakoupit pilu tu už minimálně jednou na stole byl, ale z různých dovodů se neuskutečnil.

A za další: Mnoho obcí a měst mají často své lesy a často dosahují nemalých výměr. Jedná se o regionální záležitosti, kde představená myšlenka je relevantní a opodstatněná. Nicméně si nejsem jist, zda vedení obecních či městských lesů dostává od vedení obcí či měst „befelem“, že bude prodávat vytěžené dříví pro regionální pily v takovém objemu, jak místní pily požadují a za ceny, který vlastníkům lesů nabídnou, tzn. třeba za nižší ceny, jež jsou na trhu obvyklé. Pokud tomu někde je, rád bych takové příklady znal.

Pokud by měla myšlenka politických stran alespoň trošku obživnout, musí lokální a regionální pily nabízet konkurenční ceny za dřevo. A to se nedocílí nařízením politiků prostřednictvím státních podniků spravující lesy nás všech, ale právě vytvořením lepších podnikatelských podmínek, ekonomickými pobídkami, daňovými úlevami pro menší až střední regionální pily a propagací dřeva, tzn. cíleným marketingem. Pokud LČR či i VLS budou nabízet přiměřený objem místním regionálním menším pilám, určitě to bude mít pozitivní vliv. Zlepší to udržitelnost lesnicko-dřevařského sektoru s pozitivním dopadem na les a samotné lesní hospodářství.

Každopádně od Pirátů a STANu je sympatické, že téma a problematika českého dřeva, českých lesů a Lesů ČR jim není lhostejné a snaží se věci řešit. Snad vycouvají z představené cesty, či ji dovysvětlí. S politickým uskupením je nutné souhlasit v tom, že stát dlouhodobě selhává v surovinové politice. Ten dřevo řeší minimálně, a tím se ze dřeva stala surovina s okrajovým zájmem, což má negativní dopad na lesy a lesní hospodářství jako celek včetně ochrany přírody. Výsledkem dlouhodobého nezájmu vlád o české dřevo je rostoucí export českého dřeva.

Věřím, že se jedná o úvodní výkop politicko-společenské debaty o českém dřevu, lesích, LČR a VLS že se k debatě přidají i ostatní politické strany i široká veřejnost, čímž by se vytvořil prostor proto, aby se ze dřeva stala strategická surovina pro ČR. Domnívám se, že by to mělo být zájmem nás všech, protože ve dřevě je velká budoucnost promítající se do většiny průmyslových odvětvích.


reklama

 
foto - Erber Aleš
Aleš Erber
Autor je lesnický analytik a odborný lesní hospodář.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pe

Petr

31.7.2021 08:30
Ideové bloudění. Asi jako když pejsek s kočičkou pekli dort. A dali tam všechno. Podnikání za účelem zisku, trvale udržitelné hospodaření, chovat se jako soukromá firma, dodržovat nejvyšší ekologické principy,...
Nejde to dohromady. Trvale udržitelné zisky, udržitelná výroba, ekologická výroba a podobné termíny vypadají sice hezky, moderně a uvědoměle, ale ve skutečnosti jsou to nesmyslné protiklady, něco jako suchá voda. Prostě nelze se chovat kapitalisticky a zároveň udržitelně a ekologicky. To jsou dva protichůdné směry a vedou ke zcela jiným výsledkům. Kombinace je nemožná.
Lidstvo si tedy bude muset vybrat.
Odpovědět
Pe

Petr

31.7.2021 09:00 Reaguje na Petr
Buď peníze, nebo příroda.
Přírodu za peníze koupit nejde.
Nevím kdo řekl toto: Lidé obětují zdraví, aby si vydělali peníze. A pak obětují peníze, aby znou získali zdraví.
A přesně toto teď děláme. Ale zatímco u jednotlivce je to na první pohled absurdní, ve vztahu ke světu, planetě a přírodě se tváříme, že to tímto vyřešíme.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.7.2021 09:11 Reaguje na Petr
Lesy jsou ekonomický přínos natolik marginální, že z logicky i ekonomicky vychází dominantní funklce lesa jako ekologická.
Když to popíšu i jako kšeftař - ropák.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

31.7.2021 11:34 Reaguje na Petr
J.S Dalailáma
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

31.7.2021 11:32 Reaguje na Petr
to chce klid, slepá ulička jen koho zajímají rigidní nařízení unie, které ve své podstatě vyhovuje nekonkurence schopnosti. My zkrátka musíme vytvořit konkurence schopné podniky i přes krev. Jinak ať ti borci taky řeknou, jak chtějí zajistit pracovní příležitosti v regionech aby se nevylidňoval venkov. Každého se.e, všude montovny a jak se zabírá půda na stavění logistických center ale pak není nikomu blbé dovážet dřevěné dveře z Rakouska a aušus nábytek z Polska. MY potřebujeme vyrábět v ČR minimálně pro sebe. Říct, že budeme stahovat více dřeva z oběhu je také možné, protože je potřeba reagovat na stále zvyšující se ceny stavebních materiálů ze dřeva.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.7.2021 12:35 Reaguje na Jaroslav Řezáč
My vyrábíme poměrně dost i přes silně likvidační jednání téhle paravlády.
Pokud ve státě neexistuje vymahatelnost práva a i finanční správa se chová jak mafie, pak poctiví podnikatelé podnikají radši u sousedů.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

31.7.2021 13:16 Reaguje na Pavel Hanzl
ono to taky jednoduché nebude, protože zkratkovité myšlení tu je patrné 30 let a i za komárů se výběrové dřevo vyváželo do zahraničí za valuty. Jinak než radikálně se to udělat nedá.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.8.2021 09:12 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Radikálně je potřeba změnit politickou garnituru a velmi radikálně redukovat korupci v nejvyšších místech.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

1.8.2021 12:11 Reaguje na Pavel Hanzl
to by jste mohl mít i odpověď jak to souvisí se dřevem a jeho dostatkem na našem trhu?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.8.2021 19:06 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Velmi. Lesy ČR jsou státní podnik ovládaný vládou, hospodaří v nich Uniles zcela vyjímečně nevlastněný preiérem. Velmi silná korupce má na svědomí spoluúčast na největší devastaci našich lesů snad v moderní historii a tím silně poškozené rozumné a ekonomické využívání lesů.
Jednoduše: nezvládnutá kůrovcová kalamita zničila obrovské množství kvalitního dřeva, které hnije v lese nabo se pere do bioplynek.

Přitom cena řeziva na pile nijak neklesla, (i když surovina byla prakticky zadarmo) dnes jde naopak nahoru. Za pár let (nebo už letos?) se očekává raketový růst ceny.
Odpovědět
kk

karel krasensky

1.8.2021 12:56
brouk pytlík Hansl je nejen projektant atomových elektraren,chemik-znalec otravených řek,ale i znalec a lesník.Ještě jsem zapomněl,že je spolupracovník tajných služeb specialistou na ruské špiony
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.8.2021 19:07 Reaguje na karel krasensky
Dejme tomu. Jenže vy jste jen řadový nešťastník, který neví nic o ničem.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

2.8.2021 10:41
Řekl bych, že LČR i další vlastníky postižených lesů potkalo velké štěstí, že mohou co nejrychleji dotěžit všechny kůrovcové souše a prodat je za hodně vysokou cenu. To by mělo být prioritou dneška!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.8.2021 08:38 Reaguje na Jiří Svoboda
Prodají kulový.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist