https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/sarka-tomanova-energeticke-uspory-jsou-jednim-z-hlavnich-nastroju-boje-proti-zavislosti-na-plynu-z-ruska
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Šárka Tomanová: Energetické úspory jsou jedním z hlavních nástrojů boje proti závislosti na plynu z Ruska

19.5.2022
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Evropská komise včera zveřejnila další ze série strategií ke snižování závislosti na energetických surovinách z Ruska. Komise se v nich zaměřuje především na rozvoj a podporu obnovitelných zdrojů. Do roku 2027 počítá s osazením střech všech veřejných a komerčních budov s podlahovou plochou nad 250 m2 solárními panely a do roku 2025 se založením energetických komunit v obcích nad 10 tisíc obyvatel. Jen pro upřesnění v České republice je takových obcí celkem 127.
 
Zároveň Komise navrhuje, aby měly od roku 2029 všechny novostavby nainstalovanou fotovoltaiku. Plánuje rovněž zkrácení a zjednodušení povolovacích procesů pro solární panely na stávajících budovách na maximálně 3 měsíce.

Za profesní svaz Šance pro budovy oceňujeme, že se Komise zaměřuje nejenom na výrobu energie, ale také energetické úspory. Reakcí Komise je obecné legislativní opatření, které navrhuje navýšit povinné energetické úspory z 9 % na 13 %. V oblasti fiskálních opatření Komise navrhuje např. sníženou sazbu DPH pro tepelná čerpadla, zateplení atd. V České republice máme stovky tisíc nezateplených budov. Nezateplenou budovou přitom může unikat až 80 % tepla.

Reakci komise na současnou situaci jsme dlouho očekávali a zdůraznění energetických úspor považujeme za klíčový krok. Dodatečné prostředky, například zhruba 11 miliard pro plán obnovy, bude pro investice do nemovitostí vítaný příspěvek. Dotační podpora funguje jako výrazný signál trhu a motivace pro vlastníky pustit se do hlubších a tolik potřebných renovací fondu budov. Při vhodné kombinaci s doporučeným snižováním DPH vytvoříme ideální prostředí pro masivní investice.

Vytápění tvoří až dvě třetiny celkové spotřeby energie v domácnostech, přičemž významné zastoupení má u nás zemní plyn. Díky solárním panelům si sice lidé ohřejí vodu, před zimou je však neochrání, nutná je kombinace s tepelným čerpadlem. I přes dlouhodobě vysoký zájem o renovace na kvalitní zateplení a výměnu oken u nás stále čekají stovky tisíc budov. Nezateplená budova není schopna teplo efektivně udržet. Jen pro představu pasivní dům ročně spotřebuje maximálně 15 kilowatthodin na metr čtvereční vytápěné plochy. U běžného pěti pokojového domu s plochou 120 m2 se tak spotřeba bude pohybovat okolo 1800 kilowatthodin. Nezateplený rodinný dům o stejné podlahové ploše spotřebuje ročně na vytápění 24 000 kilowatthodin, tedy třináctkrát více.

Renovace budov jsou proto jedním z klíčových dlouhodobých řešení nejen pro snížení energetické závislosti a emisí, ale také pro zvýšení kvality života jejích obyvatel. Podle teoretické studie BPIE (Building Performance Institute Europe), která se zaměřuje na zateplování střech a obvodových stěn rezidenčních budov, je možné těmito opatřeními snížit spotřebu plynu o více než polovinu. V zateplených domech pak lze zbylou spotřebu lépe pokrýt instalací obnovitelných zdrojů energie, typicky tepelných čerpadel. Evropská komise energetické úspory v rámci REPowerEU neopomíjí. Souhlasíme, že v rekonstrukcích je potřeba přidat.

Podle Dlouhodobé strategie renovace budov, kterou Šance pro budovy aktualizovala v roce 2020, je možné při důkladných renovacích budov ušetřit do roku 2030 až pětinu energie potřebné k jejich vytápění. Abychom se k tomuto scénáři přiblížili, tak při zohlednění inflace a vyššího počtu rekonstrukcí jsme dedikovali potřebu přibližně 55 miliard korun nad rámec stávající finanční alokace. To se nyní stává realitou.

Šetrné budovy jsou strategickou investicí do budoucnosti, kdy prostřednictvím úprav přidáváme nemovitosti na hodnotě a podporujeme místní podnikání a průmysl. Většina stavebních výrobků je lokálních. Navíc v seniorním věku může mít celá řada lidí problémy platit za energii. Pokud ale budou žít v kvalitně rekonstruovaném domě, nárůst cen se jich existenčně nedotkne. Nejlevnější energie je vždy ta, kterou nemusíme spotřebovat.


reklama

 
foto - Tomanová Šárka
Šárka Tomanová
Autorka je ředitelka Šance pro budovy.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

19.5.2022 14:11
A co takhle, kdyby se jiné domy než v pasivním tepelném standardu nově nepovolovaly. Jenže kdo ty stavební firmy a projektanty převychová? A tak se nadále budou stavět polozateplené domy a pak se v rámci Zelené úsporám budou dodatečně zateplovat. Prostě geniální! Hlavně že dotace potečou plným proudem!
Odpovědět

Jirka Černý

21.5.2022 06:41 Reaguje na Jiří Svoboda
Vy asi nejste moc v realitě že? Jako ten pán co se tu divil že se vysílače nedělají njaké nenápadné ať nehyzdí krajinu a vůbec mu nebylo divné že je občas v krajině strom který o třetinu převyšuje běžný les. Jinak proč chcete převychovat stavební firmy? Dostanou plány a co tam je to postaví, zrovna tak projektant nemá úplně volnou ruku a vše záleží na zadání.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

21.5.2022 18:49 Reaguje na Jirka Černý
Víte, on je to takový začarovaný kruh. Zadává se to, co umějí projektanti naprojekovat a firmy postavit. Kdyby projektanti a firmy byli schopni nabídnou lepší varianty, sáhlo by se po nich. Asi je také třeba rozlišovat veřejné a soukromé zakázky.

Já nechtěl respektovat realitu, já ji chtěl změnit k lepšímu. V tom jste asi můj příspěvek nepochopil.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

19.5.2022 15:48
Souhlasím s ekonomicky motivovanými (=návratnými) a dobrovolnými úsporami. Tohle ale smrdí dalšími povinnostmi a náklady pro stavebníky a dalšími regulacemi... Potom si ale nestěžujte, že si mladí lidé nedovedou hypotékou ani jinak zaplatit vlastní bydlení a samoživitelé nemají na nájem. Ona jaksi maringotka nebo tiny house v pasivním standardu nedává ekonomicky smysl a "zámek" postavený z pálených cihel plněných polystyrenem v pasivním standardu (často s vyhřívanou příjezdovou cestou) jaksi díky masivní ekologické stopě bude prostě k přírodě méně šetrný než rozumně zateplená (nepasivní) řadovka ze dřeva.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.5.2022 18:36
Evropská komise si už vůbec nezadává s působením ÚV KSČ , kde soudruzi z politbyra rozuměli absolutně všemu a stanovovali státním orgánům závazné úkoly.
Dodnes si z TV pamatuji Vasila Bilaka , naprostého debila, který přijel při sklizni na pole, rozžvýkal několik obilek a začal rozdávat rozumy.
M.j. se o něm tradovalo, že v jeho výučním listě stálo :"Šiť iba kalhoty,
k sakám nepúšťat."

Se vší odpovědností mohu prohlásit, že energetice v EK nerozumí ani jedna osoba, přesto ukládají povinnosti národním státům a následně unijním domácnostem.
Tento systém rozdávání povinností je zapotřebí opustit co nejdříve.
Odpovědět
kk

karel krasensky

19.5.2022 20:30 Reaguje na Miroslav Vinkler
Neuražejte V.Bilaka.Aspon ty kalhoty.Představte si,že by vám je měla ušít Marketa Pekarová Adamová nebo ten pirát Bartoš.
Odpovědět
ZK

Zan K.

21.5.2022 19:48 Reaguje na karel krasensky
***
Odpovědět
AZ

A Z

19.5.2022 21:39 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tak hlavně toho co nejvíc nablábolit. Takový malý ruskočínský anti EU bojovníček. :-)
Odpovědět
RP

Radim Polášek

22.5.2022 18:25
Tak co mohlo být skutečně uspořeno, už většinou uspořeno je. Současné úspory se mohou ve stylu komika Šimka z jeho povídek o návštěvě ZOO vyjádřit heslem "Nechci slevu zadarmo"
A opravdu to zadarmo není, náklady na dnes požadované úspory jsou většinou mnohem vyšší než za kolik se uspoří energie.
A že by se ty úspory v součtu mohly poskládat do takové výše abychom nepotřebovali Putinův plyn a ropu, tak to ani náhodou.
S bídou těmi drahými úsporami ušetříme pár procent celkové spotřeby.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.5.2022 07:33 Reaguje na Radim Polášek
Putinův plyn a ropu skutečně nepotřebujeme. Taky o ni přijdeme.
Prostě ji koupíme jinde, k totální dekarbonizaci mám ještě hóódně daleko.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

23.5.2022 08:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Koupíme. Bude to ten samý ruský plyn a ropa, jenže přepraný přes cizí státy, 3x tak drahý a občané budou mít dobrý pocit. Je to velice prosté.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist