Aleš Erber: Poroučet Lesům ČR, komu mají prodat kolik jakého dřeva, je cesta do slepé uličky. Musíme jinudy
Zastávám názor, že politici by měli spíše vytvářet prostřednictvím všech možných nástrojů lepší podmínky pro rozvoj tržního prostřední, a tím usměrňovat podnikatelské prostředí v zájmu schválené státní politiky. Pokud tedy k danému tématu státní politika existuje. Politika využití dřeva coby jako obnovitelné suroviny ale neexistuje. Proto v rámci dřevařského průmyslu nejsou dosud nastaveny optimální nástroje podpory zpracování, využívání dřeva a propagace českých dřevěných výrobků, včetně dřevostaveb, a proto se dřevo masivně exportuje do zahraničí bez přidané hodnoty. Zde vidím velký potenciál ke zlepšení a to, co by měli politici řešit.
Od politiků bych proto spíše očekával v rámci politické předvolebního boje popis toho, kde vidí chyby v systému lesnicko-dřevařského sektoru jako celku a následné řešení. Jednoduchou, srozumitelnou kuchařku, jak to napravit. Nikoliv do lesnicko-dřevařského trhu vnášet nejistotu a nervozitu z budoucího vývoje a politicko-ekonomického vlivu.
Pokud chtějí Piráti a STAN v lesnicko-dřevařském průmyslu podpořit v rámci zpracování dřeva prostřednictvím Lesů ČR, umím si představit, že jednotlivé lesní závody LČR budou provozovat menší až střední pilařské provozy a dříví budou prodávat výhradně pro český trh. Tendence státního podniku směřuju stále více k lesním závodům (vlastní obchod se dřevem, těžbě a pěstební práce ve vlastní režii), takže se přirozeně nabízí zvýšit českému dřevu ze státních lesů, tedy z lesů nás všech, přidanou hodnotu. A mám za to, že záměr LČR zakoupit pilu tu už minimálně jednou na stole byl, ale z různých dovodů se neuskutečnil.
A za další: Mnoho obcí a měst mají často své lesy a často dosahují nemalých výměr. Jedná se o regionální záležitosti, kde představená myšlenka je relevantní a opodstatněná. Nicméně si nejsem jist, zda vedení obecních či městských lesů dostává od vedení obcí či měst „befelem“, že bude prodávat vytěžené dříví pro regionální pily v takovém objemu, jak místní pily požadují a za ceny, který vlastníkům lesů nabídnou, tzn. třeba za nižší ceny, jež jsou na trhu obvyklé. Pokud tomu někde je, rád bych takové příklady znal.
Pokud by měla myšlenka politických stran alespoň trošku obživnout, musí lokální a regionální pily nabízet konkurenční ceny za dřevo. A to se nedocílí nařízením politiků prostřednictvím státních podniků spravující lesy nás všech, ale právě vytvořením lepších podnikatelských podmínek, ekonomickými pobídkami, daňovými úlevami pro menší až střední regionální pily a propagací dřeva, tzn. cíleným marketingem. Pokud LČR či i VLS budou nabízet přiměřený objem místním regionálním menším pilám, určitě to bude mít pozitivní vliv. Zlepší to udržitelnost lesnicko-dřevařského sektoru s pozitivním dopadem na les a samotné lesní hospodářství.
Každopádně od Pirátů a STANu je sympatické, že téma a problematika českého dřeva, českých lesů a Lesů ČR jim není lhostejné a snaží se věci řešit. Snad vycouvají z představené cesty, či ji dovysvětlí. S politickým uskupením je nutné souhlasit v tom, že stát dlouhodobě selhává v surovinové politice. Ten dřevo řeší minimálně, a tím se ze dřeva stala surovina s okrajovým zájmem, což má negativní dopad na lesy a lesní hospodářství jako celek včetně ochrany přírody. Výsledkem dlouhodobého nezájmu vlád o české dřevo je rostoucí export českého dřeva.
Věřím, že se jedná o úvodní výkop politicko-společenské debaty o českém dřevu, lesích, LČR a VLS že se k debatě přidají i ostatní politické strany i široká veřejnost, čímž by se vytvořil prostor proto, aby se ze dřeva stala strategická surovina pro ČR. Domnívám se, že by to mělo být zájmem nás všech, protože ve dřevě je velká budoucnost promítající se do většiny průmyslových odvětvích.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (14)
Petr
31.7.2021 08:30Nejde to dohromady. Trvale udržitelné zisky, udržitelná výroba, ekologická výroba a podobné termíny vypadají sice hezky, moderně a uvědoměle, ale ve skutečnosti jsou to nesmyslné protiklady, něco jako suchá voda. Prostě nelze se chovat kapitalisticky a zároveň udržitelně a ekologicky. To jsou dva protichůdné směry a vedou ke zcela jiným výsledkům. Kombinace je nemožná.
Lidstvo si tedy bude muset vybrat.
Petr
31.7.2021 09:00 Reaguje na PetrPřírodu za peníze koupit nejde.
Nevím kdo řekl toto: Lidé obětují zdraví, aby si vydělali peníze. A pak obětují peníze, aby znou získali zdraví.
A přesně toto teď děláme. Ale zatímco u jednotlivce je to na první pohled absurdní, ve vztahu ke světu, planetě a přírodě se tváříme, že to tímto vyřešíme.
Pavel Hanzl
31.7.2021 09:11 Reaguje na PetrKdyž to popíšu i jako kšeftař - ropák.
Jaroslav Řezáč
31.7.2021 11:32 Reaguje na PetrPavel Hanzl
31.7.2021 12:35 Reaguje na Jaroslav ŘezáčPokud ve státě neexistuje vymahatelnost práva a i finanční správa se chová jak mafie, pak poctiví podnikatelé podnikají radši u sousedů.
Jaroslav Řezáč
31.7.2021 13:16 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.8.2021 09:12 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJaroslav Řezáč
1.8.2021 12:11 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.8.2021 19:06 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJednoduše: nezvládnutá kůrovcová kalamita zničila obrovské množství kvalitního dřeva, které hnije v lese nabo se pere do bioplynek.
Přitom cena řeziva na pile nijak neklesla, (i když surovina byla prakticky zadarmo) dnes jde naopak nahoru. Za pár let (nebo už letos?) se očekává raketový růst ceny.