https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/romana-sonkova-zalujeme-evropskou-komisi-za-to-ze-nesplnila-svuj-slib-zakazat-klecove-chovy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Romana Šonková: Žalujeme Evropskou komisi za to, že nesplnila svůj slib zakázat klecové chovy

22.3.2024
Ilustrační snímek českého klecového chovu.
Ilustrační snímek českého klecového chovu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | OBRAZ – Obránci zvířat
Občanský výbor úspěšné evropské občanské iniciativy Konec doby klecové v pondělí 18. března zahájil právní kroky proti Evropské komisi, která nesplnila svůj převratný závazek, že zakáže klecové chovy.
 
Soudní dvůr EU v Lucemburku obdržel dokumenty, v nichž výbor uvádí, že Komise nesplnila svůj slib předložit legislativu o zákazu klecí, který dala v reakci na evropskou občanskou iniciativu Konec doby klecové.

Tato iniciativa jako první získala od Komise pevný závazek. Dále výbor vysvětluje, že evropské občanské iniciativy byly zavedeny s konkrétním záměrem poskytnout evropským občanům větší vliv na rozhodování EU a že nedodržením převratného závazku zakázat klece Komise zmaří samotný účel tohoto nového demokratického nástroje.

V roce 2021 se Komise jasně zavázala, že do konce roku 2023 předloží legislativní návrhy na zákaz klecových chovů v EU, a to v návaznosti na úspěšnou evropskou občanskou iniciativu, kterou podepsalo 1,4 milionu lidí a kterou podpořila koalice 170 nevládních organizací vedená Compassion in World Farming (CIWF).

Právní žaloba, která je financovaná CIWF, je první žalobou, která má pohnat Komisi k odpovědnosti za její nečinnost v souvislosti s evropskou občanskou iniciativou. V případě úspěchu by Soudní dvůr Komisi přinutil zveřejnit její návrhy v jasném a přiměřeném časovém horizontu a umožnit přístup ke spisu týkajícímu se iniciativy Konec doby klecové.

Evropská komise slíbila lidem v EU, že předloží návrh na zákaz klecových chovů. Zklamala nejen lidi, ale i 300 milionů zvířat, která každodenně v klecích trpí. Žádné další odklady prostě nelze ospravedlnit.

Podali jsme žalobu na Komisi jménem zvířat, která sama hlas nemají, a jménem všech lidí z Evropy, kteří tuto iniciativu podpořili, protože věřili, že evropská občanská iniciativa je skutečně demokratický nástroj, který jim umožní více ovlivnit rozhodovacími procesy v Evropské unii. V našem úsilí nepolevíme, dokud nebudou všechny klece prázdné.

Více než 300 milionů slepic, prasnic, králíků, křepelek, telat, kachen a hus trpí v klecích po celé EU. Všechna tato zvířata musí snášet kruté zacházení a bezútěšné životní podmínky. Prasnice svá mláďata kojí skrz mříže v kleci tak malé, že se nemůže ani otočit. Králíci a křepelky prožijí celý svůj život v holé kleci a kachny a husy jsou uvězněné v kleci při násilném výkrmu pro výrobu foie gras.

V říjnu loňského roku zjistil Eurobarometr, průzkum veřejného mínění organizovaný samotnou Komisí, že převážná většina 9 z 10 (89 %) občanů EU, tedy přibližně 400 milionů lidí, se domnívá, že zvířata by se neměla chovat v individuálních klecích.

Vědecký poradní orgán Komise, Evropský úřad pro bezpečnost potravin, rovněž podpořil postupné zrušení klecí z důvodu špatných životních podmínek u prasat, telat, nosnic, kachen, křepelek a králíků.

Komise se chystala uveřejnit legislativní návrhy na zákaz klecí na podzim loňského roku, avšak předsedkyně Komise Ursula von der Leyen zřejmě podlehla tlaku zemědělské lobby a zákaz odložila. Její projev o stavu Evropské unie dokonce obsahoval podobné fráze jako dopis, který jí v té době zaslala zemědělská federace Copa Cogeca.

A to i přesto, že úředníci Komise již provedli všechny příslušné přípravy, hodnocení a konzultace a že návrhy obsahují jasná ustanovení o finanční podpoře, která by zemědělcům pomohla přejít na bezklecové systémy chovu během postupného vyřazování klecí. Toto opatření podporuje i hnutí za lepší životní pohodu (welfare) zvířat, podle kterého by veřejné dotace měly být přesměrovány právě na odměňování zemědělců za přechod na systémy s vysokou úrovní welfare zvířat a šetrnější k přírodě, které jsou prospěšné pro celou společnost.


reklama

 
foto - Šonková Romana
Romana Šonková
Autorka je českou zástupkyní organizace Compassion in World Farming.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.3.2024 06:57

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.3.2024 07:28
Tady někdo holt potřebuje do panenské přírody, aby Nám ukázal, jak se to uživení lidstva má dělat, že !
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.3.2024 09:04
Aktivisté by to měli nechat na odbornících, tj. chovatelích a veterinářích. Zákazník potom bude mít možnost rozhodnout, z jakého chovu (podestýlka, klece) bude vejce kupovat.

Je iluzí si myslet, že človíček bude šťastnější na náměstí se stovkami kolemjdoucích, a ne doma v sesli, nehybný s mobilem v ruce. Z historie je známo, že spousta druhů ptáků oželela možnost letu (kiwi, dronte), pokud k pohybu a přežití ji stačí omezený prostor. Takový sklípkan je po celý život odkázán na malou komůrku, a nic víc ke štěstí nepotřebuje. Nepromítejme do zvířecích hlaviček naše představy o "svobodě", jsou to naprosto odlišné světy.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

22.3.2024 09:25
Demokratické je nechat na spotřebiteli jakému vajíčku dá přednost a ne že těm, kteří dají přednost tomu z klecového chovu, možnost volby neumožním. Lidé totiž nemohou mít ve všech oblastech potřebné znalosti, dokonce i politici typy Šonková si mohou myslet, že pro nosnici je klecový chov utrpením.
Přitom není žádný problém, aby se dovzdělali že v klecovém chovu jsou nosnice zdravější, což se projevuje i v tom, že dávají více vajec.
Kdyby viděli, jak jsou slepice na dvorku šikanované od ostatních slepic, jak jsou bez svého souhlasu znásilňované kohoutem, tak by z té hrůzy zakázali chov slepic úplně.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

22.3.2024 11:56 Reaguje na Richard Vacek
O duševních vlastnostech lidí (spotřebitelů), co byla uvedena digitalizace ve známost bych velmi pochyboval.
To ostatní je otázka názoru, ale nic by se nemělo přehánět, že?
Odpovědět
pp

pavel peregrin

22.3.2024 10:17
Šonková je zralá na medikaci.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

22.3.2024 12:56
V první řadě, je opravdu pravdou že 89% občanů EU se domnívá? Ono totiž záleží na formulaci otázky. No a otázky ke klecovým chovům , zvlášť když jsou jednostraně zaměřené , mohou být hodně zavádějící. Co je 1,4 milionů lidí oproti 447 miliónům?
No a jak moc je blízko od klecových chovů hospodářských zvířat ke klecím a voliérám exotického ptactva paní Šonková? Proč má mít hospodářské zvíře svobodu a divoké zvíře musí žít v Zoo? To ale přijde na řadu "až potom", že.
Odpovědět
MS

Martin Seknička

22.3.2024 22:30 Reaguje na Jarek Schindler
"organizovaný samotnou Komisí, že převážná většina 9 z 10 (89 %) občanů EU, tedy přibližně 400 milionů lidí"
To znamená, že se zeptali neznámého počtu aktivistů a neznámého počtu neaktivistů v poměru shruba 1:9. Celkový počet neznámý.
Max 1000-2000 jako obvykle.
Samozřejmě ti aktivisti řekli ano, a ta desetina, což je vlastně masivá většina populace, řekla ne.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

24.3.2024 19:50 Reaguje na Martin Seknička
Z Vašeho komentáře je zřejmé, že o metodice výzkumů veřejného mínění toho víte příliš málo.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

25.3.2024 08:13 Reaguje na Majka Kletečková
Z Vašeho komentáře je zřejmé, že o metodice výzkumů veřejného mínění víte dokonce kulové. Výzkum na něčí
zakázku vyjde vždy podle zadání a hlavně takový, který má sloužit jako argument k přesvědčení těch,
kteří s tím dosud nesouhlasili. "Nezávislost" je
hlavně o penězích a nikoliv o skutečné pravdě.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

24.3.2024 15:27
Ke klecím pouze to, že se mi sice nelíbí, protože svým slepicím nabízím
travnatý výběh, ale chápu ekonomiku provozu a požadavky na zdravotní stav
vajec. V klecích lze uhlídat salmonelu a jiné choroby na rozdíl on mého
volného chovu a nikdy nedosáhnu snůšky jako v klecových chovech. Tudíž
mám domácí vejce, ale nezaručené zdravotní kvality a v ceně nesrovnaně
vyšší, než u těch v klecích. Nevím, co by spotřebitelé řekli varování
na obalu vajec, že mohou být nakažena salmonelou a že díky nákladům
nestojí 2,50, ale 10 Kč. Té slečně, či paní to asi nevadí, ale většině
spotřebitelů určitě ano. Prostě kdo spěchal s likvidací klecí, tak si
bude brzo trhat vlasy z hlavy, když budou jeho drahá vejce neprodejná,
protože v evropské komisi pochopili, že likvidace klecových chovů nebyl
moudrý nápad. No a naše vláda? Ta byla tak aktivní že dokonce termín
konce klecových chovů stanovila zákonem, ač to po ní EU nevyžadovalo.
Totéž bylo u kožešinových zvířat, které Nizozemci dál vesele chovají.
Prostě jsme hloupí "premianti" i tam, kde to po nás nikdo nepožaduje.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist